کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
عملیات پاکسازی « دولت اسلامی » ترس از حملات هوایی [اوناگا تادائو، آساهی (ژاپن)، 24 مه 2017]
ارتش عراق همچنان عملیات پاکسازی سازمان افراطی « دولت اسلامی » ( ‌IS) در موصل واقع در شمال عراق را پیگیری می کند. روز بیست و یکم ماه جاری با یکی از شهروندان زخمی موصل که به بیمارستان منطقه خودمختار اربیل کردستان منتقل شده و دولت اسلامی از او به عنوان « سپر انسانی »‌ استفاده کرده است ، مصاحبه کردم. وی همچنین شاهد تجربه تلخ از دست دادن همه اعضای خانواده خود بر اثر حملات هوایی ارتش ائتلاف به رهبری آمریکا بوده است.
انقلاب واقعی ترامپ: آمریکا بار دیگر با اسرائیل دوستی می کند [فیاما نیرنشتاین، ایل جورناله (ایتالیا)، 23 مه 2017]
مأموریت رئیس جمهور آمریکا در بیت المقدس و بیت اللحم: «اینجا هستم تا بین شما صلح برقرار کنم»
اجلاس سران در ریاض، بین بلندپروازی میزبانان و احتیاط میهمانان [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 22 مه 2017]
اجلاس این هفته در ریاض رویدادی عادی نیست ولی رویدادی خارق العاده نیز محسوب نمی شود. بسیاری از شرکت کنندگان در این اجلاس با مشکلات جدی چه از نظر شخصی چه در سطح کشورشان مواجه هستند. رئیس جمهور آمریکا با چالش های داخلی متعددی مواجه است به طوری که صحبت ها از احتمال استیضاح او به عنوان مقدمه ای برای برکناری او از مقام ریاست جمهوری، همزمان با ادامه جنجال بر سر تکروی های او در دولت، در حال افزایش است. همچنین اسرائیلی ها از اجلاس ریاض راضی نیستند مگر این که در آن تصمیماتی گرفته شود که به اقدام ملموس علیه ایران منجر شود، رویدادی که احتمال آن نمی رود.
"گاو شیرده" آماده دوشیده شدن می شود: ترامپ برای نصیحت کردن، پول دریافت می کند [الاخبار (لبنان)، 22 مه 2017]
ترامپ از جامعه جهانی خواست ایران را منزوی کند تا نظام ایران آماده مشارکت در راه صلح شود. وی گفت: "تمام کشورهایی که وجدان دارند باید با [کمک] هم برای انزوای ایران فعالیت کنند." از سوی دیگر سران کشورهای اسلامی را به " تسامح و احترام در قبال یکدیگر" دعوت کرد و این پس از امضای قرارداد تسلیحاتی به ارزش 110 میلیارد دلار با عربستان سعودی بود، از جمله کشورهایی که بارها آن را "حامی تروریسم" توصیف کرده بود.
برجسته ترین دستاوردهای نخستین سفر ترامپ به منطقه [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)،20 مه 2017]
پیش روی ما عهد و پیمانی است که برای تعیین اهداف ناتوی عربی اسلامی در حال شکل گیری است ناتویی که رهبری عربستان سعودی می خواهد آن را با درخواست آمریکا ایجاد کنند و آن [این پیمان] مبارزه با ایران و "حزب الله" و شعله ور کردن جنگ [علیه] شیعه در منطقه و جهان اسلام است کاملاً همان گونه که ائتلاف ناتوی غربی برای مبارزه با کمونیسم و متحدانش تأسیس شد و بعید نمی دانیم این پیمان جدید و قابل پیش بینی دربردارنده متنی صریح برای پیوستن اسرائیل و شاید رهبران آن به این ائتلاف اسلامی عربی باشد که روز به روز نشانه های آن در حال آشکار شدن است
آمریکا سیاستش را تغییر نداده است، پس چرا باید به آن نزدیک شویم؟ [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 15 مه 2017]
حساسیت بیش از حد عرب ها علیه آمریکا و سیاست های آن به میزان زیادی کاهش یافته است و رژیم های عربی به دنبال نزدیک شدن به آمریکا و جلب دوستی آن هستند. با فروریختن دیواری که بین رژیم های عربی و آمریکا فاصله انداخته بود، ملت ها احساس می کنند پشتشان خالی شده است و احتمالا نمی توانند مدت زیادی در برابر چالش های مخالفت با سیطره آمریکا بر امور جهان ایستادگی کنند. مسابقه رژیم ها برای تحکیم روابط با آمریکا و تلاش برخی از آنها برای امضای قراردادهای نظامی کلان به این معنا است که ماشین شرارت که بی‌وقفه برای از بین بردن ارزش های امت کار کرده به اهداف خود رسیده است و اولویت ها در ذهن تصمیم گیرندگان، به هم ریخته است.
حماس در تدارک جنگ [ژان پییر فیلیو، لوموند (فرانسه)، 14 مه 2017]
حماس با تغییر رهبری و برنامه خود، برای رویارویی جدید با اسرائیل که به آن تمایل ندارد اما بسیار محتمل می داند، آماده می شود.
سایۀ تهدید کرۀ شمالی بر اجلاس پکن [گوئیدو سانتهوکی، کوریره دلاسرا (ایتالیا)، 14 مه 2017]
رژیم پیونگ یانگ یک فروند موشک بالستیک به سوی دریای ژاپن پرتاب می کند. توکیو و آمریکا: سازمان ملل باید مداخله کند. شی، رئیس جمهور چین 28 رهبر را به حضور می پذیرد و وعدۀ بیش از 100 میلیارد یوان برای راه جدید ابریشم می دهد
سخت ترین نبرد میان دونالد و اف بی آی تنها در آغاز راه است [جانی ریوتا، لااستامپا (ایتالیا)، 13 مه 2017 ]
رهبر آمریکا خواستار برهم زدن سنت هاست. سران دادگستری از این استقلال دفاع خواهند کرد
حال و هوای جنگ میان حزب الله و اسرائیل [روبرتو ویوالدلی، ایل جورناله (ایتالیا)، 12 مه 2017]
حال و هوای جنگ در لبنان. وقایع مختلفی که در هفته های اخیر رخ داده اند بر یک افزایش تنش میان اسرائیل و حزب الله، سازمان شبه نظامی لبنانی وابسته به حسن نصرالله دلالت دارد. جنگی پنهان که ممکن است در هفته های آتی در بگیرد
تنش بین آنکارا و واشنگتن درباره کردهای سوریه [لیلاز آپولونیا فورنید، لاکروا (سوئیس)، 11 مه 2017]
روز چهارشنبه دهم ماه می آمریکایی ها اعلام کردند سلاح هایی را به شبه نظامیان کرد در سوریه برای مبارزه با داعش تحویل می دهند. این تصمیم خشم مقامات آنکارا را برانگیخت.
سفر دوره ای ترامپ و جایگاه فلسطین در آن [طلال سلمان، الشروق (مصر)، 9 مه 2017]
منابع رسمی عربی از سفر ترامپ به خاورمیانه به عنوان رویدادی استثنایی استقبال کرده اند گویا قرار است راه حلی سحرآمیز برای این بحران پیچیده جهانی ایجاد شود، هرچند ضعف طرف های عربی به حد فرسودگی رسیده و سلطه اسرائیل با پشتیبانی بی‌حد و مرز آمریکا تقویت شده است و عرب ها آماده اند هر پیشنهاد «بین المللی» را بپذیرند تا آنها را از مسئولیت های قومی خود در قبال ملت فلسطین و حتی در قبال کل امت عربی معاف کند.
پس از پرسش خبرنگار، ممنوعیت ورود مسلمانان [به آمریکا] از تارنمای انتخاباتی ترامپ حذف شد [میدل ایست آی (انگلستان)، 9 مه 2017]
دولت ترامپ اعلام کرد هدف دستورهای اجرایی که ورود اتباع چند کشور مسلمان را به آمریکا محدود می کنند، مسلمانان نیست. پس از آن که دو دستور اجرایی برای ممنوعیت ورود اتباع چند کشور مسلمان با موانع حقوقی رو به رو شد، طرح محافظه کارانه ممنوعیت ورود مسلمانان [به آمریکا] روز دوشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از تارنمای انتخاباتی او برداشته شد.
چرا ترامپ نمی تواند به آنچه که وعده داده است، عمل کند [مایکل گرسون، واشنگتن پست (آمریکا)، 8 مه 2017]
در خلال انتخابات ریاست جمهوری، بارها می شنیدیم که ترامپ سیاستمدار نیست و آن چه را که گفته است، انجام خواهد داد. این دو نکته در تعارض با یکدیگر هستند. از آنجایی که ترامپ چیزی در مورد حکومت داری نمی داند و از سیاست اطلاع چندانی ندارد، نمی تواند آنچه را که گفته است، انجام دهد و این باعث بدبینی هرچه بیشتر مردم آمریکا می شود.
فرانسه ی ماکرون چگونه خواهد بود؟ [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 8 مه 2017]
اکنون کاری جز این نمی ماند که منتظر اولین تحرکات ماکرون باشیم. متأسفانه بسیاری از نشانه ها بر خوش بینی دلالت ندارند هم به سبب رزومۀ رئیس جمهور فرانسه و هم به سبب جملاتی که در نشست های مختلف انتخاباتی ایراد نموده است. مانند همیشه عمل نشان خواهد داد که او از چه خمیره ای است.
سند آستانه قواعد بازی را در بحران سوریه تغییر داد [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 9 مه 2017]
روز چهارشنبه وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاورف برای دیدار با همتای آمریکایی خود رکس تیلرسون به واشنگتن سفر خواهد کرد. وی در چنته خود حامل مهم ترین دستاوردی است که دیپلماسی روسیه بدان دست یافته است و آن سند "آستانه 4" است که برپایی چهار منطقه "کاهش تنش را در سوریه" با تضمین سه گانه روسیه، ترکیه و ایران مورد نوید می دهد.
آیا بحران فرانسه تازه آغاز شده است؟ [اوری فریدمن، آتلانتیک (آمریکا)، 8 مه 2017]
امانوئل مکرون، رئیس جمهور منتخب فرانسه با "شعار: فرانسه، همه با هم، و چرا نه " در انتخابات اخیر پیروز شد. وی یک میانه رو خوش خلق و زیرک است که توانست آراء جناح چپ و راست را به دست آورد و نامزد ملی گرای راست افراطی، مارین لوپن را در انتخابات روز یکشنبه قاطعانه شکست داد. چنین به نظر می رسد که جناح میانه رو نه فقط توانسته است موقعیت خود را حفظ کند بلکه هواداران جناح های دیگر را نیز به سوی خود جلب کرده است.
طرح خطرناک تقسیم... آیا ما هدف هستیم؟ [سعید الشهابی، القدس العربی (انگستان)، 8 مه 2017]
به علت فقدان فرهنگ جمعی در بین طرف های تشکیل دهنده امت عربی، بسیاری از طرف ها به تسلیم شدن در برابر تلاش ها برای تقسیم کشورها گرایش پیدا می‌کنند به ویژه اگر دولت های عربی و اسلامی برای عملی کردن طرح تقسیم از طریق بازترسیم جبهه بندی‌ها به گونه ای که متناسب با سیاست حاکمان باشد، و بدون در نظر گرفتن خواست و منافع ملت‌ها، بکوشند. بعد از تقسیم سودان، اکنون نوبت سوریه و عراق و یمن است.
فرانسه از میان بد و بدتر، بد را انتخاب کرد [آلکسی تارخانوف، کامرسانت (روسیه)، 7 مه 2017]
در فرانسه، فرد غالب دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد. طی پنج سال آینده، امانوئل مکرون 39 ساله، رهبر جنبش «در حرکت»، رئیس جمهور کشور خواهد شد – او هشتمین رئیس جمهور جمهوری پنجم و جوان ترین رهبر ملی در کل تاریخ جمهوری فرانسه می باشد. آلکسی تارخانوف، خبرنگار نشریه «کامرسانت» در پاریس، معتقد است که کشور فرانسه تاکنون، شاهد یک چنین انتخاباتی که راهی از ناامیدی تا ناامیدی را طی می کرده، نبوده است.
فرانسه، ماکرون رئیس جمهور می شود: خوش بینی ورای دیوارها [ماریو کالابرهزی، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 8 مه 2017]
می توان با انجام یک سخنرانی متفاوت با خشم و ترس، پیروز شد. باید توانایی این را داشت که بدون آنکه اجازه دهیم مغلوب فریادها گردیم، اظهار عقیده کرده و استدلال نماییم. برای جناح چپ ایتالیا دنبال کردن پوپولیسم ها بی فایده است: باید خودمان باشیم
انتخابات ریاست جمهوری فرانسه [کایو ایسامو، ماینیچی (ژاپن)، 8 مه 2017]
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز هفتم ماه جاری برگزار شد و امانوئل مکرون، سی و نه و ساله و نامزد میانه رو مستقل و وزیر سابق اقتصاد، با اختلاف فاحشی بر مارین لوپن، چهل و هشت ساله و از حزب راستگرای جبهه ملی که انتخابات را با مطرح کردن پرسش هایی در خصوص «ضد مهاجرت» و خروج از اتحادیه اروپا نوعی همه پرسی ملی اعلام کرده، پیروز شده است. در حالی که تحرکاتی در کشورهای مختلف در جهت منافع ملی از جمله تصمیم انگلستان مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا و همچنین ظهور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گسترش یافته است، مردم فرانسه ادامه روند حضور فرانسه در اتحادیه اروپا و همچنین «فرانسه باز» را انتخاب کردند.
انتخاب اسماعیل هنیه به ریاست جنبش حماس [پیوت اسمولار، لوموند (فرانسه)، 6 مه 2017]
رهبری که جانشین خالد مشعل شد، با انزوای جنبش مسلح اسلامی که در صدد است با منشور جدیدش به انزوای خود پایان دهد، مواجه خواهد شد.
جنگ در سوریه بعد از اجرای طرح مناطق امن توسط روسیه به شدت فروکش کرد. [میدل ایست آی (انگلستان)، 6 مه 2017]
به دنبال تلاش ها به رهبری روسیه برای اطمینان از اجرایی شدن آش بس، درگیری ها میان شورشیان سوریه و نیروهای دولتی این کشور در روز شنبه فروکش کرد، هر چند که جنگ در یک جبهه مهم نزدیک حما همچنان ادامه دارد
دونالد ترامپ هنوز به دقت به سفر خارجی خود به عربستان سعودی، اسرائیل و واتیکان نیاندیشیده است [رابرت فیسک، ایندیپندنت (انگلستان)، 6 مه 2017]
واقعاً مضحک است که ترامپ در سفر خود از نتانیاهو برای مبارزه با داعش درخواست کمک کند. او نمی داند که اسرائیلی ها فقط ارتش سوریه و حزب الله را بمباران می کنند و هرگز با داعش کاری ندارند. اسرائیلی ها به نیروهای جبهه نصرت کمک پزشکی داده اند. ترامپ در عربستان هم به احتمال برای قطع کردن سر مار - ایران شیعه - مذاکره خواهد کرد. نویسنده به طنز سفر ترامپ به خاورمیانه و واتیکان را به سفر ابن بطوطه به خاورمیانه تشبیه کرده است.
آمادگی روسیه و آمریکا برای احیای توافق پیرامون پرواز بر فراز سوریه [الگا ساموفالوا، وزگلیاد (روسیه)، 6 مه 2017]
روسیه متن یادداشت تفاهم پیرامون تشکیل شعاع عاری از تشنج در سوریه، با ممنوعیت پرواز را منتشر کرده است. در مجموع، از روز شنبه، این صلح و سازش اجرا می شود. در این میان، آمریکا به ابتکار خود، با نظامیان روسی گفتگوهای تلفنی انجام داده است. در نهایت، مسکو و واشنگتن در رابطه با ازسرگیری یادداشت تفاهم پیرامون پرواز در سوریه اعلام آمادگی کردند که در پی حمله واشنگتن علیه پایگاه هوایی اسد در استان حمص، متوقف شده بود.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴