کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
شبه نظامیان حلب راهی برای خروج ندارند [ایگور سوبوتین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 7 دسامبر 2016]
آمریکا در رابطه با حل و فصل اوضاع حاکم در حلب ابتکار عمل خود را مطرح کرد. واشنگتن پیشنهاداتی را که در هفته گذشته در رم، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در اختیار سرگئی لاوروف، همتای روسی خود، قرار داده بود است را با پیشنهادات جدیدی تغییر داده است. به اعتقاد طرف روسی، هدف از این تلاش، اغتنام وقت به نفع شبه نظامیانی بوده است که در مناطق شرقی این شهر بر جای مانده اند. در مسکو خاطر نشان می کنند که در حال حاضر، برای گفتگوی جدی میان روسیه و آمریکا پیرامون سرنوشت حلب امکانی وجود ندارد.
حمله ترامپ به شرکت هایی که برای خروج از کشور برنامه ریزی کردند مداخله بی سابقه سیاسی در محافل خصوصی [دایسوکه ایگاراشی، آساهی (ژاپن) 6 دسامبر 2016]
حمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور بعدی آمریکا، به موسساتی که برای انتقال کارخانه به خارج از آمریکا برنامه ریزی کردند، تقویت شده است. رئیس جمهور آینده آمریکا هفته گذشته به دنبال تجدید نظر و انصراف کارخانه کریر، شرکت بزرگ تولید کننده تجهیزات گرمایشی و سرمایشی ایالت ایندیانا، موسسات جدیدی را در ایالت نامبرده برای لغو طرح انتقال کارخانه به خارج از آمریکا هدف قرار داده است. از سوی دیگر، مداخله بی سابقه سیاسی در موسسات خصوصی موجب افزایش انتقادها در آمریکا شده است.
بهای کوتاه آمدن آمریکا در حلب در برابر روسیه [دحمان غازی، الحیات (انگلستان) 6 دسامبر 2016]
ترامپ در مقابل دست کشیدن از شهر حلب، ما به ازای آن را از پوتین طلب خواهد کرد. ترامپ در آخرین مناظره انتخاباتی خود گفت حلب را باید شهری سقوط کرده دانست که نشان دهنده ماهیت ارزیابی های او و حاشیه مانور موجود در خصوص این شهر است. این دیدگاه قطعا به این معنا نیست که ترامپ به آسانی سوریه را تقدیم پوتین خواهد کرد. هر چیز بهایی دارد و هرچند ممکن است بر سر محله هایی در یک شهر معامله شود ولی کل سوریه و مرزها و موقعیت آن بزرگتر از آن است که بتوان به معامله ای سریع درباره آن دست یافت.
فراتر از کشتی‌های «ساعر»... اسکندر صفا کیست؟ [حلمی موسی، السفیر (لبنان)، 6 دسامبر 2016]
اسکندر صفا که روزنامه های اسرائیلی از او به عنوان سهامدار حوضچه ای که کشتی های جنگی «ساعر» را برای اسرائیل می سازد معرفی کردند، در واقع یک دلال بانفوذ بین المللی است که تاکنون در توافق‌های زیادی مانند توافق برای آزادی گروگان های فرانسوی در بیروت در دهه 1980 با پرداخت باج و فروش سلاح به رئیس جمهور آنگولا در دهها 1990 و معاملات تسلیحاتی بین شرکت های غربی و برخی کشورهای عربی نقش داشته است.
علل متفاوت با اهمیت بودن نشست سران شورای همکاری خلیج فارس از نشست های پیشین [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 5 دسامبر 2016]
عربستان سعودی نتوانست بی طرفی عمان را در جنگ یمن بپذیرد و انتظار داشت این کشور در آن مشارکت موثری داشته باشد اما به مدت بیش از یک سال خشم خود را فروخورد و سپس کاسه صبرش لبریز شد به ویژه این که درستی دیدگاه عمان در این جنگ ثابت شد. لبریز شدن کاسه صبر عربستان در انتشار گزارش هایی در مطبوعات عربستان بازتاب یافت که کشور پادشاهی عمان را به بازگذاشتن قلمرو خود برای رساندن سلاح ایران به ائتلاف حوثی- صالح متهم کرده اند.
ناتوانی کشورهایی که بروکسل آن ها را هدایت می کند [آندره تاوبر، دی ولت (آلمان)، 5 دسامبر 2016]
یک روز پس از انتخابات ایتالیا و اتریش،‌ فضای خوشبینانه ای در بروکسل حاکم شده است. اگرچه به نظر می رسد رشته امور از دست اتحادیه اروپا در رفته است. علت اصلی این امر آن است که نمی توان هیچ راه حلی برای مشکلات پیدا نمود.
چین و روسیه با استفاه از حق وتو قطعنامه آتش بس سوریه را در شورای امنیت سازمان ملل رد کردند [آکیرا کاسوگا کائورو، آساهی (ژاپن)، 6 دسامبر 2016]
چین و روسیه روز پنجم ماه جاری پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون حلب واقع در شمال سوریه را که خواستار آتش بس یک هفته ای به منظور کمکهای بشر دوستانه بود ، با استفاده از حق وتو رد کردند. روسیه برای ششمین بار و همچنین چین برای پنجمین بار است که پیرامون جنگ داخلی سوریه از حق وتو استفاده می کند.
دومینیک دو ویلپن: «تنها زمانی مردم گرایی مغلوب می شود که دولت ها از نخبگان فاصله بگیرند» [آنائیس جینوری، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 5 دسامبر 2016]
نخست وزیر پیشین فرانسه به تجزیه و تحلیل آخر هفتۀ وحشت در اروپا می پردازد: «نابرابری ها خطرناک می باشند»
آمریکا و جهان چه آینده ای خواهند داشت؟ [صبحی غندور، رای الیوم (انگلستان)، 4 دسامبر 2016]
شاید تنها تفاوت سیاست خارجی دولت ترامپ با سیاست خارجی دولت اوباما نحوه برخورد با ایران باشد به طوری که دولت ترامپ در سنگر دولت اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو قرار خواهد گرفت که توافقنامه بین المللی با تهران را رد کرد و به دنبال تنش ‌آفرینی نظامی با مشارکت آمریکا بر ضد ایران است. دیدگاه های واشنگتن و تل آویو درباره پرونده فلسطین و شهرک سازی و تلقی کردن هرگونه مقاومت ضد اسرائیل به عنوان اقدامی تروریستی نیز با یکدیگر یکسان خواهد بود.
«روسیه و کشورهای اروپایی به علت ریشه مشترک مسیحی خود به یکدیگر پیوند می خورند» [الیویه تاله، لاکروا (سوئیس)، 4 دسامبر 2016]
روسیه و کشورهای اروپایی به واسطه ریشه های مسیحی خود به یکدیگر پیوند می خورند. آنها ارزش هایی مانند احترام به زنان، اهمیت به خانواده، حمایت از کودکان، دلبستگی به آرمان های آزادی و برابری، احترام به کار و دفاع از میهن را محترم می شمارند.
اردوغان می خواهد حکومت خودکامه را در قانون اساسی بگنجاند [دنیز یوسل، دی ولت (آلمان)، 4 دسامبر 2016]
از سال 2003، اردوغان به مدت یازده سال به عنوان نخست وزیر بر این کشور حکومت کرد. در سال 2014 او به طور مستقیم به عنوان اولین رئیس جمهور ترکیه انتخاب شد. وی بر اساس قانون اساسی از حزب عدالت و توسعه استعفا کرد. اما هرگز خود را به این واقعیت که قانون اساسی در اصل فقط برای این نهاد نقش نظارتی قائل است، محدود و پایبند نکرده و در عمل به اقدامات اجرایی خود همچنان ادامه داده است.
ژیل کپل: «جناح راست چنانچه خطر تروریسم جهادگرا را نادیده بگیرد، بازنده می شود» [پیترو دلره، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 4 دسامبر 2016]
این سیاست شناس فرانسوی شکست اولاند را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد: «وی ترس ها را مدیریت نکرده است. سوءقصدها ضربه ای فرهنگی برای فرانسویان به شمار آمدند»
اعتراف رسمی اتحادیه اروپا: برکناری اسد گزینه ای غیر واقعی است [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 4 دسامبر 2016]
اتحادیه اروپا به طور رسمی اعتراف کرد: برکناری اسد گزینه ای غیر واقعی است و آمادگی برای بازسازی آغاز می شود... چرا مخالفان سوری از چاله روس ها به چاه آمریکایی ها و متحدان عرب این کشور افتادند؟ آیا جشن های بازپس گیری حلب شرقی در شب سال نومسیحی آغاز خواهد شد؟
خویشتن داری گروه مخالف دولت کوبا در فعالیت های اعتراض آمیز [یوسوکه تاناکه، آساهی (ژاپن)، 4 دسامبر 2016 ]
«داماس د بلانکو» گروه مخالف دولت کوبا که یکشنبه هر هفته در مقابل کلیسا شهر هاوانا (پایتخت کوبا)‌ دست به تظاهرات اعتراض آمیز می زند، با توجه به مرگ فیدل کاسترو، رئیس پیشین شورای دولتی کوبا، فعالیت های اعتراض آمیز خود را برای مدت دو هفته به حالت تعلیق در آورده است. آقای برتا سولر، نماینده گروه داماس د بلانکو، در همین راستا با اشاره به این که: «تا زمانی که رائول بر سر کار است، حتی با مرگ فیدل کاسترو هم سیاست ها هیچ تغییری نخواهد کرد» خاطرنشان کرده است: «می خواهیم با وقفه در فعالیت های اعتراض آمیز، برای دیگران که با مرگ فیدل کاسترو سوگوارند، احترام قائل شویم.»
تکمیل تیم ترامپ با کهنه سربازان نبرد عراق و وال استریت [یوگنی پودوکین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 5 دسامبر 2016]
دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، از انتصاب های مرحله ای مقامات در دولت خود سخن گفت. جیمز متیس، ژنرال بازنشسته تفنگداران دریایی، برای پست ریاست پنتاگون نامزد شده است و استیون منوچین، بانکدار سابق، نیز احتمال دارد، به عنوان وزیر دارایی آمریکا انتخاب شود. به گفته کارشناسان، نامزد پست وزارت امور خارجه آمریکا، به نظام حکومتی جمهوری خواهان بسیار نزدیک است.
جنگ سرد جدید در دوره ترامپ تا کجا پیش خواهد رفت؟ [محمد صالح الفتیح، السفیر (لبنان)، 3 دسامبر 2016]
آمریکا و روسیه هر کدام به دلایل خاص خود، نیاز دارند که سطح رویارویی در جنگ سرد کنونی را کاهش دهند. این مسیر سازش پوشیده از گُل نخواهد بود زیرا طرف های زیادی معتقدند پایان یافتن بحران در سوریه منافعشان را تهدید می کند و این طرف ها می توانند در برابر هرگونه توافق آمریکایی - روسی مانع تراشی کنند. همچنین گام هایی که ناتو و آمریکا در اروپای شرقی برداشته اند مانعی واقعی در برابر سازش روسیه و آمریکا به شمار می رود.
چرا امیدها به تحقق آشتی مصر و عربستان در ابوظبی به سرعت رنگ باخت؟ [رای الیوم (انگلستان)، 3 دسامبر 2016]
میانجی گری امارات برای آشتی دادن مصر و عربستان به احتمال به این علت با شکست مواجه شد که پادشاه عربستان سعودی تمایل نداشت تا زمانی که مصر سیاست های منطقه ای مستقل از عربستان را به ویژه در پرونده های حساس مثل یمن و سوریه و جنگ با ایران در این دو کشور دنبال می کند، کمک های مالی بیشتری در اختیار مصر قرار دهد.
«هیچ کس دربارۀ غرب حلب سخن نمی گوید» [ماتئو کارنیه لتو، ایل جورناله (ایتالیا)، 3 دسامبر 2016]
دربارۀ غرب حلب یعنی آن بخش از شهر که هنوز در دست دولت بشار اسد است، کم سخن گفته می شود آن هم به ناحق. زیرا بر سر مردم غیرنظامی که همچنان به دمشق وفادار مانده اند نیز باران موشک فرود می آید. حتی گاهی نیز گازهایی با آثار ویرانگر. در غرب حلب آب و برق نیست دقیقاً مانند بخش شرقی این شهر. لیکن هیچ کس این موضوع را بر زبان نمی آورد.
افزایش ستیزه جویی پنتاگون [میخائیل کوروستیکوف، کامرسانت (روسیه)، 3 دسامبر 2016]
دونالد ترامپ جیمز متیس، ژنرال بازنشسته، را برای پست وزارت دفاع آمریکا معرفی کرد. وی از سال 2010 الی 2013 میلادی، فرماندهی عملیات های آمریکا در افغانستان و عراق را برعهده داشت. این ژنرال به خاطر علاقه اش به ادبیات، قاطعیتش و ایراد بیانات تندش که از این جهت بارها از سوی دولت مورد نکوهش قرار گرفته است، شهرت دارد. جیمز متیس معتقد است که ایران خطرناک تر از «القاعده» است و از روسیه به خاطر تلاش هایش برای «متلاشی کردن ناتو» انتقاد کرده و کشته شدن افغانی ها را «تفریح آمیز» خوانده است.
جنگ برای انتخاب وزیر خارجۀ آمریکا [داویده مالاکاریا، ایل جورناله (ایتالیا)، 2 دسامبر 2016]
با انتصاب جیمز متیس به عنوان وزیر دفاع آمریکا که روز گذشته اعلام گردید، ترامپ قطعۀ دیگری را به دولت خود افزود. لیکن یک وزیر خارجۀ مهم می تواند به میزان فراوانی تصمیمات رئیس جمهور و به طور کلی دولت آمریکا را تحت تأثیر قرار دهد. کافی ست آنچه را در دوره های پیشین اتفاق افتاده است، در نظر بگیریم.
کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه نفت خام «‌اوپک» پس از هشت سال [میساوا کوهی، ماینیچی (ژاپن)، 1 دسامبر 2016]
سازمان کشورهای صادر کننده نفت خام (اوپک) روز سی ام ماه گذشته اجلاسی در مقر این سازمان در وین برگزار و با کاهش تولید نفت خام به میزان یک میلیون و دویست هزار بشکه در روز توافق کردند. پس از هشت سال یا به عبارتی پس از رکود جهانی حاصل از بحران مالی ماه دسامبر سال 2008 میلادی برای نخستین بار است که کاهش تولید نفت خام اوپک به وقوع خواهد پیوست. به نظر می رسد، سازمان اوپک با توجه به وضعیت وخامت بار سیاست های مالی کشورهای عضو بر اثر ارزانی نفت خام، در نظر دارد با کاهش تولید و به دنبال آن حذف عرضه مازاد از قیمت نفت خام حمایت کند.
خاورمیانه بین اوباما و ترامپ [لینا خطیب، الحیات (انگلستان)، 27 نوامبر 2016]
نگاهی دوباره به سخنان اوباما در زمان مبارزات انتخاباتی او و اقداماتی که او در دوره ریاست جمهوری اش انجام داد، به روشنی نشان می دهد نباید سخنانی را که در زمان مبارزات انتخاباتی بیان می شود، مبنای پیش بینی ها درباره روند سیاست خارجی هر رئیس جمهوری در آمریکا قرار داد. فقدان تجربه قبلی ترامپ در زمینه سیاست خارجی و سخنان تحریک آمیز او در زمان مبارزات انتخاباتی، همگی موجب شده است سیاست احتمالی او در قبال خاورمیانه با ابهام همراه باشد.
«فیدل به جاودانگی پیوست» [پاول تاراسنکو، کامرسانت (روسیه)، 26 نوامبر 2016]
در کوبا، فیدل کاسترو، رهبر انقلاب سال 1959 میلادی، درگذشت. نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا و وارث سیاسی ایدئولوژی چپ گرای کوبا، از نخستین رهبرانی بود که در برابر فوت وی واکنش نشان داد: او «انقلابیون تمامی جهان را به حفظ میراث فیدل و ادامه راه او» فرا خواند. در این میان، او دقیقاً نگفت که منظورش از راه او چیست و این در حالی است که طی سال های اخیر، کوبا فعالانه رویکرد خود را در قبال برخی از اصول انقلاب کوبا مورد بازبینی قرار می دهد.
با مرگ کاسترو کوبا چگونه تغییر می کند [فولویو اسکالیونه، ایل جورناله (ایتالیا، 26 نوامبر 2016]
نکتۀ واقعی پایان تحریم اقتصادی است که جمهوریخواهانی که اکنون بر کنگره سلطه دارند، همواره با آن مخالفت کرده اند و حتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نظر مساعدی نسبت به آن ندارد. تحریمی که تنها روزی به پایان خواهد رسید که آخرین کاسترو از صحنه خارج خواهد شد و جزیره آن «صدور دمکراسی» را که در کانون سیاست خارجی آمریکا قرار دارد، بپذیرد.
«گوشه چشم دولت اسد به ترامپ» [کیوشی اوجی، سانکی (ژاپن)؛ 25 نوامبر 2016]
دولت سوریه که از حمایت حملات هوایی روسیه برخوردار است، در باز پس گیری مناطق تحت کنترل جناح مخالف نظام سوریه در حلب واقع در شمال سوریه که در جنگ داخلی شدید به سر می برد، پیشروی کرده است. دولت اسد با پیروزی قاطع بر جناح مخالف نظام سوریه در حلب در دوران انتقال قدرت سیاسی آمریکا (یا به عبارتی پیش از شروع کار دولت آینده ترامپ)‌ در نظر دارد رویکردی مطابق با منافع کشورش در برابر دولت ترامپ که دیدگاه و نگرش بسیار مبهم دارد، اتخاذ نماید.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴