کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
دولت ترامپ هیأتی برای شرکت در گفتگو های صلح سوریه اعزام نمی کند [کارن دیانگ، واشنگتن پست (امریکا)، 21 ژانویه 2017]
وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه اعلام کرد به علت «ضرورت های فوری انتقال قدرت»، دولت ترامپ هیأتی را برای شرکت در گفتگوهای صلح سوریه که روز دوشنبه با حمایت روسیه، ترکیه و ایران برگزار می شود، اعزام نمی کند. سفیر روسیه در آمریکا، از مایکل تی فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ، برای شرکت در این نشست که قرار روز 23 ژانویه در آستانه، پایتخت قزاقستان، شروع شود، دعوت کرد. از دولت اوباما دعوت نشده بود.
روز اول ترامپ از دستور کار پنج مرحله ای پیروی می کند [تورستن کراول، دی ولت (آلمان)، 21 ژانویه 2017]
ترامپ در مجلس سنا فاقد اکثریت قابل توجه است. اگر چه جمهوری خواهان دو رای بیشتر از حداقل ممکن دارند؛ اما ترامپ نمی تواند بر این دو سناتور تکیه کند. آنها جان مک کین و مارکو روبیو، دشمنان صمیمی درون حزبی وی هستند. هر دو آنها در ماه نوامبر دوباره به مدت چهار سال انتخاب شدند. آنها هیچ نگرانی در رابطه با انتخابات بعدی کنگره در ماه نوامبر 2018، ندارند.
"کنفرانس پاریس" ، "نشست مسکو"، "کنفرانس آستانه" و موازنه قدرت [مصطفی اللباد، القبس (کویت)، 22 ژانویه 2017]
منطقه بار دیگر پس از مدت ها کانون توجه بین المللی شده است و نشانه آن برگزاری کنفرانس صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها در پاریس برای نخستین بار پس از صدور قطعنامه شماره 2934 سازمان ملل متحد است، قطعنامه ای که اسرائیل و شهرک سازی های غیر قانونی در اراضی اشغالی فلسطین در سال 1967 را محکوم می کند.
نیروها، پهبادها، تلاش برای یافتن خلیفه ترامپ و طرح های ضد داعش و ضد القاعده [گوئیدو اولیمپیو، کوریره دلاسرا (ایتالیا)، 22 ژانویه 2017]
راهبردهای احتمالی رئیس جمهور جدید آمریکا. وی چنین گفت: «تروریسم اسلامی را از چهرۀ زمین پاک خواهیم کرد.» هدف اصلی: دستیابی به البغدادی است
چرا زمامداری ترامپ شما را نگران و سراسیمه می کند؟ [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 20 ژانویه 2017]
چرا زمامداری ترامپ شما را نگران و سراسیمه می کند؟ آیا رفتار برخی زمامداران خودمان را به یادمان نمی آورد؟ آیا او خواهد کشت و ویران خواهد کرد بیشتر از آنچه آنان خانواده ما را در طول شش سال گذشته کشته و نابود کرده اند؟ چه کاری خواهید کرد چنانچه وی تهدیدهای خود را درباره انتقال سفارت از تل آویو به قدس عملی کند و درهای آمریکا را به روی مسلمانان ببندد؟
شورشیان میانه رو مجبورند به ساز مسکو برقصند [بنیامین بارت، لوموند (فرانسه)، 21 ژانویه 2017]
احتمال دارد کنفرانس آستانه تغییر شیوه شورشیان را در نبرد با نیروهای جهادی تسریع کند. یک ماه پس از شکست حلب، شورشیان سوریه آماده می شوند تا بر سر میز مذاکره با مسئول اصلی شکست خود یعنی روسیه بنشینند.
بدترین رئیس جمهور در حافظه آمریکا [فهمی هویدی، الشرق (قطر)، 21 ژانویه 2017]
این سرخط خبری به من تعلق ندارد و منظور از آن تازه ترین رئیس جمهور آمریکا نیست که روز گذشته به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. اما صاحب سرخط تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست، یوجین رابینسون است و آن را در مقاله ای در انتقاد از عملکرد جرج دبلیو بوش پسر نوشت که توجه مرا به خود جلب کرد و از زمان نشر در روزنامه ذکر شده در ماه نوامبر سال 2007 آن را نگه داشته ام.
همه آنچه را که ترامپ می تواند لغو کند و به حالت قبلی برگرداند [کلمنس ورگن، دی ولت (آلمان)،21 ژانویه2017]
بیمه درمانی، توافق حفاظت از محیط زیست و توافق ایران: ترامپ می خواهد میراث اوباما را درهم بشکند، اما برخی جنبه های آن باقی خواهد ماند. البته برای آینده یک پروژه بسیار مهم هیچ امیدی وجود ندارد – و این امر پیامدهایی برای اروپا خواهد داشت.
قانون اساسی جدید استبدادی طیب اردوغان [آلفردو مانتیجی، پانوراما (ایتالیا)، 19 ژانویه 2017]
تولد احتمالی یک جمهوری ریاستی و خطر یک چرخش خودکامانه: چشم اندازهای ترکیه بعد از اولین موافقت مجلس
دوران ریاست جمهوری ترامپ با توجه به سخنان توئیت مانند وی برای مسلمانان بد و برای داعش عالی خواهد بود [رابرت فیسک، ایندیپندنت (انگلستان)، 20 ژانویه 2017]
رسانه های جهان به علت برخورداری از خصلت دمکراتیک خود با این مرد نکبت برخورد ناخوشایندی نخواهند داشت. سیاستمداران با در دیدار با ترامپ از کینه توزی های وی لب به شکوه و شکایت خواهند گشود (مایکل گو، وزیر آموزش پیشین انگلیس و وزیر مشاور در امور قضایی این کشور چند روز پیش اولین کسی بود که این رویه را در پیش گرفت). ترزا می نخست وزیر انگلیس نیز نشان داده است که چگونه برای جلب دوستی آمریکا از جانبداری خود از ملت فلسطین دست بر می دارد. باور کنید خود زمامداران عرب در میان چاپلوسان و مریدان درجه یک ترامپ قرار خواهند گرفت.
سیاست جدید انزواگرایی ترامپ تهدیدی برای اتحادیۀ اروپا و ناتو [پانوراما (ایتالیا)، 17 ژانویه 2017]
از برگزیت تمجید می کند، اتحادیۀ اروپای آلمانی را مورد انتقاد قرار می دهد، به پوتین روی خوش نشان می دهد. رئیس جمهور ارکان غرب و مشارکت میان اروپا و آمریکا را تخریب می کند
اسرائیل - فلسطین: جامعه بین المللی مردد در برابر تصمیمات ترامپ [مارک سمو، لوموند (فرانسه)، 16 ژانویه 2017]
کنفرانس پاریس در مورد خاورمیانه، در میان نگرانی های ناشی از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، اصول حل و فصل این درگیری را یادآوری کرد. خطرات ناشی از سیاست احتمالی ترامپ درباره اسرائیل و فلسطین – به ویژه عواقب مخرب انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس، که از نظر بین المللی به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته نمی شود - ذهن همه شرکت کنندگان در کنفرانس پاریس را به خود مشغول کرده بود.
هشدار رئیس دولت خود مختار فلسطین به وعده ترامپ در خصوص انتقال سفارت آمریکا [فوکوشیما نوری یوشیپ، ماینیچی (ژاپن)، 16 ژانویه 2017]
عباس، رئیس دولت خود مختار فلسطین، روز چهاردهم ماه جاری در واتیکان (کاخ پاپ در رم)‌ با پاپ فرانسیسکو دیدار و بر ضرورت پیشبرد صلح خاورمیانه با از سرگیری مذاکره مستقیم با اسرائیل در کوتاه ترین زمان ممکن تأکید کرد. رئیس دولت خودمختار فلسطین پس از پایان مذاکره هشدار داد، چنانچه طبق وعده انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آینده آمریکا، سفارت آمریکا در اسرائیل به مکان بیت المقدس انتقال یابد، این جابجایی تأثیر بدی بر مذاکره صلح خاورمیانه خواهد گذاشت.
آیا روسیه و چین و ایران قتلگاه ترامپ می شود؟ [جورچ سمعان، الحیات (انگلستان)، 16 ژانویه 2017]
ترامپ برای احیای «عظمت آمریکا» نیاز به چانه زنی و امتیاز دادن دارد نه مبارزه و تهدیداتی که ممکن است به جنگ های ویرانگر منجر شود. در غیر این صورت، روسیه و چین و ایران به «قتلگاه» رئیس جمهور جدید آمریکا تبدیل خواهند شد.
خاورمیانه: سایه رئیس جمهور آینده آمریکا بر نشست پاریس [مارک سمو، لوموند (فرانسه)، 15 ژانویه 2017]
آنتونیو گوترش، دبیر کل جدید سازمان ملل متحد سرانجام از شرکت در این همایش خودداری کرد و به جای وی نیکلای ملادنف، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در خاورمیانه، در نشست پاریس حضور پیدا کرد. قرار بود جان کری، وزیر امور خارجه کنونی، بعد از ظهر سفر کوتاهی داشته باشد. غیبت از اهمیت این نشست چیزی نکاسته است. فدریکا موگرینی، نماینده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و چهل وزیر امور خارجه در این اجلاس حضور دارند: همگی از کشورهای گروه 20، اعضای شورای امنیت، عضو عضای دائمی یا غیر دائم، همه کشورهای اتحادیه اروپا، همه اعضای اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی و نیز چندین کشور آمریکای لاتین.
«دو کشور برای اسرائیلی ها و فلسطینیان و هیچ گام یک طرفه» [ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 15 ژانویه 2017]
75 کشوری که در کنفرانس پاریس شرکت نمودند، بعد از یک روز مملو از دیدارها و گفتگوها، از اسرائیلی ها و فلسطینیان می خواهند «خود را وقف یافتن راه حلی مبنی بر دو کشور» نموده و «از برداشتن گام های یک طرفه خودداری نمایند.»
ادامه روند حملات هوایی دولت سوریه [میتسو هیده کیبه، نیکی (ژاپن)، 15 ژانویه 2017]
توافق آتش بس سوریه، «‌دولت اسلامی» (‌IS) و گروه های افراطی از جمله سازمان های مرتبط با القاعده را شامل نمی شود. به همین جهت،‌ دولت سوریه حمله به مناطق نامبرده را «‌حمله به تروریست ها»‌ اعلام کرده است. اما حقیقت این است که جناح میانه رو مخالف نظام سوریه هم هدف حملات ارتش سوریه قرار می گیرند و بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، پس از شروع آتش بس از اواخر سال گذشته، حدود دویست شهروند بر اثر حملات هوایی ارتش سوریه کشته شدند.
دولت بحرین شعیان متهم به بمب گذاری مرگبار را اعلام کرد [سیمون کر، فایننشال تایمز (انگلستان)، 15 ژانویه 2017]
مایا فوآ از مدیران رپریو گفت ادامه حمایت دولت انگلیس از تشکیلات امنیتی و وزارت کشور بحرین با توجه به چنین رفتارهای ظالمانه ای، شرم آور خواهد بود. وی گفت اعدام این سه نفر که قربانی شکنجه محسوب می شود با دخالت مقامات مختلف دستگاه قضایی بحرین صورت گرفته است که دولت انگلیس به همه آن ها کمک می کند.
«آتش بس سوریه در عمل شکست خورد»‌ [شین ایجی آکی یاما، ماینیچی (ژاپن)، 13 ژانویه 2017]
آتش بس موقت میان دولت اسد و جناح مخالف نظام سوریه که در جنگ داخلی به سر می برد، روز سیزدهم ماه جاری دومین هفته را پشت سر گذاشت. ترکیه و روسیه که نقش میانجی را در آتش بس ایفاء‌ می کنند، در نظر دارند آتش بس موقت را با حفظ چارچوب آن، به مذاکره صلح منتهی کنند. اما با این حال نبرد در حومه دمشق، پایتخت سوریه و همچنین در استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه، همچنان ادامه دارد و در این میان از جناح مخالف نظام سوریه دیدگاهی مبنی بر این که: «آتش بس در عمل شکست خورده است» مطرح است.
ترامپ در میان «دوستان» و دشمنان در تنگنا قرار گرفته است [داویده مالاکاریا، ایل جورناله (ایتالیا)، 14 ژانویه 2017]
حرکت ترامپ خطرناک خواهد بود. وی در میان یک اپوزیسیون آشکار و یک اپوزیسیون پنهان و به همین دلیل نیز موذیانه تر در تنگنا قرار گرفته است
دومینیک مویسی: «در سال 2017 داعش به نوعی القاعده تبدیل خواهد شد» [لئوناردو مارتینلی، لااستامپا (ایتالیا)، 13 ژانویه 2017]
کارشناس ژئوپلیتیک و یکی از بنیانگذاران موسسۀ روابط بین الملل فرانسه (Ifri ) اظهار می دارد: «دولت اسلامی همچنان در سطح ارضی محدود خواهد شد»
دونالد ترامپ: «‌هزینه ساخت دیوار را مکزیک باید پرداخت کند»‌ ... انتقاد رسانه ها [نیشیدا شین ایچی رو، ماینیچی (ژاپن)، 7 ژانویه 2017]
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آینده آمریکا، روز ششم ماه جاری پیرامون وعده ای که در خصوص ساخت دیوار در مرز با مکزیک به عنوان مبارزه با مهاجرت غیر قانونی داده بود، در سایت اجتماعی توئیتر نوشت: «رسانه های دروغگو نقل نکردند که مکزیک هزینه ساخت دیوار عظیم را در آینده پرداخت خواهد کرد.» به نظر می رسد انتقاد دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهور آینده آمریکا، متوجه آن دسته از رسانه هایی است که گزارش دادند: «کنگره و تیم انتقالی دولت آمریکا در حال بررسی صرف بخشی از بودجه آمریکا، برای هزینه ساخت دیوار با مرز مکزیک می باشند.»
جنگ مخفی ترامپ علیه کسانی که به راستی بر آمریکا حکومت می کنند [مارچلو فوآ، ایل جورناله (ایتالیا)، 7 ژانویه 2017]
ترامپ پیروز شد و به نظر نمی رسد قصد داشته باشد از مقاصد خود عقب نشینی کند. وی مردی است که همواره غافلگیر می کند. وی این کار را با نشان دادن مراتب تحسین خود از پوتین به سبب عدم واکنش به اخراج 35 دیپلمات روسی انجام داد؛ وی همچنان اتهامات مبتنی بر دخالت روسیه در کارزار انتخاباتی را غیرقابل قبول دانست و اتهامات موذیانۀ دولت اوباما و سازمان سیا را بی اثر نمود.
آمریکا - روسیه: ترامپ در برابر اطلاعات آمریکا [فرانسوا دالانسون، لاکروا (سوئیس)، 6 ژانویه 2017]
رئیس جمهور آینده باید از گزارش سازمان های اطلاعاتی درباره دخالت های روسیه در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری اطلاع یابد. جمعه این هفته ششم ژانویه دونالد ترامپ باید با روسای سازمان های اطلاعاتی آمریکا ملاقات کند. این یک رویارویی پرتنش در چند روز قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب است که درباره ارزیابی های آنها درباره دخالت روسیه در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا همواره از خود تردید نشان داده است.
آیا نبرد قطع آب و تشنه گذاشتن ساکنان دمشق آتش بس در سوریه را از میان خواهد برد؟ [عبدالباری عطوان، الرای الیوم (انگلستان)، 3 ژانویه 2017 ]
برای هر ناظری که اوضاع سوریه را از شش سال پیش یعنی از ابتدای بحران در این کشور پیگیری می کند؛ دشوار است پایدار ماندن توافق آتش بس به دست آمده را بدون وقوع نقض هایی جزئی یا اساسی پیش بینی کند و طبیعی است که توافق اخیر روسیه و ترکیه که اجرای عملی آن از روز جمعه آغاز شده در این مورد، استثنا باشد.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴