کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
رهبران لبنان در برابر مارین لوپن حداقل تشریفات را فراهم کردند [اولیویه فایه، لوموند (فرانسه)، 21 فوریه 2017]
عراق: گروه های سنی که جایگزین داعش خواهند شد [لوچانو تیرینانتزی، پانوراما (ایتالیا)، 21 فوریه 2017]
در حالی که خلافت دچار مشکل شده است، طرفداران القاعده سعی می کنند شورشیان را متحد سازند. هدف: پر کردن خلایی که توسط دولت اسلامی بر جای مانده است
طرح «صلح عظیم» فاجعه (نکبه) دوم برای عرب‌هاست [فهمی هویدی، الشرق (قطر)، 21 فوریه 2017]
صلح عظیم یا زیبا که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از آن سخن گفت و نتانیاهو آن را فرصتی تاریخی نامید، هیچ یک از مولفه های آرمان فلسطین و گزینه‌هایی را که طی دهه های گذشته مطرح شده است، باقی نمی گذارد. این طرح نه تنها راه حل دو کشور را از بین می‌برد بلکه در آن از مرزهای سال 1967 یا توافقنامه اسلو یا قطعنامه های بین المللی مربوط به شهرک سازی یا قطعنامه هایی که در آنها از حقوق ملت فلسطین سخن به میان آمده است، صحبتی در میان نیست به طوری که تشکیلات خودگردان در رام الله و حماس در غزه تنها نقش شهرداری را بازی می کنند که خدمات اساسی در اختیار مردم قرار می دهد.
سفر امیر کویت به مسقط پیامی به محور عربستان است [رای الیوم (انگلستان)، 20 فوریه 2017]
سفر امیر کویت به مسقط پیام سیاسی قدرتمندی برای محور عربستان سعودی دارد و اردوگاه بی طرفی در قبال اختلاف با ایران و دو جنگ یمن و سوریه را تقویت می کند. این سفر سرآغاز حرکت جدید و متفاوتی در قبال ایران، و مناقشه ها و جنگ ها در منطقه است که نشانه های آن در روزها و هفته های آینده آشکار خواهد شد.
ائتلاف انگلیسی - آمریکایی برای در هم شکستن اراده امت اسلامی [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 20 فوریه 2017]
سیاست جدید انگلیسی - آمریکایی در خاورمیانه، تقویت ائتلافی است که پیش از این «محور میانه رو عربی» نامیده می شد و به همین علت تسلیحات بی حد و مرز در اختیار آن قرار داده می شود. نکته جدید این است که از این محور اجرای سه مأموریت درخواست می شود: هدف قرار دادن ایران و آنچه که توسعه طلبی منطقه ای این کشور توصیف می شود؛ ائتلاف با رژیم اسرائیل؛ و جلوگیری از تکرار پدیده بهار عربی با تقویت دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و تقویت جبهه «ضدانقلاب».
در مونیخ، اروپایی ها در برابر بی ثباتی آمریکایی ها [فرانسوا دالانسون، لاکروا (سوئیس)، 19 فوریه 2017]
در کنفرانس امنیت بین المللی، مایکل پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، نگرانی های اروپایی ها را درباره موضع گیری های رئیس جمهور ترامپ برطرف نکرد.
کشور سلطنتی ناامن و متزلزل [رنه ویلدنگل، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 20 فوریه 2017]
سنز کتاب خود را با یک طرح کلی از تاریخ و سیاست آغاز می کند که در آن به بررسی اتحاد همچنان پا بر جای خانواده سلطنتی عربستان با روحانیون وهابی می پردازد. در این رابطه اشغال بیت الله الحرام (خانه کعبه) در سال 1979 به دست شبه نظامیان اسلامی که منجر به از بین رفتن تا حدودی تمام گرایش های لیبرالی باقی مانده در خانواده سلطنتی شد، نقشی اساسی بازی می کند. به عقیده این نویسنده، از طریق دلجویی عالمان دینی سختگیر و متعصب، باید "تفسیر برتر اسلامی" دوباره برقرار می شد. رابطه بین این حکومت سلطنتی و اسلام رادیکال همچنان متناقض باقی مانده است.
با اعتیاد به ترامپ چگونه سر کنیم؟ [رابرت فیسک، ایندیپندنت (انگلستان)، 18 فوریه 2017]
فکر می کنم در نهایت و هنگامی که دونالد ترامپ – خواه به صورت ناگهانی یا آرام و شاید به گونه طعنه آمیز، هر چند که این کلمه به ظاهر پس از آغاز به کار رئیس جمهور تازه، معنای خود را دست داده است – از ما جدا شود، همه ما احساس صاحبخانه من بعد از پایان جنگ داخلی در لبنان را داشته باشیم. زیرا از آن نگرانم که ماهیت واقعی و غافلگیر کننده ریاست جمهوری ترامپ بذر خشم یا نفرتی که می کارد، دروغ های هسته ای که بر زبان می آورد و شاید جنگ هایی که ایجاد خواهد کرد، نیست، بلکه سندروم محرومیت ناشی از ترک مواد مخدر است که جهان پس از ترامپ از آن رنج خواهد برد.
رویکرد مقابله دولت ترامپ با سازمان های اطلاعاتی آمریکا [اتسونارو کوروسه، سانکی (ژاپن)، 19 فوریه 2017]
خصومت دولت دونالد ترامپ با سازمان های اطلاعاتی از جمله سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا ) تشدید شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در خصوص استعفای مایکل فلین، مشاور سابق رئیس جمهور در امور امنیت ملی آمریکا، با اشاره به این که: «سازمان های اطلاعاتی بر خلاف قانون از طریق رسانه ها اجتماعی اطلاعات محرمانه را فاش کردند و همین امر موجب استعفای مایکل فلین شده است.» سازمان های اطلاعاتی را محکوم کرد و با ادعای مجازات اشخاص انتشار دهنده اطلاعات محرمانه از طریق توئیتر، رویکردی سفت و سخت علیه سازمان های اطلاعاتی نشان داده است.
عبور ترامپ از خط قرمز گستاخی و اخاذی از کشورهای عربی [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 19 فوریه 2017 ]
ترامپ هنگامی که از کشورهای حاشیه خلیج فارس تأمین مالی ایجاد "مناطق امن" در سوریه و یمن را خواستار شد، از تمام خطوط قرمز گستاخی و اخاذی عبور کرد... وی این کشورها را با صدا و تصویر تهدید می کند "پول هایتان در برابر بقایتان"... آیا او متحدی قابل اعتماد است؟ آیا سوریه با پول کشورهای عربی سرنوشتی مانند سرنوشت عراق، بوسنی و لیبی خواهد داشت؟
اسرائیل از نزدیک انتخاب شدن یحیی سنوار را زیر نظر داشت و نگران روابط او با ایران است [آمال شحاده، الحیات (انگلستان)، 19 فوریه 2017]
با قطعی شدن انتخاب یحیی سنوار از فرماندهان نظامی حماس به عنوان رئیس دفتر سیاسی این جنبش در نوار غزه، اسرائیل طبق معمول سیاست چماق و هویج را برای برخورد با او در پیش گرفت. اسرائیل از یک سو به سنوار آتش بس طولانی مدت و طرح های وسوسه برانگیز واقعی مثل ساخت اسکله دریایی و فعال کردن فرودگاه غزه و ایجاد چهل هزار فرصت شغلی برای کارگران ساکن غزه در اسرائیل پیشنهاد می کند، و از سوی دیگر شخص سنوار و ساکنان غزه را به مرگ تهدید می کند.
بیروت، سکوی بسیار مهم نامزدها در مبارزات انتخاباتی [بنیامین پارت، لوموند (فرانسه)، 18 فوریه 2017]
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یکی پس از دیگری به لبنان سفر می کنند، سفری که برای بحث درباره بحران سوریه و جلب توجه رأی دهندگان و به احتمال دریافت کمک های مالی،‌ ضروری به نظر می رسد.
انتقاد بی سابقه مقام عالی رتبه یمن از سیاست های آمریکا ، امید به میانجیگری ترامپ [میکی کوجی، ماینیچی (ژاپن)، 18 فوریه 2017]
خالد الیمانی، سفیر یمن در سازمان ملل متحد، در واشنگتن سخنرانی و با اشاره به این که: «مداخله دولت اوباما موجب شد که مذاکرات صلح کاملاً به قهقرا برود»‌ از آمریکا انتقاد کرد. سفیر یمن در سازمان ملل متحد در ادامه با بیان این که: «رویکردی تازه از دولت جدید آمریکا توقع داریم» انتظاری مبنی بر میانجیگری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را ابراز داشت. گفتنی است، یمن نزدیک به دو سال است که در جنگ داخلی به سر می برد.
موانع موجود بر سر راه تنش زدایی میان آمریکا و روسیه [روبرتو ویوالدلی، ایل جورناله (ایتالیا)، 18 فوریه 2017]
روسیه، پس از سال ها تنش های دیپلماتیک و ژئوپلیتیک، با پیروزی ترامپ انتظار یک تنش زدایی جدید با آمریکا را داشت. با این که استعفای ژنرال فلین ضربۀ محکمی بر این چشم انداز به شمار می آید و نیز یک پیروزی برای «نومحافظه کاران» روسیه هراس، این احتمال وجود دارد که راهبرد دونالد فقط راهبردی با هدف ایجاد فضای گفتگو با پوتین باشد.
اسرائیل - فلسطین: زیر سوال رفتن راه حل دو کشور توسط دونالد ترامپ چه مفهومی دارد؟ [رومن جفری، لوموند (فرانسه)، 17 فوریه 2017]
به مناسبت سفر نتانیاهو به آمریکا، دونالد ترامپ برای نخستین بار موضوع صلح بین اسرائیل و فلسطین را از راه حل دو کشور جدا کرد. وی با اعلام این که راه حل دو کشور تنها گزینه برای صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها نیست، اتفاق نظر جامع دیپلماتیک در بلندمدت را کنار گذاشت.
ترامپ و جهان، بازگشت «ماه عسل» در روابط اسرائیل و آمریکا، رویکرد ملایم پیرامون صلح خاورمیانه [کوروسه اتسونارو، سانکی (ژاپن)، 17 فوریه 2017]
مذاکره نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در روز پانزدهم ماه جاری، سردی روابط میان دو کشور که از دولت اوباما به جا مانده بود، به یک باره زدوده و روابط میان دو کشور به «روابطی که به اصطلاح ماه عسل خوانده می شود» بازگشته است. اما با این حال، در سیاست های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیرامون خاورمیانه،‌ رویکرد روشن اتخاذ نشده است و بدین ترتیب بخش های مبهم در سیاست های آینده آمریکا پیرامون خاورمیانه کم نخواهد بود.
این گونه ترامپ قصد دارد راهبرد خود را در سوریه تغییر دهد [پانوراما (ایتالیا)، 16 فوریه 2017]
احتمال اعزام نیروهای زمینی بعد از آن که سال ها نظریۀ «عدم پا گذاشتن هیچ سربازی در این سرزمین» در خلال دورۀ ریاست جمهوری اوباما حکمفرما بود
سفر نتانیاهو به واشنگتن برای ارزیابی اهداف ترامپ [پیوت اسمولار، لوموند (فرانسه)، 14 فوریه 2017]
یکی از موضوعات مهم مورد گفتگو بین ترامپ و نتانیاهو باید «تهدید» ایران و به ویژه موشک های دور برد آن باشد. اسرائیل امیدوار است از دخالت پایدار ایران در سوریه که نشان دهنده خطر واقعی است، جلوگیری کند. نتانیاهو چشم پوشی کامل از توافق هسته ای ایران را که دستگاه نظامی اسرائیل خواستار آن نیست، تشویق نمی کند. اما خواستار افزایش فشارهای مالی، سیاسی و نظامی بر نظام ایران است که برای اهداف برتری طلبانه منطقه ای آماده می شود.
موگرینی انتظار روابط "معقول" با آمریکا دارد [آندره تاوبر، دی ولت (آلمان)، 15 فوریه 2017]
فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوران جدیدی را در روابط دو سوی آتلانتیک می بیند. وجود نقاط اشتراک کمتر نباید موجب آشوب و هیاهوی بی مورد شوند.
رهبر جدید حماس [جووانی جاکالونه، ایل جورناله (ایتالیا)، 14 فوریه 2017]
شیوۀ کار سنوار روان پریشانه است و این امر موجبات نگرانی خودِ رهبری سیاسی حماس را فراهم می آورد چه بسا که وقوع یک تجزیۀ دیگر در داخل این جنبش اسلام گرای فلسطینی که پیش از این نیز در معرض یک چنین پدیده هایی قرار داشت، بعید نیست.
بیانیه مطبوعاتی شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت کره شمالی [تاکاهاشی رینا، نیکی (ژاپن)، 14 فوریه 2017]
شورای امنیت سازمان ملل متحد با توجه به پرتاب موشک بالستیک میان برد کره شمالی، روز سیزدهم ماه جاری نشست فوری برگزار و بیانیه مطبوعاتی که در آن پرتاب موشک کره شمالی را «به شدت محکوم می کند» با اتفاق آراء تصویب کرد. همچنین بیانیه مطبوعاتی،‌ اقدام روز دوازدهم ماه جاری کره شمالی در پرتاب موشک را «نقض گسترده» قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که در گذشته تصویب شده، تلقی کرده و از کره شمالی درخواست کرده است که به اقدامات تحریک آمیز از جمله آزمایشات هسته ای دست نزند. پس از روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، برای نخستین بار است که جلسه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص مسائل کره شمالی برگزار می شود. گفتنی است، متن بیانیه با رهبری آمریکا تدوین شده است.
ستاره مایکل فلین افول کرد [دیوید رینولدز ایگناتیوس، واشنگتن پست (آمریکا)، 14 فوریه 2017]
داستان سقوط فلین داستان درناکی است و پرسش های بدون پاسخ فراوانی برجای گذاشته است. شاید مهم ترین پرسش این باشد که چرا ژنرال بازنشسته ای که در سلسله مراتب فرماندهی ارتش آمریکا آموزش دیده است بدون اطلاع رئیس خود یعنی ترامپ با سفیر روسیه گفتگو کرده است. این مسئله ای است که کاخ سفید در توجیه کنار گذاشتن فلین عنوان می کند اما "رسوایی راشاگیت" تازه آغاز شده است.
بمباران نشست فرماندهان داعش در عراق. شاید با حضور البغدادی، سرنوشت وی نامعلوم است [پائولو گالوری، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 13 فوریه 2017]
سرکردۀ دولت اسلامی به احتمال شهر رقه را ترک کرده تا با افسران خود در منطقۀ القائم واقع در مرز سوریه ملاقات کند. بعد از حملات برق آسای هواپیماهای اف – 16 عراقی، ارتش فهرستی منتشر ساخت که در آن نام وی مشاهده نمی شود. یکی از منابع اطلاعاتی عراق خطاب به شبکۀ تلویزیونی الحره گفت: «وی به شدت مجروح شده است و به سوریه بازگردانده شد»
نشانه های به قهقرا رفتن آمریکا؟ [عبدالعزیز النویجری، الحیات (انگلستان)، 14 فوریه 2017]
جهان بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا، مانند قبل از آن نیست و جهانیان نگران به قهقرا رفتن قریب الوقوع سیاست جهانی هستند که پیامدهای وخیمی برای امنیت و صلح بین المللی خواهد داشت. از این رو می توان گفت سیر قهقرایی بسیار خطرناکی آغاز شده است که به طور قطع به آوازه آمریکا و منافع آن آسیب خواهد رساند و این ابرقدرت را تضعیف خواهد کرد و حتی ممکن است موجب از هم گسیختن بافت اجتماعی این کشور شود.
دیدار نتانیاهو - ترامپ: نخست «تهدید ایران»! [بیروت حمود، الاخبار (لبنان)، 14 فوریه 2017]
از نظر کارشناسان اسرائیل، تلاش ترامپ برای ایجاد شکاف در ائتلاف رو به گسترش بین ایران و روسیه و متقاعد کردن مسکو به همکاری با آمریکا به منظور محدود کردن نفوذ تهران که روزنامه «وال استریت ژورنال» یک هفته پیش به آن اشاره کرد، «کار آسانی نخواهد بود». همچنین انتظاراتی که دولت نتانیاهو در خصوص اقدام ترامپ به برداشتن گام های سرنوشت ساز برضد ایران ایجاد کرده است، باید زیر «سقف واقع گرایانه و معقول» باشد.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴