کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
محوطه مسجدالاقصی: پشت صحنه خروج از بحران بین اسرائیل و اردن [امیل بوتلیه، نوول آبزرواتور (فرانسه)، 25 جولای 2017]
بنیامین نتانیاهو و عبدالله شاه اردن توانستند حمله در سفارت امان را به راه حلی برای «بحران گیت ها بازرسی» تبدیل کنند. روز دوشنبه بیست و چهارم ژوئیه، «بحران گیت ها»، اسرائیل را تهدید می کرد، حادثه ای که روابط بین اسرائیل و اردن را به تیرگی کشاند. در سپیده دم، حمله یک جوان اردنی 17 ساله با پیچ گوشتی به معاون امنیتی سفارت اسرائیل در امان به مرگ این جوان اردنی و صاحب خانه منجر شد و دو کشور را دچار دردسر کرد.
چگونه کنگره در مقابل دونالد ترامپ می ایستد [کریستف فن مارشال، تاگس اشپیگل (آلمان)، 25 جولای 2017]
کنگره سیاست آمریکا در قبال روسیه را مشخص و به ترامپ دیکته می کند. در روز سه شنبه، مجلس نمایندگان و همچنین مجلس سنا، تصمیم به اعمال تحریم های شدیدتر علیه روسیه، ایران و کره شمالی گرفتند - در مورد روسیه، این اقدامی آشکار علیه خواسته های ترامپ می باشد. این تحریم ها مجازاتی برای مداخله مسکو در مبارزات انتخاباتی آمریکا و جنگ در اوکراین و ادامه اشغال کریمه می باشند.
پوتین بغداد را آرام کرد [ایگور کریوچکوف، گازتارو (روسیه)، 25 جولای 2017]
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، شخصاً، نوری المالکی، معاون اول رئیس جمهور عراق، را به حضور پذیرفت. او شخصیت کلیدی در روند سیاسی است که نه فقط، امنیت خاور نزدیک، بلکه مرزبندی کشورش نیز به او وابسته است. در پاییز سال جاری، کردستان عراق قصد دارد، از بغداد جدا شده و اعلام استقلال کند و وظیفه روسیه این است که تمامی تلاش خود را به کار برد تا این جریان به آغاز مناقشه جدید منطقه ای با مشارکت ترکیه، ایران و سوریه منجر نشود.
گسترش درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین پیرامون سرزمین مقدس و تیراندازی در اردن [ساتو تاکائو، سانکی (ژاپن)، 25 جولای 2017]
با توجه به این که اسرائیل ورود و دسترسی مردم فلسطین به مکان مقدس مسلمانان را که در شهر باستانی اورشلیم [بیت المقدس] واقع شده، محدود کرده، درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین شدت پیدا کرده است. روز بیست و سوم ماه جاری رویداد تیراندازی در تأسیسات مرتبط با سفارت اسرائیل در اردن که اکثریت جمعیت این کشور را اردنی های فلسطینی تبار تشکیل می دهند، به وقوع پیوسته است. دیدگاهی در همین راستا مطرح است دایر بر این که، رویداد تیراندازی اخیر در واقع یکی از جدی ترین حوادثی بود که پس از امضای پیمان صلح میان دو کشور اسرائیل و فلسطین در سال 1994 میلادی به وقوع پیوسته است.
زورآزمایی خونین در بیت المقدس و کرانه باختری رود اردن [مارک هنری، فیگارو (فرانسه)، 24 جولای 2017]
پنج فلسطینی و سه اسرائیلی در آتش خشونت های ناشی از نصب ردیاب های فلزی در محوطه مسجدالاقصی کشته شدند. اسرائیلی ها و فلسطینی ها در آخر این هفته درگیر زورآزمایی شدیدی شدند. در شورش های بیت المقدس، نیروهای پلیس پنج فلسطینی را کشتند و بیش از دویست نفر دیگر را مجروح کردند.
یورش به رسانه های آزاد [یورگن گوتشلیش، تاگس سایتونگ (آلمان)، 24 جولای 2017]
هفده نفر از کارکنان روزنامه "جمهوریت" که نشریه ای منتقد دولت ترکیه است در استانبول محاکمه می شوند. گفته می شود آنها از تروریست ها حمایت کرده اند.
سفر معاون اول رئیس جمهور عراق به روسیه: آیا بغداد به محور مسکو – تهران – دمشق خواهد پیوست؟ [آیدین مهدیف، پراودارو (روسیه)، 24 جولای 2017]
آیا احتمال دارد که بغداد چهارمین شرکت کننده محور ژئو سیاسی مسکو – تهران – دمشق شود؟ این مسئله از جنبه آغاز سفر چهار روزه نوری المالکی، معاون اول رئیس جمهور عراق، به روسیه در روز 23 ماه ژوئیه، از اهمیت خاصی برخوردار می شود. در آستانه سفر، این مهمان بلند پایه تفهیم کرد: بغداد آمادگی دارد تا آمریکا را با چالش بکشد. به گفته او، عراقی ها با استقرار پایگاه های نظامی آمریکا در این کشور مخالف هستند و آمادگی دارند تا تسلیحات روسیه را خریداری کنند.
حمله به سفارت اسرائیل در اردن به جهت اختلافات پیرامون سرزمین مقدس، سه کشته و زخمی بر جای گذاشت [واتانابه تاکاشی، آساهی (ژاپن)، 24 جولای 2017]
مرد اردنی روز بیست و سوم ماه جاری به وسیله ابزاری به نگهبان ساختمان مسکونی سفارت اسرائیل در امان، پایتخت اردن، حمله و به دنبال آن نگهبان ساختمان سفارت اسرائیل شروع به تیراندازی کرد. بر اثر این تیراندازی مرد اردنی که در نزدیک محل حادثه بود و همچنین مرد مظنون اردنی کشته شدند. این در حالی است که نگهبان اسرائیلی زخم سطحی بر داشته است. گفتنی است، درگیری میان اسرائیل و فلسطین پیرامون سرزمین مقدس شهر باستانی اورشلیم گسترش یافته است و رسانه های اسرائیل در همین راستا نقل کردند که مرد مظنون اردنی تحت تأثیر همین درگیری ها قرار گرفته است.
اربابان جنگ: آمریکا و سعودی ها رهبران بازار تسلیحات [جامپائولو روسی، ایل جورناله (ایتالیا)، 24 جولای 2017]
چنانچه عربستان سعودی عمده ترین واردکنندۀ سلاح در جهان است، آمریکا عمده ترین صادرکننده با 23 میلیارد دلار مطرح می گردد. واشنگتن در عمل بیش از روسیه، آلمان، فرانسه، انگلیس، اسرائیل، کانادا و چین با هم اقدام به صدور سلاح می کند.
آیا از مراکش یک «بهار عربی» جدید آغاز می شود؟ [کیارا کلاوسی، ایل جورناله (ایتالیا)، 23 جولای 2017]
پس از شش سال شاید یک «بهار عربی» جدید آغاز شده است. اما این بار کانون شورش کشور مراکش است. همان کشوری که با ثبات ترین کشور در میان کشورهای عربی به نظر می رسید و از انقلاب هایی که در سال 2011 یکی پس از دیگری روسای جمهور کشورهای شمال آفریقا را سرنگون می ساختند، جان به در برده بود.
اردوغان خود را میانجی گر بحران خلیج [فارس] نشان می دهد [کلر گیوو، لاکروا (سوئیس)، 23 جولای 2017]
یکشنبه بیست و سوم ژوئیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، سفر دو روزه ای را به شبه جزیره عربستان آغاز کرد که در خلال آن باید با عاملان اصلی بحران بین عربستان سعودی و قطر ملاقات کند.
جمهوری خواهان در مقابل روسیه در مقابل ترامپ [ریکه هاورتز، دی سایت (آلمان)، 23 جولای 2017]
جمهوری خواهان در درجه اول نه در مقابل رئیس جمهور خود، بلکه در مقابل رأی دهندگان به خود متعهد و پاسخ گو هستند. در نوامبر 2018 انتخابات کنگره برگزار خواهد شد. پس از گذشت شش ماه از به قدرت رسیدن ترامپ، هنوز هم به دشواری می توان تشخیص داد که دوری گزیدن از ترامپ آیا به جمهوری خواهان کمک خواهد کرد یا آسیب خواهد رساند. در حال حاضر محبوبیت او، حتی در میان هواداران خود بسیار پایین است.
عراق پس از پیروزی بر داعش نیز با شبح تجزیه شدن مواجه است [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 24 جولای 2017 ]
حتی اگر خطر داعش را پایان یافته بدانیم، شبح تجزیه عراق مانعی در برابر برقراری ثبات در این کشور است. گرایش به استقلال کردستان موجب نگرانی دیگر کشورهایی که دارای اقلیت کُرد هستند مثل ترکیه و سوریه و ایران می‌شود. بعد از بحران ناشی از خطر داعش، احتمال جدا شدن مناطق سنی نشین عراق کاهش یافت ولی جاه طلبی کُردها برای کسب استقلال، فضا را متشنج می‌کند و شمشیری برافراشته بالای سر عراقی ها در اختیار آمریکا قرار می‌دهد.
دختر نوجوان شانزده ساله آلمانی در موصل پیدا شد [آتسوشی موتو واتانابه، آساهی (ژاپن)، 23 جولای 2017 ]
رسانه های آلمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس و دیگر خبرگزاری ها گزارش دادند، دختر نوجوان شانزده ساله آلمانی که به نظر می رسد از خانه فرار کرده باشد، اوایل ماه جاری در موصل واقع در شمال عراق که به عنوان بزرگ ترین پایگاه سازمان افراطی «‌دولت اسلامی» (IS) به شمار می آید، پیدا شده است. به نظر می رسد، دختر نوجوان آلمانی، از طریق اینترنت با اندیشه رادیکالی دولت اسلامی آشنا شده و از طریق ترکیه از آلمان وارد سوریه شده و به «دولت اسلامی» پیوسته است.
خطر جنگ بر سر کردستان سایه افکنده است [کریستف فن مارشال، تاگس اشپیگل (آلمان)، 22 جولای 2017]
غرب نمی تواند به طور همزمان به انتظارات کُردها و ترک ها در سوریه و عراق جامه عمل بپوشاند. ترکیه می گوید به عنوان متحد و عضو ناتو باید منافع کشورش در برنامه های غرب برای ساماندهی مجدد این کشور در بالاترین اولویت قرار داشته یاشد. این منافع شامل ممانعت از ظهور یک کشور کرد، در مناطق هم اکنون مستقل و فراتر از مرزهای جنوبی ترکیه می شود. زیرا چنین چیزی جاه طلبی های کُردها در ترکیه را تقویت خواهد کرد.
«‌سوریه»‌ [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 22 جولای 2017]
دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (‌UNHCR) در تحقیقاتی اعلام کرده است، حداکثر پنجاه هزار شهروند از اوایل ماه ژوئیه نتوانستند از شهر «‌رقه» واقع در شمال سوریه که از آن به عنوان «پایتخت» سازمان افراطی «دولت اسلامی» (IS)‌ یاد می شود، خارج شوند و به همین جهت مجبور شدند در این شهر باقی بمانند. این در حالی است که خطر شیوع بیماری عفونی در میان شهروندان شهر رقه، که از کمبود آب و مواد غذایی رنج می برند و از آب رودخانه های غیر بهداشتی می نوشند، نگران کننده شده است.
مسجدالاقصی، نماد مقاومت در برابر اسرائیل [سالومه یران، لاکروا (سوئیس)، 21 جولای 2017]
یک هفته پس از آغاز بحرانی که بیت المقدس و محوطه مسجدالاقصی را دگرگون ساخت، روز جمعه بیست و یکم ژوئیه در بیت المقدس شرقی سه فلسطینی کشته شدند. از نظر مسلمانان این شهر مقدس، نصب درهای امنیتی در ورودی محوطه مسجد الاقصی – که مسجدالاقصی و قبه صخره را در خود جای داده است - همچون اعلام نقض واقعی وضعیت موجود از سال 1967 تا کنون است.
درگیری های خونین در بیت المقدس [مارک هنری، فیگارو (فرانسه)، 21 جولای 2017]
جمعه شب مقامات فلسطینی اعلام کردند تا زمانی که تدابیر امنیتی جدید دولت یهود در اطراف محوطه مسجد الاقصی لغو نشود، «درگیری ها با اسرائیل متوقف نخواهد شد». در این درگیری ها سه فلسطینی و سه اسرائیلی کشته شدند.
امیر قطر در مناقشه با اعراب کوتاه می آید [توماس زایبرت، تاگس اشپیگل (آلمان)، 21 جولای 2017]
امیر نشین قطر برای کاستن از تنش ها در مناقشه با همسایگان خود، قوانین ضدترور کشور را تشدید می کند. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه می خواهد میانجی گری کند.
تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران « ‌نقض روح قوانین »‌ توافق هسته ای ایران [هاریوکی آیکاوا، ماینیچی (ژاپن)، 19 جولای 2017]
دولت دونالد ترامپ روز هیجدهم ماه جاری اعلام کرد ، تحریم ها علیه هیجده فرد و نهادهای ایرانی را تشدید کرده است. نهادهای ایرانی مرتبط با طرح موشک بالستیک ، نهادهای تولیده کننده هواپیماهای بدون سرنشین ، نهادهای تولید کننده شناورهای فوق سرعت که به منظور اخلال و خرابکاری در سیستم کشتی آمریکا در تنگه هرمز استفاده شده است و دیگر نهادها در همین راستا هدف تشدید تحریم های آمریکا قرار گرفتند. نهاد و افرادی که هدف تشدید تحریم های اخیر آمریکا قرار گرفتند ، نه تنها اموال و دارایی های آنها در آمریکا مصادره می شود ، بلکه داد و ستد این نهادها و اشخاص با آمریکا هم ممنوع خواهد شد.
گذشت یک سال از کودتای نافرجام ترکیه ادامه روند سرکوب جناح مخالف دولت ترکیه [ساتو تاکائو، سانکی (ژاپن)، 17 جولای 2017]
روز شانزدهم ماه جاری از کودتای نافرجام ترکیه که به دست برخی از نیروهای ارتش این کشور صورت گرفت، یک سال گذشت. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، که با تأیید اصلاح قانون اساسی از طریق همه پرسی در ماه آوریل سال جاری، اختیارات بسیار زیادی را به دست آورده، رویکردی دایر بر ادامه روند مبارزه سیاسی از جمله بازداشت گسترده جناح مخالف دولت ترکیه را نشان داده است. روابط ترکیه با آمریکا پیرامون فتح الله گولن، رهبر اسلامی مقیم آمریکا که از او به عنوان سرکرده و مغز متفکر کودتای نافرجام ترکیه یاد می شود، بیش از پیش متزلزل شده و حتی بر روابط سیاست های خارجی ترکیه هم تأثیر گذاشته است.
چه کسی پیش بینی می کرد قطر از ایران درخواست کمک کند؟ [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 17 جولای 2017]
چه کسی شش ماه قبل این تغییر مواضع را در پرونده سوریه پیش بینی می کرد و در این جا نمی گوییم شش سال پیش. گمان نمی کنیم خود رئیس جمهور اسد پیش پینی کرده بود کشور قطر از ایران برای حمایت از خود در برابر دو همسایه یعنی عربستان سعودی و امارات متحد عربی کمک بخواهد و یا حتی جنبش اخوان المسلمین به همراه قطر از این کشور کمک بطلبد، جنبشی که نوک پیکان در انقلاب سوریه برای براندازی نظام سوریه بود.
دولت اسلامی و شهروندان موصل (‌ 3 ) [کویچی شینودا، ماینیچی (ژاپن)، 15 جولای 2017]
دانشگاه موصل که در سال 1967 میلادی در شهر موصل واقع در شمال عراق تاسیس شده « پایگاه دانش » سی هزار دانشجو است. سازمان افراطی « دولت اسلامی » (‌ IS ) سال 2014 میلادی این دانشگاه را اشغال کرده و از این مکان به عنوان اقامتگاه پیکارجویان استفاده کرده است. هنگام باز پس گیری دانشگاه موصل بدست ارتش عراق در ماه ژانویه سال جاری ، دولت اسلامی ساختمان دانشگاه را به آتش کشید و فرار کرد. کتابخانه دانشگاه موصل هم با صدها هزار جلد کتاب در آتش سوخت و حتی منابع بسیار ارزشمند از جمله کتاب هایی که در قرن هیجدهم میلادی تالیف شدند ، به خاکستر بدل شده است.
ارتش روسیه در شرق تقویت می شود [آندره آ موراتوره، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 جولای 2017]
همگرایی ژئوپلیتیک و راهبردی میان روسیه و چین یکی از مهم ترین مسائل در عرصۀ روابط بین المللی بوده که در سال های اخیر دستخوش تحول شده است: محور پکن- مسکو به تدریج در راستای گسترش روابط دوجانبه در عرصۀ اقتصادی، سیاسی و تجاری در حال تقویت است و به پشت سر نهادن الگوی تک قطبی که بعد از پایان جنگ سرد توسط آمریکا توسعه یافته، کمک کرده است.
یک سال پس از کودتا، مخالفان ترکیه راهپیمایی کردند؛ اما به کجا؟ [اسکات پیترسون، کریستین ساینس مانیتور (آمریکا)، 15 جولای 2017]
این هفته سالگرد کودتای شکست خورده تابستان گذشته است که به گفته منتقدان اردوغان، وی از آن برای تقویت پایه های قدرت خود و سرکوب طیف وسیعی از مخالفان سیاسی استفاده کرده است. رئیس جمهور که روز پنج شنبه سخن می گفت، بر «بعد حماسی» تلاش برای مقابله با کودتا تأکید کرد و گفت ترکیه در آن ساعات پر ماجرا آموخت که «ما یا می میریم و یا می مانیم» و اعلام کرد: «ما میراث بسیار مهمی را برای نسل های آینده باقی گذاشتیم.»
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴