مقالات

روابط فرهنگی ما با ایران قوی است [صالح غریب، الشرق (قطر)، 29 اکتبر 2017]

116978  ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
روزنامه "الشرق" از سوی سفارت ایران در دوحه برای حضور در نمایشگاه رسانه ها و مطبوعات دعوتنامه ای دریافت کرد، نمایشگاهی که در تهران آغاز به کار کرده است و این مسئله عمق روابط فرهنگی و رسانه ای میان قطر و جمهوری اسلامی ایران را بازتاب می دهد روابطی که امروز به وجود نیامده بلکه چندین دهه پیشینه دارد. بی تردید ایران از ریشه های تاریخی و میراث کهنی برخوردار است که ما را به تفکر درباره این دستاورد تمدنی و تعامل با این کشور به صورت مثبت به علاوه این عرصه فرهنگی و رسانه ای متمایز در ایران، سوق می دهد. از اینرو، قطر به مشارکت در این نمایشگاه در چارچوب هیئتی متشکل از روزنامه نگاران به نمایندگی از روزنامه های داخلی اهتمام ورزید، این مسئله تمایل مقامات قطر را برای همکاری مشترک میان دو کشور و در مرکز آن در زمینه رسانه ای منعکس می کند.

روابط فرهنگی ما با ایران قوی است
روزنامه "الشرق" از سوی سفارت ایران در دوحه برای حضور در نمایشگاه رسانه ها و مطبوعات دعوتنامه ای دریافت کرد، نمایشگاهی که در تهران آغاز به کار کرده است و این مسئله عمق روابط فرهنگی و رسانه ای میان قطر و جمهوری اسلامی ایران را بازتاب می دهد روابطی که امروز به وجود نیامده بلکه چندین دهه پیشینه دارد.
بی تردید ایران از ریشه های تاریخی و میراث کهنی برخوردار است که ما را به تفکر درباره این دستاورد تمدنی و تعامل با این کشور به صورت مثبت به علاوه این عرصه فرهنگی و رسانه ای متمایز در ایران، سوق می دهد. از اینرو، قطر به مشارکت در این نمایشگاه در چارچوب هیئتی متشکل از روزنامه نگاران به نمایندگی از روزنامه های داخلی اهتمام ورزید، این مسئله تمایل مقامات قطر را برای همکاری مشترک میان دو کشور و در مرکز آن در زمینه رسانه ای منعکس می کند.
در واقع، تعامل رسانه ای در دو کشور همواره از ویژگی حرفه ای و اعتبار برخوردار بوده است ؛ تا اندازه ای که هیچ رسانه ای را نمی یابیم که حتی در صورت وجود تضاد در دیدگاه در سطح رسمی، طرف مقابل را مورد هجوم قرار دهد، بلکه همواره حرفه ای گری و احترام در برخورد با موضوعات مرتبط با دو کشور به علت تمایل به منافع مشترک و محقق ساختن خواسته های دو ملت قطر و ایران، برقرار بوده است.
این مسئله توجه ما را به موضع قطر در قبال فراخواندن سفیر خود از تهران در پی حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد جلب می کند که شاهد بودیم رسانه های ایران از حمله علیه قطر خودداری کردند در حالیکه رسانه های کشورهای محاصره کننده قطر با هک کردن خبرگزاری رسمی قطر و آغاز هجوم رسانه ای برنامه ریزی شده علیه رهبری و ملت قطر و سپس تحمیل محاصره ظالمانه علیه قطر از سوی سه کشور واقع در خلیج فارس به علاوه مصر، به راه انداختند.
تمام این ها ما را به تفاوت قائل شدن میان رسانه های مسئولیت پذیر می اندازد که منافع وطن و ملت خود را مورد توجه قرار می دهند و رسانه های دیگری که به غیر از جعل، دروغ و اتهام زنی و نقض اصول و معیارهای حرفه ای چیز دیگری نمی داند.
بی تردید، کشور قطر همواره بر مشارکت در فعالیت های فرهنگی میان دو کشور اهتمام می ورزد، به این ترتیب که در نمایشگاه کتاب تهران شرکت می کند. ساماندهی فعالیت های فرهنگی از سوی ایران در دوحه مانند آنچه در کتارا [یک منطقه فرهنگی در دوحه ] برگزار کرد در کنار مشارکت ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب دوحه؛ تمام این ها تایید کننده تمایل دو کشور برای پیش برد روابط فرهنگی و تقویت آن در زمینه های مختلف است.
هیئت روزنامه نگاران قطری مورد استقبال و توجه مسئولان ایرانی و کارکنان سفارت قطر در تهران قرار گرفتند. از همه برای نشان دادن چنین توجهی قدردانی می کنیم.

 

 

علاقتنا الثقافیة القویة مع إیران
تلقت "الشرق" دعوة من السفارة الإیرانیة بالدوحة لحضور معرض الصحافة والصحفیین والذی انطلق فی طهران وهو ما یعکس عمق العلاقات الثقافیة والإعلامیة بین دولة قطر والجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة وهی علاقات لیست ولیده الیوم وإنما تمتد لعقود مضت.

ولاشک أن إیران تتمتع بجذور تاریخیة وتراث عریق یدفعنا إلى تأمل هذا الإنجاز الحضاری والتعامل معه بإیجابیة علاوة على ذلک المشهد الثقافی والإعلامی المتمیز لإیران، ولذلک حرصت قطر على المشارکة فی هذا المعرض ضمن وفد صحفی یمثل الصحف المحلیة، الأمر الذی یعکس رغبة ملحة فی التعاون المشترک بین البلدین وفی القلب، منه المجال الإعلامی.

والواقع، فإن تعامل الإعلام فی البلدین اتسم دائماً بالمهنیة والمصداقیة لدرجة أننا لم نجد إعلاماً یهاجم الآخر حتى لو کان هناک تباین فی الرؤى على المستوى الرسمی بل ظلت المهنیة والاحترام قائمین فی تناول کل ما یتعلق بأوضاع البلدین حرصاً على المصلحة المشترکة وتحقیقاً لتطلعات الشعبین القطری والإیرانی.

ویعیدنا ذلک إلى موقف قطر بسحب سفیرها من طهران إبان اقتحام القنصلیة السعودیة فی مشهد، إذ لم نجد حمله إعلامیة إیرانیة ضد قطر على خلاف الأزمة التی افتعلها إعلام دول الحصار مع قطر بقرصنة وکالة الأنباء القطریة وشن حمله إعلامیة ممنهجة ضد قیادة قطر وشعبها، ومن ثم فرض حصار جائر على قطر من ثلاث دول خلیجیة بالإضافة إلى مصر.

کل ذلک یدفعنا إلى التمیز بین إعلام مسؤول یراعی مصلحة وطنه وشعبه وإعلام آخر منفلت لا یعرف سوى الفبرکة والکذب والافتراء ومخالفة المهنیة.

والمؤکد، فإن دولة قطر تحرص دومًا على المشارکة بالفعالیات الثقافیة بین البلدین، على نحو ما نجده من مشارکة بمعرض طهران للکتاب وتنظیم إیران لفعالیات ثقافیة بالدوحة کالتی أقیمت بکتارا إلى جانب مشارکة إیران فی معرض الدوحة الدولی للکتاب، کل ذلک یؤکد حرص البلدین على الدفع بالعلاقات الثقافیة وتعزیزها فی مختلف المجالات.

وقد کان الوفد الصحفی القطری محل ترحیب واهتمام من قبل المسؤولین الإیرانیین إلى جانب السفارة القطریة بطهران، فشکراً للجمیع على هذا الاهتمام بنا.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید