'گزارش در خصوص MEK

ایرانیان تبعیدی در عراق به بلای جان امریکایی ها تبدیل شده اند
 
نیویورک تایمز، 22 جولای 2011 (31 تیر ماه 1390)، تیم آرانگو
 
 حدود سه هزار نفر از عناصر MEK در اردوگاه اشرف در نزدیکی بغداد زندگی می کنند که اکنون برای امریکا و عراق دردسر ساز شده اند. گروه MEK همان گروهی است که در دهه 1970 باعث کشتار تعداد زیادی از اتباع امریکایی در ایران شده و حتی در زمان حکومت صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق به همکاری بسیار نزدیکی در سرکوب شیعیان عراق با دولت صدام حسین دست زده بودند.
نام MEK  در فهرست تروریسم وزارت خارجه امریکا به چشم می خورد که ا لبته آن ها تلاش های زیادی نموده اند تا نام خود را از این فهرست خارج نمایند.
حدوداً سه ماه است که آقای باتلر که مشاور ارشد سیاسی ژنرال آستین فرمانده ارشد نظامی امریکا در عراق است به نمایندگی از جانب سفارت امریکا در بغداد با عناصر MEK در حال مذاکره است و تمامی تلاش خود را نموده تا آن ها را متقاعد کند که اردگاه اشرف را ترک کنند.
گروه MEK دارای ایدئولوژی التقاطی از مذهب شیعه و افکار مارکسیستی است و در اولین مراحل حمله امریکا به عراق، تعداد زیادی از اعضای این سازمان که کاملا مسلح بودند و بیش از 2000 تانک در اختیار داشتند، در بمباران های جنگنده های امریکایی کشته شدند. با این حال، نیروهای امریکایی در مراحل بعدی امنیت این اردوگاه را با توجه به مواضع خصمانه دولت عراق بر علیه آنها بر عهده گرفتند.
مشکل اصلی این است که نیروهای نظامی امریکا در حال خارج شدن از عراق می باشند و دولت عراق اصلاً موافق باقیماندن اعضای MEK در این کشور نیست. در همین حال هیچ کشور ثالتی نیز از پذیرش MEK استقبال نکرده است. دفتر پناهجویان پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده حاضر است اسامی آنها را دریافت کند، اما مشروط به این که طبق درخواست کشورهای دیگر عناصر MEK از عضویت سازمان خارج شده و تعهد دهند هرگز دست به اعمال خشونت آمیز نخواهند زد.
با توجه به این که پیشرفت چندانی در قانع کردن ساکنین اردوگاه اشرف به ترک آن نشده است دولت نوری المالکی در عراق مصمم است تا پایان سال میلادی جاری اردوگاه را تعطیل کند.
دردسر دیگر امریکا، فعالیت های گروه MEK در خود امریکا است. MEK تلاش ها و هزینه های بسیاری را تحمل کرده تا حمایت مقامات سابق و بلندپایه امریکا را به دست آورد تا سخنرانی هایی برا ی حمایت از آنها انجام دهند که بتوانند با مشکلاتی چون آقای باتلر کنار بیایند. در این راستا به افرادی نظیر هوارد دین و ژنرال بازنشسته و سلی کلارگ در همین زمینه پول های زیادی پرداخت شده است.
آقای باتلر می افزاید که برخلاف ادعاهای موجود، MEK هیچ گاه اطلاعات مفید و مناسبی از دولت صدام حسین به امریکائی ها نداده است . همچنین تمامی اخبار و اطلاعاتی که MEK راجع به جمهوری اسلامی ایران و برنامه های هسته ای آن داده ارزشی نداشته اند.»
وی همچنان افزود MEK فقط اخبار نادرست و پراکنده ای به دستگاه های اطلاعاتی داده که هیچ یک درست نبوده اند و آن ها اخبار و اطلاعاتی از درون ایران ندارند.
وی در ادامه گفت: « MEK و عناصر آن در داستان سرایی مهارت زیادی دارند» باتلر در حضور جمعی راجع به MEK گفت: « MEK به کشتار امریکائیها دست زده اند و دستان آن ها هنوز آغشته به خون امریکائی هاست».
باتلر خطاب به MEK گفت «در دید جهانیان، شما بعنوان یک سازمان شبه نظامی محسوب می شوید و به گروه شما به چشم یک تهدید نگریسته می شود».
باتلر بعد از بازگشت از مذاکره با MEK به سفارت امریکا، ضمن ابراز نا امیدی از اینکه MEK اردوگاه اشرف را ترک کند، گفت: «فضا مسموم است. این جا بحث تروریسم و همین طور ایران و عراق مطرح است».