گزارشات خبری خبرنگاران خارجی

 
بازتاب کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم در مطبوعات کشورهای پاکستان و سودان
 
کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم که از تاریخ چهارم لغایت پنجم تیر 1390 در تهران تشکیل شد، میزبان شماری از رؤسای کشور های جهان از جمله رؤسای جمهوری پاکستان، افغانستان و سودان بود.
حضور این شخصیت ها در کنفرانس فوق و ایراد سخنرانی در آن، بازتاب رسانه ای گسترده ای در کشورهای متبوع آنها داشت که چکیده اهم آنها عبارتند از:
 
الف نشریه نوای وقت اسلام آباد 6/4/90
پاکستان، ایران و افغانستان سه کشور اسلامی همسایه اند که در منافع کشوری، قوی و مشترک ، با یکدیگر گره خورده اند.
هر سه کشور موقعیت و اهمیت ویژه ای در منطقه دارند. پاکستان علاوه بر قدرت هسته ای به انواع منابع طبیعی مجهز است. ایران نیز علاوه بر آن که پیشرفت قابل توجهی در برنامه هسته ای کسب کرده،  ثروت نفت و گاز را داراست و افغانستان نیز پر از معادن سنگهای گران بها و منابع طبیعی بسیار است.
 
متاسفانه بعضی از کشورهای اسلامی غافل از آن با نادیده گرفتن اخوت و برادری اسلامی، سرگرم تکمیل منافع امریکا در منطقه بوده اند.
در این میان، اهداف امریکا علیه ایران و پاکستان نیز بر احدی پوشیده نیست. قدرت هسته ای پاکستان و ایران خار چشم امریکا شده و در صدد است استعداد هسته ای ما را از بین ببرد و علیه تلاشهای هسته ای ایران نیز سرگرم توطئه است.
همین دیروز سناتور جان کری با کمال بی شرمی هذیان خود را ابراز نمود که تهدید واقعی در منطقه خود پاکستان است. این بیانیه را می توان اعلام جنگ تلقی کرد.
اگر چشم کج از خارج به پاکستان، ایران و افغانستان بیفتد هر سه کشور بایستی مشترکأ علیه آن اقدام نمایند.
نخستین اقدام ضروری بری خاتمه دادن مداخله خارجی،  نجات از نیروهای ناتو و امریکایی است که جهت غارت منطقه طبیعی در افغانستان حضور دارند و از طریق توطئه های مختلف برای ایجاد اختلافات و سوء تفاهم میان پاکستان ، ایران و افغانستان با جلوگیری از وحدت این سه کشور به سرقت خود ادامه می دهند.
اکنون بهترین فرصت طلایی است که با گرفتن اعلامیه مشترک اخیر تهران به عنوان راهنما، بلوک اسلامی پایه ریزی شود.
 
 
ب نشریه نوای وقت اسلام آباد 5/4/90
پاکستان، ایران و افغانستان برای صلح و ثبات و رشد و توسعه در منطقه با گسترش همکاری توافق نمودند. آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان بر لزوم اجرای پروژه خط لوله گاز ایران – پاکستان تآکید نمود. امریکا به بهانه حملات 11 سپتامبر افغانستان را متهم نموده و هدف انتقام قرار داده و این جرقه تروریسم شعله ور شده و اینک سراسر منطقه را فرا گرفته است. در نتیجه فعالیتهای تجاری و صنعتی در جنوب آسیا قطع شد.
امریکا هر گاه و هر کجا در پاکستان و افغانستان بخواهد دست به عملیات می زند و این امر ملاحظات شدید امنیتی برای سراسر منطقه بوجود آورده است. تدوین برنامه و طراحی تلاشهای مشترک سران سه کشور مزبور برای آینده منطقه فوق العاده خوشایند است. زیرا امریکا خود را برای فرار از افغانستان مهیا می سازد.
پاکستان ، ایران و افغانستان بایستی نظر ترکیه را نیز به خود جلب نموده و هر چهار کشور بلوک اسلامی تشکیل دهند و بر سر یک مجمع متحد شوند. کارهای پروژه خط لوله گاز ایران پاکستان تا حد زیادی انجام گرفته است.
 
ج: روزنامه آبزرور پاکستان
آقای احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران گفت: امریکا از حملات روز 11 سپتامبر به عنوان بهانه ای برای اشغال افغانستان و عراق بهره گیری کرده بود. وی در سخنانی در کنفرانس جهانی مبارزه با تروریسم در تهران گفت، بیش از ده سال قبل این حادثه در امریکا رخ داده  ولی مردم هنوز از افشای چهره واقعی امریکا دور نگه داشته می شوند. وی امریکا را به حمایت از تروریستها متهم نمود.
 
 
د- نشریه الانتباهه سودان 15/4/90:
معاون سردبیر این نشریه محمد عبدالقادر که در سفر به تهران با البشیر رئیس جمهوری سودان همراه وی بود در مقاله خود، به تمجید از زیبایی های ایران می پردازد و تهران را شهر بهشتی و ایران را کشوری می داند که به دلیل مقاومت و سیاست هایش لایق داشتن بهترین هاست.
نشریه «الانتباهه»، عکس هایی از دیدارهای البشیر با مقام معظم رهبری، آقای احمدی نژاد و سودانی های مقیم ایران، منتشر کرده است.
همچنین عماد سعید از نویسندگان این روزنامه که او هم رئیس جمهوری سودان را در سفر به تهران همراهی می کرد، در مقاله خود ایران را کشوری قدرتمند و با عزت نامیده که فشارهای خارجی نتوانسته این کشور را از مسیر رشد دور کند.
نویسنده که مجله «شیراز» را در تهران دریافت کرده و در مسیر تهران به پکن، مشغول خواندن آن بوده، به تمجید از پروین اعتصامی و ملک الشعرای بهار پرداخته و فرهنگ و ادبیات ایران را بسیار غنی دانسته است.
نویسنده سپس به شرح دیدارها و برنامه های البشیر در تهران پرداخته و بعد از آن، به بخشی از فعالیتهای تجاری ایران در سودان مانند شرکت ایران گاز، پروژه های تصفیه های آب و فعالیتهای ایران خودرو در جیاد   پرداخته است.
 
  
مشاهدات خبرنگار خبرگزاری اونیان اوکراین از ایران
«ماکیسم نالیوایکو» خبرنگار خبرگزاری «اونیان» اوکراین از تاریخ 2/12/89 لغایت 9/12/89 در ترکیب هیأت رسانه ای به میزبانی روزنامه ایران به کشورمان سفر کرد.
آنچه در زیر می آید، خلاصه ای است از مشاهدات این خبرنگار.
جمهوری اسلامی ایران به یک کشور اروپایی شبیه است، اما برخی ویژگی های شرقی بودن را نیز داراست.
منطقه ایران زادگاه اولین تمدن هاست و اقوام ایرانی از جمله آذری، کرد، تالش، گیلانی، مازندانی، بلوچی، عرب، ترکمن، ارمنی و همچنین فارس هایی که در میان تمام این ملیت ها در اکثریت (50 درصد) می باشند، زندگی مشترکی دارند.
ایرانیان با درک این که ملتی بسیار قدیمی و دارای تجزبه تاریخی فراوان هستند، در حال حاضر از زندگی خود لذت می برند و باید گفت که این نگرش ایرانیان در بسیاری از ابعاد زندگی ایشان قابل مشاهده است.
به عنوان نمونه، طی هر ملاقات اعم از سطح آن، میوه جات، انواع مختلف شیرینی و آجیل همیشه روی میز مذاکره دیده می شود و ناهار هم معمولاً در محل برگزاری مذاکرات صرف می شود، زیرا ترک محل راحت مذاکرات تنها به خاطر صرف ناهار امر بیهوده ای است. در واقع اگر روی چنین فلسفه ای در زندگی بیشتر تأمل کنیم، می شود با آن موافقت کرد.
تمام نمایندگان رسانه های ایران که هیأت اوکراینی با آنها دیدار کرد، در واقع اطمینان می‌دادند که در زمینه آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران، همه چیز عالی است و روزنامه‌نگاران ایرانی می توانند بدون هیچ مانعی در مورد هر مسأله ای مقالات خود را تهیه کنند.
در اواخر دهه 60 قرن گذشته با کمک متخصصین اتحاد شوروی، کارخانه ذوب آهن در اصفهان تأسیس شد. این کارخانه در حال حاضر، بزرگ ترین تولید کننده فولاد در ایران و یکی از پرظرفیت ترین کارخانه های ذوب آهن در منطقه محسوب می شود.
همچنین کارخانه تولید اتومبیل ایران خودرو، بزرگترین کارخانه خودروسازی، نه تنها در ایران بلکه در تمام خاور میانه و خاور نزدیک است که در سال 2010، حدود 600 هزار دستگاه اتومبیل سواری تولید کرد.
کارخانه فوق با این شاخص رتبه 19 در میان تمام تولیدکنندگان خودرو در دنیا را به خود اختصاص داد.
در تمام ملاقات هایی که هیأت روزنامه نگاران اوکراینی داشتند، اشاره و ذکری از سه اصل مهم برای ایرانیان یعنی عشق به خدا، احترام به آیت ا... خمینی [ره] و نفرت از امریکا به میان می آمد.
همچنین در تمام ملاقات ها، بدون توجه به سطح و موضوع جلسه، به دشمنی های امریکا و کشورهای غربی علیه ایران اشاره می شد و آن را محکوم می کردند.
از طرف دیگر برای برقراری عدالت باید گفت که در واقع تمام اطلاعات و اخباری که اوکراینی ها از طریق رسانه های غربی درباره جمهوری اسلامی ایران دریافت می کنند، در اکثر موارد با مواقعیت های ایران مغایرت آشکاری دارد.
به عنوان نمونه، در راستای رفع اتهامات غرب درخصوص دیکتاتوری دینی در ایران باید گفت که اسلام در ایران رنگ افراط به خود نگرفته است. زن های ایرانی می توانند آزادانه در خیابان ها شهر رفت و آمد کنند و تعداد زنان راننده در ایران در مقایسه با تعداد آنها در اوکراین کمتر نیست.
در بازدید از رآکتور اتمی تهران هیأت رسانه های اوکراین متوجه شد که سازمان بین المللی انرژی اتمی تا به حال چهار بار آن را مورد بازرسی قرار داده و هر چهار بار بر اهداف صلح‌آمیز برنامه هسته ای ایران تأکید کرده است.
این هیأت به شدت تحت تأثیر سطح علمی آزمایشگاهی مرکز اتمی تهران قرار گرفت که به تولید مواد لازم برای دستگاه های رادیوسکوپی، رادیوگرافی صنعتی، و دارو ایزوتوپ ها می‌پرداختند.
 
 
نگاه گروه رسانه ای اوکراین به ایران
گروهی از اصحاب رسانه ای اوکراین شامل یوسیپ یادوها (سردبیر پودیلسکی ویستی)، یانینا سوکولوفسکایا (سردبیر روزنامه ایزوستیا اوکرانینه)، سانه ربریژ (سردبیر روزنامه گازتا پوکیفسکی)، ویکتوریا یاسنوپولسکا (سردبیر پراودا اوکراینی و خبرگزاری اونیان)، به دعوت روزنامه ایران از تاریخ 2/12/89 لغایت 9/12/89 به ایران سفر کردند. این گروه رسانه ای در بازگشت به «اوکراین»، مشاهدات خود را از این سفر در قالب انتشار گزارش هایی بیان کردند. خلاصه ای از این مشاهدات در زیر می آید: - در تظاهرات 14 فوریه، برخلاف اطلاعات رسانه های غربی، نه تنها تعداد شرکت کنندگان دویست هزار نفر نبود، بلکه رسانه های غربی با اغراق خود تعداد تظاهرکنندگان را بارها افزایش داده بودند، آنها در اقدامی که می توان آن را جعل واقعیت نامید، تظاهرات گسترده مربوط به حمایت مردم از انقلاب و گرامیداشت سالروز انقلاب اسلامی را به دروغ، تظاهرات مخالفین نامیدند.  با توجه به چنین مسایلی می توان گفت که رسانه های غربی در پوشش اخبار ایران، یک گرم حقیقت و یک تن دروغ می گویند.  - در خیابان های اصلی شهر چند میلیونی تهران، چراغ راهنما و چهارراه کمتر وجود دارد و پل های متعدد، شهر را از چراغ و چهارراه بی نیاز نموده است. خیابان های تهران آن قدر از کیفیت بالایی برخوردار است که «کی یف» ده سال فرصت لازم دارد تا به چنین سطحی از رشد برسد.  
- در ایران نشریات دولتی وجود ندارد. همه روزنامه ها متعلق به بخش خصوصی هستند، اما برخی از آنها به صورت فعالانه با دولت همکاری می کنند. رسانه های جمعی ایران، از جمله در بخش اطلاع رسانی از پرداخت مالیات معاف شده اند. علاوه بر این صرف نظر از موضع سیاسی (هوادار دولت یا خیر)، همه رسانه های ایران از دولت یارانه دریافت می کنند که 10 – 15 درصد درآمد سالانه روزنامه را تشکیل می دهد.
ای کاش یکی از نمایندگان شورای استان «خملنیتسکی» اوکراین به ایران می رفت و می دید که چگونه این کشور آسیایی که توسط رسانه های غربی به عنوان رژیم غیردمکراتیک معرفی می شود، حتی از مطبوعات بخش خصوصی خود حمایت می کند و اصول آزادی بیان را رعایت می نماید.
- حدوداً نیمی از تعداد کل کارکنان مؤسسه ایران «زن» هستند. خانم های جوان و دختران با چشم های سیاه را می توانید در هر بخش از روزنامه ببینید. آنها با روسری، مانتوهای مشکی و شلوار جین، بخش جدایی ناپذیری از جوانان شاد و خوشبین ایران هستند. نگاهی به این خانم‌های خوش تیپ این پرسش را مطرح می کند که چه کسی آن شایعات دروغین درخصوص محدود بودن زنان در ایران را اشاعه می دهد؟ آیا شایعه پراکنان بعد از دروغ های خود دچار سرزنش وجدان نمی شوند؟
- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایران یک خانم هستند، در حالی که در کابینه وزرای کنونی اوکراین حتی یک خانم هم وجود ندارد.  خانم نسرین سلطان خواه درخصوص ایران و تمایل کشورش به ارتقاء سطح استانداردهای اقتصادی و اجتماعی اشاره نمود. حرف های ایشان شعارهای معمول نبود و در واقع ایران امروز با آهنگ بسیار سریعی در حال رشد است. در گفتگو با خانم سلطان خواه، اطلاعات ارائه شده توسط ایشان راجع به فاسد مالی برای ما شگفت آمیز بود. این پدیده زشت که تمام اوکراین را پوشانده، در ایران تقریباً ریشه کن شده است. در این گفتگو، چند عامل اصلی به عنوان دلایل پاک شدن ایران از فساد مالی عنوان شد:
 عامل اول: اراده قطعی رئیس جمهور برای تحقق عدالت و رعایت حقوق شهروندی.
 عامل دوم: عدم اجازه دادن به رشد الیگارشی در جامعه. مثلاً همه مقامات عالی رتبه (برخلاف نمایندگان یا مقامات اوکراین) لباس ساده می پوشند.
عامل سوم و عمده ترین عامل: اراده سیاسی ریاست کشور برای ریشه‌کنی فساد مالی.
در ایران، همه اعضای دولت مانند عامه مردم زندگی می کنند و زندگی تجملاتی ندارند. با این حال استانداردهای زندگی در اوکراین به مراتب بالاتر است.
 - در کارخانه ماشین سازی ایران جمعاً 1 میلیون و 400 هزار ماشین در سال آینده ساخته خواهد شد و این یعنی کسب رتبه 12 در جهان. صنعت فولاد ایران به قدری پیشرفته است که ژاپن برای ساخت ماشین های خود از ایران فولاد خریداری می کند.
 -    این یک واقعیت است که در ایران مشروبات الکلی مصرف نمی شود. این قانون در ایران در حال اجراست و حتی آبجو نیز مصرف نمی شود. یک نوع آبجو بدون الکل وجود دارد که بیشتر شبیه آب میوه است. بنابراین گروه رسانه ای اوکراین ظرف 8 روز حضور در ایران، یک دوره پاکسازی بدنی و معنوی را سپری کرد. در ایران مردان الکلی را نمی توان دید. الکلی های بدقیافه یا آدمهای خیلی چاق در ایران دیده نمی شوند؛ جوانان ایرانی سالم و خوش قیافه هستند و حتماً نسل خوبی را به دنیا خواهند آورد.
 - ایران از لحاظ ترویج استفاده از رایانه ها دارای پیشرفت قابل توجهی می باشد و مخصوصاً برای کاربران فارسی زبان برنامه های رایانه ای به زبان فارسی وجود دارد. در ایران در زمینه استفاده از اینترنت تقریباً هیچ محدودیتی وجود ندارد و گرچه شرکت های ویژه خدمات اینترنتی دسترسی به بعضی از سایت ها (در اکثر موارد سایت های مستهجن) را محدود می کنند، اما با داشتن برنامه های مخصوص می شود، از این محدودیت ها هم عبور کرد.
 - در حال حاضر کارگردانان زن ایرانی در عرصه سینما فعال هستند و می توانند آزادی بیان، حقوق زنان و همچنین جداسازی دین از سیاست را دنبال کنند.
به گفته خانم نسرین سلطان خواه معاون رئیس جهموری اسلامی ایران، کشورش مشغول طراحی برنامه های متعدد برای جمعیت می باشد. در وهله اول دولت جوانان را به ازدواج تشویق می کند و کمک های مالی برابری را در اختیار زوج های جوان ایرانی قرار می دهد. دولت همچنین برای خانواده های جوان برنامه های جدید دادن وام جهت خرید مسکن با بهره بسیار پایین را در نظر گرفته است.
به گفته خانم سلطان خواه 60 درصد دانشجویان در ایران زنان هستند و این در حالی است که در غرب باور دارند که حقوق زنان در ایران مخدوش می شود.
زنان در ایران از تمام حقوق مدنی از جمله حق رأی، رانندگی، حضور در مجامع و اماکن عمومی مثل رستوران ها و قهوه خانه ها و خیابان ها برخوردارند. 70 درصد روزنامه نگاران ایران را زنان تشکیل می دهند و چهار زن ایرانی نیز در دولت حضور دارند.
 
گزارش سفر سردبیر ماهنامه نور اندونزی به ایران برای شرکت در نخستین کنفرانس و جایزه بین المللی خبرگزاری بین المللی زنان
خانم «چتّی راسیلا هادی» سردبیر ماهنامه نور اندونزی از تاریخ 7 الی 14 مهر 1389 به منظور شرکت در برنامه «نخستین کنفرانس و جایزه بین المللی خبرگزاری بین المللی زنان»، به ایران سفر و در کشورمان به سر برد. خانم «هادی»، حاصل سفر خود را در شماره 12 مورخ دسامبر 2010 مجله نور به رشته تحریر در آورده که تلخیصی از آن در زیر می آید: سردبیر «نور» با اشاره به آن که قبل از سفر اطلاعات و شنیده های اندکی در مورد ایران داشت، تأکید می کند در پایان جلسه نخستین روز سمینار احساس کرده است که آن جلسه به یاد ماندنی دارای تأثیرات مثبتی در تنویر افکار و تبادل نظر و تجربیات وی بوده است.  خانم «هادی» موضوعات مربوط به ملاقات با نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی، بازدید از موزه فرهنگی تهران، بازدید از تلویزیون و پژوهشکده رویان و بازدید از مرکز تحقیقات هسته‌ای و سفر به شهرهای قم و اصفهان را به میان می آورد و به تشریح دستاوردهای خودش از هر یک از برنامه های فوق می پردازد.  سردبیر مجله «نور» اندونزی ملاقات و گفتگوهای خود را با 8 نماینده زن در مجلس مفید و جالب توصیف می کند و از قول خانم اخوان یکی از نمایندگان فوق می نویسد که وی تلاش به عمل می آورد تا مشارکت زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی را با رعایت تعالیم اسلامی، افزایش دهد.
خانم «هادی» با توصیف موزه فرهنگی تهران به عنوان مکانی بسیار جالب و به یاد ماندنی، از سفرش به اصفهان می گوید و این که امروز نیز ایرانی ها به اصل تسامح مذهبی و فرهنگی معتقد هستند و به اقلیت های مذهبی از جمله مسیحی و یهودی احترام می گذارند.  در مورد بازدید از استودیوی خبری شبکه العالم، این روزنامه نگار زن اندونزی، روی موضوع حضور زنان به عنوان کارمند امور فنی، و گوینده شبکه در «العالم» که با حجاب مناسب همراه بود، تأکید می کند.  خانم «هادی» از بازدید خود از پژوهشکده رویان می گوید و این که چگونه چهار دانشمند زن که همگی در رشته های گوناگون پزشکی دکترا داشتند و به زبان انگلیسی به صورت روان و فصیح صبحت می کردند، مأموریت راهنمایی هیأت بازدیدکننده را عهده دار بودند. در همین زمینه وی از اینکه  خانم های دانشمند راهنما، تحصیلات خود را در تهران به پایان برده بودند، اظهار شگفتی می کند. سردبیر «نور» در ادامه، گفتگو و بحث با محققان زن در مرکز تحقیقات هسته ای، زیارت حرم حضرت معصومه (ع)، بازدید از کتابخانه آیت ا... مرعشی و دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه را تشریح و اظهار شگفتی می کند که چگونه در دانشگاه "جامعه لمصطفی العالمیه" قم که 18 هزار دانشجوی زن و مرد از سراسر جهان در آن به تحصیل مشغول هستند، امکانات مهدکودک برای نگهداری 400 بچه و نوزاد در روز، وجود دارد.  خانم «هادی» در پایان از قول همه میهمانان خارجی نوشت: "به آنها احساسی از  مهمان نوازی دست داد و تحت تأثیرجاذبه های فرهنگ و تمدن بزرگی که همیشه در طول تاریخ خدمات بزرگی به بشریت کرد تا درک درستی از هستی و اعتقاد به خالق هستی داشته باشد، قرار گرفت."
 
 بازدید هیات رسانه ای ترکیه از آثار تاریخی ایران
یک گروه شش نفره از موسسه فیلم سازی "مارتی" ترکیه فروردین گذشته (1390) از شهرهای گوناگون ایران بازدید و از میراث فرهنگی آنها، به ویژه میراث مربوط به دوره سلجوقیان، گزارش تصویری تهیه کردند. گروه فوق در این رابطه از شهرهای ساوه، تفرش، اراک، ملایر، همدان، تویسرکان، تاکستان، قزوین، خرمدشت، ارومیه و خوی، بازدید به عمل آورد. مسجد انقلاب و مسجد جامع ساوه، روستای آوره از توابع همین شهر و امام زاده عبدالله و امام زاده سلیمان در ساوه از مکان هایی بودند که گزارش آنها توسط این گروه رسانه ای ترکیه تهیه شد. درتفرش، زادگاه دکتر حسابی، امام زاده محمد و مسجد شش ناو، مرقد بی بی سته، روستای ساروق، زیارتگاه 72 تن و مسجد محمدکاظم کریمی همراه با شهسواران مورد بازدید قرار گرفت. گروه رسانه ای ترکیه در موت آباد اراک به تهیه گزارش از دو زیارتگاه شاهزاده احمد و حوا خاتون (س) پرداخت ، ضمن آنکه در همدان گنبد علویان، برج قربان و تپه هگمتانه را به تصویر کشید. آرامگاه حیقوق نبی (ع)، روستای فرسفج و کاروانسرای صفوی از آثار دوره سلجوقیان در شهر تویسرکان، مکان هایی بودند که گروه فوق اقدام به تهیه گزارش تصویری از آنها کرد. گروه رسانه ای ترکیه در تاکستان، اثر تاریخی پیر تاکستان را مورد بازدید قرار داد و در قزوین سه مسجد جامع عتیق، مسجد حیدریه و مسجد سنجیده و در روستای شکرآب آن، امام زاده علی (ع) و نیز در روستای فاسجین از امام زاده عبدالله، بازدید شد. امام زاده کمال در شهر ضیاآباد آخرین محلی بود که گروه رسانه ای ترکیه در قزوین از آن گزارش گرفت. امام زاده صالح، امام زاده سلیمان (ع)، حصار ولیعصر (ع) از توابع آبگرم، همراه با گنبد خرقان در نزدیکی روستای خرقان در شهر خرمدشت مکانهای مورد توجه گروه رسانه ای ترکیه بودند. تهیه گزارش از آثار تاریخی 3 گنبد و مسجد جامع شهر در ارومیه و پل خاتون و آرامگاه شمس تبریزی در خوی توسط گروه رسانه ای ترکیه، پایان ماموریت آنها را رقم زد.
 
روح جسور ایرانی
«ویلیام اسپنسر آندرسون» خبرنگار مجله تخصصی سرمایه گذاری «FDI MAGAZINE» وابسته به مؤسسه انتشاراتی فایننشال تایمز انگلستان تیر ماه 1389 سفری به ایران داشته که حاصل این سفر و گفتگوهایی که وی با چند مقام اقتصادی کشور به عمل آورده در شماره سپتامبر 2010 آن نشریه انعکاس پیدا کرده است. آنچه در زیر می آید خلاصه ای است از آن مقاله. «آندرسون» می نویسد: «در کشوری مانند ایران برای خارجی ها کار خیلی سختی است که آینده کاری خود را بتوانند به راحتی پیش بینی کنند.» ایران هم اکنون با تحریم های بین المللی رو به رو است که البته مسؤولان ایرانی این تحریم ها علیه کشورشان را بی تأثیر توصیف می کنند که از طرفی این مسأله درست می باشد.»  آندرسون یادآور می شود: «تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2008 میلادی به میزان 9/6 درصد افزایش یافت.» «اقتصاد ایران به دلیل این که ارتباط کمتری با تجارت خارجی در مقایسه با کشورهای دیگر دارد، از بحران مالی جهانی هم تأثیر منفی کمتری پذیرفته است.» آندرسون از قول بانک امریکایی «گلدمن ساچز» می آورد که ایران یکی از هفت کشوری است که می توانند در قرن بیست و یکم به یکی از اقتصادهای بزرگ جهان تبدیل شود که از جمله دیگر این کشورها می توان به برزیل، روسیه، هند و چین اشاره کرد.  «ویلیام اسپنسر آندرسون» در این سفر با دکتر بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، سید احمد طاهری بهبهانی مدیرعامل بانک اقتصاد نوین و مجید قاسمی مدیر عامل بانک پاسارگاد، گفتگو و به بیان نظرات آنها پرداخته است.  این خبرنگار از قول دکتر بهروز علیشیری نقل می کند که در سال گذشته میلادی (2009) رشد بازار سرمایه در ایران به 60 درصد رسید که این رشد در جهان کم نظیر است، ضمن آن که ارزش بازار بورس ایران، حتی در جریان بحران مالی جهانی رشد را تجربه کرده است.  دکتر علیشیری همچنین به آندرسون از رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی می گوید که از 900 میلیون دلار در سال 2007 به سه میلیارد دلار در سال 2009 افزایش پیدا کرد.  از سوی دیگر سید احمد طاهری بهبهانی، مدیر عامل بانک اقتصاد نوین در گفتگو با «آندرسون» به دفاع از حضور بانک های خارجی در کشور و انجام اصلاحات در سیستم بانکی می پردازد.  همچنین مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد نیز از آزادسازی اقتصادی سخن می گوید و این که این امر می تواند باعث افزایش رقابت پذیری در بازار شود. این خبرنگار در ضمن نظرات دکتر علیشیری را مورد تأکید قرار می دهد که تحریم های بین المللی علیه ایران هیچ اثری بر فعالیت های سازمان سرمایه گذاری ایران ندارد و سازمان متبوعش همچنان به سیاست های کنونی خود در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی ادامه خواهد داد.
 
احمدی نژاد، من رزمنده تو هستم
«الکساندر پروخانف» سردبیر هفته نامه «زفترا» چاپ روسیه در آذر 1389 به ایران سفر کرد و متعاقباً گزارش هایی از این سفر را در این نشریه انتشار داد.از جمله این گزارش ها، گزارشی است با عنوان «احمدی نژاد، من رزمنده تو هستم» که در شماره 23 فوریه 2011 «زفترا» به چاپ رسید. خلاصه ای از این گزارش در زیر می آید:«پروخانف» در گزارش خود به حمله اسرائیل به لبنان در دهه 1980 اشاره می کند و به تشریح نقش اتحاد شوروی سابق را در مسلح کردن ارتش سوریه با سلاح های ضد هوایی، و پایش اطلاعاتی فعالیت های نیروی هوایی اسرائیل علیه لبنان، می پردازد.در این زمینه، سردبیر «زفترا»، از جمله می نویسد: «در همان زمان گروهی از داوطلبان پاسدار انقلاب اسلامی ایران برای کمک به مجاهدین لبنانی از راه رسیدند.» «آنها علاوه بر تفنگ و نارنجک انداز، پارچه ای برای کفن با خود آورده بودند که بدین وسیله نشان دهند که دم مرگ جنگیده و حتی یک وجب از مواضع خود را به اسرائیلی ها تسلیم نخواهند کرد.»این نویسنده در ادامه به مقایسه الگوی شوروی با الگوی انقلاب اسلامی می پردازد و می‌گوید: «در الگوی شوروی، اصل عدالت، اصل دنیوی و تا حد زیادی مادی بود.» «این اصل واقعتی دنیوی را نیز شامل می شد و سیمای آسمانی که با طرح سرخ بیگانه بود، نداشت.» «دشمن در مقابله با اصل عدالت دنیوی به فناوری های زیرکانه دنیوی متوسل شد که در نهایت هسته الگوی سرخ را نابود و اتحاد شوروی را نیز سرنگون کرد.» «ولی تکامل الهی جهان بلافاصله بعد از آنکه مدل شوروی به خاکستر تبدیل شد، شکل منحصر به فردی را به وجود آورد که در بطن انقلاب اسلامی ایران تکوین یافت.» این الگو که در آتش و طوفان قیام ایرانی به وجود آمده و با نابغه امام خمینی بزرگ در یک کشور به وجود آمد، به مثابه آلترناتیو برای هستی غربی، تمام بشریت را مخاطب قرار می دهد.»«پرخانف» تصریح می کند: «انقلاب جهانی اسلامی در برابر دیدگان ما رشد می کند، ملت‌ها تخته سنگین اجنبی را از روی دوش خود پایین انداخته و رژیم های دست نشانده امریکایی را سرنگون می کنند.» «الگوی ایرانی نه تنها برای جهان اسلام بلکه برای همه ملت های جهان جذابیت دارد.»سردبیر «زفترا» در پایان می آورد: «احمدی نژاد بدان که در روسیه پیروان و طرفداران فراوانی داری. من یکی از آن ها هستم. اگر موشک های بالدار و جنگنده های امریکایی به سوی تهران و بوشهر پرواز کنند و نیش خود را به میادین نفتی، دانشگاه ها، آزمایشگاه ها و مراکز علمی فرو کنند، بدان که من و برادرانم، رزمندگان تو هستیم.» «ما با کتاب ها، اشعار و دعاها، با تفنگ ها و سلاح های دوربرد، با آتش قلب و ایمان خود کنار تو خواهیم ایستاد.» «ما به سرنگونی موشک های بالدار امریکا پرداخته و هجویات سمی امریکایی را به خاکستر تبدیل خواهیم کرد.» «احمدی نژاد، من رزمنده تو هستم.»
  
 یازتاب سفر خبرنگار شبکه تلویزیونی قفقاز یک 
 خانم نانا پیلیوا خبرنگار شبکه تلویزیونی قفقاز یک پس از بازگشت از ایران در محل سفارت کشورمان در تفلیس حاضر و نقطه نظرات خود در خصوص سفر به کشورمان را بیان داشت. اهم مطالب مطرح شده به شرح ذیل می باشد:
-    سفر بسیار خوب و مثمر ثمری را به کشور زیبای ایران داشتم و از مهمان نوازی و رفتار گرم مردم و جامعه ایران شگفت زده شدم.
-    در مدت اقامتم در یاران مشکل خاصی نداشتم، فقط کمی در صدور مجوز برای ا نجام کار خبرنگاری در وزارت ارشاد اسلامی با معطلی روبرو شدیم که فکر کنم آن هم طبیعی بود.
-    برخلاف آنچه از طریق خبرگزاری ها و شبکه های تلویزیونی راجع به ایران گفته می شود، ایران کشوری زنده و پویا، با مردمی مهربان و مهمان نواز است.
-    رسانه های غربی سعی می کنند تصویری زشت از ایران را در اذهان مردم سایر کشورها به تصویر بکشند، که البته من به عنوان یک خبرنگار خلاف آن را در تهران مشاهده کردم
-    تصویری که من از جامعه زنان ایرانی داشتم برخلاف آن چیزی بود که در کشورتان مشاهده کردم. چنین به نظر می آید که زنان ایرانی در بخش آموزشی – پژوهشی – علمی بسیار فعال هستند که این امر را من از نزدیک و به وضوح در دانشگاه تهران مشاهده کردم.
-    در بازدید از نقاط مختلف شهر تهران از قبیل بازار، مرکز و شمال شهر مشاهده کردم که زنان آزادانه و با پوشش های مختلف در سطح شهر در حال انجام فعالیت روزمره خود هستند.
-    از آنجا که اخباری که از ایران در خبرگزاری ها منتشر می شود بیشتر سیاسی و هسته ای است، ما کمتر اخبار فرهنگی و اجتماعی از ایران در رسانه ها می بینیم.
-    بنابراین همانطور که قبلا نیز پیشنهاد آن را ارائه داده ایم شبکه تلویزیونی ما برای پوشش اخبار اجتماعی و فرهنگی حاضر است دفتری را در تهران دایر نماید.
 
به بشریت راه نجات پیشنهاد می کنیم
«الکساندر پروخانف» سردبیر هفته نامه روسی «زفترا»، در آذر 1389 به ایران سفر کرد و در پی این سفر گزارش هایی از آنچه در ایران دیده بود در نشریه خود منتشر ساخت.یکی از گزارش های «پروخانف» که در شماره 23 فوریه 2011 این نشریه به چاپ رسیده است، گزارشی است با عنوان: «به بشریت راه نجات پیشنهاد می کنیم.»این گزارش نتیجه سفری است که وی به قم داشته و در این شهر با آیت ا... اعرافی رئیس مدرسه دینی «جامعه المصطفی» ملاقات و گفتگو کرده است. این گزارش با یک پرسش از جانب سردبیر «زفترا» شروع می شود و متعاقباً پاسخ آیت ا... اعرافی به طور مشروح می آید. «پرخانف» از آیت ا... اعرافی می پرسد: «به نظر شما جذابیت الگوی دولتی ایران برای جهان در چیست؟ چرا عده ای این الگو را با شور و شوق قبول می کنند، در حالی که دیگران با خشم غیر عقلایی آن را رد می کنند؟»
آیت ا... پاسخ می دهد: «اسلام در جهان معاصر دوباره متولد شده است. اسلامی که در گذشته نه چندان دور، پدیده‌ای خفته، آسوده و راضی از وضعیت خود به نظر می رسید، اکنون به خروش امده است ». «آگاهی اسلامی در شمال افریقا، اندونزی و پاکستان بیدار می شود.» «اسلام به یکی از نیروهای اساسی انقلابی تبدیل شده و چهره جهان را دگرگون ساخته است.» «بدون تردید می توان گفت که انقلاب اسلامی در بیداری جهانی اسلام نقش ویژه ای ایفا می‌کند.» «امام خمینی در سی سال پیش، نیروی درونی ملت ایران را حس کرد و آگاهی دینی مردم را در راستای انقلاب هدایت کرد و با تأسیس دولتی بی بدیل در جهان، الگوی کاملا جدیدی را به بشریت پیشنهاد کرد.»آیت ا... اعرافی می افزاید: «آئین های دینی و آداب و رسوم اسلام از خارج از زندگی به انسان تحمیل نشده، بلکه در قلب انسان ریشه دارند. این آداب و رسوم از برداشت های انسان از خیر و نیکی، زیبایی و عدلت سرچشمه می گیرد.» «ما در مکتب خود که به شاگردان ارائه می دهیم، به برقراری تعادل بین جهان مشهود و تأمل معنوی و جهان منطق، عقلانیت، به تعادل بین پدیده های دنیوی و اخروی بسیار توجه می‌کنیم.»
آیت ا... در ادامه می گوید: «یک جنبه دیگر که الگوی ایرانی را برای بقیه جهان اسلام و چه بسا برای تمام بشریت جذاب کرده است، حساسیت ما نسبت به ظلم و ستم است. کشور ما زیر یوغ رژیم های غرب گرا این احساس را در خود به وجود آورده است و ما اکنون احساس می کنیم که غرب و به ویژه ایالات متحده به اعمال ظلم علیه توده های عظیم امت اسلام  ادامه داده و خود را در برابر جهان اسلام قرار می دهد.» آیت ا... اعرافی به دو جهت گیری اندیشه علمی در کشور اشاره می کند و آنها را در حوزه‌های مذهبی و دانشگاه های غیرمذهبی برمی‌شمرد که انسان می تواند تحصیلات حوزوی و دانشگاهی را انتخاب کند.  این شخصیت روحانی در همین رابطه از جنبش حماس و جنبش حزب ا... سخن به میان آورده و می گوید جمهوری اسلامی ایران از مبارزه این دو جنبش با با ستمکاران پشتیبانی معنوی می کند.
رئیس «جامعه المصطفی» همچنین موضوع اسرائیل را مورد توجه قرار می دهد و در این زمینه یادآور می شود: «ما اسرائیل را به علت موارد متعدد تخلف آن از حقوق بین الملل، جنایات آن در صحنه بین المللی و قبل از همه سیاست قتل عام ملت فلسطینی به شدت محکوم می کنیم.» «جهان غرب ما را به فقدان دمکراسی متهم  می کند و این در حالی است که در کشورمان بیش از 300 مورد انتخابات برگزار شده است.» «این موضوع در حالی است که امریکا با رژیم هایی روابط دوستانه و نزدیک برقرار کرده که آنجا اصولاً انتخابات وجود ندارد.»
 
 رهبران ایران با ملت خود مخلص هستند
 "در ایران همه چیز برمی گردد به این که رهبران اینجا با ملت خود مخلص هستند: این توصیفی است که نعمت ا... چکزای یکی از خبرنگاران پاکستانی حاضر در جشنواره مطبوعات که پس از بازگشت به کشورش گزارشی در این خصوص به رشته تحریر درآورده است و در شماره هفتم دسامبر 2010 در روزنامه دیبای پاکستان به چاپ رسانده است. وی در بخشی از گزارش خود در توصیف شهر تهران پرداخته و می نویسد: تهران هم مانند اسلام آباد شهری است که پیرامون آن کوه هایی قرار دارد." این خبرنگار پاکستانی که در سفر خود از برج میلاد نیز دیدن کرده است، فضای تهران را این گونه شرح می دهد: تهران برجی دارد به نام میلاد که یکی از بلندترین برج های جهان است. به وسیله پرسرعت ترین آسانسور که از بیرون هم قابل مشاهده است، ما به بالای این برج رفتیم. بالا که رسیدیم یک رستوران زیبا دیدیم. از آن جا تمام شهر تهران را نگاه کردیم، منظره ای زیبا بود. خیابان های تهران بسیار زیباست. وی که سفری نیز به شهر قم داشته با اشاره به اهمیت این شهر به لحاظ مذهبی و علمی می نویسد: در این شهر طلبه های کشورهای گوناگون جهان مشغول فراگیری درس هستند و ما طلبه های پاکستانی زیادی را دیدیم که برای تحصیل علم دین به قم آمده بودند. " وی در پایان کتابخانه حضرت آیت ا... مرعشی را یک کتابخانه با عظمت توصیف می کند که بخش جالب آن متعلق به نسخه های قدیمی قرآن مجید بود."  
 
افشاگری بی سابقه اشپیگل: تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی و قتل دانشمندان هسته ای ایران
  "انتقامجویان داوود و عملیات مخفی کماندوهای قاتل اسرائیلی" این عنوان تیتر روی جلد هفته نامه اشپیگل می باشد که در هفدهم ژانویه به چاپ رسید. هفته نامه اشپیگل در کنار چاپ کامل مصاحبه ی خود با دکتر جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در این شماره از نشریه خود در اقدامی بی سابقه 19 صفحه از این شماره خود را به افشای تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی اختصاص داد. این نشریه معتبر و پرمخاطب آلمانی در حالی سه صفحه از نشریه خود را به مصاحبه دبیر شورای امنیت ملی با عنوان : جلیلی در رابطه با اقدامات تروریستی اسرائیلی ها در قتل دانشمندان هسته ای از تهدید جنگ سایبری و انتظارات اشتباه غربی ها از مذاکرات پیش رو در استانبول پرده برداشت" اختصاص داد که به طور معمول این تعداد صفحات به مصاحبه در سطح رؤسای جمهور اختصاص می یابد. در این شماره اشپیگل در عین حال تصاویری از تظاهرات مردم کشورمان در محکومیت جنایات صهیونیسم به چاپ رسیده که عبارت "قربانیان صهیونیست" به عنوان تیتر عکس در پایین تصاویر به چشم می خورد. لازم به ذکر است این هفته نامه آلمانی صفحاتی از این شماره خود را به انتشار اعترافات عامل ترور دکتر علیمحمدی و تصاویری از وی و صحنه جنایت  اختصاص داده است و در اقدامی افشاگرانه تصاویر 18 تن از عوامل موساد با گذرنامه و نام جعلی آنها با عنوان: لحظه به لحظه عملیات تروریستی موساد در اروپا و خاورمیانه یک گزارش تصویری کامل در این خصوص به چاپ رسانده است. با این حال مهمترین و اثرگذارترین اقدام فرا رسانه ای اشپیگل به طرح روی جلد این شماره باز می گردد که تصویر ضبط شده از یک دوربین مدار بسته از دو عامل موساد را در میان تصویری از ستاره داوود به عنوان جلد این شماره خود برگزیده است.
 
ان بی سی : مصاحبه با دکتر جلیلی برای ما یک فرصت نادر و مغتنم بود
شبکه ان بی سی آمریکا که پبش از مذاکرات استانبول در دی ماه به ایران سفر کرده بود، با ابراز رضایت از مصاحبه ی اختصاصی خود با دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان خاطر نشان ساخت که این مصاحبه برای این شبکه تلویزیونی فرصت مغتنمی بود. شبکه ان بی سی که پیش از این ، در پخش دو مصاحبه ی اختصاصی خود با دکتر احمدی نژاد تفاهم نامه های این شبکه در مصاحبه با رؤسای کشورها را رعایت کرده بود، با پخش مناسب و مثبت مصاحبه دبیر شورایعالی امنیت ملی یکبار دیگر پایبندی خود را به اصول و اخلاق حرفه ای به اثبات رساند. پخش مصاحبه اختصاصی 34 دقیقه ای دکتر جلیلی به همراه گزارش تصویری کاملی که از رآکتور هسته ای تهران در تازه ترین سفر ان بی سی از تهران تهیه شده بود به ترتیب در روزهای پانزدهم، شانزدهم و هفدهم ژانویه در سه روز متوالی در بخش های خبری صبحگاهی و شامگاهی به مخاطبان ارائه شد تا بر صداقت و شفافیت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی بیش از پیش صحه گذارد.  دکتر جلیلی در این مصاحبه با بیان این که ایران به دنبال سلاح های هسته ای نیست، چرا که آنها را غیرمشروع و ناکارآمد می داند تصریح کرد:" فکر می کنم مردم آمریکا باید به مسائل از زاویه های مختلف نگاه کنند. اسنادی در اختیار داریم که دخالت آمریکا در برنامه هسته ای ایران و حملات استاکس نت را تأیید می کند."
دبیر شورایعالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به ترور دانشمندان هسته ای ایران و اسنادی که حاکی از رضایت آمریکایی ها از این اقدام است، تصریح کرد: با این حال، توفیقات ایران در عرصه فناوری هسته ای نشان از عدم تأثیر زیاد آن بر برنامه ایران دارد." لازم به ذکر است این شبکه تلویزیونی علاوه بر پخش مصاحبه مذکور در بخش های اصلی خبری خود در برنامه Today Show نیز بخش های منتتخب این مصاحبه را پخش کرد که از تأثیرگذاری بیشتری برخوردار بوده است. 
 
روزنامه نگار روسی از جاذبه های فرهنگی و معنوی ایران می گوید
روزنامه نگار روسی می گوید: شهرهای بسیار توسعه یافته، شبکه های وسیع بزرگراهها و جاده ها، آسمانخراشهای بلورین و بلوارها با شمار زیادی از مردم در حال رفت و آمد،  بعضی از ویژگیهای جالب تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران هستند.الکساندر پروخانف که در خلال ماه محرم از ایران دیدن کرده است، یافته ها و مشاهداتش  در  سفر به شهر مقدس قم را بازگو کرده است.او به همراه انبوه مردم  در مراسم سالروز شهادت امام حسین (ع)نوه حضرت محمد (ص)شرکت کرده و در پایان چنین اظهار نظر کرده است  که ایران دارای بمب است اما این بمبی فرهنگی و اخلاقی با توانمندی های فراوان است. روزنامه نگار روسی که از مشاهدات خود در ایران سخت تحت تاثیر قرار گرفته  است، عزاداری مردم ایران برای شهادت غم انگیز امام محبوبشان را بعنوان نوعی همدردی با همه مردم ستمدیده  در سراسر جهان که حقوقشان ناعادلانه پایمال گردیده توصیف کرده است.
 
ایران از نظر مدنی سازمان یافته و از نظر اجتماعی و اقتصادی منحصر به فرد است
 این عنوان گزارشی است که روزنامه منبرالتوحید لبنان در شماره دسامبر 2010 خود به چاپ رسانده است. اولین پاراگراف این گزارش این چنین آغاز می شود: این جمهوری اسلامی ایران است که کشورهای بزرگ را با پرونده هسته ای مسالمت آمیز و امکانات نظامی خود سرگرم کرده است، امکاناتی که برای نقش بر آب کردن اهداف و بلند پروازی های غرب در سیطره بر منطقه به آن نیاز دارد.سالی نوفل" خبرنگار روزنامه منبر التوحید لبنان در ادامه گزارش خود نگرانی کشورهای غربی از ایران را این گونه تفسیر می کند: این همان ایرانی است که رسانه های غربی پیوسته در مورد بررسی پرونده هسته ای اش داد سخن در می دهند و نگرانند که این کشور بیش از پیش قدرت پیدا کند و جنبش های مقاومت عربی و ملت های تحت ستم را در پیروزی حق و قطع ریشه تجاوز یاری نماید.خبرنگار روزنامه منبرالتوحید با رد شایعات مربوط به تأثیرگذاری تحریم ها در زندگی مردم ایران می نویسد: آنچه را که در زندگی ایرانی ها مشاهده می کنید، مطلقا با مطالبی که در رسانه ها منعکس می شود؛ شباهت ندارد. به عبارتی، شیوه های ارعاب و تهدید و تحریم ها و فشارها، ایرانی ها را از حرکت و پیشرفت و تحول بازنداشته است؛ چرا که ایران در تهیه و تولید شماری از مواد غذایی به خودکفایی رسیده و در سطح علمی و فن آوری به پیشرفت بزرگی رسیده است.وی در ادامه می افزاید: هر چند مطالب فراوانی در مورد تحریم های اعمال شده بر علیه ایران گفته می شود؛ اما وقتی در کوچه و خیابان و بازارهای ایران قدم می زنی، آثاری از این تحریم ها نمی یابی.سالی نوفل گزارش خود را این چنین به پایان می برد:  ایران با وجود گمراه سازی رسانه ای غربی–عربی که با امکانات مالی غرب تغذیه می شوند، هم چنان ثابت و استوار خواهد بود و همچنان که [امام] خمینی [ره] انتظار داشت ، زیبا ، قدرتمند و برحق بوده و پیوسته در جهت پیشرفت و ترقی و کمک به ضعفا و محرومان تلاش می کند.
 
ایران : جامعه ای بسیار ویژه و خاص که باید به خوبی شناخته شود
در سالهای اخیر به کرات مشاهده شده که خبرنگاران خارجی پس از بازگشت به کشورشان در زمینه انتشار گزارش های خود با مشکلاتی مواجه شده اند. یکی از عمده ترین مشکلات این خبرنگاران نگرانی از انعکاس واقعیاتی است که در گزارش های پس از سفر این خبرنگاران به چاپ می رسد و در عمل با اطلاعات نادرست پیشین که در اذهان عمومی شکل گرفته است در تناقض است.
در این خصوص می توان به موضوع "سرجان کوسوواتس" خبرنگار روزنامه پوبیدا مونته نگرو اشاره کرد که سال گذشته به ایران سفر کرده است. وی در نامه ای که به سفارت ایران در مونته نگرو نوشته است ، اعتراف می کند که پیش از سفر به ایران تصوری منفی از کشورمان داشته است: " قبل از سفر به ایران پیش داوری داشتم ولی وقتی آنجا بودم خیلی چیزها دیدم. جامعه شما بسیار ویژه و خاص است. باید به خوبی درک شود. برای من تجربه گرانبهایی بود. گزارشات من باب طبع شما قرار گرفته ولی خیلی ها از آن خوششان نیامده است. در نظر دارم علاوه بر گزارشاتی که در مدت اقامت خود در ایران منعکس کردم، گزارش مفصلی در مورد میهمان نوازی مردم ایران نیز بنویسم."
خبرنگار روزنامه پوبیدا با ستایش از فرهنگ باستانی ایران در بخشی از نامه خود ادامه می دهد: " برخلاف عربها، ایران دارای فرهنگ چند هزار ساله ای است که همه ابعاد آن را تعریف کرده اید. با این وجود، روند تحولات جاری با اکثر دیدگاههای جهانی سازگاری ندارد. البته اگر کسی فکر کند می تواند یک مدل غربی را در کشور شما پیاده کند و یا به فرهنگ شما پیوند بزند سخت در اشتباه است.
وی در بخش دیگری از نامه خود با اشاره به رشد فرهنگی و اجتماعی مردم ایران می افزاید:" اصلاحات تدریجی در ایران قابل رؤیت است. ظواهر و حجاب زنان شما به گونه ای است که اگر روسری نداشتند، فکر می کردید که در مرکز لندن هستید. اصلاحات در جامعه شما با سرعت ممکنه در جریان است و هر کسی که فکر کند می تواند آن را تندتر کند به سرنوشت زوران جنینجیچ ( نخست وزیر سابق صربستان که به دلیل تفکرات غربی افراطی در مدتی کوتاه پس از انتصاب به این پست توصل صربهای ملی گرا ترور شد) دچار خواهد شد."
سرجان کوسواتس با اشاره به فقر اخبار و اطلاعات صحیح و دقیق از ایران و راههای مقابله با این مشکل توصیه می کند از خبرنگاران و اصحاب رسانه های خارجی دعوت شود:"من (به عنوان خبرنگار) و افرادی شبیه من و شاید هم افکار عمومی بین المللی از واقعیت های ایران اطلاع درست ندارند. اخبار ایران هم به طور کامل در دسترس نیست. آژانس های غربی کمتر در ایران حضور دارند. لذا به نظر من دعوت از خبرنگاران و اصحاب رسانه های خارجی برای سفر به ایران کار بسیار ارزشمندی برای تشریح مسائل و تحقق اهداف شماست."
 سرجان کوسوواتس در خصوص واکنش منفی سفارت آمریکا به چاپ گزارش های او در روزنامه پوپیدا می نویسد:" به محض بازگشت از تهران از سفارت آمریکا در پودگوریتسا با من تماس گرفتند. مسؤول بخش مطبوعات سفارت آمریکا که با من آشنایی قبلی داشت سؤالاتی را در مورد چگونگی هماهنگی سفر، دعوت کننده و محتوای مطالبی که از تهران برای روزنامه فرستادم مطرح ساخت و خواستار پاسخ شد که دوستانه پاسخ دادم در جایگاهی قرار ندارد که این سؤالات را مطرح کند."
اما ظاهرا موضوع به این جا ختم نشده است. کوسوواتس مونته نگرویی در نامه ای که به سفارت ایران نوشته، در تشریح علل نگرانی های به وجود آمده، آورده است:" متعاقبا یکی از دیپلمات های سیاسی سفارت آمریکا تماس گرفت و ضمن طرح مجدد سؤالات فوق خاطر نشان ساخت که گزارش های روزنامه شما متفاوت از گزارش سایر رسانه ها درباره تحولات ایران بود و این امر موجب نگرانی ماست."
وی می نویسد: "به او گفتم محترمانه ترین پاسخ به شما این است که سؤالاتتان را نشنیده بگیرم؛ زیرا من یک خبرنگار هستم و آزاد هستم هر کجا می خواهم بروم و مشاهدات خود را بنویسم. آن چه من نوشتم واقعیاتی بود که در طی اقامت خود در تهران دیدم و برای آگاهی مردم منعکس کردم."
 
بازتاب مشاهدات یک خبرنگار اوکراینی از ایران
ایگور سلیسارنکو خبرنگار روزنامه «دن»، اوکراین در مقاله ای به انعکاس مشاهدات خود از ایران در روز 22 بهمن 89 پرداخته است.
وی در این مقاله به شعارهایی که مردم علیه زمامداران پیشین مصر و تونس سرداده بودند اشاره می کند و به نقل گوشه هایی از سخنان دکتر احمدی نژاد در مراسم آن روز می پردازد.
وی به این نکته توجه خاص نشان می دهد که رئیس جمهوری اسلامی ایران توجه خود را تنها به خاورمیانه محدود نمی کند و حتی وعده می دهد که امسال نظام لیبرال و سرمایه داری از بین خواهد رفت. از همین رو مسلم است که علیرغم آن که ایشان از نظر سابقه، دین و باورهای عقیدتی کاملاً با افرادی چون هوگو چاوز و لوکاشنکو تفاوت دارد، اما در چنین زمینه هایی همگی آنها باورهای یکسان دارند.
این خبرنگار می افزاید: درست همین جاست که اختلافات دکتر احمدی نژاد با نیروی مخالف داخلی در ایران بروز می کند. امروز دیگر باور کردن کلیشه های رسانه های همگانی غرب پس از انتخابات سال 2009، مبنی بر این که دکتر احمدی نژاد به دنبال دیکتاتوری است، ناممکن است. همین طور امروز می توان باور کرد که نیروی مخالف داخلی ایران و هواداران غرب و به اصطلاح دمکراسی، دارای افکاری بسیار سطحی و ساده هستند.
سلیسارنکو، تصریح می کند: «برخلاف کشورهای عربی، در نظام سیاسی پویای ایران، هیچ کس نمی تواند حکومت را قبضه کند، چون ایران دارای پارلمان است.
مجلس شورای اسلامی که براساس نظام اکثریت آراء مردم انتخاب و تشکیل می شود می‌تواند در برابر رئیس جمهوری نقش بازدارندگی داشته باشد و حتی  حکم عدم کفایت رئیس جمهوری را صادر کند.
خبرنگار روزنامه دن در ایران می نویسد: همه شاخه های قدرت و قوای حکومتی از نظر رعایت موازین اسلامی تحت نظر رهبر معظم ایران قرار دارند که انتخاب و برکناری ایشان هم برعهده مجلس خبرگان رهبری است. در چنین محیطی حرکت در مسیر خودکامگی یا حکومت نخبگان کاملا ناممکن است. اما حکومتی که چنین عمل می کند، یعنی جمهوری اسلامی ایران، توسط رسانه های غربی به عنوان اهریمن جلوه داده می شود.
این خبرنگار در همین راستا دکتر احمدی نژاد را رئیس جمهوری توصیف می کند که اساس سیاست خود را بر تأمین رفاه و منافع توده مردم گذاشته است.
 
خبرنگار روزنامه ایز ویزدیا بلاروس: سفر به ایران برای من یک فرصت دوباره و یک شانس بزرگ بود
اغلب خبرنگارانی که به ایران سفر می کنند پس از بازگشت به کشورشان در مقالات خود به اولین موضوعی که اشاره می کنند، این است که اطلاعاتی که در رسانه ها از فضای کشورمان ارائه می شود؛ تبلیغاتی خصومت آمیز و غیرواقعی است.
سرگئی پروتاس خبرنگار و مفسر روزنامه "ایز ویزدیا" بلاروس که در اکتبر سال گذشته به کشورمان سفر کرده است بخش زیادی از مقاله خود را به مقایسه تصورات ذهنی افراد و واقعیات جاری کشورمان اختصاص داده است. وی در رد تصورات پیشین خود مقاله اش را این گونه آغاز می کند: قبل از هر موضوعی، باید بیان کنم که پس از سفر به این کشور شگفت انگیز، بلافاصله متوجه شدم که تمام برنامه ها و اطلاعاتی که از رسانه ها پخش می شود، تنها بر اساس فرضیات و اطلاعات شخصی آنهاست.
نویسنده اعتراف می کند که در گذشته یکبار به خاطر ذهنیت اشتباه دوستان و نزدیکان خود از سفر به ایران منصرف شده است: تو حتما دیوانه شدی، سفر به ایران . نه این مکان خطرناک است، آنجا دائما بمب گذاری می شود و زندگی انسانها در دست آنها نیست، اگر به آنجا بروی یا دچار یک بیماری مرموز می شوی و یا به خاطر غذاهای نامشخص مسموم می شوی، تنها به خیابان نرو! این جملات مرا ترسانده بود و سفر من به ایران لغو شد. اما این کشور به من یک فرصت دوباره داد و این بار اگر از آن استفاده نمی کردم، شانس بزرگی را حتما از دست می دادم.
سرگئی پروتاس در ادامه می افزاید: صادقانه بگویم از بازدید و پرواز به یک کشور اسلامی گیج شده بودم، با ایده های تثبیت شده در ذهن من سازگار نبود. بعدها در طول سفر در ایران این احساس فقط بیشتر شد. من غرق در مسائل باورنکردنی بودم که دوستانم به من گفته بودند، مطالعه نوشته های مسافرانی از کشورهای دیگر به ایران وضعیتی حتی مرموز تر برای من ایجاد کرد و تحت تأثیر نوشته های یک نویسنده روس و یک مسافر روس به ایران بیشتر ترسیدم.
خبرنگار روزنامه ایز ویزدیا در بخشی از مقاله خود با اشاره به حجم بالای مسافران خارجی که به ایران سفر می کنند از برخورد گرم و مهربان مردم ایران ( حتی مأموران فرودگاه) بسیار تمجید کرده و می نویسد: شب دیر هنگام وارد فرودگاه تهران شدیم و در آنجا از ما با خوشرویی و گرمی استقبال کردند. سه صف وجود داشت. دو صف برای مسافران ایرانی و یک صف برای مسافران خارجی ، من نمی توانم بگویم که صف کوچکتری نسبت به دیگر سف ها برای مسافران خارجی وجود داشت، در آنجا همراهان با نمایندگان دیگر کشورها و زبان های مختلف حضور داشتند: از چینی و روسی و آلمانی تا آمریکایی در این صف حضور داشتند.
وی در بخشی دیگر می افزاید: به طور کلی مردم ایران مردمی کنجکاو، دوست داشتنی و مهربان هستند و در رفتار خود آن را نشان می دهند. نمی دانم چرا ولی توسط بعضی از آژانس های مسافرتی به توریست ها گفته می شود که در هنگام عکاسی از تهران دقت کنید. حتی گفته می شود دوربین را مخفی کنید، ما هم از ابتدا سعی در انجام این کار داشتیم اما تصور کنید که ما چقدر متعجب شدیم، وقتی که می خواستیم به صورت مخفیانه از یکدیگر عکس بیاندازیم ، ایرانی ها آمدند و با ما عکس گرفتند و حتی کم مانده بود که ما را بغل کنند.
 
موزه های ایران منبعی از فرهنگ باستانی و مدرن ایران هستند که هر شخصی را تحت تأثیر قرار می دهند
این اظهار نظر صریح الینا گریشکوویچ است که در مرداد ماه سال گذشته برای تهیه گزارشی تصویری از شهرهای تاریخی و مناطق گردشگری ایران به کشورمان سفر کرده و از موزه ملی، کاخ نیاوران، گلستان و موزه کاخ سعدآباد و مکان های فرهنگی شهر تهران بازدید کرده و برای تهیه گزارشی تصویری به تعدادی از شهرهای کشورمان از جمله همدان، شیراز و جزیره کیش نیز سفر کرده است.
 گزارشگر شبکه تلویزیونی اس تی وی بلاروس در گزارش خود در بیان اهمیت آشنایی و درک فرهنگ باستانی ایران زمین، به مخاطبان توصیه می کند چنانچه به ایران سفر کردند، حتما از موزه های تاریخی و باستانی ایران دیدن کنند: اقامت در تهران و عدم بازدید از موزه های بسیاری که هر کدام در واقع مرجع و منبعی از فرهنگ باستانی و مدرن ایران هستند، می تواند اشتباه بزرگی باشد. به همین خاطر وقتی به جمهوری اسلامی ایران سفر می کنید، تقاضا کنید و از این فرصت بزرگ حداکثر استفاده را به هر نحو ببرید.
الینا گریشکوویچ خبرنگار تلویزیون اس تی وی بلاروس در بخشی از گزارش به ویژگی چهار فصل بودن ایران اشاره می کند: تنوع و زیبایی در ایران حیرت آور است. همیشه می توان در یک زمان چهار فصل سال در این کشور دید. در اینجا شما می توانید عظمت کوهها و بیابان های بی روح، گرمای جنوب و آب و هوای مرطوب شمال را احساس و تحسین کنید.
وی در بخشی دیگر از گزارش خود اعتراف می کند که تحت تأثیر موزه ایران باستان قرار گرفته است: موزه ایران باستان تأثیر شگرفی بر من گذاشت. در این موزه تمدن و فرهنگ کهن چند هزار ساله ایرانی برای بازدیدکنندگانش، تاریخ را ( از دوران پارینه سنگی و عصر حجر تا قرن هفتم پیش از میلاد) به ارمغان می آورد. کاخ ها، موزه ها، مساجد و پارک های تهران با زیبایی خیره کننده و اصالت، هر شخصی را تحت تأثیر قرار می دهد.
تلویزیون اس تی وی بلاروس در بخش هایی از گزارش خود همچنین به معرفی جاذبه های توریستی جزیره کیش، غاز علیصدر، مسجد امام خمینی و برج آزادی پرداخته است.