• سخنرانی ها

محمد فرنود - عکاس موسسه عکس سیپاپرس فرانسه

کارگاه آموزشی اقتصاد در فتوژورنالیسم جهان امروز

فرنود 

محمد فرنود در نمایشگاه مطبوعات: مراقب باشیم تکنولوژی روحمان را اسیر نکند
12 آبان 1396
نشست تخصصی "اقتصاد در فتوژورنالیسم جهان امروز" با حضور محمد فرنود، عکاس موسسه "سیپا پرس" فرانسه در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.
محمد فرنود با بیان اینکه عکس ها در دو نوع دیجیتال و آنالوگ قابل ارائه هستند گفت: اگر ما آثارمان را در سه گروه دسته بندی کنیم، آن وقت نه فقط در عکاسی که در هر کار ژورنالیستی دیگری موفق خواهیم شد. در ابتدا باید بدانیم چه اثری میخواهیم تولید کنیم، سپس بدانیم چطور آن را مدیریت کنیم و در نهایت بدانیم چطور از آن بهره برداری کنیم. چهارچوبی که در تمام رسانه های مطرح دنیا مانند تایمز، نیویورک تایمز و فیگارو و ... رعایت میشود.
او ادامه داد: تعریف ما از عکاسی به دوربین محدود میشود اما بهتر است این واژه را به دو قسمت دور و بین تقسیم کنیم تا به معنای حقیقی آن، یعنی دیدن وقایع دور برسیم. واقعیت این است که تکامل بشری بدون استناد به تاریخ ممکن نیست و انسان ها با استناد به تاریخ که عکس هم جزوی از آن است، میتوانند خود را بسازند. دوربین پدیده ای است که فاصله تولد تا مرگ را میتواند به تصویر بکشد. دوربین ها میتوانند جنگ ها، بحران ها، آشوب ها، زد و خوردها و ... را از این سو تا آن سوی دنیا به تصویر بکشند.
فرنود افزود: انسان توانست با همراهی خواصی مثل آب، نور، شیشه و ... صحنه هایی از رویدادهای دنیا را متوقف کند.
فرنود به تعریف اولین تجربه های عکاسی خود پرداخت و گفت: من سه سال قبل از انقلاب، عکاسی را شروع کردم. برای ارسال خبرهای داخلی، از محل عکاسی به دفتر مجله میرفتیم و پروسه های ظاهرسازی، جلسه انتخاب، چاپ و ... را میگذراندیم اما سوال این است که عکس های بین المللی را چطور میفرستادیم. جوابش امکانی به نام "تلوفوتو" است که با استفاده از امواج مغناطیسی، یک یا نهایت دو فرم برای خبرگزاری های جهان فرستاده میشد و این یک عکس، نماینده تمام اتفاقات کره زمین و افکار عمومی بود.
او در ادامه صحبت هایش به رسالت عکاس و عکاسی اشاره کرد و گفت: مثلا در زلزله رودبار، من وظیفه داشتم به عنوان یک فوتوژورنالیسم تمام عیار، به آنجا بروم و جهان را از این اتفاق با خبر بسازم چون تمام جهان منتظر بودند تا بدانند در ایران و در رودبار چه اتفاقی افتاده است.
عکاس موسسه سیپا پرس به توضیح اثرگذاری عکس پرداخت و گفت: گزارش ها، بیشترین تاثیر خود را از عکس میگیرند چیزی که مهم است بدانیم این است که در این گزارش ها، رقابت جای خودش را به رفاقت میدهد و دیگر مهم نیست چه کسی و یا چطور این کار را انجام میدهد.
محمد فرنود گفت: امروز دیگر بسیاری از نیروی انسانی در فوتوژورنالیسم، مثلا در ارسال عکس ها از گردونه کار خارج شده است و حالا دیگر همه چیز با موبایل مخابره میشود اما چیزی که همیشه در عکاسی مهم است رسالتی است که امروز نسبت به قبل بیشتر هم شده است.
وی در خاتمه افزود: حالا دیگر شما باید سوار بر تکنولوژی شوید و با در نظر گرفتن اصول و اخلاقی قدیمی، واقعیت را به استحضار مردم برسانید؛ البته باید مراقب باشیم تکنولوژی روحمان را اسیر نکند و تنها مثل یک ربات کار نکنیم.

 http://pressexpo.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/826-news046

 

محمود موآردی - دبیر ارشد و مسوول روابط خارجی روزنامه اتوسان مالزی

چالشهای فراروی روزنامه ها در عصر رسانه های اجتماعی

مواردی
تنها راه ادامه حیات رسانه های سنتی دقت در ارایه مطالب است
١١ آبان ١٣٩٦
نشست خبری دبیر ارشد و مسئول روابط خارجی روزنامه "اتوسان" مالزی با موضوع چالش های فرا روی روزنامه ها، با تاکید بر روزنامه دولتی اتوسان در عصر رسانه های اجتماعی، در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.
محمود موآردی به معرفی روزنامه اتوسان مالزی پرداخت و گفت: اتوسان در سال ١٩٣٩ تاسیس شد؛ روزنامه ای که دغدغه های مردم و طبقات اجتماعی پایین را مطرح میکرد. در سال ١٩٩٧ به دنیای مجازی رفت و همه پرینت های روزنامه، روی وب سایت قرار گرفت. این نسخه آنلاین، اولین نسخه آنلاین روزنامه ای بود که در اینترنت آپلود میشد اما نتوانست آنطور که باید مخاطبین خودش را جمع کند، چون در آن زمان و بین مردم مالزی، جبهه ای بر علیه اینترنت وجود داشت و مردم همچنان به طور وفادارانه، نسخه روزنامه ای اتوسان را تهیه می کردند. 
مو آردی در ادامه داد گفت: اما امروز شرایط فرق کرده است؛ حالا بین دو راهی روش سنتی یا آنلاین مانده ایم. درست است که در حال حاضر سایت اتوسان جزو ده سایت برتر مالزی است اما هنوز هم منبع درآمد مالی برای ما وجود ندارد چون مردم مالزی چیزی را دوست دارند که هزینه ای بابت آن پرداخت نکنند. 
وی افزود: حالا به خاطر وجود نسخه های آنلاین، آگهی های روزنامه کم شده و تیراژ روزنامه بسیار افت کرده است. البته وقتی به وضعیت جنوب آسیا نگاه می کنیم، میبینیم که وضعیت آنجا بدتر است. روزنامه های آنجا بسته شده اند اما ما هنوز به فعالیتمان ادامه می دهیم. 
دبیر ارشد روزنامه اتوسان تاکید کرد: در حال حاضر، مردم هر روز بیشتر از قبل، علاقه هایشان را به رسانه های پرینت شده از دست میدهند. تحقیقات دانشگاهی نشان میدهد که فیس بوک، واتس آپ و اینستاگرام بیشترین کاربر را دارند. در حقیقت بیشتر مردم مالزی علاقه به گذراندن وقتشان به صورت آنلاین دارند تا انجام فعالیت های هنری یا استفاده از رادیو و تلویزیون. 
او در پایان گفت: تمام این مطالب نشان میدهد که امروز، فضای مجازی، جای روزنامه و پرینت را گرفته است و این توجیه موجهی برای کم شدن تبلیغات است. حالا ما چطور میتوانیم برای این آینده نامعلوم برنامه ریزی کنیم؟ به نظر من تنها راه ادامه حیات رسانه های سنتی دقت در ارایه مطالب است چون کوچکترین تحلیل با جهت دهی خاص، منجر به کم شدن خوانندگان میشود. ضمن اینکه همیشه باید به موضوع افزایش مخاطبان جوان فکر کنیم. راهی سخت که باید آرام آرام آن را ادامه بدهیم. دیگر سلیقه مخاطبان تغییر کرده است و این وظیفه ما است که خود را بر مدار چرخش روزگار قرار دهیم و با آن حرکت کنیم.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/803-news038

 

 

 

فرح الزمان ابوشعیر - خبرنگار سایت خبری العهد الجدید انگلستان

العربی الجدید: ابزاری برای تاثیرگذاری بر دولت ها و جوامع

ابوشعیر

صداقت، اساسی ترین امر در تاثیرگذاری رسانه ها است
11 آبان 1396
نشست خبری خبرنگار سایت خبری "العربی الجدید" با عنوان" العربی الجدید، ابزاری برای تاثیرگذاری بر دولت ها و جوامع" در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی برگزار شد.
فرح الزمان ابوشعیر گفت: سایت خبری "العربی الجدید" چهار سال پیش در دوره جدیدی از اعراب و به نوعی در دوران بیداری اسلامی به وجود آمده است و کاری که این سایت انجام میدهد انتقال خبر برای جامعه عربی است.
وی افزود: اما حالا که تکنولوژی های نوین ارتباطی به میان مردم آمده است، ما از این فناوری ها برای تاثیرگذاری بیشتر بر مردم و جامعه استفاده میکنیم؛ در واقع امکاناتی که تلفن های هوشمند به جوامع داده است میتواند هرکسی را خبرنگار کند اما اینکه هر خبرنگار چطور بتواند بر مردم تاثیر داشته باشد بسیار مهم است.
ابوشعیر در ادامه اظهار داشت: به نظر من اولین چیزی که یک روزنامه نگار را از مردم عادی جدا میکند پیروی از اصول ابتدایی روزنامه نگاری است مثلا یکی از این اصول اطمینان داشتن به خبر و صحت و سقم منبع آن است که خیلی از مردم آن را رعایت نمیکنند و به شایعه پراکنی دامن میزنند. شاید این اولین نقطه از تاثیرگذاری باشد.
خبرنگار سایت خبری "العربی الجدید" ادامه داد: ابزارهای ارتباطی مورد علاقه مردم میتوانند خبرهای ما را به افراد جامعه برسانند؛ ابزارهایی مثل فیس بوک، توئیتر و اینستاگرام، برنامه هایی برای تاثیرگذاری بیشتر در اختیار ما هستند.
وی افزود: البته این به این معنا نیست که به دلیل وجود رسانه های نوین، روزنامه نگاری سنتی را کنار بگذاریم. روزنامه نگار کامل کسی است که نیازهای یک جامعه را به خوبی درک کند و بتواند با زبان، فرهنگ، اقتصاد و ... ارتباط برقرار کند. آن وقت است که با استفاده از همه روش ها میتواند تاثیرگذار باشد.
ابوشعیر در پایان گفت: به نظر من راست گویی و صداقت، اساسی ترین امر در تاثیرگذاری رسانه ها است؛ موضوعی که شاید در سیاست کمتر به آن عمل میشود اما در دیگر جنبه های جامعه شدنی است.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/804-news039 

 

 عقیل عواد جبرالمیاحی سردبیر روزنامه کل الاخبار درباره روابط ایران و عراق

حمایت جمهوری اسلامی ایران از عراق در جنگ علیه تروریسم


المیاحی

 

 

 

 

خبرنگاران در جهت بهبود روابط ایران و عراق بکوشند
11آبان 1396
نشست خبری سردبیر روزنامه کل الاخبار عراق، با موضوع "حمایت جمهوری اسلامی ایران از عراق در جنگ علیه تروریسم" در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.
عقیل عواد جبرالمیاحی سردبیر روزنامه کل الاخبار درباره روابط ایران و عراق گفت: از اینکه امروز در نمایشگاه مطبوعات ایران هستم بسیار خوشحالم؛ واقعیت این است که روابط فرهنگی و تمدنی بین دو کشور از گستردگی بسیاری برخوردار است آنقدر که این روابط در زمینه پیشرفت های فرهنگی و فکری، دستاوردهای خوبی برای کل بشریت به ارمغان آورده است.
وی در ادامه افزود: با حضور در نمایشگاه مطبوعات در حقیقت مهمان فرهنگ و تمدن ارزشمند ایران هستیم.
جبرالمیاحی در ادامه به حمایت های گسترده ایران از کشور عراق اشاره کرد و گفت: نقش جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از کشور عراق در جنگ علیه تروریست، از طریق ارایه فناوری های تکاملی برای ما بسیار ارزشمند است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: وظیفه ما خبرنگاران این است که در جهت بهبود روابط دو کشور بکوشیم.

 http://pressexpo.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/817-news042

 

علی هاشم - رئیس دفتر و خبرنگار تلویزیون المیادین لبنان

بحران راستگویی در رسانه ها

المیادین

 

 

 

 

با گسترش شبکه های اجتماعی، به رسانه های اصلی حمله شد
7 آبان 1396
نشست خبری رییس دفتر تلویزیون المیادین لبنان در بخش میز تخصصی نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.
علی هاشم، رییس دفتر تلویزیون المیادین لبنان در بخش میز تخصصی، در جمع اهالی رسانه با موضوع "بحران راستگویی در رسانه ها" به سخنرانی پرداخت و گفت: در چند سال گذشته، تحولات عظیمی در رسانه رخ داده است. به دلیل جنگ خلیج خلیج، مردم مسایل خارج از رسانه های داخلی را هم دیدند. در واقع چند سالی است که با آمدن رسانه های ماهواره ای، مردم نظرات دیگری به جز دولت خودشان را هم میبیندند و میشنوند.
وی ادامه داد: روی کار آمدن الجزیره و بعد از آن، المنار و العالم و العربیه، نقاط عطفی را در رسانه های جامعه عرب به وجود آورد. در واقع این شبکه ها پایه گذار آشنا شدن مردم با دیگر نظرات بودند. با گسترش شبکه های اجتماعی، به رسانه های اصلی حمله شد، چون دیگر این شبکه های اجتماعی بودند که روی رسانه های گروهی تاثیر میگذاشتند.
او با اشاره به همه گیر شدن شبکه های اجتماعی گفت: شبکه های اجتماعی با وجود جذاب بودن با بحرانی به نام راستگویی روبرو بود. برای مثال، داستان هایی در فیسبوک می آمد که المیادین و الجزیره آن را منتشر میکردند. این خبرها از یک سو جذاب بودند و باید منتشر میشدند و از سوی دیگر زمانی برای پیدا کردن منبع و اطمینان از صحت و سقم آن در اختیار نبود. همین باعث دوگانگی در این رسانه ها شد. در چند سال اخیر، اخبار زیادی در رسانه ها منتشر شد که منبع اصلی آنها شبکه های اجتماعی بوده اند; خبرهایی که صدمه زیادی به رسانه های سنتی می زدند.

 http://pressexpo.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/736-news014

 

ولادیمیر ساژین - کارشناس رسانه و تحلیلگر سیاسی روزنامه نزاویسمایا گازتای روسیه

نقش رسانه ها در سیاست کشورها
ساژین

 

 

 

 

در نمایشگاه مطبوعات مطرح شد: تقابل با غرب هدف مشترک ایران و روسیه است
7 آبان 1396
نشست خبری ولادیمیر ساژین، کارشناس رسانه و تحلیلگر سیاسی با موضوع" نقش رسانه ها در سیاست کشور" در بخش میز تخصصی نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.
ولادیمیر ساژین، کارشناس رسانه و تحلیلگر سیاسی با موضوع " نقش رسانه ها در سیاست کشور" در بخش میز تخصصی با اشاره به روابط بین ایران و روسیه گفت: در سه چهار سال اخیر روابط ایران و روسیه پیشرفت زیادی داشته است. دیدارهای مقامات، تجار زیاد شده است و دیپلمات ها درباره فضای سیاسی دو کشور صحبت های زیادی میکنند. اما اگر صادقانه و بدون شعار درباره این روابط بگوییم، باید بگوییم تحلیل های استراتژیک اغراق آمیزی به دلیل عدم اعتماد بین دو طرف وجود دارد.
ساژین از هدف مشترک این دو کشور گفت: موضوعی که در این میان تهران و مسکو را به هم نزدیک میکند، تقابل با غرب است اما این به تنهایی کافی نیست.
وی افزود: ایران نقش سیاسی و نظامی مهمی در مهمترین منطقه غرب آسیا ایفا میکند. نیاز به یاداوری نیست که ایران صاحب منبعی قوی از نفت و گاز است. بعد از حل مسایل هسته ای، ایران به مرکز جهانی سیاست و تجارت تبدیل شد. برای همین است که روسیه نمیتواند کشوری مانند ایران را که به لحاظ سیاسی و تجاری، آینده بسیار روشنی دارد، نادیده بگیرد. البته این موضوع که تهران در جهان و در منطقه، سیاستی ضد غربی دارد، برای مسکو بسیار اهمیت دارد.
این تحلیلگر سیاسی به راه های افزایش رابطه ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین موارد تلاش برای روابط دو جانبه، باید بر مبنای سیستم حسابداری و پول باشد چون مسایل تجاری در این هدف تاثیر زیادی دارد؛ مسایلی مانند صنعت توریسم.
من تصور میکنم که زیاد شدن خبرنگاران در هر دو کشور حتی با وجود دیدگاه های مختلف، باعث ایجاد اطلاعات عینی و ملموس از ایران و روسیه میشود. این عینی بودن و صداقت، در رسانه های جمعی بسیار با اهمیت است.

 http://pressexpo.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/738-newso15

 

 ناصر کریمی - خبرنگار و سرپرست دفتر خبرگزاری   AP امریکا

خبرنویسی به سبک خبرگزاری آسوشیتدپرس

 ناصر کریمی  

نشست خبری ناصر کریمی، خبرنگار و سرپرست دفتر خبرگزاری AP آمریکا بخش میز تخصصی رسانه های خارجی نمایشگاه مطبوعات، با موضوع " خبرنویسی به سبک خبرگزاری آسوشیتدپرس" برگزار شد.
8 آبان 1396
او در آغاز نشست، با اشاره به خبرنگاران جوان حاضر در سالن، گفت: در جوانی، خبرهایی را، گاهی کم و زیاد و اشتباه تنظیم میکردم و سردبیر بعد از خواندن، آنها را کنار میگذاشت. اما تمرین و تکرار به من کمک کرد تا موفق شوم. در حقیقت میخواهم بگویم که حتی اگر کنار گذاشته شدید هم نا امید نشوید و ادامه بدهید.
او با نشان دادن یک برگه خبر 130 کلمه ای به خبرنگاران گفت:این اولین خبری است که به AP میرود و باید بتواند همه ماجرای اتفاقی که افتاده را در همان 130 کلمه به مخاطبش بگوید; حتی آن مخاطبی که ممکن است هیچ آشنایی خاصی با موضوع مطرح شده نداشته باشد.
وی ادامه داد: در واقع، خبر باید طوری باشد که یک کشاورز در دورترین روستاهای ایالات هم متوجه آن بشود.
او در ادامه، با اشاره به تاثیر تکنولوژی اضافه کرد:تکنولوژی تاثیر بسیار زیادی بر رسانه های دیداری و شنیداری گذاشته است و باعث شده است تا نوع نوشتن ما فرق کند. در قدیم، روزنامه چیزی بود که درباره اتفاقاتی حرف میزد که روزهای قبل رخ داده بود و ما چیزی را میخواندیم که دیروز و پیروز اتفاق افتاده بود اما در حال حاضر، باید خبر طوری باشد که بلافاصله روی میز گوینده خبر تلویزیون قرار بگیرد و بتواند آن را بدون هیچ تغییری بخواند. تکنولوژی با ما کاری کرده است که ما ناچاریم متن را مطابق با این سلیقه تهیه و تنظیم کنیم.
خبرنگار خبرگزاری AP, در ادامه بحث خبرنویسی در آسوشیتدپرس، توضیح داد: بعد از لید ما وارد یک نقل قول میشویم. حالا میشود این صحبت در کوتیشن باشد و یا اینکه نقل قولی با تکیه بر وفاداری باشد.
او در ادامه صحبت هایش، به تیتر نویسی هم اشاره کرد و گفت: تصور کنید در جایی اتفاقی افتاده و دوستی سوار بر اتوبوس در حال گذر، از شما میپرسد که آنجا چه خبر است? حالا شما باید در کمترین زمان ممکن، به او بگویید که چه اتفاقی افتاده است. این همان تیتر شما است که در حالت اولیه میتواند ده کلمه و در نسخه ثانویه میتواند هفده کلمه باشد.
وی ادامه داد: با این اوصاف، در این 130 کلمه، جان کلام باید منتقل شود و همین باعث میشود که خبر زنده بماند. چون در نهایت همه این ها، خواننده آنچه را که در تلویزیون و روزنامه گفته میشود را میخواند و میبیند. ما در AP، فرصت اندکی برای انتشار خبر اولیه مان داریم زیرا رقیب های قدری مانند رویترز و ... در اطراف ما هستند و خبر خیلی زود قدیمی میشود.
او ادامه داد: البته این انتشار سریع خبر نباید باعث شود تا صحت آن زیر سوال برود زیرا نتایجی مانند پایین آمدن اعتبار شخصی و اعتبار سازمان در پی خود دارد. علاوه بر آن، روحیه کاری خودمان ضعیف میشود و ممکن است وقتی برای بار دوم به سراغ آن برویم، نگرانی داشته باشیم.
ناصر کریمی در ادامه سخنرانی اش، به اهمیت کار خبرنگاران اشاره کرد و گفت: خبرنگاران پایه های اولیه حرکات علمی جهان هستند. آنها میتوانند همه را آگاه کنند و جامعه را در حالت آماده باش بگذارند و بگویند که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. در واقع اطلاعات خبرنگاران باعث میشود تا دیگران آنها را کنار هم بگذارند و مجددا آن را بررسی کنند و به نتیجه جامعی برسند.
کریمی، صحبت هایش را با اشاره به عدم اعتماد به تکنولوژی در خبرنویسی به پایان رساند: تجربه بارها نشان داده است که تکنولوژی و ضبط گفتگوها و وقایع، نمیتواند جای دست نوشته های هیچ خبرنگاری را بگیرد. سعی کنیم خودمان را به آن نسپاریم تا با پاک شدن بخشی از محتوا و یا جابه جایی مضامین و گفت و گوی آدم ها، در خبرنویسی هایمان به مشکل بخوریم.
او در پایان نشست از خبرنگاران علاقه مند خواست تا هرکدام، لیدی درباره یک خبر معمولی بنویسند و با هم آن را نقد و بررسی کنند.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/750-news020


  دونگ مو - رئیس دفتر و خبرنگار خبرگزاری شین هوای چین

خبرگزاری شین هوا و آینده جاده ابریشم

 شین هوا

 جاده ابریشم، منفعتی مشترک برای ایران و چین
10 آبان 1396
نشست خبری دونگ مو، رییس دفتر خبرگزاری شین هوا چین، با موضوع "خبرگزاری شین هوا و آینده جاده ابریشم", در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.
دونگ مو سخنانش را با معرفی خبرگزا ی شین هوا آغاز کرد و گفت: شین هوا در سال 1931 تاسیس شد. شین هوا تنها خبرگزاری رسمی خلق چین است و به عنوان بزرگترین و پر نفوذترین رسانه خبری چین شناخته شده است.
او ادامه داد: در حال حاضر، 170 دفتر و نمایندگی در کشورهای خارجی دارد و به عنوان تنها کانال توزیع اخبار مهم درباره حکومت مرکزی عمل میکند و اخبار را به هشت زبان زنده دنیا منتشر میکند.
آقای مو در ادامه سخنانش، به موضوع جاده ابریشم پرداخت و گفت: بیشتر از دو هزار و صد سال قبل، نماینده سلسله هان در چین، دوبار از آسیای مرکزی و ایران دیدن کرد و جاده ابریشم قدیمی را باز کرد که از غرب تا شرق ادامه داشت و به اروپا ختم میشد. این جاده به عنوان جاده ای برای تجارت، تبادلات فرهنگی و همکاری دوستانه مورد استفاده قرار گرفت. ماموریت های مهمی از طرف دیپلمات ها، تجار، توریست ها و دانشمندان در سراسر این جاده صورت گرفت تا نیازهای کشورهای مشترک این جاده را برطرف کنند.
وی ادامه داد: آنها توانستند تمدن بشری را گسترش بدهند و فصل جدیدی از دوستی را که مورد تحسین همگی است به نمایش بگذارند.
او در ادامه سخنانش به اهمیت امروزی این جاده اشاره کرد و گفت: چهار سال پیش، رییس جمهور خلق چین، ابتکاری تازه برای جاده ابریشم و کمربند اقتصادی آن مطرح کرد; ابتکاری که متناسب با نیازهای مشترک کشورهای این جاده که ایران هم جزوشان هست، بود. حالا این جاده قدیمی، با حیات و شکوه جدیدی روبرو شده است که به همکاری های دو جانبه، کمک خواهد کرد.
دونگ مو، سخنانش را با فعالیت های خبرگزاری شین هوا در این رابطه، ادامه داد: شین هوا به عنوان خبرگزاری رسمی چین و دیگر سرویس های مهم جهانی، خبرنگارهایی را در طول این مسیر به خدمت گرفته است و ما متعهد به پوشش عظیمی از بازتاب خبرهای اقتصادی و پیشرفت های اجتماعی در طول این مسیر هستیم.
او افزود: شین هوا به پوشش خبری و توسعه جاده ابریشم که منبع پر ارزش خبری و اطلاعاتی است، توسعه خواهد داد و تلاش میکند تا موقعیت های علمی را برای توسعه و ساخت جاده ابریشم، فراهم کند.
رییس دفتر خبرگزاری شین هوا ادامه داد:در حقیقت، شین هوا تنها به عنوان یک مرکز خبری و اطلاع رسانی عمل نمیکند، بلکه مرکزی فکری و تحقیقاتی است. ضمن اینکه امیدواریم همکاری هایمان را در آینده با دانشمندان و متخصصان ایرانی بیشتر کنیم و یافته های تحقیقاتی مان را افزایش بدهیم.
او سخنانش را با یک ضرب المثل قدیمی به پایان رساند و گفت: نسلی، درختی را میکارد و بقیه نسل ها از سایه آن بهره مند میشود. من هم شک ندارم که نهال امروز که از همکاری ها و دوستی ها کاشته میشود، به درخت تنومندی در آینده تبدیل خواهد شد که منافع ایران و چین و جهان را در پی خود خواهد داشت.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/793-news032

  یعقوب اصلان - خبرنگار تلویزیون اولوسال ترکیه

 همه پرسی در اقلیم کردستان و نقش اسراییل و ارتباط کشورهای منطقه در این همه پرسی

 یعقوب اصلان

پروژه کردستان عراق، شری بود که منجر به اتفاقی خیر شد
12 آبان 1396
نشست یعقوب اصلان، نماینده تلویزیون اولوسال ترکیه، با موضوع" همه پرسی در اقلیم کردستان و نقش اسراییل و ارتباط کشورهای منطقه در این همه پرسی" در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی برگزار شد.
او سخنانش را با تمجید از نمایشگاه مطبوعات ایران آغاز کرد و گفت: واقعیت این است که چنین نمایشگاهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که اهالی رسانه باید قدر آن را بدانند.
او صحبت هایش را با اشاره به موضوع استقلال کردستان ادامه داد و گفت: چیزی که بیشتر از همه در استقلال کردستان عراق به چشم میخورد، دیده شدن پرچم اسراییل است. خاطرم هست که در سال 1991, یک روزنامه ترکی، تیتری با عنوان "سه برنامه اسراییلی آمریکا" زد که محتوایش شامل این بود: اسراییل اول رژیم صهیونیستی است; اما آنها به دنبال تشکیل اسراییل دوم که کردستان عراق خواهد بود و اسراییل سوم که قرار بود ترکیه باشد، هستند.
وی ادامه داد: در این پروژه های آمریکایی، سوریه مورد هدف قرار گرفت. در واقع آمریکا هویج را نشان داد و به چوب راضی کرد. جالب اینجا است که ترکیه هم گول این هویج را خورد. این ها برنامه هایی بودند که از سال 1965 به ترکیه داده شده بود و سردمداران ترکیه، تازه و در سال های اخیر متوجه شدند که این برنامه ها و پیوستن کردها به ترکیه، کم کم باعث تجزیه ترکیه خواهد شد.
او افزود: در سال های اخیر سه گروه سیاسی ها، نظامیان و روشنفکران توانستند با فعالیت هایشان، برنامه این سه اسراییل را لغو کنند. ضمن اینکه در این دوره، محاکمه های زیادی علیه مخالفین این پروژه انجام شد و خیلی ها به زندان رفتند.
یعقوب اصلان در ادامه صحبت هایش، به اهمیت حمایت های ایران در این میان اشاره کرد و گفت: حمایت های ایران و کشورهای دیگر در توفق این پروژه ها، اهمیت به سزایی دارد. مثلا یکی از مهمترین عوامل که از به ثمر رسیدن این ماجرا جلوگیری کرد، انقلاب 57 بود، زیرا همه ما از ارتباط موصاد با ساواک خبر داریم و واقعیت این است که اگر انقلاب نمیشد، خیلی زودتر از این ها شاهد شکل دیگری از اسراییل دوم در مرزهایمان بودیم.
نماینده تلویزیون اولوسال ترکیه ادامه داد: ترکیه تبدیل به اسراییل سوم نخواهد شد و قرار نیست چنین چیزی شکل بگیرد. کردها دوستان ما هستند و این موضوع توهین بزرگی به کردها است.
او در پایان سخنانش به جهت گیری های ترکیه اشاره کرد و گفت: تا چند وقت پیش، قرار بود ترکیه با سوریه و عراق بجنگد اما حالا با همدیگر نزدیک شده اند و مقاماتشان دیدارهای خوبی با هم دارند.
او افزود: حالا آمریکا و اسراییل هرچقدر هم به حکام ترکیه نزدیک باشند، دیگر نمیتوانند ایران را بد جلوه بدهند. به نظر من که در هر شری، خیری وجود دارد. پروژه کردستان عراق، شری بود که باعث خیر نزدیکی ایران و ترکیه شود.

 

جین یان وانگ - رئیس دفتر و خبرنگار تلویزیون CCTV چین

تبادلات و همکاری های رسانه ای تقویت روابط ایران و چین

 جین یانگ

جین یان وانگ، نماینده تلویزیون CCTV چین
شبکه خبری CCTV از سال 1958 تاسیس شد. این شبکه بیش از 50 کانال دارد. CCTV بیشتر از یک میلیارد ببیننده دارد که نه فقط در چین که در سراسر دنیا، این شبکه را می‌بینند.
تحولی که CCTV به دنبال آن است، توجه به رشد رسانه‌های اجتماعی جدید و تبدیل محتوای سنتی به خروجی‌های جدید است.
ایران یکی از کشورهای مهم منطقه است و این کشور با تروریسم مبارزه میکند. دقیقا برای همین است که ما اخبار ایران را برای بینندگان چینی و غیر چینی با دیدگاه خودمان پوشش می‌دهیم.

 

  

محمد فهیم دشتی - رئیس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان

رسانه های افغانستان، فرصت ها و چالش ها

فهیم دشتی
دوره تاریک رسانه را رد کردیم و حالا در ابتدای روشنی هستیم
نشست خبری محمد فهیم دشتی، رییس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان، در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی نمایشگاه مطبوعات با موضوع "رسانه های افغانستان، فرصت ها و چالش ها", برگزار شد.
8 آبان 1396
محمد فهیم دشتی، سخنانش را با تعریف از نمایشگاه مطبوعات ایران آغاز کرد و گفت: در هر جایی از دنیا، کمتر اتفاق می افتد که اهل رسانه با مخاطبان خودشان ارتباط مستقیم داشته باشند. از همین نظر، برگزاری نمایشگاهی به این شکل و به این بزرگی، زمینه را فراهم میسازد که مخاطبان و اهالی رسانه با هم در تماس باشند و نظرات خوبی بینشان منتقل شود. به نظر من ابتکار بسیار خوبی است و امیدوارم که ما هم بتوانیم در افغانستان چنین موقعیتی را فراهم کنیم.
او سخنرانی اش را با صحبت درباره وضعیت رسانه ها در افغانستان ادامه داد: دوره تاریک سلطه طالبان به افغانستان، دوره تاریکی در رسانه بود. رسانه های افغانستان یک رادیو و یک روزنامه داشت که هر دوی آنها بنگاه تبلیغاتی رژیم طالبان بود. اما زمانی که افغانستان از این سلطه رهایی پیدا کرد و طالبان سرنگون شد، شاهد رسپ بی سابقه و در مواردی بی رویه رسانه ها در افغانستان بودیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر افغانستان 150 کانال تلویزیونی، 210 پایگاه رادیویی، 700 رسانه چاپی و حدود 30 خبرگزاری دارد. اما با وجود همه این ها، مردم دسترسی خیلی کمی به رسانه ها دارند; چون بیشتر از شصت درصد مردم در افغانستان بی سواد هستند،. سی درقد به برق دسترسی ندارند و تنها ده درصد مردم اینترنت در اختیار دارند. برای همین است که میگوییم تعداد رسانه های افغانستان، بیشتر از حد نیاز است.
محمد فهیم دشتی اضافه کرد: فکر میکتید چرا این تعداد رسانه در افغانستان وجود دارد? چون سالهای محرومیت را گذرانده ایم، دو و نیم قرن استبداد را پشت سر گذاشتیم و درگیر جنگ بودیم. برای همین اعتماد اجتگاعی در افغانستان از هم پاشید و حالا دیگر هرکسی میخواهد صدای خودش را بلند کند و حرف خودش را بزند.
وی افزود: البته این موضوع خوبی هایی هم دارد، چون مخاطب گزینه های زیادی پیش رویش دارد و میتواند مطابق با سلیقه و فکر و ایدیولوژی خودش، رسانه خاصی را انتخاب کند.
رییس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان به موضوع آزادی بیان خبرنگاران در افغانستان اشاره کرد و گفت: آزادی بیان رسانه ها در قانون اساسی افغانستان تصویب شده و این موضوع از نظر عملی هم به مرحله اجرا رسیده و برای گفتن و نشر هیچ خبری، مانعی وجود ندارد.
او به چالش های موجود در رسانه افغانستان هم گریزی زد و گفت: نبود کادر حرفه ای لازم برای گرداندن رسانه ها، از ضعف های اصلی رسانه های افعانستان است و نیاز به کار فراوان برای تربیت نیروی متخصص دارد.
او با اشاره به یکی دیگر از مشکلات رسانه های افغانستان گفت: درست است که ما آزادی بیان خوبی داریم اما رسانه آزاد نداریم. خیلی از رسانه ها در افغانستان به شخصیت ها و گروه های سیاسی، نهادهای دولتی و یا کشورهای خارجی وابسته هستند و کارشان را بر مبنای منافع آنها انجام میدهند.
محمد فهیم دشتی در ادامه سخنانش به اهمیت رسانه رادیو بین مردم افغانستان اشاره کرد و گفت: رادیو نه به سواد و نه به برق نیاز دارد. برای همین بیشترین مخاطب، یعنی چیزی حدود هفتاد درصد از مخاطبان رسانه را به خودش اختصاص میدهد. بعد از آن، رسانه های هستند که مردم بیشترین دسترسی را به آنها دارند. رسانه های اجتماعی هم پدیده نوظهوری در افغانستان هستند که روز به روز به تعداد کاربرانشان افزوده میشود. در حال حاضر، نزدیک به دو میلیون کاربر شبکه اجتماعی در افغانستان فعالیت میکنند.
او در پایان درباره آینده رسانه های افغانستان صحبت کرد و گفت: ما به این آینده هم امیدوار هستیم و هم برایش تلاش میکنیم. رسانه ها بهتر شدن و هنوز نیاز به کار مداوم و همیشگی دارد. اکثریت خبرنگاران افغانستان بر این باورند که رسانه به عنوان وسیله ای که میتواند صلح و امنیت و فرهنگ را تبلیغ کند، مورد استفاده قرار میگیرد. ما باور داریم که در آینده ای بسیار نزدیک، به آرزوهایمان در کار رسانه میرسیم و برای این هدف، رور کمک های همسایگان خود مثل ایران حساب کرده ایم.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/763-news024

 

 وصاله آبیشوا ماهر قیزی - رئیس هولدینگ خبرگزاری APA آذربایجان

خبرگزاری آپا و همگرایی با رسانه های نوین

 ماهرقیزی

به دنبال ارتباط تنگاتنگ با ایران هستیم
نشست خبری وصاله آبیشوا ماهر قیزی، رییس هلدینگ خبرگزاری APA آذربایجان، در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی نمایشگاه مطبوعات، با موضوع "خبرگزاری آپا و همگرایی با رسانه های نوین" برگزار شد.
8 آبان 1396
وصاله آبیشوا ماهر قیزی، در ابتدا از خبرگزاری آپا گفت: ما از سال 2004 آپا را افتتاح کردیم و حالا نزدیک به 13 سال است که به طور مستمر، در حال فعالیت هستیم و چیزی حدود 200 نفر خبرنگار در دفترهای کارمان در 6 کشور داریم.
او ادامه داد: در شرکت ما، 8 سایت، 1 خبرگزاری و 1 تلویزیون هست که به صورت اینترنتی فعالیت میکنند. ما در این رسانه ها، در زمینه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فعالیت میکنیم و با خبرگزاری های مهم دنیا، ارتباط تنگاتنگ داریم.
او با اشاره به شبکه های اجتماعی جدید گفت: به نظر ما، شبکه های اجتماعی جدید و سنتی باید در تعامل خوبی با هم باشند و فعالیت های مشترکی را با هم پیش ببرند. همین طور که شرکت ما، فعالیت هایش را از طریق این شبکه های اجتماعی نیز انجام میدهد.
وی ادامه داد: شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، توییتر و یوتیوب، به خصوص فیس بوک در کشور ما طرفداران زیادی دارد. آنقدر که بیشتر از دو میلیون اکانت فیس بوک در کشور ما ثبت شده است. به همین دلیل، اکثر خبرگزاری ها، در فیس بوک بسیار فعال هستند. برای همین ما تلاش میکنیم تا در این شبکه ها، ارتباطی تنگاتنگ با کل دنیا مخصوصا ایران داشته باشیم.
رییس هولدینگ آپا، در ادامه صحبت هایش به مناقشه قره باغ اشاره کرد و گفت: مناقشه قره باغ برای ما و رسانه های ما بسیار موضوع مهمی است. در این ماجرا، 25 درصد از خاک آذربایجان در اشغال ارمنستان است. شما به عنوان ایرانی جنگ را از نزدیک دیده اید و آن را میشناسید. برای همین دوست دارم از این فرصت استفاده کنم و بگویم که رسانه های ایران میتوانند نقش مهمی در این ماجرا داشته باشند.
وی ادامه داد: در رسانه های ایران، خبرهایی منتشر میشود که از فعالیت ارمنستان دفاع میکند اما ما از دو کشور ایران و ترکیه انتظار داریم که خبرها را با صداقت بگویند. ایران، ملتی است که ما با آنها، در زبان و دین، اشتراکات فراوانی داریم و دلمان میخواهد که بداند در این اراضی، ظلم های فراوانی صورت گرفته است.
او اضافه کرد: خواهش ما این است که رسانه های ایران درباره خبرهای آذربایجان به رسانه های رسمی آذربایجان توجه کند و متقابلا ما هم تنها روی رسانه های رسمی ایران تمرکز کنیم. به خصوص درباره اخبار قره باغ، این انتظار از ایران، بیشتر از پیش وجود دارد.
ماهر قیزی، به اهمیت این موضوع اشاره کرد و گفت: بحران قره باغ برای ما و منطقه، مسعله بسیار مهمی است. برای همین بهتر است که بین رسانه ها و مطبوعات ایران و آذربایجان، باید تفاهمات بیشتری نوشته و امضا شود. البته که برای هریک از ما به عنوان خبرنگار و البته به عنوان یک شخص در منطقه، لازم و واجب است که این فعالیت ها را مهم بدانیم.
او در پایان روابط مستقیم ایران و آذربایجان را پیشنهاد خوبی برای بهبود این ماجرا دانست و گفت: من فکر میکنم که باید با یکدیگر روابط مستقیم داشته باشیم و به طور مستقیم از هم خبر بگیریم. البته این موضوع میتواند فقط محدود به سیایت نباشد، بلکه در زمینه های هنری، اجتماعی، اقتصادی و ... هم صورت بگیرد.

 

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/762-news023


مرتضی نیکو بذل مطلق، عکاس خبرگزاری آناتولی ترکیه

  شیوه های زیرنویسی عکس در رسانه های خارجی


مرتضی نیکوبذل، خبرگزاری آناتولی، ترکیه

زیرنویس زبان گویای عکس است

نشست خبری مرتضی نیکو بذل مطلق، عکاس خبرگزاری آناتولی ترکیه با موضوع" شیوه های زیرنویسی عکس در رسانه های خارجی" در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.

نیکو بذل مطلق، سخنانش را با اهمیت زیرنویس نویسی در عکس آغاز کرد: عکس، نوشته نیست که مفهومش را به طور کامل برساند و تنها یک فرم از یک اتفاق است. مثلا در فیلم، عناصر مختلفی هستند که به آن کمک میکنند تا داستان را شرح دهد اما عکس باید کار فوق العاده ای انجام بدهد تا یک داستان را توصیف کند.
وی ادامه داد: زیرنویس، بخش ناگفته و البته زبان گویای عکس در بخش های گنگ عکس است که میتواند از آن دفاع کند. عکس، صدا و حرکت ندارد و همین میتواند گاهی سو تفاهم هایی را ایجاد کند. ضمن اینکه اگر زیرنویس جای خودش را در مطبوعات داخلی پیدا کند، این حجم زیاد عکس ها بدون اطلاعات تکمیلی کنترل میشود.
او توضیحاتش را با مثال و با نشان دادن دو تصویر از حمله تروریست ها به مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این دو تصویر در سه خبرگزاری مطرح و بدون زیر نویس و تنها با یک جمله "حمله تروریستی به مجلس" کار شده است. حالا اگر این دو تصویر را بدون اطلاع قبلی و دیدن شنیدن اخبار رادیو و تلویزیون ببینیم، چه سوال هایی برایمان ایجاد میشود? کدام مجلس? کدام ساختمان از مجلس? یا این فردی که در تصویر است، نقشش چه است? تروریست? افراد پلیس? افراد سپاه پاسداران? اینها سوالاتی است که در نبود زیرنویس برای ما ایجاد میشود.
وی در ادامه به اهمیت ذکر تاریخ نویسی برای عکس اشاره کرد و گفت: نوشتن تاریخ باعث میشود تا شما بعدها با سهولت و بعد از گذشت چند وقت از آن حادثه، به عکس دسترسی پیدا کنید.
عکاس خبرگزاری آناتولی ترکیه به پیامدهای نداشتن زیرنویس عکس اشاره کرد و گفت: ایجاد شایعه مهمترین آن است. مثلا ممکن است در تاکسی و یا جایی دیگر بشنوید که یکی به دیگری بگوید "اینها همه بازی سیاسی است. مگر ندیده ای تروریست ها در چهارچوب ساختمان ایستاده اند بدون اینکه کسی به آنها شلیک کند." اما واقعیت این است که فرد دیده شده در عکس، پلیس است و چون عکس زیرنویس ندارد، موجب بروز همچین ماجراهایی میشود.
او در ادامه به توضیح ساختار یک زیرنویس پرداخت و گفت: هر زیر نویس دارای سه بخش خط اصلی، زیرنویس و بیانیه تکمیلی است. یک زیر نویس استاندارد به چند سوال که شامل چه کسی? کجا? برای چی? چگونه و چه وقت? میشود، پاسخ میدهد.
وی اضافه کرد: هر عکس یک بیانیه دارد که از اهمیت وجود یک مجموعه عکس دفاع میکند. در واقع ما آلفرد هیچکاک نیستیم که پایان عکس هایمان را مثل فیلم هایش باز بگذاریم. عکس باید بتواند هدف و مفهومش را کامل برساند.

مرتضی نیکو بذل مطلق، این کارگاه را با ارایه یک عکس با زیرنویس استاندارد به پایان رساند و گفت: هر رسانه ای بسته به نوع کارکرد خودش، قوانین و استانداردهایی برای زیرنویس ها و بیانیه هایش دارد که با در نظر گرفتن همه این ها، باید بتواند به تمام سوال هایمان جواب بدهد.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/782-news028


 

 سیدرضا قربانپور گنجی تهیه کننده ارشد خبرگزاری تیما

راهکار خبرگزاری ها و شبکه های تصویری برای عبور از بحران ناشی از ظهور رسانه های نوین

 
سیدرضا قربانپور گنجی، خبرگزاری تیما، انگلستان

افت مخاطب های تلویزیون یک اتفاق جهانی است
10 آبان 1396
نشست تهیه کننده ارشد خبرگزاری "تیما" انگلستان با موضوع "راهکار خبرگزاری ها و شبکه های تصویری برای عبور از بحران ناشی از ظهور رسانه های نوین" در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی برگزار شد.
سید رضا قربانپور گنجی در ابتدای سخنان خود به اهمیت رسانه های نوین اشاره کرد و گفت: رسانه های نوین، نه فقط در داخل کشور که در سراسر جهان، چالشی با اهمیت شده است. حالا و با روی کار آمدن رسانه های نوین، میبینیم که رسانه های سنتی افت میکنند، مشاغل تعطیل میشود، نیروهای انسانی بیکار میشوند و این موضوع به یک دغدغه جهانی تبدیل شده است که چکار کنیم و چه راه حلی پیدا کنیم که این اتفاق ها نیفتد؟
او ادامه داد: باید با خودمان صادق باشیم. از صد سال گذشته به این طرف، خیلی از مشاغل دستخوش تغییر شده اند؛ هیچ کس نمیتواند قولی بدهد که یک شغل برای همیشه مصون بماند. حالا مخاطبان ما هم میخواهند پلت فرم های دیگری را تجربه کنند. در حقیقت، آنها به دنبال رسیدن به خواست خودشان هستند و برایشان فرقی نمیکند که ما چه میخواهیم.
وی افزود: ما هم هیچ وقت نمیتوانیم بگوییم که موبایل و تبلت را کنار بگذار و برو رادیو گوش کن و روزنامه بخوان. حالا دیگر زمان آن است که ببینیم مخاطب به کدام سمت میرود نه اینکه ما چه میخواهیم.
تهیه کننده ارشد خبرگزاری "تیما" به موضوع استفاده از تکنولوژی های جدید در رسانه ها اشاره کرد و گفت: اتفاقا بهتر است که گردانندگان رسانه ها، چه خرد و چه کلان، برای پایین آوردن هزینه هایشان، از تکنولوژی استقبال کنند.
وی در ادامه صحبت هایش به ریزش رسانه های قدیمی اشاره کرد و گفت: افت مخاطب های تلویزیون یک اتفاق جهانی است؛ بی بی سی، سی ان ان، فاکس نیوز و ... هم دچار این مساله شده اند و این کاملا طبیعی است زیرا سهم تلویزیون از مخاطبان رسانه پایین آمده است و این رسانه ها، عملا دیگر با حمایت های سابق روبرو نیستند.
قربانپور گنجی در ادامه به برخی از راه حل ها برای کمتر کردن این آسیب ها اشاره و اضافه کرد: در مرحله اول بهتر است کارمندان رسانه ای که آدم های رسانه نیستند و صرفا کارمندان حقوق بگیری هستند را از حوزه اطلاع رسانی خارج کنیم و راه دوم هم میتواند کنار رفتن خرده رسانه ها و ارتقا دادن رسانه های مادر و بزرگ باشد.
گنجی صحبت هایش را با اشاره به ضعف اساسی رسانه های ایرانی ادامه داد: بزرگترین مشکل رسانه های ایرانی این است که تک بعدی بوده و تنها در یک موضوع قوی هستند؛ ضمن اینکه ما در ایران رسانه خیلی شاخصی نداریم و همگی در یک سطح مشابه با هم کار میکنند. به این دلیل که ایده های نو و جدید نداریم و از روی دست همدیگر، حتی در ساخت پلت فرم، کپی میگیریم.
تهیه کننده ارشد خبرگزاری تیما انگلستان، یک راه ساده برای موفقیت ارایه داد وگفت: ما باید بدانیم که هر وقت رسانه ای جواب نداد، از رسانه های جدیتری استفاده کنیم. روزنامه جواب نداد، رادیو، رادیو پاسخگو نبود، تلویزیون، تلویزیون کافی نبود، اینترنت و فضای مجازی و حالا باید دنبال راهکار بهتری باشیم. راستش را بخواهید، برای موفقیت در هر زمینه ای، من پیشنهاد بهتری از این برایتان سراغ ندارم.
سید رضا قربانپور گنجی، در پایان، به موضوع رسانه های نوین پرداخت و گفت: از تکنولوژی نباید فرار کرد و بهتر است از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. نباید فراموش کنیم که رسانه های نوین، کارهای بزرگی کرده اند و جلوی سانسور و هدفمند پخش شدن اخبار خاص را گرفته اند. در کنار این ها، ما باید خبرنگاران مسلحی داشته باشیم که با عکس و فیلم و متن به موقع، بتوانند در برابر این رسانه ها کم نیاورند. این حرفه نیازمند خبرنگارانی قوی است که بتوانند اصل داستان را از دورترین نقطه حس کنند و بو بکشند.
او ادامه داد: حواسمان باشد که با قاطعیت نگوییم که عصر رسانه های سنتی تمام شده است چون هنوز هم هستند کسانی که رادیو و تلویزیون و روزنامه را به هرچیزی ترجیح میدهند.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/794-news033

 

صلاح فحص نماینده رادیوالرساله و هفته نامه العواصف

رسانه های مقاومت و تاثیرات آن در افکار عمومی جهان

 
صلاح فحص، نماینده و خبرنگار هفته نامه العواصف، لبنان

 نقش اطلاع رسانی در جنگ نرم خطرناک تر از بمباران است
09 آبان 1396
نشست خبری صلاح فحص، نماینده رادیوالرساله و هفته نامه العواصف لبنان در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی نمایشگاه مطبوعات با موضوع "رسانه های مقاومت و تاثیرات آن در افکار عمومی جهان" برگزار شد.
صلاح فحص، سخنانش را با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی آغاز کرد و گفت: اطلاع رسانی به نوعی عبادت خداوند است و کسی که وظیفه خودش را به خوبی انجام بدهد، شیطان را فریب داده است. امام موسی صدر هم در سخنانش به اهمیت و نقش مهم اطلاع رسانی اشاره کرده است؛ آنقدر که درست انجام دادن اطلاع رسانی و خدمت به بشر، رضایت خداوند را ارمغان می آورد.
وی ادامه داد: وقتی اطلاع رسانی پر از دروغ شود، گمراه سازی، نیرنگ و سرپوشی بر واقعیت ها، آن وقت است که فریب شیطان را خورده ایم.
او صحبت هایش را همچنان با سخنانی از امام موسی صدر ادامه داد و گفت: از نظر امام موسی صدر، اطلاع رسانی یکی از مهمترین میادین جهادی است و هرکسی در زمینه اطلاع رسانی فعالیت میکند، در حقیقت برادرهایش را راهنمایی میکند و زمینه ساز افکار عمومی و پروش دهنده آن است. زیر اطلاع رسانی نوعی غذا برای روح و معنویت انسان است.
فحص با اشاره به آفت های اطلاع رسانی نادرست گفت: گمراهی و انحراف در اطلاع رسانی، مانند آتشی در انبار کاه هستند و میتواند جان رسانه ها را بگیرد. اتفاقی که با انتشار اخبار کذب و بدون منبع رخ خواهد داد.
او اطلاع رسانی را ابزاری قوی برای جنگ نرم دانست و گفت: نقش اطلاع رسانی در جنگ نرم خطرناک تر از بمباران و موشک باران است چون عقل و احساس را با هم نشانه میگیرد و میتواند اعتماد و اطمینان را از بین ببرد و در بین مردم تفرقه ایجاد کند.
او در ادامه سخنرانی هایش به اهمیت اطلاع رسانی در مقاومت اشاره کرد و گفت: فعالیت های مقاومت، همیشه با اطلاع رسانی همراه شده است. کسانی که در این زمینه فعالیت میکنند، مثل همان کسانی هستند که در صحنه نبرد میجنگند، زیرا نبرد میان ما و دشمن بر سر کسب اندیشه ها، به انداره نبرد بر سر کسب زمین اهمیت دارد و همه ما میتوانیم برای این اهداف، در هر عرصه ای تلاش کنیم.
وی افزود: حالا دیگر در جایی ایستاده ایم که مقاومت فلسطین و لبنان را به عربی و انگلیسی، اطلاع رسانی میکنیم و به تشریح آنها پرداخته ایم. ما به تشریح عملیات انتفاضه و عملیات شهادت طلبانه میپردازیم تا با این کار از آنها در برابر اشخاصی که به آنها شک دارند، حمایت کنیم. ما در روند اطلاع رسانی، در برابر عادی سازی رژیم صهیونیستی مقاومت میکنیم و در برابرش میایستیم. مردم را به سوی تحریم کالاهای صهیونیستی تشویق میکنیم و از آثار و پیامدهای خرید این کالاها در اقتصاد کشور آگاه میکنیم. ما تلاش میکنیم تا مانع موفقیت های سیاسی و اقتصادی دشمن شویم.
نماینده رادیوالرساله، به مسیرهای موفقیت در این هدف اشاره کرد و گفت: این واقعیت است که ما نباید منتظر شویم که رسانه ای برای ما خریداری شود تا ما اطلاع رسانی کنیم، بلکه باید خودمان آن را ایجاد کنیم و برای مقاومت اطلاع رسانی کنیم.
او ادامه داد: از ما میخواهند تا هواپیما، تانک و ماهواره بسازیم تا موفق شویم اما من فکر میکنم بابد بدانیم چطور هواپیما و تانک را نابود کنیم و ماهواره را محاصره کنیم تا موفق شویم. باید این کار را با ایمان به خداوند انجام بدهیم که تکمیل کننده پیروزی است.
نماینده هفته نامه العواصف گفت: قدرت وقتی حاصل میشود که اطلاع رسانی پویا باشد. این پویا بودن حاصل چند ویژگی است. یک اینکه خبرهایمان همسو با واقعیت باشد. دو اینکه اطلاع رسانی در کمال آزادی صورت بگیرد و در نهایت اینکه ساختارها، اجازه این همسویی را بدهد تا تبدیل به قدرتی برای تغییرات دموکراتیک شود. زیرا قدرت رسانه ها، نهفته در قدرت تاثیرگذاری شان در جامعه است.
او ادامه داد: وقتی که اقشار جامعه بتوانند نظراتشان را بگویند، در حقیقت اهرمی برای نیروهای معارض هستند و از حقوق خود دفاع میکنند اما اگر اینطور نباشد، رسانه ها به اهرم فشاری در دست حاکمیت تبدیل میشوند.
وی درباره همین موضوع گفت: مثلا اطلاع رسانی آمریکا برای منعکس کردن سیاست های رسمی حکومت شده است و همه اولویت شان، انتشار اخبار به نفع همان کشور است. البته این ماجرا تا قبل از واقعه یازده سپتامبر اینطور نبود اما بعد از آن، تبدیل به رسانه هایی شدند که چشمانشان را روی واقعیت میبندند.
صلاح فحص گفت: نباید اطلاع رسانی دیگران، قدرت تشخیص را از ما بگیرد زیرا خبرهای هر کشوری، دارای اولویت های فرهنگی و سیاسی و اقتصادی خاص خودشان است. ما هم میتوانیم به اعراب و مسلمانان جهان که دارای فرهنگ و تمدن درخشانی است، اولویت های خودمان را ارایه بدهیم.

او اضافه کرد: اما متاسفانه، رسانه های عربی، در تقلید کور کورانه غرق شده اند و محیطی ساخته اند که هدفش تاثیرگزاری نیست و خبرهایشان با فرهنگ ما مغایرت دارد. این درست است که شاهد تحول خوبی در رسانه های خود هستیم اما باید طوری رفتار کنیم که نه فقط مسایل سیاسی بلکه اخلاق را هم رعایت کرده باشیم. ما باید اطلاع رسانی را نوعی وسیله برای فرهنگ سازی در بین مردم ببینیم تا به وسیله آن معرفت و اطلاعات به همدیگر منتقل کنیم. موفقیت اطلاع رسانی در این است که با صداقت جلو برود.
صلاح فحص در پایان به اهمیت اطلاع رسانی در مقاومت اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی غربی، اعراب را ترسو و رژیم صهیونیستی را خوب جلوه داده اند و این ما هستیم که باید با اطلاع رسانی صحیح، امت خودمان را بازیابیم.برای همین، حالا دیگر در موضوع مقاومت، دوربین همسو با تفنگ شده است و دوست رزمنده ها است. ما بابد روبروی رسانه دشمن بایستیم چون باطنش مرگ است.

 

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/780-news027

 


  عبدالقادر فایز رییس دفتر تلویزیون الجزیره قطر

رسانه ها در زمان جنگ میان انسانیت و سیاست

عبدالقادر فائز، الجزیره،  قطر
اگر خبر معادل با تبلیغات شود، به پایان روزنامه نگاری رسیده ایم
07 آبان 1396
نشست خبری رییس دفتر تلویزیون الجزیره قطر در بخش میز تخصصی نمایشگاه مطبوعات برگزار شد.
عبدالقادر فایز، رییس دفتر تلویزیون الجزیره قطر در نشستی با موضوع "رسانه ها در زمان جنگ میان انسانیت و سیاست"، در جمع خبرنگاران گفت:جنگ موضوعی طبیعی در بین بشر است.در واقع نمیشود به صورت قاطعانه گفت که جنگ چیز بدی است چون جزیی از تاریخ بشر است و از مهمترین مظاهر بشر محسوب میشود. اما چیزی که جنگ را بد نشان میدهد، اشخاصی هستند که باید در این جنگ تاوان بدهند. تاوانی که برای قدرت، ثروت و سیاست پرداخت میشود.
او ادامه داد: محرک اساسی در جنگ همان سیاست است. اهمیت رسانه اینجا معلوم میشود که رسانه ها میخواهند اتفاقات این جنگ را پوشش بدهند. اینجا ممکن است یک ایدیولوژی صورت بگیرد که خودکشی جمعی رسانه ها معنی میشود.
فایز افزود: در جنگ، هر رسانه ای به میدان می آید و میخواهد اخبار جنگ را انعکاس بدهد اما به طور خودآگاه و یا ناخودآگاه، هر رسانه یک طرف را میگیرد؛ طرف هایی که اتفاقا هرکدام بخشی از واقعیت جنگ را بیان میکنند. همین باعث برچسب خوردن رسانه ها از طرف سیاسیون و احزاب میشود. رسانه ها باید بدانند که در جنگ چه چیزی میخواهند بگویند. گاهی اوقات، حمایت های مالی و سیاسی رسانه در بیرون از جنگ و از جایی خاص، تعیین میکند که رسانه چه حرفی بزند. مثل کشورهای یمن، سوریه و عراق که همیشه این اتفاق ها افتاده است. واقعیت این است که این ایدیولوژی باعث مرگ خبر و مرگ رسانه میشود.
او با اشاره به برخی از خبرهای ناقص و نادرست، گفت: بسیاری از خبرهایی که ما آنها را میخوانیم، خبرهایی خام و ابتدایی هستند که ممکن است ایراداتی داشته باشند و اخبار تکمیلی بعدی، آنها را تحت الشعاع قرار بدهد. درست مثل یک کارخانه خودرو سازی که ماشین به مردم میدهد و بعد از مدتی، نسخه تکمیلی و اصلاح شده آن را ارایه میدهد. اینجا است که اهالی رسانه باید با سیاست و دقت عمل کنند تا این نسخه اول با کمترین ایراد منتشر شود چون بعضی از خطاها مانند موضوعات سیاسی و استراتژیک قابل اصلاح نیستند و باعث معضلاتی میشوند.
وی ادامه داد: مردم باید بدانند که خبرهای درست از یک نقطه منتشر نمیشود. برای دانستن واقعیت، باید نسخه های اولیه نقاط مختلف را جمع کنند و به یک خبر جامع و درست برسند.
رییس دفتر تلویزیون الجزیره در پایان صحبت های خود به انتخاب خبرنگاران بین دو موضوع مهم در این حرفه اشاره کرد و گفت: بعضی از خبرنگاران بین پول و حقیقت، اولی را انتخاب میکنند. در واقع مهم نیست که خبری که میدهد درست هست یا نه؛ تنها چیزی که برایش مهم است، خواست صاحب رسانه است و صاحب رسانه هرچه بگوید، مخابره می کنند اما روش بهتر این است که ما به دنبال حقیقت و بی طرف باشیم; آن وقت خود رسانه به دنبال خبرنگار میرود. خبرنگار نباید ریموت کنترل در دست اصحاب رسانه باشد. کشور ایران هم جزوی از قربانیان اخبار کاذب است. ما میخوانیم که مرد عرب در ایران اعدام شده است در صورتی که این اتفاق در عراق افتاده است و این تنها یک تبلیغ علیه ایران است. بدترین چیزی که میتواند برای یک رسانه اتفاق بیفتد، این است که مخاطبان، اعتمادشان را نسبت به رسانه از دست بدهند. در واقع اگر اخبار معادل با تبلیغات شد، باید بپذیریم که به پایان روزنامه نگار و روزنامه نگاری رسیده ایم.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/735-news016

 

  بافیار لوزاتی سردبیر هفته نامه سیاسی و اجتماعی یاوا

همه رسانه ها ب استفاده از وب سایت روی آورده اند

بافژار لوزاتی، هفته نامه یاوا، آلبانی

همه رسانه‌ها به استفاده از وب‌سایت روی آورده‌اند
06 آبان 1396
سردبیر هفته نامه سیاسی و اجتماعی "یاوا" آلبانی، در بخش میز تخصصی نمایشگاه مطبوعات گفت: ما آلبانیایی‌ها با پیروری از شعار آلبانی دیجیتال، روش‌های قدیمی را کنار گذاشته‌ایم و همه کارهای روزمره‌مان را به صورت آنلاین انجام می‌دهیم. پرداخت آنلاین، اقدامات آنلاین، روزنامه نگاری آنلاین و ... که روزنامه‌نگاری آنلاین جزو پرنگ‌ترین آن‌ها است و البته همیشه هم جنبه‌های مثبت ندارد.
وی ادامه داد: رسانه هایپر مدیا به رسانه‌هایی می‌گویند که مجله هستند اما فقط در فضای وب قابل رویت هستند و چاپ و پرینت نمی‌شوند. حالا دیگر روزنامه‌نگاری نوین، روزنامه‌نگاری آنلاین است که اطلاع‌رسانی و تولید اخبار را گسترده‌تر کرده است.
بافیار درباره تجدد گرایی در آلبانی گفت: بعد از دهه 90، تجددگرایی کشور آلبانی آغاز شد. تا قبل از آن، مردم آلبانی به جز برنامه‌های تلویزیونی، آن هم با کانال‌های محدود، انتخاب دیگری نداشتند. خیلی از ما در آلبانی، معتقد هستیم که تلویزوین و دیگر رسانه‌ها، در خبرها دست می‌برند و خیلی از آن‌ها را نه بیان می‌کنند و نه نشان می‌دهند. در واقع اینطور است که فرهنگ توده مردم، حالتی بمباران شده از برنامه‌های تلویزیون آلبانی است. تلویزیون آلبانی تنها سه کانال دارد. کانال یک فیلم و سریال، کانال دو، مستند و سرگرمی و کانال سه ورزش است. برای همین است که به این تلویزیون پیشنهاد پخش فیلم‌های خارجی داده می‌شود. تجددگرایی در چنین رسانه‌هایی می‌تواند باعث پیشرفت آن رسانه شود. آموزش به مردم برای رسانه خیلی مهم است؛ امری که در آلبانی به خوبی اجرا نمی‌شود.
او با اشاره به عوض شدن معیارهای رسانه‌ها گفت: کلیک کردن و یا همان لایک کردن، موضوعی است که به بزرگترین دغدغه رسانه‌های آلبانی تبدیل شده است. آنقدر که گاهی دیگر صحت اخبار برایشان مهم نیست و به تنها چیزی که توجه می‌کنند، تعداد بازدیدها و کلیک‌های یک خبر است.
وی اضافه کرد: در دنیای امروز، استفاده رسانه‌ها و خبرنگاران از کاغذ خیلی کم شده است. تقریبا همه رسانه‌ها به استفاده از وب‌سایت روی آورده‌اند. همین باعث شد که در سال 2017، تعداد کارمندان روزنامه‌های آلبانی به شدت افت پیدا کنند و تعداد زیادی از آن‌ها به دلیل نیاز نداشتن به آن‌ها اخراج شدند. امروزه همه از مزایای روزنامه‌نگاری دیجیتال می‌گویند اما کسی از آفت‌ها و جنبه‌ های منفی آن صحبت نمی‌کند. رسانه‌های سنتی کاملا از بین رفته‌اند و این اصلا چیز خوبی نیست.
بخش میز تخصصی بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات هر روز میزبان چند نماینده از رسانه های خارجی برای تشریح فعالیت رسانه های خود و پرسش و پاسخ با خبرنگاران رسانه‌های داخلی است.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/720-news18

 

  علی منتظری، خبرنگار تلویزیون کانال 24 بخش عربی فرانسه

تحولات سوریه و خاورمیانه و سیاست خارجی فرانسه

علی منتظری، تلویزیون کانال 24، فرانسه  

 

 

 

 

سیاست های خارجی فرانسه، صعود و فرودهای همیشگی
نشست علی منتظری، خبرنگار تلویزیون کانال 24 بخش عربی فرانسه با موضوع "تحولات سوریه و خاورمیانه و سیاست خارجی فرانسه" در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی برگزار شد.
او سخنانش را با سابقه ارتباطات فرانسه با کشورهایی مثل لبنان شروع کرد و گفت: لبنان پایگاه اصلی فرهنگی و سیاسی فرانسه در خاورمیانه بود. این ارتباط عمیق، منجر به انتخاب رئیس جمهور و رئیس ارتش مسیحی برای لبنان شد. زبان دوم مردم لبنان فرانسوی است و در واقع فرانسه، کشور مادر برای لبنان محسوب میشود، برای همین است که لبنان کشور مهمی در منطقه به حساب می آید. زیرا اکثر مردم سوریه مسلمان هستند و کاری که فرانسه در لبنان انجام داد، در سوریه امکان پذیر نبود.
او ادامه داد: فرانسه نقش مهمی در تحکیم رژیم صهیونیستی در خاورمیانه اجرا کرد. در واقع حمایت فرانسه بود که اسرائیل توانست به سلاح کشتار جمعی دست پیدا کند.
وی با اشاره به سیاست فرانسه درباره جنگ داخلی لبنان گفت: این موضوع، چالش بزرگی برای فرانسه بود. کشورهایی مثل مصر و سوریه که علیه اسرائیل بودند، سیاست فرانسه را به چالش میکشیدند.
علی منتظری در ادامه صحبت هایش، به موضوع ارتباط فرانسه با کشورهای عربی پرداخت و گفت: فرانسه در لبنان، سوریه، مصر، تونس و الجزایر و ... مراکز متعددی تاسیس کرد تا ارتباطاتش را با خاورمیانه تقویت کند. همین باعث شده است که بسیاری از افراد با تابعیت های عربی در فرانسه زندگی کنند. اتفاقی که در ایران خیلی کم می افتد و تحت شرایط سختی، تابعیت دوم به شروندان میدهد اما فرانسه این کار را میکند و با همین اقدام میتواند تا شانزده درصد آرا را جا به جا کند.
او به دو مقطع مهم در تاریخ تحولات خاورمیانه اشاره کرد و گفت: یکی موضوع اسرائیل و دیگری جنگ آمریکا و انگلیس علیه عراق.
وی ادامه داد: فرانسه بعد از تاسیس اسرائیل تلاش کرد تا امنیتش را حفظ کند اما به دلیل جنگ های متعدد و اشغال سرزمین ها توسط اسرائیل، توفیق چندانی در این هدف نداشت و مشکلاتی برای سیاست هایش ایجاد شد. اما فرانسه در بحث جنگ علیه عراق، روی دیگر خودش را نشان داد و طرح هایی که مانع از این حمله شود را بررسی کرد.
نماینده تلویزیون کانال 24 فرانسه ادامه داد: در سال 2016, یک کمیته بیست نفره از کارشناسان فرانسوی به نقد سیاست های خارجی فرانسه پرداختند. یکی از نقدها این بود که فرانسه نقش مهمی در کشورهای عربی داشته اما به خاطر تابعیت از آمریکا، دیگر ندارد و این موضوع، مشکلاتی را برای فرانسه ایجاد کرده است.
او در ادامه به دیگر نقدهای این کمیته پرداخت و گفت: فاصله نزدیک آمریکا و فرانسه باعث میشد تا بسیاری از کشورها، ارتباط با فرانسه را ضروری ندانند و به سمت آمریکا بروند. ضمن اینکه غرب نتوانست مسئولیت حمله به عراق را کتمان کند و این باعث هرج و مرج شد.
او به جایگاه ایران در این سیاست ها اشاره کرد و گفت: آنها معتقد بودند که فرانسه نباید از سیاست های دشمنانه آمریکا علیه ایران حمایت کند. ضمن اینکه معتقد بودند دولت فرانسه نباید مواضعی بگیرد که انگار منادی تغییر در سوریه است.
منتظری به نتیجه نهایی این کمیته اشاره کرد و گفت: قرار بر تنظیم سیاست هایی نو و جدید شد.
او در پایان سخنانش به اهمیت اسرائیل در سیاست های خارجی آمریکا اشاره کرد و گفت: اسرائیل همیشه برای فرانسه مهم بوده و مانع از بالانس سیاست خارجی فرانسه نسبت به کشورهای عربی بوده است.

http://pressexpo.ir/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/823-news044


 یعقوب اصلان، نماینده تلویزیون اولوسال ترکیه

همه پرسی اقلیم کردستان و نقش رژیم صهیونیستی و ارتباط کشورهای منطقه در این همه پرسی

 یعقوب اصلان، تلویزیون اولوسال، ترکیه

نقش رژیم صهیونیستی در همه پرسی اقلیم کردستان تشریح شد
12 آبان 1396
نماینده تلویزیون اولوسال ترکیه، با موضوع" همه پرسی اقلیم کردستان و نقش رژیم صهیونیستی و ارتباط کشورهای منطقه در این همه پرسی" در بخش میز تخصصی رسانه های خارجی برگزار شد.
یعقوب اصلان، با اشاره به اینکه نمایشگاه مطبوعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اهالی رسانه باید قدر این موقعیت را بدانند به موضوع استقلال کردستان اشاره کرد و گفت: چیزی که بیشتر از همه درخصوص استقلال کردستان عراق به چشم میخورد، دیده شدن پرچم اسراییل است؛ خاطرم هست که در سال 1991 یک روزنامه ترکی، تیتری با عنوان "سه برنامه اسراییلی آمریکا" زد که محتوایش این بود: اسراییل در ابتدا یک رژیم صهیونیستی است اما به دنبال تشکیل اسراییل دوم که کردستان عراق است خواهند بود و در نهایت اسراییل سوم که قرار بود ترکیه باشد، هستند.
وی ادامه داد: در این پروژه های آمریکایی، سوریه مورد هدف قرار گرفت. در واقع آمریکا هویج را نشان داد و به چماق راضی کرد. جالب اینجا است که ترکیه هم گول این هویج را خورد. این ها برنامه هایی بودند که از سال 1965 به ترکیه داده شده بود و سردمداران ترکیه، تازه و در سال های اخیر متوجه شدند که این برنامه ها و پیوستن کردها به ترکیه، کم کم باعث تجزیه ترکیه خواهد شد.
نماینده تلویزیون اولوسال ترکیه افزود: در سال های اخیر سه گروه سیاسون، نظامیان و روشنفکران توانستند با فعالیت هایشان، برنامه این سه اسراییل را لغو کنند. ضمن اینکه در این دوره، محاکمه های زیادی علیه مخالفین این پروژه انجام شد و خیلی ها به زندان رفتند.
یعقوب اصلان در ادامه صحبت هایش، به اهمیت حمایت های ایران در این میان اشاره کرد و گفت: حمایت های ایران و کشورهای دیگر در توقف این پروژه ها، اهمیت به سزایی دارد. مثلا یکی از مهمترین عواملی که از به ثمر رسیدن این ماجرا جلوگیری کرد انقلاب 57 بود زیرا همه ما از ارتباط موساد با ساواک خبر داریم و واقعیت این است که اگر انقلاب نمیشد، خیلی زودتر از این ها شاهد شکل دیگری از اسراییل دوم در مرزهایمان بودیم.
نماینده تلویزیون اولوسال ترکیه افزود: ترکیه تبدیل به اسراییل سوم نخواهد شد و قرار نیست چنین چیزی شکل بگیرد. کردها دوستان ما هستند و این موضوع توهین بزرگی به کردها است.
او در پایان سخنانش به جهت گیری های ترکیه اشاره کرد و گفت: تا چند وقت پیش قرار بود ترکیه با سوریه و عراق بجنگد اما حالا به همدیگر نزدیک شده اند و مقاماتشان دیدارهای خوبی با هم دارند.
او افزود: حالا آمریکا و اسراییل هرچقدر هم به حکام ترکیه نزدیک باشند دیگر نمیتوانند ایران را بد جلوه دهند به نظر من که در هر شر، خیری وجود دارد. پروژه کردستان عراق، شری بود که باعث خیر نزدیکی ایران و ترکیه شود

 

 

جین یان وانگ، نماینده تلویزیون CCTV چین

رشد رسانه‌های اجتماعی جدید و تبدیل محتوای سنتی به خروجی‌های جدید

جین یان وانگ

 جین یان وانگ، نماینده تلویزیون CCTV چین
شبکه خبری CCTV از سال 1958 تاسیس شد. این شبکه بیش از 50 کانال دارد. CCTV بیشتر از یک میلیارد ببیننده دارد که نه فقط در چین که در سراسر دنیا، این شبکه را می‌بینند.
تحولی که CCTV به دنبال آن است، توجه به رشد رسانه‌های اجتماعی جدید و تبدیل محتوای سنتی به خروجی‌های جدید است.
ایران یکی از کشورهای مهم منطقه است و این کشور با تروریسم مبارزه میکند. دقیقا برای همین است که ما اخبار ایران را برای بینندگان چینی و غیر چینی با دیدگاه خودمان پوشش می‌دهیم.