به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
 
گزارش کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه
 
 
* تاریخ کنفرانس: 24 و 25 اردیبهشت 1390
* برگزار کننده: مجمع جهانی صلح اسلامی با همکاری دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه تهران
* شمار میهمانان خارجی: بیش از 100 نفر از حدود 50 کشور
ویژگی های خاص کنفرانس: این کنفرانس را می توان در چند بخش طبقه بندی کرد:
1 – سخنرانان روز افتتاحیه
2 – چکیده سخنرانی ها
3 – برنامه های جانبی
4 – بیانیه پایانی
سخنرانان روز افتتاحیه:
در این روز، دکتر داوود عامری دبیر کنفرانس، آیت ا... تسخیری رئیس مرکز تقریب مذاهب اسلامی، دکتر سعیدرضا عاملی رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دکتر رحیم پورازغدی، مفتی اعظم روسیه، رئیس مؤسسه ارتباطات اسلامی انگلستان و یک خانم استاد مسلمان امریکایی (CYNTHIA MCKINNEY) سخنرانی کردند.
چکیده سخنرانی ها:
* تنها راه مقابله با تروریسم در گرو بسیج افکار عمومی و نخبگان است.
* در صورت برنامه ریزی مناسب، اکثریت اندیشمندان آماده همفکری و همکاری در زمینه مقابله با تروریسم خواهند بود.
* برای مبارزه با تروریسم در ابتدا باید رویکرد آسیب شناسانه در پیش گرفت و به درک صحیحی از موضوع رسید.
* مبارزه با تروریسم باید منطبق با هنجارهای اخلاقی، دینی و حقوقی باشد و از یک جانبه‌گرایی اجتناب شود. در این راه تعامل میان فرهنگ ها، ادیان و نخبگان الزامی است.
* اسلام دین ارحم الراحمین است و موضوع امنیت انسانی را دنبال می کند.
* صلح یکی از نعمت های الهی است و صلحی مطلوب خواهد بود که عادلانه باشد. صلحی که بر پایه عدالت نباشد، قابل پذیرش نیست.
* پس از 11 سپتامبر، تبعیض علیه مسلمانان در دنیا افزایش پیدا کرد.
* پس از فروپاشی کمونیزم، اسلام برجسته شد.
* پروژه 11 سپتامبر از ابتدا مشکوک بود.
* بن لادن به روش تروریستی کشته شد. مرگ بن لادن تنها یکی از سرها را جدا کرد ولی سرهای دیگری هم وجود دارد که روی بدن های قویتر سوار است. پس قتل و غارت و شکنجه ادامه خواهد یافت.
*بیش از هر زمان دیگری، نیاز به تعریف جدیدی از تروریسم داریم
* روابط کنونی بین المللی تروریست پرور است. تروریسم دولتی شیوه اشغالگران است و دنیا را احاطه کرده است. قطعنامه های سازمان ملل متحد یک طرفه اجرا می شود.
* توزیع قدرت در جهان غیرعادلانه است.
* به جای تروریست های خرد باید پدران خشونت و تروریسم را شناخت.
* قرآن می گوید، قتل یک انسان بی گناه، معادل قتل 7 میلیارد انسان است و خشونت علیه انسان ها، گناهی نابخشودنی است.
* اسلام جهاد علیه اشغالگران را مقدس می داند.
* صلح واقعی صلحی است که پایدار برای همه مردم، برای همه زمان ها و بر مبنای عدالت باشد. سیاست های امروز امریکا به سمت چنین صلحی نمی رود.
* به رغم کنترل شدید رسانه ها در امریکا، مردم آن کشور می توانند حقایق را تشخیص دهند.
* نقطه ای از جهان نیست که تجربه ظلم را نداشته باشد.
* جدا شدن انسان از خدا و خودخواهی انسان عامل جنگ و تروریسم است.
* تاریخچه تروریسم مدرن به زمانی مربوط می شود که ماکیاول در کتاب شهریاران جهان، به موضوع پرداخت. ماکیاول در آن کتاب نوشت، شهریاران جهان باید ترس را در جهان مستولی کنند تا بتوانند به حکومت خود ادامه دهند.
* تروریسم جهان 5 لایه اساسی دارد، جهان سیاست، جهان تجارت، فرهنگ مخالفت، گروه نخبگان اجتماعی – روشنفکران، مردم.
برنامه های جانبی:
یکی از برنامه های جانبی کنفرانس، دیدار مدعوین با رئیس جمهوری بود که در جریان آن دکتر احمدی نژاد برای آنها سخنرانی کرد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود به این نکته اشاره کرد که ترور عامل کشتن شخصیت، فرهنگ و جسم انسان ها برای تسلط بر آنها و غارت منابع است.
وی گفت: خودخواهی کسانی که به حق خود قانع نبوده و به دنبال دست اندازی به حقوق دیگران هستند ریشه و عامل اصلی تروریسم در جهان است.
رئیس جمهوری افزود: صلح منهای عدالت یا تسلیم خفت بار است و یا به مرگ ننگین خواهد انجامید.
رئیس جمهوری ادامه داد: صلح منهای عدالت، ظلمی فریبنده است و زیاده خواهی و استکبار بزرگترین خطر در برابر صلح عادلانه است.
دکتر احمدی نژاد عدالت را لازمه مبارزه با تروریسم دانست و گفت: کسانی می توانند پرچمدار صلح و مبارزه با تروریسم باشند که خود انسان های عادلی باشند. موفقیت کامل در مقابله با ظلم و تروریسم زمانی محقق خواهد شد که عدالت در جهان مستقر شود. دکتر احمدی نژاد همچنین گفت: نظام سلطه همه مفاهیم قدسی و معنوی را در هم شکسته و در حالی که صحبت علیه خدا و پیامبران الهی و صداقت و پاکی را مجاز می شمارد اما سخن گفتن از رژیم صهیونیستی را ممنوع کرده است، چرا که رژیم صهیونیستی تنها محوری است که تمام مستکبران بر آن متحد شدند و آن را مقدس تر از خدا، پیامبران و آیات الهی می دانند. رئیس جمهوری با اشاره به این که امروز دایره ترور از محدوده فرهنگ، شخصیت و جسم انسان ها فراتر رفته است، اظهار داشت: امروز در جهان شاهد ترور اقتصادی هستیم، زمانی که ملتی ترور اقتصادی می شود، بدین معناست که همه منابع آن ملت به غارت می رود. کشورهای قاره افریقا و امریکای جنوبی، اگرچه کشورهای ثروتمند و دارای منابع غنی هستند اما همه آنها در فقر و عقب افتادگی قرار دارند و همزمان همه ذخایر آنها توسط دولت های غربی به غارت می رود.
دکتر احمدی نژاد، امید به آینده روشن را مورد تأکید قرار داد و گفت: یک انسان عدالت خواه اگر به استقرار عدالت جهانی امید نداشته باشد، نمی تواند مقاومت کرده و به مبارزه ادامه دهد.
 
* از دیگر برنامه های جانبی کنفرانس، اعطای تندیس صلح و عدالت به دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران بود. این تندیس که توسط دبیرخانه کنفرانس ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه به رئیس جمهور اهدا شد، دارای نشان کبوتر صلح است.
 
* مجمع جهانی صلح اسلامی قبل از برگزاری کنفرانس طی فراخوان از همه رسانه های دنیا، درخواست کرده بود تا بخشی از فضای اطلاع رسانی خود را به این موضوع و راهکارهای تحقق آن که یکی از نیازهای جدی و ضروریات عصر حاضر محسوب می شود، اختصاص دهند.
* کنفرانس دارای چهار نشست تخصصی بود که به طور جداگانه در هتل اسپیناس تهران برگزار شد. عناوین این نشست ها عبارت بودند از: «مفهوم شناسی و مبانی نظری تروریسم»، تروریسم؛ بازیگران، ابزارها و آسیب ها، تروریسم، فرهنگ و رسانه و صلح عادلانه، راهکار مقابله با تروریسم
 
* در یک حرکت نمادین و به امید ریشه کن شدن تروریسم و برقراری صلح عادلانه در کشورهای دنیا، 195 کبوتر به عدد کشورهای جهان توسط دبیرخانه کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه از قفس آزاد شدند. این مراسم در پارک آب و آتش تهران صورت گرفت و آزاد کردن کبوترها توسط کودکان حاضر در پارک انجام شد.
 
* اعضای کمیته روابط عمومی کنفرانس، قبل از برگزاری آن با آقای محمدجعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار داشتند. در این دیدار، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت که رسانه ها از مهم ترین ابزار برقراری صلح عادلانه محسوب می شوند و کارکرد آنها در زمینه نفی تروریسم و ترویج صلح عادلانه، چند وجهی است. از جمله این که می توانند زمینه ها و اقدامات فرهنگی این موضوع را تبیین و تبلیغ کنند.
 
* در پایان کنفرانس بیانیه ای به شرح زیر منتشر شد:
بسم الله الرحمن الرحیم
ما شرکت کنندگان در کنفرانس ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه که در روزهای 24 و 25 اردیبهشت 1390 در تهران گردهم آمده ایم، با تائید اینکه صلح جهانی با تهدیدها و چالش هایی فزاینده از جمله تروریسم، جنگ، فقر، بی عدالتی، بیماری، هژمونی و سلطه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، استعمار مجازی و جنگ نرم روبروست و علاوه بر مسؤولیت اساسی دولتها، همه علما نخبگان و سازمان های غیردولتی جهانی نیز باید مسؤولیت انسانی و اجتماعی خود در قبال این تهدیدها را جدی بگیرند؛
با اعلام اینکه تروریسم در افکار عمومی و نزد همه ملل جهان و در کلیه ادیان الهی و فرهنگ ها مطرود و محکوم است؛ با ابراز همدردی با خانواده قربانیان و بازماندگان فعالیت‌های تروریستی؛
با تأکید بر اهمیت ایجاد فرهنگ جهانی صلح عادلانه و اینکه عدالت در محورهای قطعنامه 13/52 مورخ 15 ژانویه 1998 مجمع عمومی سازمان ملل متحد و قطعنامه های بعدی آن با عنوان فرهنگ صلح مورد توجه کافی قرار نگرفته لازم است فرهنگ صلح عادلانه، محور فعالیت های مرتبط با این قطعنامه ها قرار گیرد؛ با اعلام اینکه لازمه هر گونه اتخاذ تدبیر در خصوص مقابله و ریشه کنی تروریسم، شناخت جامع ریشه ها و علل تروریسم خواهد بود؛
با اعلام مخالفت با هرگونه اقدام ابزاری، دوگانه، گزینشی یا یکجانبه گرائی و همچنین محکوم کردن تضعیف حقوق مسلم ملتها بر تعیین سرنوشت خود، سوء استفاده از اشغال سرزمین، نژادپرستی، نقض تمامیت ارضی و هرگونه سلطه به نام مقابله با تروریسم؛
با اعلام مخالفت با گفتمان های تخریبی حاکم بر روابط بین المللی از جمله اینکه «قدرت، حق ایجاد می کند» و لزوم جایگزینی این قبیل گفتمان ها با گفتمان های سازنده و صلح جویانه از جمله این رهیافت که «حق، قدرت ایجاد می کند»؛
با بیان قصد مشترک مبنی بر ایفای مسئولیت اخلاقی، انسانی و اجتماعی خود در قبال سرنوشت همنوعان و رهایی بشریت از جنگ، سلطه و بی عدالتی، و با عزم راسخ به اتخاذ تدابیر مبتنی بر عقلانیت و عدالت برای مقابله با تهدیدهای صلح جهانی و دستیابی به آینده­ای متعالی برای همه ابنای بشر؛ با تائید نقش محوری آموزش در ایجاد فضای صلح و دوستی و مقابله با تبعیض، خشونت و تروریسم؛ با تأکید بر نقش موثر نخبگان و سازمان های مردم نهاد در زمینه مقابله با تهدیدها و چالش های جهانی به ویژه تروریسم و با استقبال از ایده تشکیل «کمیته دایمی نخبگان برای بررسی و یافتن راهکارهای مقابله با چالشها و تهدیدهای فراروی صلح عادلانه جهانی»
با تقدیر از مجمع جهانی صلح اسلامی ، نهادهای مدنی ، مطالعاتی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای ابتکار، میزبانی و برگزاری موفق این کنفرانس، نسبت به موارد زیر موافقت خود را اعلام می داریم:
1- تروریسم و کلیه اشکال آن به ویژه تروریسم حرفه­ای و دولتی را تهدیدی جدی برای آحاد بشر میدانیم و آن را محکوم می­کنیم و به صورت قاطع تاکید می­نمائیم که تعیین سرنوشت، حقی اساسی و مسلم برای همه ملتها و متفاوت از تروریسم است.
2- از ایده صلح عادلانه به عنوان گفتمان مشترک جهانی بر پایه فرهنگ ها، ادیان و موازین اخلاقی حمایت می کنیم و تاکید داریم که صلح تنها در صورتی ماندگار و به نفع بشریت است که بر اساس عدالت و کرامت انسانی استوار باشد؛
3- مصمم هستیم تلاش برای ایجاد درک مشترک در روند مقابله با تروریسم و پیگیری تحقق صلح عادلانه را با همه توان پیگیری نمائیم و با بکارگیری ظرفیت های فکری، حرفه ای و هنجارهای دینی، اخلاقی و میراث تمدن جهانی از طریق برگزاری کنفرانس های مجدد ، استفاده از رسانه ها و مساعدت و مشاوره به دولتها و سازمان های بین المللی و ارائه پیشنهاد مشترک به مجامع جهانی، در تحقق صلح عادلانه و مقابله با تروریسم بکوشیم.
4- نگرانی خود را از توهین به ارزشهای الهی و انتساب نابردباری، افراط گرائی، تروریسم و خشونت نسبت به ادیان الهی به ویژه جهان اسلام ابراز می داریم و ضمن تاکید بر اسلام به عنوان قربانی تروریسم، اسلام هراسی را مانع استفاده از میراث ملل اسلامی در ایجاد صلح عادلانه دانسته، و ترویج هرگونه دین هراسی را موجب ایجاد عداوت میان انسانها و تهدیدی جدی برای صلح میان ملتها می­دانیم.
5- توجه همه جانبه و جامع به ریشه ها و علل تروریسم را لازمه هرگونه اتخاذ تصمیم و تدبیر در خصوص نحوه مقابله با تروریسم می دانیم؛ و تاکید می کنیم که در این خصوص بی‌عدالتی، سلطه و اشغال خارجی، از جمله مهمترین علل تروریسم می باشند و صلح واقعی و ماندگار در وضعیت بی عدالتی، سلطه، اشغال و نژادپرستی ممکن نخواهد بود.
6- اقدامات تروریستی دولتی علیه ملت مظلوم فلسطین و دیگر ملتها از سوی رژیم صهیونیستی و دولتهای حامی آن را محکوم می نمائیم.
7- اعمال غیرانسانی و خشونت آمیز علیه مردم بحرین، یمن و لیبی و مداخله برخی دولتها در این کشورها را محکوم می کنیم و آن را نقض آشکار حقوق بنیادین بشر و تهدیدی جدی برای صلح در منطقه و جهان می دانیم و تاکید می­نمائیم که راه حل ایجاد آرامش و امنیت برای همه ابنای بشر، گردهم آمدن بر محور صلح عادلانه خواهد بود.
8- ضمن تاکید بر ضرورت حمایت از حقوق قربانیان ترور، مجازات و تعقیب همه افراد و گروه های دخیل در کلیه اشکال تروریسم را با رعایت دادرسی عادلانه و کرامت انسانی و با احترام به اصول بنیادین حقوق و منزلت بشر بر پایه اصول فطری و موازین الهی و اخلاقی اقدام ضروری در پیشگیری و امحای تروریسم می­دانیم. با ابراز نگرانی جدی از دادرسی های ناعادلانه و زندان های مخفی در خصوص عراق و افغانستان و دیگر کشورها و نقش سازمانهای جاسوسی در مدیریت این اقدامات، جامعه بین­المللی را به توجه ویژه و بررسی سریع این موارد فرامی خوانیم.
9- حمایت خود را از هم فکری، تعامل و گفتگو میان فرهنگ ها، ادیان، نخبگان و سازمان­های مردم نهاد در ایجاد ائتلافی موثر برای شناخت و مقابله با تهدیدهای صلح جهانی ابراز نموده، از ابتکار مطرح شده در این کنفرانس مبنی بر تشکیل «کمیته دائمی نخبگان برای بررسی و یافتن راهکارهای مقابله با چالش ها و تهدیدهای فراروی صلح جهانی» با مشارکت اعضای شرکت کننده در این کنفرانس استقبال می نمائیم. به منظور تحقق این امر، تشکیل دبیرخانه دائمی این کمیته را در تهران اعلام نموده و بر برگزاری جلسات منظم این کمیته در ایران و سایر کشورها تاکید می نمائیم.
10- موافقت خود را دائر بر ارسال بیانیه حاضر به همراه گزارش نشست های علمی برای مقامات ارشد کشورها، و سازمان های بین المللی و منطقه ای از جمله دبیرکل سازمان ملل متحد، و مراجع بین­المللی غیردولتی مرتبط با صلح جهانی و درخواست پیگیری اجرای مفاد آن، اعلام می داریم.