به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

گزارش سفر هیات رسانه ای جمهوری اسلامی ایران به لبنان

 شبکه تلویزیونی "ORANGE TV" ساختمانی چهار طبقه با 180 پرسنل

 اوایل زمستان 1389، یک هیأت رسانه ای جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر مسئول روزنامه رسالت، دو نماینده از  خبرگزاری جمهوری اسلامی، سه خبرنگار از خبرگزاری برنا، روزنامه جام جم و روزنامه سیاست روز، و نماینده ای از خبرگزاری قرآنی برای بازدید و تبادل نظر با دست اندرکاران امور رسانه در لبنان عازم آن کشور شدند. سردبیر روزنامه سیاست روز، جزئیات کامل این سفر را طی سفرنامه مشروحی در وب سایت دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها به آدرس : http://rasaneh.org  تشریح می کند.

بخشی از این سفرنامه که به بازدید از شبکه تلویزیونی "ORANGE TV" لبنان اختصاص دارد، در زیر می آید: "OTV" مخفف "ORANGE TV" است. به همین دلیل در آرم این شبکه به جای "O" یک پرتغال استفاده شده تا همه چیز تکمیل شود.
آقای "جان عزیز" رئیس این شبکه به شمار می رود که در تشریح ویژگی های شبکه "OTV" می گوید: شبکه "OTV" در سال 2007 افتتاح شده و در یک ساختمان چهار طبقه با 180 نفر پرسنل اداره می شود.
این شبکه خبری مثل بسیاری از دیگر شبکه های تلویزیونی، دارای دفتر،  تأسیسات و خبرنگارانی هستند که به صورت پاره وقت اخبار و تصاویر این شبکه را در کشورهای مختلف، تهیه می کنند.
آقای میشل عون وقتی در سال 2005 از کشور فرانسه بازمی گردد، به فکر تأسیس یک شبکه خبری می افتد، اما از آنجا که پول کافی برای ایجاد چنین شبکه ای در اختیار نداشته، تصمیم به فروش سهم در بین مردم میگیرد. با این اوصاف شبکه تلویزیونی "OTV" هم اکنون 10 هزار سهامدار دارد. "OTV"، روزی سه ساعت و نیم صبح هر روز پخش مستقیم دارد که یک ساعت و نیم آن به مصاحبه با مهمان سیاسی اختصاص می یابد و در 2 ساعت دیگر هم برنامه های دیگری پخش می شود. در نوبت عصر هم عمده تمرکز روی اخبار است. برنامه های این شبکه به زبان ارمنی است.
برنامه های "OTV"  روی ماهواره های "Arabsat" و "Nilsat"  قابل دریافت است و از نظر مخاطب در جایگاه سوم قرار دارد.