به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
نگاهی به ششمین همایش روابط عمومی الکترونیک
 
 
ششمین همایش روابط عمومی الکترونیک
 
 
تازه های روابط عمومی الکترونیک در ششمین همایش این رشته که روز 31 اردیبهشت 1390 در تهران برگزار شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این همایش امیرعباس تقی‌پور دبیر همایش، دکتر محمد سلطانی‌فر رئیس کمیته علمی آن، دکتر کرم‌پور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر حسن بشیر عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، دکتر حسین امامی کارشناس علوم ارتباطات، دکتر رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمید شکری خانقاه مدرس روابط عمومی، جواد افتاده پژوهشگر روابط عمومی، فرید دوایی، مهندس کامپیوتر، دکتر سعیدرضا عالمی استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران، دکتر داوود زارعیان مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات ایران، علی اسماعیل‌زاده، علی حیدری، فروغ رستگار مهر و روشنک رضایی سخنرانی کردند.
همچنین پیام ریچارد لینیگ رئیس انجمن بین المللی روابط عمومی و پرفسور یحیی کمالی‌پور، رئیس انجمن جهانی ارتباطات قرائت شد.
علاوه بر این، دکتر داوود زارعیان به عنوان استاد پیشگام روابط عمومی الکترونیک در سال 90 تعیین و معرفی شد و 13 راهبرد اساسی برای استقرار نظام روابط عمومی الکترونیک در ایران به میان آمد.
دکتر رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این همایش در سخنان خود، با اشاره به آن که روابط عمومی الکترونیک برای ایجاد دولت الکترونیک، یک ضرورت محسوب می شود گفت: برای ارائه یک خدمت به صورت الکترونیک، چهار مرحله اطلاع رسانی، تعاملی، تراکنشی و تکمیلی تعریف شده که روابط عمومی ها نقش زیادی در حوزه اطلاع‌رسانی دارند.
وی تصریح کرد: حجم وسیع اطلاعات موجود بدون اکترونیکی شدن قابل مدیریت و بهره‌بردای نیست و بر همین اساس باید ساختارهای داخلی سازمان ها به گونه ای تعریف شود تا اطلاعات کامل، مفید و مؤثری به صورت صحیح تولید و میان کاربران توزیع شود.
دکتر تقی پور، روابط عمومی سایبری و روابط عمومی مجازی را مراحل تکامل یافته روابط عمومی الکترونیک دانست و افزود: در روابط عمومی سایبری خدمات به صورت 24 ساعته در اختیار کاربران قرار می گیرد و در روابط عمومی مجازی، ارتباط کامل بر خط میان سازمان و کاربران محقق می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به شعار دولت دهم و نخستین دولت الکترونیک، گفت: با توجه به آن که نیازهای ارتباطات صوتی نظیر تلفن ثابت و سیار در کشور برآورده شده و تمام واگذاری ها با حداقل هزینه و به صورت به روز انجام می شود، دولت دهم تمرکز خود را روی توسعه ظرفیت شبکه «IP» کشور قرار داده است.
وی در همین رابطه ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت شبکه به بیش از 43 گیگا‌بیت بر ثانیه رسیده است که امیدواریم این ظرفیت تا پایان سال جاری با افزایش 10 برابری به 470 گیگا‌بیت بر ثانیه برسد.
دکتر تقی پور یادآور شد: راه اندازی و ایجاد شبکه فیبر نوری در راستای ایجاد شبکه ملی اطلاعات به منظور تأمین تمامی پهنای باند مورد نیاز برای ارائه خدمات الکترونیک از سوی تمامی بخش ها از دیگر برنامه های تدوین شده در برنامه پنجم توسعه به حساب می آید.
دکتر محمد کرم پور، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در سخنان خود تدوین سند راهبردی روابط عمومی الکترویک با رویکرد اهداف ذینفعان را خواستار شد.
وی با اشاره به این نکته که ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران 76 درصد و از متوسط جهانی بالاتر است در مورد ذینفعان روابط عمومی الکترونیک از مردم، حکومت، نهادها، بنگاه ها، اصناف و توسعه و رشد، به عنوان اجزای آن نام برد.
وی همچنین مذهب و اخلاق، ارزش ها، فرهنگ و تمدن و قانون را به عنوان دسته دیگری از ذینفعان روابط عمومی الکترونیک برشمرد و آموزش، تربیت، علم، فلسفه، روحیه جهادی، تفکر حماسی، نهضت آفرینی و عقل و دارایی را هم  به آنها اضافه کرد.
دکتر کرم پور تصریح کرد، در صورتی که روابط عمومی الکترونیک جایگاه و ذینفعان خود را بشناسد می تواند تفکرآفرینی، جریان سازی و نهضت آفرینی داشته و کشور را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دهد.