به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • همایش هم اندیشی نمایندگان رسانه های خارجی

گزارشی از سومین همایش هم اندیشی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نمایندگان رسانه های خارجی مقیم ج.ا.ا
 همایش3
سومین همایش هم اندیشی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان رسانه های خارجی مقیم ج.ا.ا روز 18/11/89 در محل مرکز همایش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
در این همایش، دکتر سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای محمدجعفر محمدزاده ، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت متبوع و دکتر محمدجواد آقاجری مدیرکل رسانه های خارجی سخنرانی کردند.
همچنین آقای حلیم حسنی خبرنگار شبکه ZDF آلمان، آقای علی منتظری، خبرنگار شبکه تلویزیونی دوبی و آقای گوانگ های هه، خبرنگار خبرگزاری شین هوای چین نیز سخنرانی داشتند.
همایش فوق همچنین شاهد نمایش سه کلیپ درباره دهه فجر، نمایشگاه مطبوعات و فعالیت رسانه های خارجی بود، ضمن آنکه از رسانه های برتر خارجی و عکاسان پیشکسوت رسانه های خارجی مقیم، با اهدای لوح تقدیر، قدردانی به عمل آید.
در سومین همایش هم اندیشی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نمایندگان رسانه های خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان رسانه های زیر حضور یافتند:
-    امریکا: تلویزیون APTN، تلویزیون ABC News ، تلویزیون CBS News، تلویزیون NBC، تلویزیون CNN، خبرگزاری آسوشیتدپرس، خبرگزاری بلومبرگ، روزنامه واشنگتن پست، و خبرگزاری یونایتدپرس اینترنشنال و روزنامه لس آنجلس تایمز
-          انگلستان: تلویزیون رویترز، خبرگزاری رویترز، روزنامه فایننشال تایمز، مؤسسه عکس ایمپکت و روزنامه الحیاة
-         آلمان: تلویزیون ARD، خبرگزاری DPA، تلویزیون ZDF، رادیو ARD آلمان و تلویزیون RTL
-         فرانسه: خبرگزاری AFP و موسسه عکس سیگما کوربیس
-         ایتالیا: خبرگزاری آنسا
-         ژاپن: خبرگزاری کیودو، رادیو و تلویزیون NHK، روزنامه آساهی، روزنامه ماینچی، روزنامه یومیوری
-         روسیه: تلویزیون روسیا الیوم، خبرگزاری ایتارتاس
-         استرالیا: موسسه عکس فرانت لاین
-         چین: تلویزیون CCTV، تلویزیون فونیکس، خبرگزاری شین هوا، رادیو بین المللی چین، تلویزیون سیلک رود
-         ترکیه: تلویزیون TRT، خبرگزاری اخلاص، خبرگزاری آناتولی
-         عراق: تلویزیون الاتجاه، تلویزیون بلادی
-         امارات: تلویزیون الان، تلویزیون دبی، تلویزیون ابوظبی، خبرگزاری امارات (وام)
-         قطر: تلویزیون الجزیره، تلویزیون الجزیره انگلیس، روزنامه الشرق، رادیو قطر
-         لبنان: تلویزیون المنار، تلویزیون آسیا، تلویزیون LBC، رادیو الرساله، روزنامه العواصف
-         کویت: تلویزیون کویت، خبرگزاری کونا
-         افغانستان: خبرگزاری صدای افغان
-         مصر: خبرگزاری ANA
-         بحرین: روزنامه الایام
-         کره شمالی: خبرگزاری کره شمالی
-         هلند: روزنامه ان آر سی هندلس بلات
-         سوئیس: تلویزیون SF
* * *
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی خود در این همایش گفت: با توجه به اینکه دنیا با روحیات تاریخ و تمدن افتخارآفرین و ظرفیت های فراوان ایران آشنا نیست، شما نمایندگان رسانه ها، واقعیات را منعکس کنید.
وی افزود: دنیا بدون شناخت ایران، تصمیماتی می گیرد که به خیال خود به ضرر ماست. دکتر حسینی خاطرنشان کرد غربی ها باید دست از زیاده خواهی و محروم کردن ملت ایران از حقوق خود بردارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در حالی که ما را تحریم کرده اند، جمهوری اسلامی ایران در تولید بنزین خودکفا شده است و هفدهمند کردن یارانه ها را با همکاری و حمایت مردم به خوبی اجرا می شود.
وی با اشاره به تحولات مصر گفت: دلیل قیام مردم مصر این است که این کشور سالها زیر سیطره ظلم بوده است و حاکمان آن دست در دست مقامات رژیم صهیونیستی داشتند.
دکتر حسینی نقش رسانه ها را برای حرکت جهان به سمت صلح، امنیت، آرامش و برابری مهم خواند و از خبرنگاران رسانه های خارجی مقیم ایران خواست هیأت دولت را در سفرهای استانی همراهی کنند.
دکتر حسینی همچنین با اشاره به فتنه سال 88 و متمایل شدن عده ای به سمت غرب گفت: مردم خود را صاحب نظام و انقلاب اسلامی می دانند و از آن حفاظت می کنند.
* * *
همایش4
آقای محمدجعفر محمدزاده، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی خود در سومین همایش هم اندیشی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران خارجی مقیم ایران به بیان کلیاتی در باب عصر زیستن در دنیای رسانه ای شده پرداخت و از جمله گفت:
در چنین عصری، بسیاری قدرت می یابند و بسیاری ناتوان می شوند. دستیابی به اطلاعات و نحوه چرخش آن مبنای فقر و غنا، رنج و برخورداری و نهایتاً بالندگی و میرایی ملتهاست.
وی افزود: در عصر ارتباطات و در انبوهی و انباشت اطلاعات، در عین حال می توان با بی اطلاعی و وارونه سازی خبر فاجعه آفرید، می توان گفت اما نشنید، می توان تصویرسازی کرد و ندید. می توان "رسانه" بود، اما پیامی نرساند.
وی ادامه داد: نظام رسانه ای جهان نیازمند گشودن باب گفت و گویی تازه در خصوص اخلاق و عدالت است و رسانه ها جای این گفت و گو و دعوت به آن است تا معیارها و هنجارهای عمومی بشر را در این زمینه تبیین کنند و قدرت را در عرصه جهانی به منقاد شدن در برابر این اصول وادارند.
بر همین مبنا، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد تا در نظر است بخشی از جشنواره سالانه مطبوعات و خبرگزاری های ایران در حوزه بین الملل از این پس به جایزه های جهانی به نام صلح و عدالت اختصاص یابد و در آن از منادیان این دو آرمان بلند بشری در عرصه رسانه تجلیل شود.
* * *
دکتر محمدجواد آقاجری مدیرکل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنران دیگر این همایش به شمار می رفت که در سخنان خود ضمن بیان کلیاتی در مورد دلایل وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی و تداوم آن در طول 32 سال گذشته و به تشریح دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه اطلاع رسانی در طول سال گذشته پرداخت.
وی در این زمینه، به عنوان مثال ابلاغ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات "که ایران را افزون بر 90 کشور جهان قرار می دهد که چنین قانونی را تصویب کرده اند، مورد تأکید قرار داد."
دکتر آقاجری در سخنان خود، گزارشی از فعالیت های اداره کل رسانه های خارجی در سال گذشته را ارائه کرد و برنامه ها و اهداف آتی آن اداره کل را برشمرد.
مدیرکل رسانه های خارجی، یادآور شد، جمهوری اسلامی ایران همواره پذیرای تعداد قابل توجهی خبرنگاران رسانه های گوناگون بین المللی بوده است که برای تهیه خبر و گزارش به کشورمان سفر می کنند.
وی در همین زمینه آمار و ارقامی را مطرح کرد و گفت: دلیل بارز این موضوع وجود 124 دفتر رسانه ای خارجی از 28 کشور در تهران و سایر شهرها، ورود 837 خبرنگار خارجی از 73 کشور جهان به جمهوری اسلامی ایران از آبان 1388 تا پایان سال 1389 است. در حالیکه از اول آبان 1388 تا پایان همان سال یعنی ظرف 5 ماه تنها 120 نماینده خبری وارد کشور شده بودند، در 10 ماه سال جاری این تعداد به 718 نماینده خبری افزایش یافته است.
دکتر آقاجری گفت: از ابتدای سال 1388 تاکنون، 25 نمایندگی جدید رسانه های خارجی مجوز فعالیت داده شده است و در حال حاضر 254 نفر در قالب 124 نمایندگی رسانه های خارجی، وظیفه پوشش رویدادهای خبری ایران اسلامی را بر عهده دارند.
 همایش 5
* * *
آقای علی منتظری، خبرنگار و رئیس دفتر تلویزیون دبی به عنوان یکی از سه نماینده رسانه های خارجی مقیم در جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود، تحولات اخیر در خاورمیانه و به ویژه مصر را مورد توجه قرار داد و به مقایسه آنچه که این روزها در آن کشورمی گذرد با آنچه که در سال 1357 در ایران روی داد از حیث امکانات رسانه ای پرداخت.
وی در همین زمینه، نقش منفی رسانه های خارجی امریکایی، اروپایی و اسرائیلی و برخی کشورهای عربی را در پوشش رویدادهای مصر مورد تأکید قرار داد.
 همایش 8
 
* * *
 
آقای گوانگ های هه رئیس دفتر و خبرنگار خبرگزاری شین هوای چین از جمله نمایندگان دیگر رسانه های خارجی مقیم ایران به شمار می رفت که در این همایش سخنرانی کرد.
وی در سخنرانی خود ضمن بیان خلاصه ای از تاریخچه تشکیل این خبرگزاری و سایر تحولات آن تا به امروز و تأکید بر این نکته که خبرگزاری "شین هوا" همواره تمایل دارد تا اخبار را به صورت واقعی و تحریف نشده انعکاس دهد، از کمک های اداره کل رسانه های خارجی در اطلاع رسانی به موقع و ارائه تسهیلات لازم تشکر کرد.
 
 همایش 7همایش 6
 
سخنان حلیم حسنی خبرنگار زد دی اف
 نام من حلیم حسنی است. خبرنگار شبکه تلویزیونی "زد دی اف" آلمان هستم و افتخار دارم که مدت دو سال و نیم است که  در کشور بسیار زیبا و از لحاظ فرهنگی بسیار متنوع شما کار می کنم. در خلال حضورم در ایران با انسان ها و لحظات بسیار خاصی روبرو شده ام. وظیفه خود می دانم قدردانی خود را از آقای دکتر اقاجری رئیس اداره کل رسانه های خارجی ابراز دارم که کمک های شایان توجهی در اختیار ما قرار داده است تا ماموریت خود را به انجام برسانیم. اگر این کمک ها نبود نمی توانستیم بسیاری از خبرهائی را که ارسال کرده ایم تهیه نمائیم.  جناب آقاجری، شما در سخنان خود خواستار انتقاد سازنده شدید. اکنون از شما اجازه می خواهم تا به دو نکته که احساس می کنم می شود تدابیری برای برطرف ساختن انها اتخاذ کرد اشاره کنم. نخستن نکته، فراهم نبودن امکان مصاحبه با مقامات ارشد جمهوری اسلامی از سوی رسانه هائی است که در ایران دفتر نمایندگی دارند. تمامی درخواست های ما در این زمینه یا بی پاسخ مانده یا رد شده اند و این در حالی است که رسانه هائی که در ایران دفتر نمایندگی ندارند فرصت مصاحبه با مقامات ارشد ایران را به دست می آورند. تازه ترین نمونه در این زمینه مصاحبه هائی است که اخیرا با آقای دکتر جلیلی رئیس شورای عالی امنیت ملی و اقای دکتر صالحی وزیر امور خارجه ایران صورت گرفته است. از شما درخواست می کنم به ما نیز چنین فرصتی داده شود. وقتی ما از برخوردی یکسان در این زمینه برخوردار نیستیم حضور ما در ایران به عنوان خبرنگاران مقیم چه معنی و مفهومی پیدا می کند؟
دومین نکته ای که باید به آگاهی برسانم مشکلی است که ما اغلب در فعالیت های روزمره خود با آن دست به گریبان هستیم و آن اینکه برای تهیه هر خبری باید از وزارت ارشاد مجوز کتبی دریافت کنیم. در اصل، دریافت چنین مجوزی به خودی خود مشکل مهمی محسوب نمی شود. در مواقعی این مجوز ظرف یکی دو روز صادر می شود اما در مواقعی نیز چند روزی به طول می انجامد. اما مشکل اصلی پس از دریافت چنین مجوزی آغاز می شود. در اینجا لازم می دانم به یک نمونه در این زمینه اشاره کنم: چند هفته پیش برای تهیه گزارشی درباره گردشگری در ایران به جزیره قشم سفر کردیم. در این جزیره به ما گفته شد مجوزی که در تهران صادر شده است کافی نمی باشد و برای تهیه گزارش در قشم باید از مقامات محلی در این جزیره نیز مجوز جداگانه ای دریافت کنیم. دریافت چنین مجوزی یک روز و نصفی طول کشید. در خلال این مدت ما نمی دانستیم که آیا سرانجام این فرصت را خواهیم داشت تا گزارشی را که برای تهیه آن به قشم آمده ایم تهیه کنیم یا خیر. انتظار برای صدور مجوز از سوی مقامات محلی در قشم سبب شد تا وقت و فرصت فراوانی را که برای تهیه گزارشی جامع بسیار با ارزش بود از دست بدهیم . آنچه گفته شد در واقع تنها نمونه ای از مسائلی است که برای آگاهی جنابعالی از مشکلاتی که ما با آن روبرو هستیم بیان شد.
از شما تمنا داریم برای برطرف شدن این مشکل تدبیری جهت همکاری بین ارشاد و مقامات مسئول محلی بیاندیشید. در کشور شما موضوعات بسیار جالبی برای پوشش خبری و تهیه گزارش وجود دارد که با پوشش دادن آنها می توان تصویر و شناخت بهتری درباره کشور شگفت انگیز و جامعه چند فرهنگی و رنگارنگ شما به مخاطبان آلمانی ارائه داد. به شما اطمینان می دهم که فراهم آوردن تسهیلات لازم برای فعالیت خبرنگاران مقیم به زیان شما تمام نخواهد شد. بار دیگر از اینکه چنین فرصتی در اخیتار من قرار دادید تا این مطالب را در حضور میهمانان ارجمند بیان کنم بسیار سپاسگزارم.
 
 
 حلیم حسنی