بازدید کل : ۵۷۱,۰۹۵ نفر
بازدید امروز : ۱۵۷ نفر
بازدید دیروز : ۳۵۹ نفر
پربیننده ترین روز : ۳۱ تیر ۱۳۹۶
بیشترین بازدید روزانه : ۱۵,۲۱۹ نفر
کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
بحران میان ایران و آمریکا، خطرات ناشی از تنش و سناریوهای احتمالی [مارتا سرافینی، کوریره دلاسرا (ایتالیا)، 20 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم، مریم شرکا)
برای حل بحران به وجود آمده میان ایران و آمریکا چه باید کرد؟ آیا باید به جست و جوی یک راه حل دیپلماتیک پرداخت یا در سوریه، عراق یا حتی مستقیماً در خاک ایران این کشور را مورد حمله قرار داد؟ ترامپ در این رابطه چه کاری می تواند انجام دهد و [آقای] روحانی چه پاسخی می تواند بدهد. به نظر می رسد که ایران و آمریکا در یک قدمی جنگ در خلیج فارس قرار دهند.
چگونه جنگ طلب دیرینه دولت ترامپ، انگلیس را به دامی خطرناک برای تنبیه ایران کشاند [سیمون تیسدال، گاردین (انگلستان)، 20 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم، داود حیدری)
چگونه جنگ طلب دیرینه دولت ترامپ، انگلیس را به دامی خطرناک برای تنبیه ایران کشاندجان بولتون مشاور امنیتی کاخ سفید که از جنگ طلبان دوران جنگ عراق محسوب می شود، دوباره دست به کار شده است.وقتی بولتون در روز چهارم ژوئیه که روز استقلال آمریکاست شنید که نیروی دریایی انگلیس یک ابر نفتکش ایران را توقیف کرده است، گل از گلش شگفت. وی در صفحه توئیئر خود نوشت چه خبر خوبی، انگلیس یک نفتکش ایران را که حامل نفت به سوریه بود در چارچوب نقض تحریم های اتحادیه اروپا توقیف کرده است.شادمانی بولتون در ظاهرا از نامنتظره بودن توقیف نفکتش ایران حکایت دارد اما شواهد موجود نشان می دهد که این رویداد چندان هم نامنتظره نبوده است بلکه همکاران بولتون در در دفتر مشاور امنیت ملی، طراح ماجرای توقیف نفتکش ایران در نزدیکی جبل الطارق بوده اند. چنین تصور می شود که سیاستمداران محافظه انگلیس به علت سرگرم بودن با مساله انتخاب نخست وزیر جدید و کشمکش سیاسی بر سر مسایل مربوط به خروج انگلیس از اتحایه اروپا، در تله ای که آمریکایی ها برای انگلیس کار گذاشته بودند، به دام افتاده اند. خلاصه اینکه از قرار انگلیس فریب خورده است. جان بولتون با ترفند خود توانسته است انگلیس را در مناقشه واشنگتن با تهران در خط مقدم رویارویی قرار دهد. توافق هسته ای در آستانه نابودی کامل قرار دارد و انگلیس با تهدید ایران به تحمل پی آمدهای جدی، بدون اینکه بداند این تهدید چه معنی و مفهومی دارد، در واقع به صدای طبل جنگی می رقصد که بولتوان بر آن می کوبد
راهبرد چشم در مقابل چشم ایران در خلیج فارس [رابین رایت، نیویورکر (امریکا)، 19 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم، داود حیدری)
روز چهارم ژوئیه سال 1982 یک خودرو سیاسی که حامل چهار مقام ارشد ایران بود، در حومه بیروت توسط شبه نظامیان راستگرای مسیحی در یک پست بازرسی متوقف شد. احمد متوسلیان از قهرمانان شناخته شده جنگ ایران و عراق و وابسته نظامی سفارت این کشور در لبنان، از جمله مسافران این خودرو بود. وی همچنین مسئولیت استقرار هزاران نفر از نیروهای سپاه پاسداران در لبنان را در واکنش به حمله اسرائیل به این کشور، چهار هفته پیش از این آدم ربایی، برعهده داشت. خودرو حامل این چهار ایرانی پس از چندی پیدا شد. ایران برای آگاهی از سرنوشت دیپلمات های خود خواستار اقدام بین المللی علیه شبه نظامیان مسیحی و حامیان آن ها یعنی اسرائیل و آمریکا شد. اما هیچ اقدامی صورت نگرفت و روز نوزدهم ژوئیه مردان مسلح، دیوید دوج، رئیس دانشگاه آمریکایی بیروت را از محوطه این دانشگاه ربودند. امسال در سی و هفتمین سالگرد ناپدید شدن این افراد، وزارت خارجه ایران با انتشار بیانه ای ، دولت آمریکا را نیز تا حدودی در ماجرای ناپدید شدن آن ها دخیل و مسئول معرفی کرد. وقتی مشکلی به این سادگی بین ایران و آمریکا حل نمی شود، چگونه می توان انتظار داشت مشکلات عمده ای چون برنامه هسته ای، تامین امنیت نفت مورد نیاز بازارهای جهانی و مناقشات منطقه ای که باعث شده است تا امریکا در هفته های اخیر نیروهای بیشتری را به منطقه اعزام کند ، به راحتی حل و فصل شوند.
توقیف تانکر بریتانیایی توسط ایران [بلنکایا ماریانا، کامرسانت (روسیه)، 19 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
در تنگه هرمز، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو فروند تانکر بریتانیایی Stena Impero و Mesdar را توقیف کرده است. به گفته نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تانکر Stena Impero قوانین بین المللی کشتی رانی را نقص کرده و نفت قاچاق را حمل می کرده است. تانکر Mesdar نیز بعد از دریافت هشدارها، به راه خود ادامه داده است. به احتمال بسیار زیاد، توقیف این تانکرها در پاسخ به توقیف تانکر ایرانی در روز 4 ماه ژوئیه توسط نیروهای بریتانیایی انجام شده است.
ترامپ به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست [وستی کافکازا (روسیه)، 20 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، اعلام کرده که هدفش توقف ساخت سلاح هسته ای در ایران است و نه، تغییر رژیم در این کشور. مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، می گوید که امریکا باید به دیپلماسی باز گردد. ترامپ ضمن سخنرانی در نشست کابینه وزیران در واشنگتن، اعلام کرد که پیشرفت بزرگی در رویارویی امریکا با ایران حاصل شده است.
«کراسوخای» امریکا پهپاد ایران را منهدم کرد [نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 19 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
پهپادهای تجسسی را که با کمک آنها، نظامیان به اطلاعات مفیدی در خصوص دشمن به دست می آورند، «دیدگان در آسمان» می نامند. در حقیقت، ژنرال ها و دریادارهای کشورهای پیشروی جهان بدون پهپادها نمی توانند در رابطه با اقدامات نظامی برنامه ریزی کنند. در این زمینه، می توان به رویداد 18 ماه ژوئیه اشاره کرد که در آن روز، پهپاد ایرانی که بسیار به کشتی USS Boxer, LHD 4 نزدیک شده بود، منهدم شد.
دیدار وزیر امور خارجه ایران با سناتور رند پل درباره گفتگوهای احتمالی ایران و آمریکا [کى روزن لورا ، المانیتور (امریکا)، 19 جولای 2019 ] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مفید علیزاده)
یک کارشناس غیر دولتی دارای تماس با گروه ایرانی در امریکا به شرط فاش نشدن نامش به المانیتور گفت وزیر خارجه ایران روز 18 ژوئیه با سناتور جمهوریخواه، رند پل دیدار کرد تا احتمال مذاکره میان ایران و امریکا را بررسی کنند. ظریف روز پنج شنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت در این هفته با برخی از اعضای کنگره ولی نه با مقامات امریکایی ملاقات کرده است. این کارشناس امریکایی روز چهارشنبه به المانیتور گفت :"ما از گزارش دیدار میان یک سناتور امریکایی و ظریف اطلاع داریم. معلوم نیست با توجه به نقش محدود او در تصمیم گیری از جانب رژیم ایران، گفتگو با ظریف تا چه اندازه کارساز می تواند باشد. ترامپ روز جمعه خطاب به خبرنگاران گفت نگران تشدید تنش ها با ایران نیست و امیدوار است ایرانی ها هیچ کار نابخردانه ای انجام ندهند چون در آنصورت بهایی بسیار سنگینی خواهند پرداخت .
تنگه هرمز: ایران یک تانکر انگلیس را «توقیف کرد» [لوپوئن (فرانسه)، 20 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
آیا توقیف کشتی انگلیس، پاسخ مستقیم ایران به سرنگونی یکی از پهبادهای این کشور از سوی امریکا در روز پنجشنبه است؟ جمعه شب پاسداران انقلاب ایران اعلام کردند که یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز « توقیف کرده اند». سپاه نیوز،سایت اینترنتی پاسداران انقلاب، در بیانیه ای یادآوری کرد که این کشتی به علت عدم رعایت قوانین بین المللی توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است. پس از خبر توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران، روز جمعه پس از کاهش چند روز اخیر، بار دیگر قیمت نفت، اندکی افزایش یافت. به گفته جان مک گلین، مدیر تحقیقات انرژی،« اگر ما شاهد رویدادهای روزافزون در ارتباط با نفتکش ها در خلیج فارس و افزایش تنش در این منطقه باشیم، قیمت ها افزایش خواهد یافت.»
سیلی ایران به غرب:دست بالا را در خلیج فارس داریم [الاخبار (لبنان)،20 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
سپاه پاسداران تهدیدات خود را عملی کرد و نفتکش انگلیس را در تنگه هرمز توقیف کرد. در انتظار واکنش انگلیس و آمریکا؛ این حادثه پرسش هایی را درباره بازتاب های این حادثه برتحولات کنونی در منطقه و موضوع میانجیگری فرانسه و نیز موضع گیری اروپا برمی انگیزد. مهم ترین پرسش امنیتی که به این پرسش افزوده می شود سرنوشت ائتلاف آمریکا در آب های منطقه و قدرت این کشور برای تغییر معادله امنیتی در خلیج فارس است. اما درسطح سیاستی حادثه روز گذشته پیامدهایی در دو جهت دارد: نخست موضع گیری انگلیس در صف آرایی های بین المللی در رفتار این کشور طی ساعت های آتی مشخص می شود؛ این که این کشور بیشتر به سیاست تنش زایی علیه تهران نزدیک خواهد شد یا بحران را از طریق مبادله کشتی ها حل خواهد کرد، با در نظر گرفتن این مساله که وزیر امور خارجه این کشور تاکید کرد کشورش به دنبال گزینه های نظامی نیست. دوم این که چنانچه موضع انگلیس به سمت تنش زایی برود این مسئله بر مذاکرات اروپا با ایران و ابتکار عمل رئیس جمهور فرانسه تاثیر مستقیم خواهد داشت
امریکایی ها اعلام کردند که یک پهباد ایرانی را سرنگون ساخت، تهران تکذیب کرد [--، لوموند (فرانسه)، 18 جولای 2019](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
آیا امریکایی ها یک پهباد ایرانی را در تنگه هرمز سرنکون ساختند؟ روز پنجشنبه هیجدهم ژوئیه، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که ارتش امریکا یک پهباد ایران را که به طور خطرناکی به ناو امریکایی یو اس اس باکسر نزدیک شده بود، در یک اقدام دفاعی سرنگون ساخت. ایران این خبر را تکذیب و اعلام کرد که «همه پهبادهای کشور، به پایگاه های خود بازگشته اند.» در حالی که واشنگتن در صدد است برای همراهی کشتی های تجاری در خلیج فارس ائتلاف بین المللی تشکیل دهد، کنت مک کنیزی، رئیس فرماندهی مرکزی امریکا، روز پنجشنبه در بازدید از پایگاه هوایی عربستان سعودی، کشور رقیب ایران،بر امنیت حمل و نقل دریایی در منطقه تاکید کرد. با این حال، به نظر می رسد گفتگوهای احتمالی برای دو طرف باز باشد. محمد جواد ظریف در نیویورک بازرسی های فوری و کاملتر از برنامه هسته ای ایران را در ازای لفو تحریم ها از سوی واشنگتن پیشنهاد کرد.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ... »
۱۰۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۱۰۰