بازدید کل : ۵۵۸,۹۴۲ نفر
بازدید امروز : ۱۲ نفر
بازدید دیروز : ۱۲۸ نفر
پربیننده ترین روز : ۳۱ تیر ۱۳۹۶
بیشترین بازدید روزانه : ۱۵,۲۱۹ نفر
کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
بدون برنامه در پی تشدید تنش ها [بهمن نیرومند، تاگس سایتونگ (آلمان)، 21 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
یک گام دیگر به سمت تشدید تنش ها: روز دوشنبه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان هسته ای ایران گفت این کشور تولید اورانیوم کم غنی شده در تاسیسات هسته ای نطنز را تا چهار برابر افزایش داده است. این تصمیم در شورای امنیت ملی اتخاذ شده بود. ظاهرا، ایران دیگر خود را متعهد به پیروی از توافق هسته ای نمی داند. شورای امنیت ملی در حال حاضر اعلام کرده پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، اگر سایر امضا کنندگان این توافق تا اوایل ماه ژوئیه در اجرای تعهدات خود موفق نشده و از حقوق و منافع ایران حفاظت نکنند، اقدامات بیشتری اتخاذ خواهد کرد. از جمله گام های احتمالی، می توان به غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد اشاره نمود. چنین اقدامی عملا به معنای فسخ توافق هسته ای خواهد بود.
واکنش تند امریکا به قرابت بغداد و تهران [الکساندر شاراکوفسکی، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 22 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
پنتاگون در مرز غربی عراق نیروهای خود را مستقر کرده است. به گزارش رسانه های گروهی عربی، بیش از 10 هزار نفر از سربازان امریکایی وارد این کشور شده اند. روحانیت شیعه عراق معتقد است که بغداد نباید وارد رویارویی تهران و واشنگتن شود. نیروهای نظامی عراقی از اردن وارد استان غربی الانبار عراق شده اند. این نیروها تسلیحات و تجهیزات نظامی را وارد پایگاه نظامی امریکا در منطقه عین الاسد کرده اند.
پیش شرط ایران برای مذاکره با ترامپ [--، وستی کافکازا (روسیه)، 22 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرده که تا وقتی امریکا به تهران احترام نگذارد و تعهداتش را براساس برجام اجرا نکند، تهران با پرزیدنت دونالد ترامپ مذاکره نخواهد کرد. به اعتقاد ظریف، امریکا بازی بسیار بسیار خطرناکی را شروع کرده است. این دیپلمات ایرانی از امریکا به خاطر اعزام ناو گروه آبراهام لینکلن و شماری از بمب افکن ها به خلیج فارس به شدت انتقاد کرد.
ایران کوتاه نمی آید، زمینه ای برای گفتگو وجود ندارد [هیات تحریریه، المانیتور (آمریکا)، 21 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: داود حیدری)
رئیس جمهور ایران آقای حسن روحانی می گوید با اینکه طرفدار گفتگو و دیپلماسی هستم اما تحت شرایط کنونی، گفتگو را کاملا مردود می دانم. رئیس جمهور ایران با گفتن این جمله نشان داد که موضع جمهور اسلامی ایران در زمینه گفتگو با دولت ترامپ هیچ تغییری نکرده است. رئیس جمهوری ایران در زمینه گفتگو با آمریکا همان موضعی را در پیش گرفته است که آیت الله خامنه رهبر معظم ابران بر آن تاکید دارد. در تلاش برای جلب توجه جامعه بین المللی ، نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به دبیر کل این سازمان از مخاطره آمیز بودن اوضاع در خلیج فارس سخن به میان آورده است. تخت روانچی در نامه خود به دبیر کل به محفلی در خارج از منطقه اشاره کرده است که می خواهد بحران بی مورد ایجاد کند. اما همه تحولات تیره و تار نیستند چون یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در تهران با همتای ایرانی خود در تلاش برای میانجیگری بین ایران و امریکا دیدار و گفتگو کرده است. گرچه جزئیات این دیدار در رسانه های ایران بازتاب نیافته است اما عمان همان کشوری است که نخستین دور مذاکرات ایران و آمریکا در زمینه برنامه هسته ای ایران در آنجا برگزار شد.
رییس جمهور ایران با رد گفتکو با آمریکا اعلام کرد « مقاومت و ایستادگی تنها گزینه مناسب است » [میتسو هیده کیبه، نیکی (ژاپن)، 22 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
[ آقای ] روحانی ، رییس جمهور ایران ، روز بیست و یکم ماه جاری اعلام کرد:«‌ در شرایط کنونی مذاکره با آمریکا مناسب نیست. تنها گزینه مناسب مقاومت و ایستادگی است. » دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، پیش از این اظهار داشت:«‌ اگر ایران آماده باشد و درخواست گفتگو کند ، با این کشور وارد مذاکره خواهیم شد. »‌
عراق با اعزام هیات نمایندگی به ایران و آمریکا در جستجوی کاهش تنش میان دو کشور است [توبیتا ماسانوری، نیکی (ژاپن)، 22 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
عبدالمهدی ، ‌نخست وزیر عراق ، روز بیست و یکم ماه جاری در مصاحبه مطبوعاتی در بغداد اعلام کرد ، به منظور کاهش تنش میان ایران و آمریکا به زودی هیات نمایندگی به هر دو کشور اعزام خواهیم کرد. عراق از یک سو در پاکسازی سازمان های افراطی با آمریکا همکاری دارد و از سوی دیگر روابط با ایران در زمینه های اقتصادی و امنیت را تحکیم بخشیده است. اما با توجه به تعمیق بی اعتمادی میان ایران و آمریکا ، از اینکه تلاش عراق در این راستا مثمرثمر باشد ، در پرده ای از ابهام قرار دارد.
اسرائیل در سکوت، بحران بین آمریکا و ایران را زیر نظر دارد [ودیع عواوده، القدس العربی (انگلستان)، 21 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: اکبر زارع زاده)
اسرائیل رسما در خصوص بحران کنونی بین آمریکا و ایران سکوت اختیار کرده است ولی آن گونه که رسانه ها فاش کردند‏، پشت پرده آمریکا را به حمله به ایران تشویق می کند. با این حال محافلی در اسرائیل نگران پیامدها و خطرات این اقدام آمریکا برای اسرائیل هستند که برخی از آنها راهبردی است.
نشست مکه و جنگ ایران! [فارس الحباشنه، الستور (اردن)، 22 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
در مکه دو کنفرانس همزمان با حضور نمایندگان کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگری با شرکت مقامات کشورهای عرب- اسلامی به منظور بررسی مسئله ایران و تهدید ناشی از این کشور، شبح جنگ و تنش نظامی که واشنگتن بر طبل آن نزدیک گوش عرب ها و ایرانی ها میکوبد، برگزار می شود. محور کشورهای عرب مخالف ایران و حامی واشنگتن به دنبال گردهم آوردن دوستان، متحدان و حامیان برای هر جنگ و رویارویی ااحتمالی است. بی تردید آمریکا و اسرائیل راهبرد تبدیل دشمنان به دوست و متحد را بازی می کنند. به این ترتیب که دیگر اسرائیل در میان حکومت های رسمی عربی دشمنی ندارد بلکه برخی از آن ها به دوست تبدیل شده اند. در میان کشورهای عرب کشورهایی وجود دارند که آشکارا برای عادی سازی روابط با تل اویو رقابت می کنند. هرگونه جنگی در آینده در منطقه با هدف تقویت امنیت اسرائیل و حمایت از این [رژیم] است.
آمریکا می داند نبرد وسیع تر از محدوده جغرافیایی ایران است و موعد آن کمتر از 60 روز دیگر است [ایلیا ج. مغنایر، الرای (کویت)، 22 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
دیگر رئیس جمهور آمریکا به غیر از تحریم های اقتصادی و انتظار برای تماس تلفنی ایران، برگ دیگری در دست ندارد که با آن علیه ایران بازی کند. چنانچه تلفن رئیس جمهور ترامپ به صدا درآید؛ تنها به مسئله توافق هسته ای پرداخته نخواهد شد، بلکه به مسائل بشردوستانه مانند آزادی زندانیان در آمریکا و ایران نیز اشاره خواهد شد و مسئله مبادله بشردوستانه زندانیان حتی میان شدیدترین دشمنان در روزهای جنگ رخ می دهد. ترامپ در ایجاد وحدت در داخل ایران موفق عمل کرده است؛ تا اندازه ای که دیگر رئیس جمهور حسن روحانی آمریکا را با نام این کشور صدا نمی کند بلکه آن را قدرت بزرگی به نام دشمن می نامد. ایران در سیاست ریاضتی مهارت یافته است و گزینه خروج از بخشی از توافق هسته ای را در اختیار دارد همانطور که به وسیله آن تهدید کرد چنانچه اروپا دستاوردی چشمگیر به این کشور اعطا نکند تهران را به سمت تغییر دیدگاهش درباره خروج از توافق هسته ای آنطور که انتظار می رود سوق خواهد داد.
ابتکار عمل عراق و دعوت کویت برای ایجاد آرامش:همسایگان ایران درخصوص لشکرکشی عربستان سعودی با روش "بی طرفی مثبت" برخورد می کنند [--، الاخبار (لبنان)، 22 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
به نظر نمی رسد لشکر کشی که ریاض در خدمت به تهاجم آمریکا به منطقه خواستار آن است، در جذب کشورهای عربی موفق شود، به ویژه کشورهای ذیربط از جمله همسایگان عرب ایران و در راس آن ها کشور پادشاهی عمان، کویت و عراق یعنی طرف هایی که اصل "بی طرفی مثبت" را در این بحران انتخاب کرده اند. اما در عراق روز گذشته این کشور شاهد سفر جدید هیئت آمریکایی با هدف تکرار فشارها بر بغداد برای پایبندی این کشور به تحریم ها علیه تهران بود. در راس این هیئت ، معاون وزیر خزانه داری آمریکا قرار داشت که به مسئولان عراقی به اصطلاح فهرست شرکت ها و بانک های ایرانی را تسلیم کرد که از طریق عراق تحریم های آمریکا را دور می زنند. وی به گزارش رسانه های عراقی تهدید کرد امکان دارد عراق مشمول تحریم های شدیدی شود چنانچه به فراهم کردن پناهگاهی امن برای فعالیت های بانکی ایران ادامه دهد و بانک ها و شرکت های تجاری ایرانی را با پوشش عراقی نادیده گیرد.با وجود تهدید های آمریکا نسبت به این افزایش تنش عادل عبد المهدی، نخست وزیر عراق موضع گیری این کشور را نسبت به این افزایش تنش خلاصه کرد. وی اعلام کرد دولت وی قصد اعزام هیئت هایی را به هر دو کشور یعنی آمریکا و ایران دارد.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ... »
۱۰۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۱۰۰