کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
دیکتاتوری سعودی: از حکومت خانوادگی تا حکومت انفرادی[اسعد ابوخلیل، الاخبار (لبنان)، 18 نوامبر 2017]
اگر بن سلمان در ماجراجویی هایش موفق شود دهها سال عربستان را تحت سیطره شخصی خود در خواهد آورد. ولی رفتار او در دو سال اخیر احتمال شکست قریب الوقوع و شدید او را افزایش داده است. حاکم مطلق که از حکومت خانوادگی بریده است برای حفظ قدرت به خشونت و قوه قهریه بیشتری نیاز خواهد داشت. اما حکومت انفرادی به علت داشتن منابع مالی محدود در معرض لرزش قرار دارد. بازداشت ثروتمندان کشور با هدف سرقت دارایی هایشان نیز تاثیری منفی بر توانایی اقتصاد عربستان برای جذب سرمایه گذاری های غربی خواهد داشت که بن سلمان خواهان آن است.
آیا ولیعهد سعودی علیه ایران اعلان جنگ خواهد کرد؟ [صادق الطائی، القدس العربی (انگلستان)، 15 نوامبر 2017]
به تازگی پس از شلیک شدن موشک بالستیک از یمن به سوی ریاض پایتخت عربستان، دولت این کشور در بیانیه ای رسمی این اقدام را «اعلان جنگ ایران علیه عربستان» توصیف کرد. برخی ناظران‏، این رویداد و بسیاری از دیگر تحولات اخیر در عربستان از جمله بازداشت شاهزادگان را توجیهاتی دانستند که احتمالاً محافل نزدیک به ولیعهد عربستان طراحی کرده اند تا فرصت سیطره بر همه امور را از طریق قرار دادن کشور در حالت هشدار، برای او فراهم کنند.
مشکل سعد الحریری دوگانگی تابعیت و هویت اوست [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 14 نوامبر 2017]
مشکل سعد الحریری دوگانگی تابعیت و هویت اوست و فراموشی این مسئله از سوی او که وی تحت سیطره قیم خود عربستان سعودی قرار دارد... مصاحبه اخیر وی نتایج برعکسی داشت... بازگشتن یا باز نگشتن او دیگر موضوع با اهمیتی نیست... پیش روی شما تلاش برای خوانش غافلگیری هایی است که آینده برای او به همراه دارد.
حریری: «به زودی به بیروت باز خواهم گشت» نخست وزیر شبح گونه بار دیگر در تلویزیون ظاهر می شود [فرانچسکا کافری، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 13 نوامبر 2017]
هدف هموار ساختن راه برای یک اتحاد آشکار میان اسرائیل و عربستان سعودی، پیش درآمد کامل اعمال فشار علیه ایران است. یک عامل مهم در مقابل این سناریو قرار می گیرد و آن عامل اقتصادی است
شکاف در خاندان سعودی بحرانی برای همه است [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 13 نوامبر 2017]
زمانی که جناح های داخل حکومت عربستان دچار اختلاف می‌شوند، این مسئله مایه نگرانی است زیرا موجب تضعیف شدید این کشور می شود و زمانی که دولت مرکزی تضعیف شود، گرایش های جدایی طلبانه تقویت می شود و اقلیت ها حکومت مرکزی را به چالش می کشند همان اتفاقی که به تازگی در عراق هنگام تلاش کردها برای جدا شدن از عراق افتاد. دولت ضعیف،‌ به وبالی بر گردن ملت خود و همسایگانش و امنیت بین المللی تبدیل می شود. این اتفاق در عراق افتاد زمانی که هدف حمله تروریسم قرار گرفت و دولت مرکزی ضعیف شد و شورشیان تشویق شدند.
شیعیان و سنی ها به سمت مرحلۀ دوم جنگ می شتابند [چوردانلو استابیله، لااستامپا (ایتالیا)، 12 نوامبر 2017]
تهران و ریاض پرچمداران نبرد تازه ای که بر منطقۀ خاورمیانه سایه افکنده است. این عرصه لبنان، سوریه، عراق و اسرائیل را در بر می گیرد توافق میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین می تواند از میزان شدت و سبعیت آخرین مرحلۀ جنگ داخلی در سوریه بکاهد لیکن هیچ یک از گره هایی را که ممکن است منجر به وقوع نبردی در آینده در خاورمیانه گردند، حل نمی کند. نابودی خلافت که در مراحل نهایی خود است و سربرآوردن نیروهای نظامی که پاسخگوی کشورها نیستند بلکه منطق های فرقه ای، مذهبی یا قومی را دنبال می کنند، منطقۀ بین النهرین یا به عبارتی آن فضایی را که اعراب شرقی بلاد الشام می نامند و شامل لبنان، سوریه، عراق و اردن می گردد، عمیقاً دگرگون ساخته اند. چینش جدید که به شدت شکننده است، تمامی این کشورها و نیز اسرائیل را درگیر می سازد. دو جبهۀ اصلی شیعه و سنی به علاوۀ دولت یهود از هم اکنون در حال استقرار مهره های خود برای مرحلۀ دوم جنگ بزرگ بین النهرین هستند که در سال 2011 بر موج بهار عربی آغاز شده است.
آیا زمان دست کشیدن کُردها از آرمان گرایی فرا رسیده؟ [حمید الکفایی، الحیات (انگلستان)، 12 نوامبر 2017]
کشوری که کُردها به دنبال تشکیل آن هستند ایده‌ای آرمان گرایانه و غیرقابل تحقق است و تلاش برای تشکیل آن بیشترین آسیب ها را به ملت کُرد طی یک صد سال اخیر وارد کرده و به ملت های همسایه نیز به علت درگیر شدن در جنگ های ناشی از این تلاش کُردها، آسیب رسانده است. بعید است که بتوان ترکیه و ایران و سوریه و عراق را به دست کشیدن از بخش هایی از خاک خود برای تشکیل کشور جدیدی متقاعد کرد که ممکن است ثبات آنها را به خطر اندازد.
آماده برای آینده به هر قیمت [راینر هرمان، فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (آلمان)، 11 نوامبر 2017]
تلاش های عربستان سعودی برای ایجاد تعادل بین نوگرایی و اسلام دیگر نتیجه نمی دهد. به منظور استوار کردن کشور خود بر پایه هایی جدید، ولیعهد محمد بن سلمان قصد دارد از آداب و رسوم و سنت ها فاصله بگیرد. برای اکثر ساکنین عربستان سعودی، وعده ولیعهد مبنی بر برقراری اسلام معتدل در عربستان سعودی در آینده مطلوب و خوشایند است. زیرا او در جستجوی خود برای یافتن مشروعیت جدیدی برای سلطنت، دیگر به علمای مذهبی وابسته نیست، بلکه می تواند به حمایت جامعه متکی باشد.
ارتش شیعه و شبه نظامیان کُرد، کسانی که بعد از داعش نقش آفرینی می کنند و زنگ خطری برای آمریکا و روسیه به شمار می آیند [جوردانو استابیله، لااستامپا (ایتالیا)، 11 نوامبر 2017]
بعد از آنکه «منطقۀ حائل» نیروهای جهادی از میان رفت، اکنون ارتش شیعه و شبه نظامیان کُرد ممکن است با هم درگیر شوند جنگ علیه داعش در سوریه رو به پایان است و آمریکا و روسیه مایل نیستند بار دیگر درگیر یک جنگ نیابتی دیگر در کنار متحدان مربوطه شوند. این پارادوکس پیروزی علیه اسلام گرایان خلافت است که اکنون دیگر به چند نوار بیابانی در شمال شرق رود فرات در دو جانب مرزی میان سوریه و عراق محدود شده است. با آزادسازی شهر رقه، سپس تصرف دیرالزور از سوی ارتش اسد و سرانجام با سقوط روز گذشتۀ البوکمال، آخرین شهری که در دست داعش بود، دوره ای به پایان رسید که در حدود چهار سال به طول انجامید و در خلال آن پیروان خلیفه البغدادی بر صدها مرکز شهری بزرگ و کوچک حکمرانی کردند.
وزیر دادگستری اسرائیل [واتانابه تاکاشی، آساهی (ژاپن)، 9 نوامبر 2017]
آیلت شاکد، وزیر دادگستری اسرائیل، روز هفتم ماه جاری و پیش از سفر به ژاپن که قرار است از روز نهم ماه جاری صورت گیرد، در اورشلیم [بیت المقدس] با روزنامه آساهی مصاحبه اختصاصی کرد. آیلت شاکد، وزیر دادگستری اسرائیل، در خصوص توافق هسته ای ایران با اشاره به این که: «توافق هسته ای مسیری را برای دستیابی ایران به سلاح های اتمی مهیا می کند و تحقق یافتن چنین امری برای ژاپن هم گران تمام خواهد شد»‌ از توافق هسته ای ایران با کشورهای غربی سخت انتقاد کرده است.
آن بازی کثیف مکرون در تحولات عربستان سعودی [فولویه اسکالیونه، ایل جورناله (ایتالیا)، 10 نوامبر 2017]
مفاهیمی اصیل آن گونه که به نظر می رسد در مورد عربستان سعودی که از داعش و القاعده حمایت مالی می کند، مدارس یمن را هدف بمباران های خود قرار می دهد، میلیاردها پول را صرف آموزش افراط گرایی اسلامی به هزاران هزار جوان در سراسر جهان می کند و مجازات مرگ را به مانند قرص آسپیرین توزیع می کند، کاربردی ندارد. برعکس با زنان رفتار خوبی دارد: آیا یک ماه پیش حتی اجازۀ رانندگی خودرو نیز به آنها داده نشده است؟ بنا بر این ما با همان مسائل همیشگی درگیر هستیم. یا مکرون به شیوۀ بسیاری از «دمکرات» های آمریکایی و اروپایی به دروغ پردازی توسل می جوید یا این که عربستان سعودی به کشوری تبدیل شده است که مانند تعداد معدودی از کشورها به حقوق بشر احترام می گذارد و ما متوجه این امر نشده بودیم.
بمب جا سازی شده در لبنان [راویل موستافین، نزاویسیمایا گازتا (روسیه)، 11 نوامبر 2017]
رویدادهای مرتبط با استعفای سعد الحریری، نخست وزیر لبنان، بیش از پیش، نمایشنامه ای با کارگردانی نه چندان مطلوب را تداعی می کند - نوعی نمایشنامه ساده لوحانه و بی پیرایه با بازیگرانی که هنوز متن را به خوبی فرا نگرفته اند، اما با نیت آشکار کارگردانان برای استفاده فراوان از جلوه های ویژه. فقط تماشاگران غرولند می کنند: «باور نمی کنم» و دیگران خواسته و یا ناخواسته وانمود می کنند که همه چیز باب طبعشان است.
عرب ها یک قرن پس از بیانیه بالفور و درس های گرفته شده [حسن نافعه، الحیات (انگلستان)، 8 نوامبر 2017]
اکنون با گذشت یک قرن از زمان امضا شدن توافقنامه سایکس پیکو، طرح صهیونیسم در حال تحقق بخشیدن به بزرگ ترین هدف خود است. اما برنامه قومی عربی در آستانه فروپاشی کامل قرار دارد.
استعفای حریری و تغییر قوانین بازی [محمد السعید ادریس، الاهرام (مصر)، 7 نوامبر 2017]
استعفای سعد حریری از ریاض آن هم ساعاتی پس از دیدارش با علی اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر ایران را می توان استعفایی توصیف کرد که همه محاسبات ایران و حزب الله را به هم می ریزد و هدف آن انتقال میدان نبرد با ایران به لبنان و وارد کردن ضربه ای پیشدستانه به حزب الله پیش از بازگشت آن از سوریه به لبنان برای برخوردار شدن از نتایج پیروزی هایش است. این استعفا همچنین محاسبات روسیه و ایران را در کنفرانس سوچی که رقیب یا جایگزین کنفرانس ژنو تلقی می شود به هم خواهد ریخت و ممکن است زمینه ای برای رویارویی اسرائیل با حزب الله در لبنان باشد.
جنگ سرد بین اسرائیل و حزب الله،‌ و واشنگتن و تهران [د. حسین مجدوبی، القدس العربی (انگلستان)، 7 نوامبر 2017]
حمله آمریکا به ایران و حمله اسرائیل به حزب الله بعید است ولی جنگ مستقیم در تریبون های رسانه ها و تحلیل های اندیشکده های راهبردی روی می‌دهد. اما در واقعیت، این خصومت ها از جنگی سرد که ممکن است طولانی هم باشد فراتر نخواهد رفت زیرا خاورمیانه منطقه مناقشه های تاریخی بدون دوره استراحت طولانی است.
روسیه: «این تظاهرات نه کرملین و نه قدرت های محلی را تهدید نمی کند» [بنیامین کنل، لاکروا (سوئیس)، 6 نوامبر 2017]
روز یکشنبه پلیس روسیه چند صد نفر– بیش از 400 نفر به گزارش یک سازمان غیر دولتی- را که در مسکو و در شهرهای دیگر کشور برای تظاهرات در اعتراض به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور، با درخواست ویاچسلاو مالتسف، یک مخالف تندرو از طریق اینترنت تجمع کرده بودند، دستگیر کرد
چین این گونه بر یوروآسیا مستولی خواهد شد، روسیه یک قدرت کوچکتر باقی خواهد ماند [کلائودیا آستاریتا، پانوراما (ایتالیا)، 6 نوامبر 2017]
کافی است نگاهی به یک نقشۀ جغرافیایی بیندازیم تا پی ببریم که شراکت راهبردی میان روسیه و چین به بیراهه می رود. درست است که مسکو هم چنان به فروش نفت به پکن ادامه می دهد و این دو کشور به هیچ وجه قصد ندارند رزمایش های نظامی مشترک خود را در دریای بالتیک و دریای چین جنوبی که تنها دو سالی است که آغاز گردیده، متوقف سازند. با این حال، همان گونه که رابرت کاپلان، تحلیلگر سیاسی آمریکایی در روزنامۀ نیویورک تایمز نوشته است، رابطۀ میان این دو غول هرگز پا را از منافع صرف فراتر ننهاده است. در ضمن هر دوی این کشورها زمانی که این فرصت برایشان پیش آمده تا از ضعف دیگری بهره جویند، هرگز عقب نشینی نکرده اند.
مذاکره سران آمریکا و ژاپن [آساهی (ژاپن)، 6 نوامبر 2017]
شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن ، در مذاکره سران که روز ششم ماه جاری در مهمانخانه موتو آکا سا توکیو برگزار شد ، با دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، دیدار و گفتگو کرد. سران دو کشور آمریکا و ژاپن در این دیدار با افزایش فشار و محدودیت های حداکثری علیه کره شمالی موافقت کردند. همچنین « راهبرد آزاد هند در اقیانوس آرام » که شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن پیشنهاد داد ، به عنوان سیاست مشترک اعلام و با آن موافقت شده است. هر چند سران دو کشور آمریکا و ژاپن رویکردی دوستانه نشان دادند ، ولی با این حال بحث پیرامون تجارت به ویژه درخصوص کسر تجاری که آمریکا خواستار حل و فصل آن است ، همچنان ادامه دارد.
فروپاشی تفاهم‌ها از لبنان و سوریه تا کردستان! [جورج سمعان، الحیات (انگلستان)، 6 نوامبر 2017]
منطقه مشرق عربی پس از شکست داعش برای وارد شدن به دوره جدیدی از رویارویی بین ایالات متحده آمریکا و هم پیمانانش از یک سو و ایران و متحدانش در منطقه از سوی دیگر آماده می‌شود آن هم در شرایطی که «هماهنگی» موجود بین مسکو و واشنگتن در عمل پیاده نمی‌شود. جنگ اراده‌ها و برنامه ها،‌ تصویری تیره و تار در همه عرصه های درگیری و عرصه‌هایی که در معرض انفجار قرار دارند ارائه می‌کند. این مسئله موجب افزایش سطح تنش‌ها و تشدید خطر وقوع درگیری گسترده‌ای می شود که شاید تنها جایگزین برای سوق دادن همه به سمت میز گفتگو روی صفحه‌ای داغ باشد.
سفر دونالد ترامپ به ژاپن تمایل شدید به تجدید نظر در زمینه «تجارت ناعادلانه با ژاپن»‌ [تاکاموتو، ماینیچی (ژاپن)، 6 نوامبر 2017]
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در خلال سفر به ژاپن صبح روز ششم ماه جاری در نشست با مدیران شرکت های ژاپن و آمریکا که در توکیو (پایتخت ژاپن) برگزار شد، خاطرنشان کرد: «تجارت با ژاپن منصفانه و باز نیست. آزادی عمل در داد و ستدهای متقابل دیده نمی شود.» رئیس جمهور آمریکا در ادامه افزود: «بر این باورم که چنین وضعیتی باید تغییر کند»‌ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تمایل شدید به مذاکره برای اصلاح عدم تعادل تجاری با ژاپن نشان داده و در صدد است که در اجلاس سران آمریکا و ژاپن این موضوع را به عنوان دستور کار اصلی با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، مطرح نماید.
شدت عمل در عربستان سعودی: شاهزاده ها و وزرای سابق بازداشت شدند [مائورو ایندلیکاتو، ایل جورناله (ایتالیا)، 5 نوامبر 2017]
همه چیز در این دو روز اخیر به نظر می رسد به طرز سرسام آوری حول محور ریاض می چرخد: نخست دقیقاً از پایتخت عربستان اعلام استعفای سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان از ریاست دستگاه اجرایی بیروت، سپس پرتاب موشک هایی از یمن که فرودگاه ریاض را به تعطیلی کشاند با توجه به اینکه سامانۀ پاتریوت در چند قدمی اصابت آنها به زمین در نزدیکی مهم ترین فرودگاه کشور قادر به خنثی ساختنشان گردید و سرانجام از ساختمان های دولتی دریافت خبری مبنی بر این که قرار است معادلات داخلی کشور را بر هم بزند. خبر دستگیری ده ها تن از شخصیت های متنفذ در عرصۀ اقتصادی و نیز دینی
ولیعهد عربستان بازی قدرت خطرناکی را به راه انداخته است [دیوید ایگناتیوس، واشنگتن پست (امریکا)، 5 نوامبر 2017]
گرچه محمد بن سلمان موج دستیگیری های خود را به بهانه اصلاحات در کشور به راه انداخته است اما اقدام وی شبیه اقدام دیگر حکومت های خودکامه همانند چین است. شی جی پینگ، رئیس جمهوری کنونی چین نیز برای کنار گذاشتن یک نسل از رهبران نظامی و حزبی و سپس برچیدن بساط رهبری جمعی، مبارزه با فساد را بهانه قرار داده است. حمایت های دونالدترامپ، رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات ارشد این کشور از محمد بن سلمان وی را در پیاده کردن سیاست های خود جسورتر کرده است. مقامات آمریکایی، محمد بن سلمان را همانند عاملی برای برهم زدن وضع موجود می دانند که خود زمانی از جمله افراد ثروتمند و عوامگرای سعودی محسوب می شد
آیا پیکار جویان دولت اسلامی در سطح جهان پراکنده شدند؟ [ساتو تاکائو، سانکی (ژاپن)، 5 نوامبر 2017]
به زمان پاکسازی کامل «دولت اسلامی»‌ (‌IS)‌ در عراق و سوریه نزدیک می شویم. اما با این حال، سازمان هایی که با «‌دولت اسلامی» همکاری دارند، در نقاط مختلف جهان دیده می شوند و در همین راستا دیدگاهی مطرح است دایر بر این که، پیکار جویانی که سوریه و عراق را ترک می کنند، به مبارزه در دیگر کشورها تن می دهند.
شکست عربستان سعودی: چرا در یمن پیروز نخواهد شد [جامپیه رو ونتوری، ایل جورناله (ایتالیا)، 4 نوامبر 2017]
ورای شکست نظامی، مشکل اصلی برای سعودی ها هم چنان سیاسی است. اتحاد سنی که در ریاض به وجود آمده است تا مقاومت حوثی ها را مغلوب ساخته و ثبات را برای هادی، رئیس جمهوری که از سوی غرب به رسمیت شناخته شده است، تضمین نماید، شروع به کمرنگ شدن کرده و اجزا و به ویژه ثبات خود را از دست داده است.
اردوغان به طور رسمی جنگ علیه تروریسم کُردها را در سوریه و عراق اعلام و تأکید کرد وی از کسی اجازه نخواهد گرفت [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 3 نوامبر 2017]
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز جمعه همه را غافلگیر کرد، هنگامی که برای ترسیم خطوط کلی مرحله جدید و جنگ های آن شتابان وارد عمل شد و در سخنرانی خود در شهر مانیسا که از تلویزیون پخش شد اعلام کرد: "تروریست ها را در سوریه و عراق بدون اجازه گرفتن از کسی هدف قرار خواهیم داد و تمامی مواضع تروریسم را نابود خواهیم کرد."
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴