کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
اسرائیل در آزمون انتخابات [ماتئو کارنیه لتو، ایل جورناله (ایتالیا)، 14 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
انتخابات 17 سپتامبر برای نتانیاهو از اهمیت فراوانی برخوردار است. نه فقط آیندۀ سیاسی کشور بلکه پای آزادی وی نیز در میان است زیرا در صورت شکست باید در دادگاه حاضر شود. به همین علت دست به هر کاری می زند تا بتواند پیروزی را از آنِ خود کند.
دونالد ترامپ تأیید می کند: پسر بن لادن کشته شده است [جوزپه آلویزی، ایل جورناله (ایتالیا)، 14 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
از اواخر ماه ژوئیۀ گذشته در خصوص مرگ پسر بن لادن صحبت به میان آمده بود لیکن اندکی قبل دونالد ترامپ در خصوص این ماجرا اطمینان داد.
عربستان سعودی. پالایشگاه سعودی هدف حملۀ پهبادهای حوثی های یمنی قرار گرفت و طعمۀ آتش شد [--، آونیره (ایتالیا)، 14 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
حملۀ شورشیان حوثی تحت حمایت ایران، نخستین دشمن منطقه ای ریاض، تهدیدی جدی برای عربستان به ویژه به سبب تأسیسات نفتی و نیز به سبب دستیابی آنها به تسلیحات پیشرفته مانند پهباد و موشک به شمار می آید.
با جو بایدن، این بار میانه روهای دمکرات به طور آشکار پیروز می شوند [هانس اشتاین، دی ولت (آلمان)، 14 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
جو بایدن که به اشتباهات متعدد و پیوسته مشهور است، در مناظره اخیر دمکرات ها در هیوستون تصویری مطمئن و متمرکز از خود جلوه داد. جمع بندی نهایی این مناظره و پیام آن، این است: میانه روهای حزب دمکرات بار دیگر و با انرژی فراوان بر می گردند.
حملات آرامکو ضعف سیاست عربستان را نشان می دهد [--، القدس العربی (انگلستان)، 15 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
حملات به شرکت نفتی آرامکو در بقیق و خریص در شرایط حساسی رخ داد. از یک سو محمد بن سلمان ولی عهد عربستان امید داشت سهام آرامکو را در بازار مالی جهان عرضه کند واز همین روز خالد فالح را کنار گذاشت و برادرش عبدالعزیز بن سلمان را به عنوان وزیر انرژی تعیین کرد.از سوی دیگر این حمله پس از رویدادهای اخیر عدن صورت گرفت که طی آن متحدان جدایی طلب امارات حکومت قانونی یمن را از پایتخت بیرون کردند که ضعف موضع عربستان در برابر امارات را آشکارتر کرد.
تهدید افزایش تنش در خلیج فارس[میشل روتیول، لاکروا (فرانسه)، 15 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
روز شنبه چهاردهم سپتامبر حمله پهبادها که مسئولیت آن را شورشیان یمنی به عهده گرفتند، باعث آتش سوزی در دو تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی شد. ریاض، نخستین صادرکننده نفت جهان، مجبور شد نیمی از تولید خود را کاهش دهد.
احتمال تشکیل اتحاد تدافعی میان امریکا و اسرائیل [گنادی پطروف، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 16 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، قصد دارد، قرارداد پیرامون دفاع متقابل را با اسرائیل امضا کند. او چند روز قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی در اسرائیل و با حساب این که این ابتکار عمل به حزب بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، کمک خواهد کرد، این خبر را اعلام کرد.
اسرائیل، انتخابات روز سه شنبه که آمریکای ترامپ با نگرانی انتظارش را می کشد [روبرتو بونجورنی، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 15 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
انتخابات اسرائیل در حالی برگزار می شود که نتانیاهو به شدت دچار دردسر شده است. نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که بین او و ترامپ ارتباط نزدیکی وجود دارد. نخست وزیر اسرائیل با اوباما مشکل داشت، اما ترامپ را بزرگترین حامی خط مشی سیاسی اش می داند. ترامپ نیز هرگز این موضوع را پنهان نساخت
حمله به عربستان سعودی، ایران: ما آمادگی جنگ را داریم [جوردانو استابیله، لااستامپا (ایتالیا)، 15 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
پس از حملۀ پهبادی به دو سایت نفتی در عربستان سعودی، حال و هوای جنگ بار دیگر به شدت در منطقۀ خاورمیانه احساس می شود. روز گذشته شورشیان شیعۀ حوثی مسئولیت این حملات را بر عهده گرفتند لیکن وزیر خارجۀ آمریکا تهران را عامل واقعی این حادثه دانست. امروز امیرعلی حاجی زاده، فرماندۀ نیروی هوافضای سپاه پاسداران این گونه به پاسخگویی پرداخت: «همه می دانند که تمامی پایگاه های آمریکایی و ناوهای هواپیمابر تا فاصلۀ دوهزار کیلومتری در تیررس موشک های ما قرار گرفته اند. ایران برای یک جنگ تمام عیار آماده است».
برای ترامپ فقط وفاداری اهمیت دارد [جولیان شوبیله، تاگس اشپیگل (آلمان)، 10 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
حتی برای رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز حوادث سه شنبه غیرمعمول بود. این واقعیت که دونالد ترامپ از طریق توییتر زیردستان خود را از اخراج آنها مطلع می کند، چیز جدیدی نیست. اما به ندرت این افراد به طور علنی از خود دفاع می کنند. روز سه شنبه بولتون تمام تلاش خود را به کار برد تا این تصور را که رئیس سابقش او را اخراج کرده، رد نماید. وی گفت قضیه برعکس است و او خود استعفا داده بود.
سوروس برای یک بار از ترامپ حمایت می کند: راهبرد ضدچینی خوب است [مارکو والسانیا، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 10 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
ترامپ در جنگ تجاری خود با چین یک متحد نامعمول پیدا می کند. جورج سوروس، حامی بزرگ پرونده های مربوط به حزب دمکرات در خصوص راهبرد تجاری کاخ سفید به شکلی مثبت به اظهارنظر می پردازد. وی این بار راهبرد کاخ سفید را شاید تنها پیروزی رئیس جمهور آمریکا در سیاست خارجی خواند. کاخ سفید به درستی ابرقدرت آسیایی را یک «رقیب راهبردی» خطرناک خوانده است.
اتحاد بزرگ به منظور گریز از تحریم های واشنگتن [فدریکو جولیانی، ایل جورناله (ایتالیا)، 9 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
شبکه ای حمایتی به منظور گریز از تحریم های اقتصادی آمریکا. کشورهایی که نامشان در فهرست سیاه واشنگتن گنجانده شده است، از گزینه های اندکی به منظور نجات سیستم های اقتصادی خود در برابر مجازاتی برخوردارند که واشنگتن مقرر نموده تا حکومت های مربوطه را سرنگون سازد. تنها راه به نوبت کمک کردن است. روسیه، چین، ایران و کوبا از جمله کشورهایی هستند که بارها انگشت اتهام به سوی تحریم های آمریکا نشانه گرفته اند. تحریم هایی که به منظور وارد آوردن خسارت به کشورهایی که خوشایند کاخ سفید نیستند، مقرر گردیده است.
ترامپ در زمینه مساله ایران اسرائیل را نادیده می گیرد [اس جوناتان توبین، هاآرتص (فلسطین اشغالی)، 31 جولای2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: محمدحسن جعفری سهامیه)
چرخش ظاهری ترامپ به سوی انزواگرایی مبتنی بر شعار "اول آمریکا"ی رند پال و توکر کارلسون ضربه سختی برای حامیان یهودی و انجیلی او و همچنین نتانیاهو است.
مقامات امنیتی اسرائیل: حضور ایران در عراق، اسرائیل را تهدید می کند [یانیو کوبوویچ، هاآرتص (فلسطین اشغالی)، 1 اوت 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: محمدحسن جعفری سهامیه)
پس از حملات اسرائیل علیه اهداف ایران در سوریه این کشور حضور خود در عراق را افزایش داده است.
هیچ نمایش هسته ای نمی تواند نتانیاهو را از تمایل ترامپ به گفتگو با دشمنان نجات دهد [نوا لاندو، هاآرتص (فلسطین اشغالی)، 10 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مفید علیزاده)
به نظر نمی رسد که نتانیاهو فردی باشد که شب ها در سکوت با خدای خود راز و نیاز می کند، ولی اگر چنین باشد، به آسانی می توان تصور کرد که او دوشنبه شب از خداوند خواسته است او را تنها در برابر دوستانش محافظت کند و او خود مراقب دشمنانش هست. در خلال چند هفته گذشته، این درک که ترامپ شاید به زودی با دشمن شماره یک اسرائیل یعنی رئیس جمهور روحانی دیدار کند، قوت گرفته است و نتانیاهو خود را برای این کابوس آماده می کند.
تمام موضوعات سیاست خارجی آمرکیا با بن بست همه جانبه مواجه است [حسین عبدالحسین، الرای (کویت)، 8 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
مخالفت مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با امضای سند صلح میان آمریکا و جنبش طالبان افغانستان، اعلام کناره گیری جیسون گرینبلات مغز متفکر معامله قرن میان اسرائیل و فلسطین، با مانع مواجه شدن توافق ایجاد کمربند امنیتی در شمال سوریه با ترکیه، به بن بست رسیدن دستیابی به توافق تجاری با چین، تنش در روابط با کره شمالی و تاثیر منفی آن بر تمام دیدارهای کیم جونگ اون و دونالد ترامپ و اعلام مخالفت تهران با مذاکره با واشنگتن بدون لغو تحریم ها، همگی نشان می دهد که سیاست خارجی رئیس جمهوری آمریکا سیر نزولی داشته است.
تهدیدهایی از سوی ایران و ترکیه: معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای تحت فشار قرار دارد [توماس بورشرت، فرانکفورتر روندشاو (آلمان)، 7 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
تصمیم ایران برای تحقیق مجدد و توسعه غنی سازی اورانیوم جای تعجب ندارد. اما هنوز هم مسیر برای ابتکارات دیپلماتیک اروپا فراهم و باز است. همچنین، اردوغان گفت که نمی تواند درک کند چرا ترکیه اجازه ندارد یک قدرت هسته ای باشد. او نگفت که کشورش در این مسیر گام بر می دارد، بلکه اعلام کرد از دید وی غیرقابل قبول است که قدرت های هسته ای کنونی راه را برای دیگران مسدود می کنند. سعودی ها نیز بارها علاقه خود را به آغاز یک برنامه هسته ای ابراز کرده اند.
اردوغان خواستار سلاح هسته ای برای ترکیه است [سوزانه گوستن، تاگس اشپیگل (آلمان)، 7 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه خواستار به رسمیت شناختن حق این کشور برای داشتن سلاح های هسته ای است تا بتواند در ردیف قدرت های بزرگ قرار گیرد. او در یک سخنرانی گفت قابل قبول نیست در حالی که سایر کشورها دارای سلاح هسته ای هستند، چنین سلاح هایی برای ترکیه ممنوع باشد.
افغانستان: ترامپ می گوید که به مذاکرات با طالبان پایان داده است [--، فیگارو (فرانسه)، 8 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
روز شنبه هفتم سپتامبر دونالد ترامپ گفت که اجلاس محرمانه با رهبران مهم طالبان را که برای یکشنبه این هفته در کمپ دیوید در مریلند پیش بینی شده بود، لغو کرده و پس از این که طالبان مسئولیت بمبگذاری انتحاری روز پنجشنبه را به عهده گرفتند، به مذاکرات صلح افغانستان پایان داده است.
ترکیه پس از ایران به باشگاه هسته ای می پیوندد [محمود الریماوی، العربی الجدید (انگلستان)، 7 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
در زمانی که مسئولان ایرانی از ادامه برنامه هسته ای بدون محدودیت (به جز محدودیتهای تعیین شده در توافق هسته ای با غرب ) صحبت می کنند و در حالی که دولت عبری به مخفی کاری درباره فعالیت های هسته ای خود ادامه می دهد، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد برخی کشورها از موشک های هسته ای بی شماری برخوردار هستند، در حالی که به ما می گویند نباید موشک هسته ای داشته باشیم. من این را نمی پذیرم.پیش بینی می شود دهه آینده شاهد رقابت میان کشورهای منطقه بر سر دستیابی به تاسیسات هسته ای باشیم. عربستان که خطر ایران را احساس می کند؛ در این زمینه با آمریکا از ماه های نخست ریاست جمهوری ترامپ در حال همکاری است. کشورهایی همچون الجزایر و مصر هم در این راستا حرکت می کنند.
هیچکس به سیاست خارجی آمریکا، اعتمادی ندارد [جنیفر روبین، واشنگتن پست (آمریکا)، 30 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: محمدحسن جعفری سهامیه)
با کناره گیری دانیل کاوتس، آمریکا و نیز غرب به طور کلی، هیچ چهره رسمی قابل اعتمادی در زمینه امنیت ملی ندارند.
طالبان و آمریکا، پیش نویس توافق صلح وجود دارد: لیکن سوءقصدها متوقف نمی شوند [فیلیپو روسی، اسپرسو (ایتالیا)، 3 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
در حالی که دو فرقه بدون حضور دولت محلی در شهر دوحه در آستانۀ امضای توافق آتش بس هستند، کشتارها در افغانستان همچنان ادامه دارند. در این کشور هرج و مرج حاکم است. دیگر هیچ کس نمی داند چه کسی را باور کند. چنانچه از یک سو در دوحه طالبان و آمریکا بسیار نزدیک به حصول یک توافق صلح به نظر می رسند، در 24 ساعت اخیر حتی به نظر نمی رسید که گفتگوها در جریان باشند.
تلگرام، اپلیکیشن محبوب تروریست ها [فرانکو یاک، ایل جورناله (ایتالیا)، 3 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
این اپلیکیشن به مثابۀ یک مرکز فرماندهی و کنترل عمل می کند تا بعد در سایر شبکه های اجتماعی مانند توئیتر و فیس بوک انتشار یابد. بستن تلگرام بی فایده خواهد بود زیرا تروریست ها به جست و جوی اپلیکیشن دیگری خواهند پرداخت. تقریباً می توان گفت که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. در هر صورت تروریست ها و هوادارانشان به جست و جوی یک کانال امن تر نمی پردازند بلکه ترجیحشان کانالی است که شک برانگیز نباشد.
عمان یا «سوئیس خاورمیانه» به علت بیطرفی اش دچار مشکل می شود [بل ترو، ایندیپندنت عربیا (انگلستان)، 2 سپتامبر 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: اکبر زارع زاده)
بسیاری از تحلیلگران عمانی معتقدند بدون عمان، منطقه دچار هرج و مرج خواهد شد و در عین حال معتقدند اصرار این کشور بر حفظ بیطرفی، شرکای منطقه ای و بین المللی عمان را خشمگین می کند و این مسئله ممکن است پیامدهای منفی برای این کشور داشته باشد.
انهدام اهداف حزب الله در مرزهای سوریه توسط نیروهای امنیتی اسرائیل [کاسبیت بت، المانیتور (آمریکا)، 27 اوت 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: محمدحسن جعفری سهامیه)
زیدان مسحور (Zeidan Mashour) در بیست و دوم ژولای هنگامی که در اتومبیل خود به سمت قنیطریه حرکت می کرد توسط یک هواپیمای بدون سرنشین کشته شد. طبق گزارش ها، نیروهای اسرائیلی این حمله را ترتیب داده بودند، هرچند اسرائیل مسئولیت این حمله را نپذیرفت.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴