کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
مصاحبه ولادیمیر پوتین با فایننشال تایمز [باربر فرانکلین لیونل، فایننشال تایمز (انگلستان)، 27 ژوئن 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
در 27 ژوئن 2019 ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در آستانه نشست G20 در اوزاکا با "لیونل باربر"، سردبیر فایننشال تایمز و هنری فوی، رئیس دفتر این نشریه در مسکو، مصاحبه ای در کاخ کرملین انجام داد. فایننشال تایمز اولین روزنامه بزرگ بین المللی است که طی 16 سال گذشته با ولادیمیر پوتین مصاحبه کرده است.
موضوع بر سر سلطه می باشد[راینر هرمان، فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (آلمان)، 15 جولای 2019](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
امریکا و اروپا به خاطر منافع خود حاضر نیستند منطقه خلیج فارس را در دست بازیگران دیگر رها کنند: چه سایر قدرت های خارجی از جمله روسیه، و چه جمهوری اسلامی ایران، زیرا یک امپراطوری ایرانی نظام کنونی منطقه ای را که در آن نیمی از ذخایر نفتی شناخته شده قرار دارند، تهدید می کند.
جانسون به سمت ترامپ حرکت می کند[تاگس آنسایگر(سوئیس)، پیتر نوننماخر، 15 جولای 2019](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
وزیر سابق امور خارجه هم اکنون فردی را که سال ها وظیفه دیپلماتیک خود را به خوبی انجام داده بود، به طور قابل توجهی آماج انتقادات خود قرار داد. هفته گذشته سر کیم داروک، سفیر لندن در واشنگتن مجبور به استعفا شد، زیرا جانسون اعلام کرد که او را در دولت خود به کار نخواهد گرفت، زیرا نمی خواهد با دونالد ترامپ در بیافتد.
رییس جمهور ترکیه [کیودو (ژاپن)، 16 جولای 2019](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
اردوغان ، رییس جمهور ترکیه ،‌ روز پانزدهم ماه جاری اعلام کرد ،‌ استقرار سامانه ضد هوایی موشک اس چهارصد ساخت روسیه ماه آوریل سال آینده تکمیل خواهد شد. رییس جمهور ترکیه در ادامه دیدگاهی نشان داده است که در آینده همکاری با روسیه پیرامون سامانه دفاع موشکی تعمیق خواهد یافت.
وزیر دفاع ژاپن « در نظر نداریم در مرحله کنونی نیروی دفاع از خود برای طرح ائتلاف تنگه هرمز اعزام کنیم »‌[ان اچ کی (ژاپن)، 16 جولای 2019](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
ایوا یا تاکشی ، وزیر دفاع ژاپن ،‌ در خصوص طرح تشکیل ائتلاف با کشورهای متحد برای حفظ امنیت تنگه هرمز که آمریکا آن را در دست بررسی دارد اعلام کرد ، در مرحله کنونی در نظر نداریم در طرح تشکیل ائتلاف برای امنیت تنگه هرمز به رهبری آمریکا شرکت کنیم.
ترکیه به سوی قطع کامل روابط با آمریکا و ناتو[یاک فرانکو، ایل جورناله (ایتالیا)، 13 ژوئیه 2019](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ممکن است در ساعات آینده دستور انتقال تدریجی زرادخانه حرارتی- هسته ای را که در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه انبار شده است، صادر نماید. موضعگیری های عقیدتی اردوغان در مخالفت با غرب و منطق وی در خصوص بقای داخلی کشور، ترکیه را به سمت قطع کامل روابط با آمریکا و ناتو سوق می دهد.
طالبان در مقابل دوربین ها - دیدار بزرگ افغان ها در قطر [بوسارت مارکو کاوفمن، نویه زوریشر سایتونگ (آلمان)، 17 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
نمایندگان دولت افغانستان و طالبان برای اولین بار در 7 و 8 ژوئیه 2019 در هتلی لوکس واقع در پایتخت قطر با یکدیگر دیدار کردند: گامی نخستین در مسیر دشوار جلب اعتماد متقابل. تندروهای اسلامگرای طالبان که در سال 2013 مقر نمایندگی سیاسی خود را در قطر تاسیس کردند، دولت کابل را همواره به عنوان رژیم دست نشانده آمریکایی ها در نظر گرفته اند. فقط پس از طراحی و ارائه یک برنامه زمانی برای خروج "نیروهای اشغالگر" خارجی، اعضای این گروه حاضر شده اند با دولت افغانستان وارد گفتگوهای رسمی شوند.
آن دو بمب افکن روسی که اروپا را در وضعیت هشدار قرار دادند [داویده بارتوچینی، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
دو فروند بمب افکن راهبردی روسی که مشغول انجام مأموریت بر فراز دریای بالتیک هستند، اقدامات دفاعی بسیاری از کشورهای اروپای شرقی را برانگیختند. آنها فوری اقدام به ارسال شکاری های رهگیر خود نمودند تا آن دو بمب افکن توپولف Tu-160 را شناسایی کنند. البته کرملین خاطرنشان کرد که آن دو صرفاً مشغول انجام یک مأموریت گشت زنی بودند.
عمار حکیم توسل به تظاهرات را برای سرنگون کردن عبدالمهدی آزمایش می کند [العرب آنلاین (انگلستان)، 17 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: اکبر زارع زاده)
«مخالفت سیاسی» که پرچم آن را عمار حکیم رهبر جریان ملی الحکمه در دست دارد و امیدوار است آن را در تظاهرات اعتراض آمیز روز جمعه آینده در اکثر مناطق عراق به نمایش بگذارد، چیزی فراتر از حرکتی جدید در روند جنگ قدرت و رقابت بین جریان ها و احزاب عراقی برای کسب بیشترین میزان سمت ها نیست. در عمل هیچ رقابت واقعی بین برنامه ها و افکار کسانی که در قدرت هستند و کسانی که صرفا بخاطر دست نیافتن به سمت های مورد نظرشان در جناح مخالف دولت قرار گرفته اند، وجود ندارد.
سودهای ژئو سیاسی اس – 400 برای روسیه و ترکیه [پیتر آکوپ، وزگلیاد (روسیه)، 17 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم، شادی اصغری)
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اعلام کرده که ارسال سیستم های اس – 400 روسیه باعث تحکیم ناتو خواهد شد. در حقیقت، در خود ناتو از بروز تفرقه هراس دارند. می بایست خاطر نشان کرد که در آینده نزدیک، ترک ها از ناتو خارج نخواهند شد، اگرچه سیاست اردوغان در راستای قرابت با روسیه و دوری از امریکا است. بدون تردید، این روند سودهای بسیاری را برای روسیه به همراه خواهد داشت و قطعا، این امر به هیچ وجه، باب طبع اعضای ناتو نیست.
در عراق اطمینان دارند که البغدادی زنده است و در لیبی به سر می برد [مائورو ایندلیکاتو، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
به نظر می رسد که ابوبکر البغدادی در قید حیات بوده و قادر به هماهنگ ساختن سران داعش می باشد. البته اکنون احتمالاً در کشور لیبی به سر می برد. باقر جبرالزبیدی، وزیر سابق کشور عراق خطاب به رسانه های این کشور از این موضوع خبر داد.
چرا روسیه دشمن اتحادیۀ اروپا نیست[فولویو اسکالیونه،ایل جورناله (ایتالیا)، 14 ژوئیه 2019 ](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم:مریم شرکا)
قضیۀ ساوینی و سالوینی» همه گونه انتقادی را در خصوص این فرضیه که شخصیت های وابسته به «اتحاد شمال» برای دریافت پول های غیرقانونی از روسیه توطئۀ چینی کرده اند، مطرح ساخته اند. یکی از نظرات متداول این است که روسیه و آمریکا یعنی پوتین و ترامپ در حال توطئه چینی برای نابودی اتحادیۀ اروپا هستند. این گونه است که هر دو کشور و هر دوی این رهبران از شخصیت هایی مانند سالوینی حمایت می کنند.
گزینه های محدود ائتلاف سعودی- اماراتی[محمد عبدالنبی سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 15 ژوئیه 2019](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: اکبر زارع زاده)
موفقیت های نیروهای مسلح یمن برای ایجاد نوعی توازن نظامی در برابر ائتلاف سعودی- اماراتی، بستن پرونده یمن با توسل به نیروی نظامی را غیرممکن کرده است. به همین علت عربستان مجبور است به دنبال راه حلی سیاسی با نتایج غیرتضمین شده برای خود باشد. در حالی که امارات با خارج کردن نیروهایش از یمن و کاهش شدت تنش با ایران نشان داد تا حدی تعادل خود را بازیافته است.
دوران پس از انتخابات، دوران پیش از انتخابات است[اشتفنز فراوکه، فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (آلمان)، 13 ژوئیه 2019](اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرّم)
اگرچه هنوز مدت چندانی از آخرین انتخابات کنگره نگذشته، اما بار دیگر دو حزب باید برای انتخابات بعدی آماده شوند. در ماه نوامبر سال 2020، انتخاباتی برای تعیین سرنوشت 435 کرسی مجلس نمایندگان و 34 کرسی از 100 کرسی مجلس سنا برگزار خواهد شد.
موشک های پوتین می رسند [اندرس ویسلینگ، نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)، 13 ژوئیه 2019]، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرّم)
اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اکنون دارای سامانه موشک های دفاعی روسیه بوده و در نتیجه، احتمالا نخواهد توانست جنگنده های پیشرفته آمریکایی را دریافت کند. او با روس ها همراه شده و اتحاد دیرینه با آمریکایی ها را به خطر می اندازد.
مجلس نمایندگان به مهار ترامپ در جنگ با ایران رأی داد و آماده رویارویی نهایی با سنا شد [کارون دمیرجیان، واشنگتن پست (امریکا)، 12 جولای 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهتاب نورمحمدی)
روز جمعه، مجلس نمایندگان طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن دونالد ترامپ نمی تواند بدون تأیید کنگره وارد جنگ با ایران شود. جمهوری خواهان بر این باور بودند این اقدام به تهران این پیام را منتقل می کند که در آمریکا اختلاف نظر وجود دارد و در نتیجه از توان ترامپ برای مدیریت روابط پرتنش با ایران می کاهد. در سنا که اکثریت آن در دست جمهوری خواهان است، آمدن واژه ایران در لایحه بودجه دفاعی رأی نیاورد.این لایحه همچنین فروش جنگ افزارهای آمریکایی به عربستان سعودی را با هدف محدود کردن حمایت آمریکا از عربستان در حمله به یمن ، به مدت یکسال به حالت تعلیق درآورد.
تنش های بین امریکا و انگلیس پس از افشای پیام های دیپلماتیک [تیبو وان دن دریشه، لاکروا (فرانسه)، 10 ژوئیه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
از زمان انتشار پیام های دیپلماتیک کیم داروک، سفیر انگلیس در امریکا، که وی در این پیام ها از دولت ترامپ به شدت انتقاد می کند، روابط بین واشنگتن و لندن دچار آشفتگی شدید شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، ضمن تکرار حملاتش به ترزا می، نخست وزیر انگلیس،کیم داروک،65 ساله و سفیر انگلیس در واشنگتن از سال 2016 تا کنون، را فردی بسیار احمق توصیف کرد. ترزا می نیز ضمن حمایت از سفیر خود، به ماهیت غیرقابل قبول افشای پیام های دیپلماتیک اذعان کرد.
هر کسی می تواند در تلگرام با تروریست ها ارتباط برقرار کند [یاک فرانکو، ایل جورناله (ایتالیا)، 9 ژوئیه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
ربات های موجود در تلگرام نشان می دهند که چگونه القاعده و داعش این ابتذال را به یک معماری تبدیل می سازند که به طور بالقوه مرگبار است. تروریست ها و هواداران این گروه ها برای برقراری ارتباط به هر قیمتی به جست و جوی یک کانال امن تر نمی پردازند بلکه از یک کانال غیرشک برانگیز استفاده می کنند. اما این دو همیشه با هم جور در نمی آیند.
در مسیر انتخاب دوباره [یورگ ویما لاسنا، دی سایت (آلمان)، 9 ژوئیه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
هر کسی که طی سال های اخیر، آینده و اقدامات دونالد ترامپ را پیش بینی کرده، همواره مرتکب اشتباه شده است. بر اساس پیش بینی های کارشناسان و صاحب نظران، امکان نداشت وی بتواند نامزد حزب جمهوری خواه شده، بر هیلاری کلینتون پیروز شده یا از پرونده مداخله روسیه جان سالم به در ببرد.
دولت اسلامی، تسلیحات جدیدی به منظور هدف قرار دادن دشمنان خدا اعلام شده اند [فرانکو یاک، ایل جورناله (ایتالیا)، 5 ژوئیه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
دولت اسلامی ممکن است اقدام به انتشار ابزارهایی نماید که با چاپگرهای سه بعدی قابل ساخت یا بازپخش خواهند بود و هدفشان ساخت پهبادهایی است که در بستر شهری و با تأثیرات ویران کننده قابل استفاده خواهند بود. داعش در شمارۀ جدید هفته نامه النباء از به کارگیری قریب الوقوع تسلیحات جدید جهت هدف قرار دادن دشمنان خدا خبر می دهد.
دونالد ترامپ یا ادا و اصول دائمی [--، لوموند (فرانسه)، 1 ژوئیه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
ملاقات های رئیس جمهور امریکا با کیم جونگ اون، پوتین یا شی جین پینگ تصویر جدیدی از استعداد ترامپ را برای نمایش نشان داد. اما چه پیشرفت های واقعی روی داده است؟ نمایش یکی از حربه های دیپلماسی است. سفر آسیایی دونالد ترامپ، از اجلاس گروه 20 در اوزاکا تا برداشتن چند گام تاریخی در سرزمین کره شمالی در کنار کیم جونگ اون تصویر جدیدی از استعداد رئیس جمهور امریکا را به نمایش گذاشت.
ترکیه در مرز آغاز حمله مستقیم علیه لیبی [راویل موستافین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 3 ژوئیه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
در زمینه ای از شکست های نظامی که خلیفه بالقاسم حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی، متحمل شده و کنترل بر شهر مهم راهبردی غریان در 80 کیلومتری طرابلس را از دست داده است، در این کشور، احتمال آغاز یک مناقشه دیگر بسیار زیاد است. ترکیه گفته که نیروهای خلیفه بالقاسم حفتر را دشمن خود می داند.
روسیه جی پی اس را بر فراز خاورمیانه خاموش می کند [پائولو مائوری، ایل جورناله (ایتالیا)، 1 ژوئیه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
سیگنال جی پی اس هواپیماهای غیرنظامی که به فرودگاه بن گوریون در تل اویو رفت و آمد می کنند دستخوش اختلالات مداومی شده است که سرچشمۀ آنها پایگاه هوایی حمیمیم واقع در سوریه است. یک محقق آمریکایی به نام تد هامفریز از دانشگاه تگزاس به اثبات این موضوع پرداخت.
ایران: «اجلاسی آسان؛ اما اوپک با خطر مرگ روبروست» [سیسی بلومو، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 1 ژوئیه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
قیمت نفت بر فراز شوق از سرگیری گفتگو میان آمریکا و چین و چشم انداز دستیابی به یک توافق آسان در اجلاس اوپک که در وین در حال برگزاری است، حرکت می کند. هر گونه مانع بالقوه بر سر راه ادامۀ کاهش تولید برداشته شده و زمانی که به رأی برسیم، اتفاق نظر وزرای عضو این سازمان به نظر قطعی می رسد.
تونس با تعلل نخبگان سیاسی خود تضعیف شده است [--، لوموند (فرانسه)، 29 ژوئن 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
آیا تونس دمکراتیک نوپا بسیار از آنچه که به نظر می رسد آسیب پذیر تر است؟ روز پنجشنبه بیست و هفتم ژوئن دو حمله انتحاری در پایتخت باعث مرگ یک مامور پلیس و مجروح شدن هشت نفر شد.در همان روز باجی قائد سبسی، رئیس جمهور 92 ساله، ناگهان به علت «بیماری شدید» در بیمارستان بستری شد. نخبگان سیاسی تونس با تعلل در حل بحران سیاسی کشور در معرض این سوء ظن قرار دادند که در سعی می کنند تا برخی مصونیت ها را برای خود حفظ کنند. اکنون مردم تونس نخستین قربانی این سهل انگاری محسوب می شوند.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴