کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
صلحی دشوار در سوریه پس از هشت سال جنگ [آندره آ ریکاردی، کوریره دلاسرا (ایتالیا)، 17 مارس 2019)، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
در کنفرانس مربوط به بازسازی سوریه که در روز 14 مارس در بروکسل به پایان رسید، مشخص نشد که بخشی از آوارگان در چه وضعیتی می توانند به کشورشان بازگردند.
آیا طرح دیدار بین هند و پاکستان، یک راهروی صلح است؟ [آنتوان پاکیه، لاکروا (فرانسه)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
باوجود تنش هایی که در اواخر فوریه هند و پاکستان را روابط دو کشور را متشنج کرد، روز پنجشنبه چهاردهم مارس نمایندگان در کشور با یکدیگر دیدار کردند تا دالان گفتگو برای صلح ایجاد کنند. این دالان از مرز عبور می کند تا به جامعه سیک ها امکان دهد بدون ویزا به معبد بنیانگذار مذهب خود در کرتارپور بروند.
جایگزینی جاسوسان امریکایی در سوریه به جای نیروهای پیاده نظام [ولادیمیر موخین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 17 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
اقدامات نظامی علیه تروریست ها در سوریه، به جنگ سرویس های ویژه کشورهای جذب شده در این مناقشه تبدیل می شود. براساس ارزیابی های کارشناسان که در رسانه های گروهی انتشار یافته است، بخش اعظم فعالیت های امریکا نشانگر آمادگی این کشور برای خروج نیروهایش از سوریه است. نمایندگان پنتاگون مسئولیت کنترل بر این مناطق را به آژانس مرکزی اطلاعات (سیا) واگذار می شود.
جهاد ضد اسلامی [پاول تاراسنکو، کامرسانت (روسیه)، 17 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
در نیوزلند بزرگ ترین عملیات تروریستی به وقوع پیوست: روز جمعه، در دو مسجد این کشور و در زمان اقامه نماز، 49 نفر از مسلمانان کشته شدند. گفته می شود که رئیس این تروریست ها، یک جوان 28 ساله استرالیایی به نام برنتون ترنت بوده است که از دیدگاه های راست گرایانه افراطی برخوردار است.
شکست در مذاکرات تجاری اتحادیه اروپا و امریکا [--، ایزوستیا (روسیه)، 17 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
در پی امضای توافقنامه در ژوئیه سال 2018 میلادی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، در رابطه با آغاز مذاکرات تجاری، رابرت لایت هایزر، نماینده تجاری امریکا، و سیسیلیا مالمستر، کمیسیونر تجاری اتحادیه اروپا، پنج بار با یکدیگر دیدار کردند که آخرین آنها در هفته گذشته و در روز 6 ماه مارس انجام شد.
بودجۀ پنتاگون برای سال 2020 پرده از روی اقدامات آمریکا در آینده بر می دارد [داویده بارتوچینی، ایل جورناله (ایتالیا)، 15 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
پنتاگون از کنگرۀ آمریکا خواست برای سال 2020 بودجۀ کلی 750 میلیارد دلاری را به تصویب برساند تا در امور دفاعی سرمایه گذاری کند و آمادگی و توانایی تسلیحاتی و انسانی نیروهای مسلح آمریکا را افزایش داده و بهتر در برابر رقابت راهبردی با قدرت های اروپایی و آسیایی نوظهور واکنش نشان دهد.
حمله نیوزلند نشان داد که آمریکا و متحدانش اطلاعات بسیار اندکی در زمینه خطر تروریسم داخلی بایکدیگر مبادله می کنند [شین هریس، واشنگتن پست (آمریکا)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
آمریکا و نزدیک ترین متحدان این کشور حدود بیست سال است که سامانه پیشرفته ای برای مبادله اطلاعات درباره گروه های بین المللی تروریستی ایجاد کرده اند و این سامانه نقش مهمی در زمینه تلاش برای مقابله با چنین حملاتی بر عهده داشته است. گرچه در زمینه مبارزه با تروریسم بین المللی همکاری های گسترده ای بین آمریکا و متحدان این کشور صورت می گیرد اما در مورد سازمان ها و گروه های تروریست داخلی همچون گروه راستگرای افراطی که روز جمعه یکی از اعضای آن در نیوزیلند در دو مسجد 50 نماز گزار را قتل عام کرد، تدابیر چندانی اتخاذ نشده است. ترامپ روز جمعه در پی کشتار جمعی در نیوزیلند، در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت به باور من این گونه حملات کار گروه کوچکی از افراد است که مشکلات بسیار بسیار جدی دارند و حمله ای که در نیوزیلند رخ داده است بی تردید رویداد هولناکی محسوب می شود. وی گفت نوار صوتی و تصویری را که عامل حمله به نمازگزاران در فیسبوک به اشتراک گذاشته و در آن گفته است که از ترامپ برای ایدئولوژی هویت سفید پوستان الهام گرفته، مشاهده نکرده است.
تعهد به کمک هفتصد و هشتاد میلیارد ین در کنفرانس حمایت از سوریه [موری موتو مانابو، نیکی (ژاپن)، 15 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
کنفرانس حمایت از سوریه که روز چهاردهم ماه جاری با حضور هشتاد کشور و سازمان های بین المللی از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل در بروکسل برگزار شد ، تعهد کرده است که کمک های بشر دوستانه به مبلغ حدود هفت میلیارد دلار ( حدود هفتصد و هشتاد میلیارد ین ) در خلال سال 2019 میلادی به سوریه ارائه دهد.
نفوذ پاشینیان در اسرائیل [--، اکسپرت (روسیه)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
در روزهای اخیر، هیاتی از ارمنستان به ریاست گریگوری اوانیسیان، معاون وزیر امور خارجه ارمنستان، به اسرائیل سفر کرد. می بایست خاطر نشان کرد که در این دیدار، مسائل گوناگون، از جمله، گشایش سفارت خانه و همچنین، انتصاب سفیر جدید اسرائیل در ارمنستان بحث و بررسی شد. گفته می شود که گشایش سفارت خانه می تواند برخی از مسائل را حل و فصل کند، به همکاری های متقابل در عرصه اقتصادی بهبود بخشد، برقراری روابط میان شرکت های گوناگون را تسهیل کند و انگیزه ای شود برای توسعه همکاری ها میان دو کشور.
بخشی از تیراندازی در مسجد کرایست چرچ در فیس بوک پخش شد [گراهام شارلوت مکلی، نیویورک تایمز (آمریکا)، 14 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: داود حیدری)
در پی کشتار جمعی روز جمعه در دو مسجد در شهر کرایست چرچ در نیوزیلند، جاسیندا آردرن، نخست وزیر این کشور چنین روزی را تاریکترین روز در تاریخ نیوزیلند توصیف و این اقدام تروریستی را به شدت محکوم کرد. روز جمعه مرد مسلحی که گفته می شود از راست گرایان و نژاد پرستان افراطی است، نمازگزاران را با اسلحه نیمه خودکار به رگبار بست و 49 نفر از آنان را از پای درآورد. گفته می شود 48 نفر دیگر نیز از جمله چند کودک به ضرب گلوله زخمی شده اند. عامل این کشور جمعی که استرالیایی تبار و 28 ساله است در نوار صوتی و تصویری که از طریق اینترنت و فیس بوک در باره این کشتار منتشر کرده، گفته است از مسلمانان و مهاجران بیزار است.
خطر تشدید در مناقشه خاورمیانه [الکساندرا فودرل اشمید، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 15 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
پنجشنبه شب، در تل آویو و مناطق اطراف آن به طور ناگهانی صدای آژیرها شنیده شد: دو موشک از نوار غزه به آن سمت شلیک گردید، سیستم دفاعی به کار افتاد و مردم برای اولین بار پس از پایان جنگ غزه در سال 2014 به پناهگاه های زیر زمینی پناه بردند. سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین اگرچه فعال شد، اما هیچ یک از موشک های پرتاب شده را خنثی نکرد، زیرا آنها به مزارع و زمین های خالی از سکنه اصابت کردند. هیچ صدمه جانی و مالی گزارش نشده است. رویدادهای ورزشی و اجتماعی به روال همیشگی ادامه یافته و هیچ تدابیر ویژه ای برای روز جمعه اعلام نشد.
چگونه حزب الله در برابر ممنوعیت ها مقاومت می کند [مارین مونیه، لاکروا (فرانسه)، 12 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
رهبر جنبش شیعه لبنان پس از تصمیم انگلیس مبنی بر قرار دادن نام این جنبش در فهرست سازمان های تروریستی، خواستار حمایت مردمی شد. با این حال، او می تواند به منابع مهم تامین مالی امید داشته باشد. حسن نصرالله به کشورهای دیگر که بخواهند از انگلیس پیروی کنند، هشدار داد و گفت: «حزب الله در زمینه مالی خودکفا است.» سه کانال مهم که امکان حفظ وضعیت خوب مالی را برای جنبش فراهم می کند، عبارتند از: جمع آوری پول در لبنان، سرمایه گذاری ها و پول به دست آمده از خمس که روحانیون ایران و عراق برای حزب الله واریز می کنند.
مقامات ونزوئلا رییس پارلمان را متهم به مداخله در خاموشی گسترده کردند [اوکادا گن، آساهی (ژاپن)، 13 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
تارک ویلیام ساب ، دادستان کل ونزوئلا روز دوازدهم ماه جاری اعلام کرد ، بررسی ها پیرامون مداخله خوان گوایدو ، رییس پارلمان ونزوئلا ، در قطع برق سراسری این کشور شروع شده است. خوان گوایدو از مخالفان دولت مادورو است که در ونزوئلا اعلام رییس جمهوری موقت کرده است.
تلاش امریکا برای به صفر رساندن تجارت تسلیحاتی روسیه [ولادیمیر موخین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 13 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
احتمال دارد، سیاست تحریمی واشنگتن علیه روسیه و اطرافیان پرزیدنت ولادیمیر پوتین که مبتکر آن کنگره امریکا بوده است، با تعیین مبلغی در بودجه امریکا در راستای مقابله با نفوذ مخرب روسیه در اروپا و دیگر قاره ها تکمیل شود. برای این منظور، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، از کنگره امریکا درخواست کرده تا برای سال مالی 2020 میلادی، 500 میلیون دلار از بودجه برای این هدف اختصاص دهند.
راه ابریشم، طرح اروپا برای مهار نفوذ چین [بدا رومانو، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 13 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
در بستری مملو از ترس و وحشت های فزایندۀ ناشی از نفوذ سیاسی چین، امروز کمیسیون اروپا راهبرد جدیدی را ارائه داده است که قرار است این امکان را برای بیست و هشت کشور عضو این اتحادیه فراهم آورد تا بهتر رابطۀ خود را با این کشور آسیایی مدیریت کرده و بیشتر به اهداف خود دست یابند.
جدیدترین پیشنهاد می نیز رد شد [کاترین کالویت، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 13 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
حالا که طرح می دوباره شکست خورد، روز چهارشنبه مجلس تصمیم خواهد گرفت که آیا خروج بدون توافق می تواند یک گزینه قابل قبول باقی بماند. روز پنج شنبه نیز این پرسش که آیا این کشور باید از بروکسل درخواست کند که برگزیت به تعویق بیافتد، به رای گذاشته خواهد شد. جورج اوستیس که اخیرا از سمت خود به عنوان وزیر کشاورزی استعفا داد، با به تعویق انداختن تاریخ برگزیت مخالف بوده و مایل است انگلیس همین اکنون از اتحادیه اروپا خارج شود.
افزایش مبارزات انتخاباتی در اسرائیل [ژوئل دیوید، لوموند (فرانسه)، 11 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
در فاصله کمتر از یک ماه باقی مانده به انتخابات مجلس، نامزدهای مهم با هیچ استدلالی در برابر رقبای خود که برای انتقادات شخصی از ایدئولوژی صرفنظر می کنند، عقب نشینی نمی کنند.با نزدیک شدن انتخابات نهم آوریل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و رئیس حزب لیکود، به سختی می تواند از «تضمین امنیتی» در برابر سه رئیس سابق ستاد مشترک استفاده کند.
عربستان سعودی مهم ترین واردکننده در تجارت جهانی تسلیحات [--، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 11 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
آمریکا موقعیت خود را به عنوان تأمین کنندۀ اصلی سلاح در جهان بیشتر تقویت نمود. این کشور در پنج سال اخیر دستکم به 98 کشور جهان سلاح صادر کرده است. این سلاح ها اغلب شامل تسلیحات پیشرفته مانند هواپیماهای جنگی، موشک های کوتاه برد و بالستیک و تعداد فراوانی بمب های هدایت شونده می شد.
آمریکا سلطۀ خود را بر تجارت جهانی اسلحه تحکیم می بخشد [ماتئو اورلاندو، ایل جورناله (ایتالیا)، 11 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
آمریکا موقعیت خود را به عنوان تأمین کنندۀ اصلی سلاح در جهان بیشتر تقویت نمود. این کشور در پنج سال اخیر دستکم به 98 کشور جهان سلاح صادر کرده است. این سلاح ها اغلب شامل تسلیحات پیشرفته مانند هواپیماهای جنگی، موشک های کوتاه برد و بالستیک و تعداد فراوانی بمب های هدایت شونده می شد.
پیش بینی سازمان بین المللی انرژی آمریکا در صادرات نفت خام با سبقت از روسیه در مقام دوم جهان جای خواهد گرفت [ناکایاما ماسایوکی، نیکی (ژاپن)، 12 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
بر اساس چشم انداز سازمان بین المللی انرژی پیرامون بازار نفت تا سال 2024 میلادی که روز یازدهم ماه جاری منتشر شده است ، صادرات نفت خام آمریکا از روسیه سبقت و پس از عربستان سعودی در مقام دوم جای خواهد گرفت. آمریکا که همچنان گسترش تولید نفت شیل را پیگیری می کند ،‌ هفتاد درصد از تولید نفت خام جهان را به خود اختصاص خواهد داد و در سال 2021 صادر کننده خالص نفت خام خواهد شد. سازمان بین المللی انرژی در همین راستا خاطرنشان کرد:« قدرت تاثیر نفت خام تولید آمریکا افزایش یافته و بر ژئوپولتیک انرژی در جهان تاثیر خواهد گذاشت. »‌
هشدار سوریه در رابطه با تکرار هر چه سریع تر جنگ با اسرائیل [ایگور سوبوتین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 12 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
روسیه به عنوان کشور میانجی گر، به دشواری، می تواند ریسک های نظامی در مناطق مرزی سوریه را تحت کنترل خود داشته باشد. نمایندگان دمشق رسمی وعده داده اند که اگر کنترل بر بلندی های جولان، منطقه تحت تصرف دولت یهودی، به سوریه باز گردانده نشود، نظامیان اسرائیلی را مورد حمله قرار خواهند داد.
هشت سال پس از اشغال بحرین به دست عربستان و امارات [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 11 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: اکبر زارع زاده)
سکوتی که مداخله عربستان و امارات در بحرین به همراه داشت همچنان ادامه دارد ولی در عین حال پیامدهای این مداخله و همچنین مشارکت گسترده در جنگ یمن‏، به عامل تاثیرگذار منفی بر عربستان تبدیل شده و ولیعهد این کشور محمد بن سلمان را زیر فشار قرار داده است.
آیا ترزا می مقدمات یک رفراندوم دوم را آماده می کند؟ [دیلان دانیل بومر، دی ولت (آلمان)، 10 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
دولت ترزا می با برگزاری یک رفراندوم دیگر بر سر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به شدت مخالف است. با وجود این، در پایان هفته گذشته استفان بارکلی، وزیر برگزیت با نمایندگان عضو حزب کارگر که برای همه پرسی دوم برنامه ریزی می کنند، دیدار کرد. با این حال، او گفت همچنان " به سیاست های دولت وفادار است."
چگونه مدارک و مستندات علیه نیروهای داعش جمع آوری می شود [ویلاند اشنایدر، دی پرسه (اتریش)، 10 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
مدارک‌ بسیار زیادی از جنایات داعش موجود است: گورهای دسته جمعی مانند گور کشف شده در هاردان یا شهادت های تکان دهنده بازماندگان رژیم تروریستی داعش. اما چگونه می توان هر یک از این اقدامات را به یک فرد خاص نسبت داد؟ این پرسش، اکنون که روز به روز تعداد نیروهای بازداشت شده داعش افزایش می یابد، از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است. در اروپا اکنون بحث های زیادی درباره لزوم و امکان محاکمه شهروندانی که به داعش پیوسته بودند، جریان دارد.
الجزایر: دعوت به اعتصاب عمومی، بازگشت رئیس جمهور بوتفلیقه به الجزایر [--، لوموند (فرانسه)، 10 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
حمل و نقل و اکثر مدارس تعطیل شده اند، اما برخی کسب و کار ها و ادارات همچنان باز هستند.بسیج اعتراض به پنجمین دور ریاست جمهوری بوتفلیقه در الجزایر ادامه دارد و روز یکشنبه دهم مارس در شبکه های اجتماعی دعوت به اعتصاب عمومی شده است. اواخر بعد از ظهر دفتر، ریاست جمهوری در بیانیه ایی بازگشت بوتفلیقه را که دو هفته پیش در سوئیس بستری شده بود، به الجزایر اعلام کرد
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴