کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
واکنش حزب جمهوری خواه به احتیاط بی پایان دولت ترامپ در انتقاد از عربستان سعودی [ناکامورا، آساهی (ژاپن)، 20 اکتبر 2018]
دولت عربستان سعودی مداخله در قتل خبرنگار این کشور را تایید کرده ، ولی با این حال دولت ترامپ روز نوزدهم ماه جاری از انتقاد علیه دولت عربستان سعودی خودداری کرده است. هرچند گزینه تحریم علیه عربستان سعودی همچنان به قوت خود باقی است ، ولی با این حال دولت ترامپ در صدد است که روابط با عربستان سعودی را به منظور جلوگیری از قدرت نفوذ ایران در خاورمیانه حفظ نماید.
ادعای عربستان سعودی - مرگ روزنامه نگار بر اثر « غفلت » صورت گرفته است [تاداشی سوگی یاما، آساهی (ژاپن)، 20 ژاپن 2018]
دولت عربستان سعودی روز بیستم ماه جاری پیرامون قتل احتمالی روزنامه نگار این کشور برای نخستین بار تایید کرد که جمال خاشقجی در داخل کنسولگری کشته شده است.
سرمایه داران حق دارند از شرکت در کنفرانس اقتصادی عربستان خودداری کنند [کریستوفر هلمن، فوربس (امریکا)، 19 اکتبر 2018]
دولت سعودی در نظر داشت تا اجلاس بسیار مهم و بزرگی با شرکت روسای مهمترین بانک ها و شرکت ها در عربستان تحت عنوان داووس در صحرا برگزار کند اما با قتل خاشقجی هر آنچه که برای برپایی هر چه باشکوه تر این اجلاس رشته بودند پنه شد و داووس صحرا بر باد رفت. وزیر خزانه داری آمریکا از جمله مهم ترین مقاماتی است که این اجلاس را تحریم کرده است. دولت سعودی در نظر داشت تا اجلاس بسیار مهم و بزرگی با شرکت روسای مهمترین بانک ها و شرکت ها در عربستان تحت عنوان داووس در صحرا برگزار کند اما با قتل خاشقجی هر آنچه که برای برپایی هر چه باشکوه تر این اجلاس رشته بودند پنه شد و داووس صحرا بر باد رفت. وزیر خزانه داری آمریکا از جمله مهم ترین مقاماتی است که این اجلاس را تحریم کرده است.
چرا ترامپ به دنبال حل و فصل مناقشه فلسطین است؟ [سلیم نصار، الحیات (انگلستان)، 20 اکتبر 2018]
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که ابتدا اعتراف کرده بود «راه حل تشکیل دوکشور» راه حل عملی برای فلسطینی ها و اسرائیلی ها است، بعدا نظر خود را تغییر داد و اخیرا در کنفرانسی مطبوعاتی گفت قصد دارد طرح سیاسی خود را در ماه ژانویه سال آینده ارائه کند. با توجه به مخالفت فلسطینی ها با این طرح حتی پیش از آن که رونمایی شود آیا می توان گفت ترامپ در دوره دوم ریاست جمهوری خواهد توانست مناقشه فلسطین را به شیوه خودش حل و فصل کند؟ پاسخ این سئوال را یاسر عرفات در سال 1982 هنگام ترک بیروت داد که گفت: هرکس فکر می کند فلسطینی ها سرنوشتی مانند سرخپوستان آمریکا خواهند داشت، دچار توهم است!
سپر بلای عالی و مناسب برای شاهزاده [پل آنتون کروگر / کریستیان اشلوتزر، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 20 اکتبر 2018]
پس از تایید رسمی کشته شدن جمال خاشقجی، دولت عربستان العسیری را از مقام خود برکنار کرده است. قبلا منابع ناشناس به رسانه های آمریکا گفته بودند که او مسئول مرگ این روزنامه نگار خوانده خواهد شد.
گفتگوی تلفنی رییس جمهور آمریکا با ولیعهد عربستان سعودی و دفاع دونالد ترامپ از محمد بن سلمان [سوگی یاما تاداشی، آساهی (ژاپن)، 17 اکتبر 2018 ]
دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، روز شانزدهم ماه جاری پیرامون اتهامات مطرح شده درباره قتل جمال خاشقجی با محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان سعود ی ، تلفنی گفتگو کرد. دونالد ترامپ در سایت اجتماعی توییتر تاکید کرد:‌« ولیعهد عربستان سعودی منکر هر گونه اطلاع از اتفاقات کنسولگری عربستان در ترکیه شده است. »
فروش جنگ افزار به مصر: « در تحریم تسلیحاتی مصر از سوی فرانسه، ریاکاری وجود دارد» [سلین لوساتو، نوول آبزرواتور (فرانسه)، 16 اکتبر 2018]
روز سه شنبه شانزدهم اکتبر سازمان عفو بین المللی فاش ساخت که نه تنها نیروهای امنیتی مصر از تجهیزات نظامی ساخت فرانسه برای سرکوب در تظاهرات بین سال های 2012 و 2015 استفاده کردند، بلکه پاریس نیز به صادرات خود به این کشور ادامه می دهد.
تازه ترین نشانه های از فروکش کردن جنگ در سوریه : بازشدن مرز های اردن و بلندی های جولان [نبیه بولوس، لس آنجلس تایمز (امریکا)، 15 اکتبر 2018]
تحولات روز دوشنبه بخشی از طرح بزرگ تر برای بازگشایی بزرگراه های بین المللی در سوریه است که مسیر تجاری میان کشورهای اردن، لبنان، ترکیه و عراق بوده است
دام بن سلمان برای ترامپ ممکن است باعث هرج ومرج در خاورمیانه گردد [ماتئو کارتیه لئو، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 اکتبر 201]
روز 2 اکتبر خاشقجی برای انجام بازجویی به کنسولگری عربستان دعوت شد. منابع ریاض خطاب به روزنامۀ نیویورک تایمز اظهار داشتند که این دستور از یک مأمور اطلاعاتی دوست شاهزاده دریافت گردیده بود. همین منبع خاطرنشان می سازد که خودِ بن سلمان خواستار بازگشت اجباری خاشقجی شده بود. یک مسألۀ ساده ثابت می کند که این ماجرا بی اهمیت نبوده و بنابراین نمی توانسته فقط به چند جنایتکار آنگونه که ترامپ اظهار داشته، مربوط گردد و آن سفر پمپئو به ریاض بود.
با روسیه یا با آمریکا؟ ایتالیا و دوراهی بر سر گاز [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 اکتبر 2018]
ایتالیا در بازی دشوار مربوط به گاز بین روسیه و آمریکا بر سر دوراهی مانده است. مسألۀ انرژی به ویژه برای برهۀ کنونی و البته به طرز خاصی برای آیندۀ این کشور حائز اهمیت است. رم در کانون چالشی پیچیده و به طور خاص الزام آور قرار گرفته است.
ترامپ از ولیعهد عربستان دفاع می کند [یوهانس کوهن، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 17 اکتبر 2018]
آیا عاملی برای ترس و نگرانی پادشاهی عربستان سعودی از دولت آمریکا وجود دارد؟ این سؤال پس از مرگ احتمالی جمال خاشقجی به مرکز بحث و گفتگوهای دیپلماتیک تبدیل شده است.
آیا عربستان سعودی استراتژی خود را تغییر می دهد؟ سه پرسش درباره پرونده خاشقجی [دی پرسه (اتریش)، 16 اکتبر 2018]
مردی در شهر استانبول وارد کنسولگری عربستان سعودی شد و دیگر هرگز بیرون نیامد – این ماجرا آغاز یک مناقشه پیچیده دیپلماتیک است. مردی که ناپدید شد، جمال خاشقجی بود: روزنامه نگار سعودی و منتقد مشهور دولت. ترکیه در حال بازرسی و بررسی پرونده بوده، آمریکا اعلام نگرانی کرده و عربستان سعودی در تلاش است تا از این تنگنا خارج شده و شاید حتی حاضر باشد به مرگ خاشقجی اعتراف کند.
فناوری نظامی روسیه و نقش بین المللی آن [ولید شراره، الاخبار (لبنان)، 17 اکتبر 2018]
روسیه اکنون عملا جایگاه دوم بزرگ ترین صادرکننده تسلیحات را پس از آمریکا به خود اختصاص داده است. طبق تازه ترین گزارش موسسه بین المللی پژوهش صلح استکهلم سهم روسیه از تجارت جهانی اسلحه در در فاصله سال های 2013 تا 2017 ، 22 درصد بوده که پس از امریکا قرار می گیرد که سهم این کشور 34 درصد بوده است و این دو کشور به صورت قابل ملاحظه ای از کشور های دیگر مانند فرانسه (7.6 درصد)، آلمان (8.5 درصد)، چین (7.5 درصد) یا انگلیس (8.4 درصد) برتری دارند. بر کسی پوشیده نیست که روسیه برنامه بلندپروازانه خود برای توسعه توانمندی های نظامی اش را اغاز کرده بود از اینرو 6.4 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در سال 2016 به هزینه های نظامی اختصاص
خبرنگار مفقود شده سعودی بر اثر اشتباه در حین بازجویی کشته شد[تاداشی سوگی یاما، آساهی (ژاپن)، 16 اکتبر 2018]
سی ان ان آمریکا روز پانزدهم ماه جاری پیرامون مفقود شدن روزنامه نگار عربستان سعودی اعلام کرد ، دولت عربستان سعودی در صدد تهیه گزارشی است مبنی بر اینکه:«‌ جمال خاشقجی بر اثر اشتباه در جریان بازپرسی کشته شده است. »
امکان لرزش در راهبرد آمریکا در خاورمیانه و افزایش قیمت نفت خام بر اثر مفقود شدن خبرنگار سعودی [هیرویوکی کانو، سانکی (ژاپن)، 15 اکتبر 2018]
چنانچه بازداشت جمال خاشقجی ، روزنامه نگار سعودی بدست ولیعهد عربستان سعودی که از طریق روزنامه های آمریکا گزارش شد ، واقعیت داشته باشد نه تنها پایه و اساس راهبرد آمریکا در خاورمیانه را متزلزل خواهد کرد ، بلکه ممکن است بر اقتصاد جهان از جمله افزایش قیمت نفت خام هم تاثیر بگذارد.
عربستان سعودی چه آسیبی می تواند به اقتصاد جهان وارد کند؟[راب دبویس، گاردین (انگلستان)، 15 اکتبر 2018]
عربستان سعودی با خرید های کلان تسلیحاتی از آمریکا امکان اشتغال هزارن شهروند آمریکایی را فراهم میاورد. این کشور دومین وارد کننده عمده جنگ افزار در جهان است و 61 درصد جنگ افزارهای مورد نیاز خود را از آمریکا خریداری می کند. سال گذشته عربستان بزرگترین خریدار اسلحه از آمریکا بود که مبلغ آن بالغ بر هفده و نیم میلیارد دلار شد. با امضا توافق دفاعی بین ترامپ و خاندان سعودی که مبلغ آن یکصد و ده میلیارد دلار است، انتظار می رود خریدهای تسلیحاتی ریاض از واشنگتن بازهم افزایش پیدا کند.
هشدار احزاب شیعه و سنی و کرد به عبدالمهدی درباره اجرای برنامه صدر[العرب (انگلستان)، 16 اکتبر 2018]
منابع سیاسی بلندپایه در بغداد اعلام کردند گرایش عادل عبدالمهدی که مامور تشکیل کابینه جدید شده است به دیدگاه مقتدی صدر درباره ضرورت اعطای نقش بیشتر به تکنوکرات های مستقل در دولت آینده، موجب نارضایتی اکثر طرف های سیاسی شیعه و سنی و کُرد عراقی شده است. این طرف ها اکنون عبدالمهدی را به چشم نامزد صدر نه نامزد توافقیِ همه گروه های سیاسی نگاه می کنند و به همین علت به بررسی امکان مانع تراشی در برابر رای اعتماد به کابینه او گرایش پیدا کرده اند.
اوضاع جدید سوریه بعد از آزادی کشیش آمریکایی[جورج سمعان، الحیات (انگلستان)، 16 اکتبر 2018]
همانطور که آزادی اندرو برانسون کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه به ترامپ درانتخابات ماه آینده کمک می کند، گرم شدن دوباره روابط آمریکا و ترکیه به اردوغان امکان خواهد داد موقعیت خود را در برابر مسکو در سوریه تقویت کند. او اکنون می تواند از روابط جدید خود با آمریکا و اروپا برای کاستن از فشار روسیه بر کشورش استفاده کند به ویژه که دیدگاهش برای حل و فصل بحران سوریه کلا به غرب نزدیک است.
ادلب: نیروهای جهادی توافق را به شکست کشاندند[ژرژ مالبرونو، فیگارو (فرانسه)، 15 اکتبر 2018]
در منطقه ای در استان ادلب که روسیه و ترکیه منطقه غیرنظامی ایجاد کرده اند، نیروهای جهادی سلاح های سنگین خود را پس گرفته و نپذیرفتند این بخش را ترک کنند. بدین ترتیب توافق هفدهم سپتامبر بین روسیه و ترکیه در سوچی نقض شده است . خطر ازبین رفتن توافق روسیه و ترکیه موجب نگرانی بین مردم و سازمان های غیردولتی محلی شده است.
ماجرای جمال خاشقجی: بازرسی کنسولگری سعودی در استانبول از سوی پلیس ترکیه[لوموند (فرانسه)، 15 اکتبر 2018]
روز دوشنبه پانزدهم اکتبر در چارچوب تحقیق درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی، خبرنگار سعودی، محوطه کنسولگری سعودی در استانبول بازرسی شد. به گفته منابع نزدیک به سازمان های امنیتی ترکیه، خاشقجی در کنسولگری توسط پانزده مامور سعودی که در همان روز به کشور خود بازگشتند، کشته شده است. اردوغان چندین بار از مقامات سعودی خواست تا تصویر خروج خاشقجی از کنسولگری را نشان دهد. ریاض به طور رسمی اتهامات را تکذیب کرد و تحقیق را پذیرفت. یک هیئت سعودی روز جمعه وارد ترکیه شد.
عربستان با تهدید به توسل به حربه نفت تابوی 45 ساله را شکسته است [خاویر بلاس، بلومبرگ (امریکا)، 14 اکتبر 2018]
درست است که ریاض می تواند در کوتاه مدت و با کاهش صادرات خود و افزایش شدید بهای نفت ، اقتصاد جهان را به زانو درآورد ولی به گفته استفان اینس، رئیس شرکت تجاری Asia Pacific مستقر در سنگاپور، اگر سعودی ها با ابزار نفت دست به تلافی بزنند، فاجعه به وجود خواهد آمد. او گفت:" این اقدام تاثیر بی ثبات کننده بر بازارهای جهان خواهد داشت و تنش تجاری کنونی میان امریکا و چین مشابه بازی دول محور و متفقین خواهد شد.
مکرون در آستانۀ غروب: اعتراضات علیه او بیش از پیش گسترده می گردد[میکله کرودلینی، ایل جورناله (ایتالیا)، 15 اکتبر 2018]
به نظر می رسید که امانوئل مکرون خونبهای جبهۀ اروپائیست ها باشد. امید احزاب سنتی اروپا روی وی متمرکز شده بود. وی در میان احزاب مختلف از آنها که مردمی بودند گرفته تا سوسیال دمکرات، علاقۀ سفارتخانه های اروپایی را به خود جلب کرده بود. آنها وی را جان پناه مناسبی برای پدیدۀ روبه رشد حاکمیت گرایی قلمداد می کردند.
این قتل سرنوشت خاورمیانه را دگرگون خواهد ساخت[فیاما نیرنشتاین، ایل جورناله (ایتالیا)، 15 اکتبر 2018]
قتل جمال خاشقجی در ترکیه در تاریخ 2 اکتبر رنگ سرنوشت به خود می گیرد: دارای قهرمانانی چشمگیر بوده که تا سرحد مرگ مخالف یکدیگر می باشند. با اشتباهات، مزایا و پیامدهای گستردۀ روانی و سیاسی همراه است. در یک کلام می تواند سرنوشت منطقۀ خاورمیانه را دگرگون سازد آن هم به طرز ضدونقیضی در جهتی که مقتول نگون بخت که خود قربانی بیدادگری فراوان است، آرزویش را داشت.
شخصیت واقعی ولیعهد سعودی آشکار شد[جیم روتنبرگ، نیویورک تایمز (امریکا)، 15 اکتبر 2018]
تصویر رویایی از ولیعهد سعودی ، دوم اکتبر یعنی روزی که جمال خاشقجی روزنامه نگار ناراضی سعودی برای انجام کاری اداری به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه و از آن بیرون نیامد، در هم شکسته شد.هفته گذشته دستگاه های اطلاعاتی آمریکا روایت دستگاه اطلاعاتی ترکیه مبنی بر کشته شدن این روزنامه نگار در داخل کنسولگری عربستان را تائید کردند. فرد رایان ناشر روزنامه واشنگتن پست که خاشقجی در آن مقاله می نوشت، ناپدید شدن وی را ادمکشی هولناک دولتی توصیف کرده است. آمریکا افزون بر جذابیت های ظاهری این شاهزاده سعودی به میلیاردها دلار پولی چشم دوخته بود که کنترل آن در دست او به عنوان ولیعهد است .
بهایی که رئیس جمهور آمریکا در مقابل همکاری دریافت می کند، چقدر است؟[عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 15 اکتبر 2018]
بده بستان بابدن مختومه اعلام کردن پرونده جنایت ترور خاشقجی کامل و جستجو برای یافتن سپر بلا همانند قضیه لاکربی آغاز شده است ... ترامپ نیروهای خودسر را ملامت کرد... انجام تحقیقات داخلی از سوی عربستان نخستین اعتراف رسمی محسوب می شود...پرسش این است: بهایی که رئیس جمهور آمریکا در مقابل همکاری دریافت می کند، چقدر است؟ از مبلغی که ترامپ در مقابل ایفای نقش برای خارج کردن حکومت عربستان از این بحران با کمترین ضرر دریافت می کند، خبر نداریم اما حدس می زنیم این مبلغ بیش از صدها میلیارد دلار است و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که امروز به ریاض رفته صورت حسابی که جزئیات این مبلغ روی آن نوشته شده را با خود به همراه دارد.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴