کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
آنکارا موشک های اس 500 تولید خواهد کرد لیکن محور با روسیه لرزه بر اندام ناتو می اندازد [داویده بارتوچینی، ایل جورناله (ایتالیا)، 21 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
آنکارا با همکاری روسیه اقدام به تولید سامانۀ ضدهوایی اس 500 می نماید. ترکیه که پیش از این به سبب تأیید خرید سامانۀ ضدهوایی روسی اس 400 به شدت از سوی واشنگتن مورد انتقاد قرار گرفته بود، تصمیم گرفت با همکاری مستقیم مسکو اقدام به تولید سامانۀ اس 500 که نسخۀ پیشرفتۀ قبلی است، نموده تا دفاع هوایی خود را که ناتو نخواست به آن اعطا نماید، تأمین کند.
واشنگتن و معمای اخوان المسلمین: تروریست یا متحد [جووانی جاکالونه،ایل جورناله (ایتالیا)، 21 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
دونالد ترامپ ناگزیر است با نبردی در داخل دولت رویارو شود تا بتواند سازمان اسلامگرای تندروی اخوان المسلمین را در فهرست سازمان های تروریستی جهان بگنجاند. این مسأله پس از دیدار با السیسی، رئیس جمهور مصر در واشنگتن که بر اهمیت اتخاذ تدابیری علیه این سازمان تأکید نمود، اتفاق افتاد. این سازمان پیش از این از سوی کشورهای مصر، امارات عربی، عربستان، سوریه و روسیه تحریم گردیده بود.
بزرگ ترین تهدید پیش روی اسرائیل ایران، حماس یا حزب الله نیست: استیصال نتانیاهو است [شمی شالو، هاآرتص (فلسطین اشغالی)، 21 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مفید علیزاده)
از نظر بنیامین نتانیاهو، رئیس جمهور ترامپ موهبتی است با هدایای فراوان . ترامپ از برجام خارج شده، سفارت امریکا را به بیت المقدس منتقل کرده و درحال تهیه توافق صلحی است که به اسرائیل امکان می دهد مناطق بزرگی از کرانه باختری را به خاک اسرائیل منضم کند. اگر همه این موارد کافی نیست، باید گفت ترامپ ماموریت نتانیاهو در تضعیف حکومت قانون در اسرائیل را بسیار تسهیل کرده است. ترامپ برخلاف همه اسلاف خود، چشمانش را بر روی سیاست ها و تصمیم گیری های نتانیاهو در داخل و در ارتباط با فلسطینیان بسته و دست نخست وزیر را برای انجام هرکار دلخواهی باز گذاشته است. به هرحال، هردو این افراد متهم به تخلف هستند و هر دو بازپرسان و کسانی را که آن ها تحت پیگرد قرار داده اند افرادی مطرود توصیف و علیه هنجار های قانوی و حکومت قانون قد علم کرده اند. اسرائیل به علل مختلفی از جمله 52 سال اشغال قلمرو، وجود میلیون ها فلسطینی محروم از حق خود و تحمیل عقاید یهودی گری افراطی بر زندگی شخصی و مذهبی، سرزمیی عادی نیست.
حلقه قدرت های عربی به دور ترکیه و ایران [ایگور سوبوتین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 21 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مفید علیزاده)
احتمال دارد، سواحل غربی عربستان سعودی در شعاع دسترس ترکیه قرار گیرد. در زمینه ای از گسترش بحران سودان، چنین خطری در پایتخت های کشورهای حاشیه خلیج فارس احساس می شود. به رغم سرنگونی دولت سودان، برخی از قراردادهای بین المللی این کشور افریقایی همچنان اجرا می شود. در این میان، با توجه به آن که یمن، در حاشیه دریای سرخ، شعاع اقدامات نیروهای حامی ایران (شورشیان حوثی) قرار دارد، اعضای شورای همکاری های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس عملا، این محل را در احاطه خود قرار داده اند. شاید مهم ترین موردی که مراکز قدرت های عربی باید به آن توجه داشته باشند، این است که ایران در زمینه تشدید تحریم های اقتصادی امریکا و تمرکز نیروهای نظامی امریکا در منطقه خلیج فارس، خود را برای چه چیزی آماده می کند.
از نظر نمایندگان پارلمان آلمان، دعوت به تحریم اسرائیل، یهودی ستیزی است [مارین مونیه، لاکروا (فرانسه)، 20 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
جنبش بی دی اس (بایکوت، عدم سرمایه گذاری و تحریم) که با کمیته فلسطینی و حمایت طرح های انجمن ها در اروپا راه اندازی شد، در نظر دارد نه تنها از خرید کالاهای ساخته شده در اسرائیل بلکه از از مبادلات جهانی، فرهنگی یا ورزشی با اسرائیل جلوگیری کند. هدف آن وادار کردن اسرائیل به رعایت قوانین بین المللی، برای مثال در مورد قانون شهرک سازی است. شهروندان اسرائیلی و یهودیان این فراخوان را محکوم کردند و دلایل و شیوه های جنبش بی دی اس را یهودی ستیزی دانستند. نمایندگان پارلمان فدرال آلمان شیوه های سازمان های فلسطینی را که خواستار بایکوت، خودداری از سرمایه گذاری و تحریم اسرائیل هستند تا تل اویو را به رعایت قوانین بین المللی وادار کنند، راه حلی مبتنی بر یهودی ستیزی می دانند.
آمریکا میانجیگری در مذاکرات بین ترکیه و کردها را بر عهده می گیرد [توماس زایبرت، تاگس اشپیگل (آلمان)، 19 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
دولت ترکیه، یگان های مدافع خلق کردی را که در سوریه حضور دارند، گروهی تروریستی می داند که باید با آنها برخورد نظامی کند. اما امکان دارد در پشت صحنه نزدیکی هایی صورت گیرد. با میانجیگری آمریکا که متحد یگان های مدافع خلق به شمار می رود، مذاکرات غیرمستقیمی بین ترکیه و کردهای سوری صورت گرفته است.
رقبای ترامپ ابتدا با یکدیگر درگیر می شوند [دانیل فردریش اشتورم، دی ولت (آلمان)، 19 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
بایدن در آغاز این جلسه، اعلام کرد که او "درباره سایر دمکرات ها سخنان بد و توهین آمیزی به زبان نخواهد آورد." به واقع بایدن به چنین حملات مستقیمی نیاز ندارد، زیرا او در حال حاضر در موقعیت بسیار برتری قرار دارد. در میان 23 خواهان دستیابی به جایگاه نامزد دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری، او هم اکنون در رتبه اول قرار دارد. این که آیا وضعیت کنونی به همین منوال باقی خواهد ماند و او در نهایت نامزد ورود به کاخ سفید خواهد شد، هنوز معلوم نیست. سخنرانی روز شنبه او قطعا آینده ای روشن و پر تلالو را برای وی تداعی نمی کند. برخی از رقبای وی در این زمینه می توانند بسیار بهتر عمل کنند. اما بایدن در میان مردم محبوب است، و نظرسنجی های روزانه این واقعیت را منعکس می کند. به همین دلیل او نه تنها از سوی رئیس جمهور، بلکه همچنین از سوی سایر نامزدهای هم حزبی خود مورد حمله قرار گرفته است.
سیاست تجاری ترامپ: مصالحه با متحدان، سختگیری در قبال چین [مارتین لانز، نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)، 19 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
هفته گذشته آکنده از اخبار مربوط به سیاست تجاری بود. عصر روز جمعه تاییدیه رسمی از سوی دفتر نماینده بازرگانی آمریکا منتشر شد: آمریکا با کانادا و مکزیک موافقت کرده است که تعرفه های گمرکی ویژه آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم از این کشورها را لغو کند، در حالی که کانادا و مکزیک تعرفه های گمرکی متقابل را از کالاهای آمریکایی بر می دارند. این اخبار اساسا مثبت به دنبال مجموعه ای گسترده از پیشرفت های قابل توجه در زمینه سیاست های تجاری منتشر شده اند. این اخبار را می توان به این شرح خلاصه کرد: آمریکا فشار بر چین را افزایش می دهد، در حالی که به دنبال مصالحه و سازش با کشورهای دوست و متحد خود است.
آیا ممکن است ترامپ بار دیگر انتخاب شود؟ [لویک تاسه، ژورنال دومونترال (کانادا)، 18 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
نتیجه چندین نظرسنجی نشان می دهد که دونالد ترامپ در انتخابات آینده پیروز نخواهد شد. با وجود این رتبه محبوبیت وی حدود 44 درصد است. در واقع مبارزات انتخاباتی با بحث هایی درباره نامزدهای دمکرات آغاز خواهد شد. مشکل نامزدهای حزب دمکرات است که در مبارزات انتخاباتی موضوعاتی مانند مهاجرت، سیاست خارجی و جنگ های تجاری مطرح می شود که ترامپ در این زمینه های قهرمان به شمار می رود. دمکرات ها نمی توانند موضوعاتی را که می تواند برای آنها آراء بیشتری فراهم می کند، مطرح کنند. ماجرای جاسوسی روسیه با همکاری گروه ترامپ کاهش یافته است. ماجرای مالیاتی ترامپ قبل از انتخابات افشاء نخواهد شد.
آمریکا، بحث و جدل هایی برای پول هایی که توسط پنتاگون صرف طالبان شد [جری فردا، ایل جورناله (ایتالیا)، 17 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
دولت ترامپ این روزها از سوی مخالفان در مجلس و رسانه های چپگرا متهم به تأمین مالی طالبان شد. پنتاگون سرانجام اعتراف کرد که پول هایی در اختیار طالبان قرار داده لیکن فوری آن را اقدامی کاملاً مشروع معرفی کرد.
یمن: فرانسه باید ارسال سلاح به عربستان سعودی را متوقف سازد [کنث روت، لیبراسیون (فرانسه)، 17 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
چه زمانی کشورهای اروپایی تامین کننده جنگ افزار به همدستی خود در ارتکاب جنایات جنگی توسط سعودی ها پایان خواهند داد؟ چرا فرانسه به جای احترام به حقوق بشر ، به فروش سلاح ادامه می دهد؟ خروج یک کشتی سعودی از آب های فرانسه بدون بارگیری تسلیحات فرانسوی پیروزی کوچکی برای بسیج عمومی در خاتمه دادن به همدستی احتمالی فرانسه در جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن است. اما دولت فرانسه بر ادامه فروش سلاح به عربستان سعودی بیش از پیش پافشاری می کند.گفته می شود اگر تامین کنندگان تسلیحات اروپایی به همدستی خود در جنایات جنگی سعودی خاتمه دهند، احتمال دارد تامین کنندگان روسی یا دیگر آن را تامین کند، اما این بهانه ای برای فرانسه نیست که از اصول خود صرفنظر کند. تنها رویکرد قابل قبول برای دولت فرانسه این است که فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کند تا زمانی که این کشور به کشتار غیرنظامیان خاتمه دهد.
داعش سلاح ها را زمین نمی گذارد لیکن منطقۀ شکار خود را تغییر می دهد [فابیو پولزه، ایل جورناله (ایتالیا)، 17 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
داعش پس از شکست در عراق و سوریه کانون های شورشی دیگری را برای جنگ مقدس انتخاب می کند و نگاهش را به سوی شرق می گرداند. کسانی که در حوادث بمب گذاری در سریلانکا جان خود را از دست دادند، حوادثی که طی آنها مسیحیان و هر کسی که کافر قلمداد می شد، هدف قرار گرفتند، تنها آخرین قربانیان جنون اسلامی به شمار می آیند که در سال های اخیر منطقه را فرا گرفته است.
هدف قرار دادن کشتی ها، احتمال رویارویی در خلیج فارس را تشدید می کند [میرزا الخویلدی، الشرق الاوسط (انگلستان)، 14 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: اکبر زارع زاده)
اقدام خرابکارانه علیه چهار نفتکش نزدیک سواحل امارات متحده عربی با محکومیت گسترده بین المللی مواجه شد و بسیاری از شخصیت ها و مقامات سیاسی بین المللی، این اقدام را تهدیدی برای امنیت دریانوردی و تنش آفرینی خطرناک توصیف کردند که ریشه در نیات شرورانه طراحان و مجریان این حملات دارد.
پمپئو در روسیه، اجلاس اتحادیه اروپا- گروه 5 ساحل و مارین لوپن در میلان: سه ملاقات مهم بین المللی هفته [ایو ژان دانا، لاکروا (فرانسه)، 13 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
مایک پمپئو پس از سفر به بروکسل برای گفتگو به ویژه در مورد موضوع ایران، روز سه شنبه چهارد هم ماه مه به سوچی سفر می کند و با همتای روس خود سرگئی لاورف و ولادمیر پوئین رئیس جمهور روسیه ملاقات می کند. این دومین دیدار وی از روسیه است. در حالی که «تحقیقات روسیه» از چندین هفته پیش تا کنون باعث بحث هایی در کنگره شده بود، این سفر وزیر امور خارجه امریکا در واشنگتن به دقت دنبال خواهد شد. این سفر در شرایط بسیار متشنج بین المللی که بسیاری از موضوعات مهم واشنگتن و مسکو را در برابر هم قرار می دهد، انجام می شود. وضعیت ایران، شریک روسیه در سوریه، دشمن امریکا که آن را به بی ثبات کردن منطقه متهم می کند، قطعاً در دستور کار قرار دارد. موضوع کره شمالی پس از ملاقات اخیر کیم با پوتین و نیز اوکراین و ونزوئلا نیز مورد بحث قرار می گیرند.
اکنون اسرائیل منتظر «توافق قرن» است. ترامپ اینگونه در جست و جوی صلح با فلسطینیان است [فیاما نیرنشتاین، ایل جورناله (ایتالیا)، 13 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
هنوز پژواک 700 فروند موشک حماس بر فراز جنوب اسرائیل به گوش می رسد و قربانیان آن هنوز هم با پیامدهای این حملات دست و پنجه نرم می کنند. امروز فرستادۀ قطر با اولین بخش 480 میلیون دلاری برای حماس وارد غزه می شود، اسرائیل به وی و کامیون های بزرگ کالا اجازۀ ورود می دهد.
هیزم به آتش ریختن [پل آنتوان کروگر، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 13 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
عصر روز دوشنبه، امارات متحده عربی برای توصیف یک حادثه جدی که طی آن چهار کشتی تجاری در صبح روز قبل آسیب دیده بودند، از اصطلاح خرابکاری استفاده کرد. دو نفتکش عربستانی و دو کشتی دیگر با پرچم های امارات و نروژ در نزدیکی ساحل فجیره واقع در امارت هدف حملات افراد نامشخصی قرار گرفتند. این حادثه در میان تنش های روز افزون و جدی میان آمریکا و ایران رخ داده است.
آمریکا صلح جهانی را تهدید می کند [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 13 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: اکبر زارع زاده)
آمریکا از نقش خود به عنوان یک رهبر مسئولیت شناس در جهان دست کشیده و سیاست هایش در دوره ترامپ، آن را به هیولایی تبدیل کرده است که جهان را می ترساند و تنش بین کشورهای جهان را تشدید می کند.
چرخش هواپیماها: چه کسی تانکرها را در امارات منفجر کرده است [ایوان آپولیف، گازتارو (روسیه)، 13 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
دولت امارات متحده عربی خبرهای رسانه های گروهی درباره انفجار تانکرهای نفتی در بندر را رد کرده است. پیشتر، یک شبکه تلویزیونی لبنان خبر مربوط به وقوع انفجارهای مهیب در تانکرهای نفتی امارات متحده عربی را منتشر کرده بود. در این میان، ظاهرا، قبل از آن، هواپیماهای نظامی امریکا و فرانسه بر فراز این بندر به چرخش درآمده بودند. جهان با نگرانی، رویدادهای جاری در خلیج فارس را نظاره می کند و در انتظار آغاز اقدامات نظامی در این منطقه است.
حماس و اسرائیل: دو چشم انداز در مقابل یکدیگر [لائورا چانچارلی، ایل جورناله (ایتالیا)، 12 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
آتش بس میان اسرائیل و حماس همچنان پا برجاست. همان آتش بسی که روز دوشنبه به اجرا درآمد تا به وضعیت بحرانی که در مرز میان نوار غزه و دولت یهود پدید آمده بود، پایان بخشد. صحبت از چندمین درگیری در جبهۀ داغ غزه است اگر چه زمان آن این بار شک و تردیدهای فراوانی در میان تحلیلگران برانگیخت.
جنگ تجاری: دونالد ترامپ پکن را بار دیگر به چالش کشید [پییر ایو دوگوا، فیگارو (فرانسه)، 12 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
رئیس جمهور امریکا یک بار دیگر افزایش فشار بر پکن را مفید دانست. واردکنندگان لپ تاپ های چینی از جنگ تجاری نگرانند. قرار است دونالد ترامپ و همتای چینی وی در حاشیه اجلاس گروه 20 که در بیست و هشتم و بیست و نهم ژوئن در ژاپن برگزار می شود، با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند. رئیس جمهور امریکا قصد نداشت تا پس از شکست مذاکرات تجاری روز جمعه با چین افکار عمومی را آرام کند، بلکه در صفحه توییتر خود افزایش فشار بر پکن را مفید دانست، هر چند که هر گونه امتیاز دادن از سوی چین را در آینده دشوار سازد.
در یمن، شورشیان حوثی تخلیه بندر حدیده را آغاز کردند [کلمنت ایمبرلویی، لوموند (فرانسه)، 11 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
روز شنبه یازدهم ماه مه شورشیان حوثی عقب نشینی نیروها از بندر حدیده را زیر نظر ناظران سازمان ملل متحد آغاز کردند. این عقب نشینی یک جانبه بیش از چهار ماه پس از توافق استکهلم در سوئد، می تواند راه را برای ازسرگیری مذاکرات صلح باز کند.حدیده شاهرگ حیاتی یمن از شمال است، 20 میلیون نفر به مواد غذایی، دارو و بنزین که از این بندر وارد کشور می شود، وابسته اند. امیدواریم که این عقب نشینی امکان کمک های بشردوستانه به کسانی را که برای ادامه حیات به آن نیاز دارند، فراهم کند.
مذاکرات تجاری: ترامپ پکن را تهدید می کند [برتیل بیار، فیگارو (فرانسه)، 6 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
رئیس جمهور امریکا در نظر دارد از روز جمعه میزان مالیات و عوارض بر 200 میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین را افزایش دهد. این تهدیدات جدید دوشنبه صبح باعث سقوط بورس های آسیایی و اروپایی شد. با وجود تهدیدات تجاری جدید و برخلاف آنچه که در مقاله وال استریت جورنال اعلام شد، پکن تاکید می کند که مذاکره کنندگان چینی همواره آماده هستند تا به امریکا سفر کنند. پیش بینی شده که اجلاس جدید مذاکرات روز چهارشنبه در واشنگتن برگزار شود.
خشونت در خاورمیانه: فلسطینی ها آتش بس را اعلام کردند [--، فیگارو (فرانسه)، 6 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
یکشنبه شب تا دوشنبه، پس از خشونت های شدید دو روزه که به شبح جنگ در غزه دامن می زد، فلسطینی ها آتش بس را پذیرفتند. پس از دو روز تنش که باعث کشته شدن چهار اسرائیلی و 23 فلسطینی شد، مصر، میانجی گر سنتی بین فلسطینی ها و اسرائیل توافق بر سر پایان دادن به خصومت ها رابه اجرا درآورد. خبری که از سوی مسئولان حماس در غزه و مسئولان جهاد اسلامی، دومین قدرت در غزه و اسرائیل تایید شد.دونالد ترامپ یکشنبه شب در صفحه توییتر خود نوشت: «ما از اسرائیل 100 درصد حمایت می کنیم.»
به جای برلین، پومپئو به عراق می رود [پل آنتوان کروگر، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 7 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته اولین سفر خود به آلمان را به طور غیرمنتظره و ناگهانی لغو نمود و دولت آلمان را غافلگیر کرد. روز سه شنبه، تنها چند ساعت قبل از زمانی که قرار بود پومپئو وارد برلین شود، به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان (عضو حزب دمکرات مسیحی CDU) و هایکو ماس، وزیر امور خارجه (عضو حزب سوسیال دمکرات SPD) اطلاع داده شد که به علت برخی "مسائل اضطراری مرتبط با امنیت بین المللی" وی نمی تواند از فنلاند به آلمان سفر کند.
ترکیه، اعتراض مردم استانبول علیه اردوغان و انتخاباتی که باید تکرار شوند [مارکو آنسالدو، لارپوبلیکا (ایتالیا)، 7 مه 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
اردوغان دستور برگزاری مجدد انتخابات را داد و سراسر شهر استانبول به اعتراض پرداخت و فریاد «اردوغان دیکتاتور است» و «ما آزادی می خواهیم» سر دادند. این یک اعتراض پیش پا افتاده نیست. تصمیم شورای عالی انتخابات این کشور مبنی بر برگزاری مجدد انتخابات ماه مارس گذشته که طی آن اکرم امام اوغلو، نامزد حزب جمهوری بن علی ییلدیریم یار وفادار اردوغان را مغلوب ساخته بود، از سوی بسیاری از جنبش های جهان جدی ارزیابی گردید.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴