کلمه جستجو :
گروه بندی :
از تاریخ :
تا تاریخ :
چگونه حج به عرصه مناقشات و تسویه حساب های سیاسی تبدیل شد؟ [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 20 اوت 2018]
می توان گفت سیاسی کردن حج را عملا حکومت سعودی انجام داد به طوری که از حج برای دعوت شخصیت های سیاسی و دینی و جلب حمایت آنان از سیاست های خود استفاده می کند و کنفرانس ها و سمینارهایی برگزار می کند که هدف آن تاثیر گذاشتن بر حجاج و ترویج یک مکتب فکری خاص در بین آنها است.
سرزمین پس فردا [آنا رویس، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 19 اوت 2018]
طبق برنامه های وزارت حج عربستان، زائران در آینده یک کارت شناسایی شفاف سه بعدی خواهند داشت که برای شناسایی در فرودگاه به کار خواهد رفت. سپس آنها با قطار سریع السیر به طور مستقیم به شهر مقدس مکه سفر خواهند نمود. آنها یک دستبند شخصی خواهند داشت که نشان می دهد چند بار در اطراف کعبه چرخیده اند. با این حال، همه این برنامه ها فقط یک "چشم انداز بلندپروازانه برای آینده" است - این عنوان ویدیوی تبلیغاتی بود که اخیرا منتشر گردید. در این ویدئو، طرح های آتی عربستان برای مراسم بزرگ حج که در روز یکشنبه آغاز شده، به نمایش درآمد. به طور خلاصه: وزارت حج قصد دارد تا سال 2030 طرح های خود را پیاده کرده و همه چیز دیجیتالی شود.
تظاهرات اعتراض آمیز علیه اسراییل دو تن کشته و دویست و هفتاد تن مجروح در غزه [تاکاشی واتانابه، آساهی (ژاپن)، 18 اوت 2018]
روز هفدهم ماه جاری در نزدیک مرز منطقه خودمختارغزه فلسطین و اسراییل تظاهرات اعتراض آمیز علیه اسراییل به منظور بازگشت آوارگان فلسطینی برگزار شده است. تظاهرات اعتراض آمیز از اواخر ماه مارس سال جاری به شکل مداوم پیگیری شده و شمار کشته شدگان تاکنون به صد و هفتاد تن و شمار زخمی به بیش از هجده هزار تن رسیده است.
به حمایت آمریکا از این جنگ نامشروع و بدون پیروزی پایان دهید [هیات تحریریه، واشنگتن پست (امریکا)، 18 اوت 2018]
دولت ترامپ نیز همانند دولت اوباما تلاش کرده است ضمن حفظ فاصله خود، از طریق فروش سلاح و بمب و ارائه اطلاعات و سوخت رسانی به هواپیماهای جنگی، از ائتلاف سعودی حمایت کند.
دامی که ورای راه جدید ابریشم نهفته است [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 18 اوت 2018]
راه جدید ابریشم برای جهان یک فرصت به شمار می آید و نیز طرحی بزرگ که به وسیلۀ آن چین قصد دارد خود را به عنوان رهبر نوع جدیدی از جهانی سازی به جامعۀ بین المللی معرفی کند. اما چنانچه تا به امروز هنوز روشن نبوده که طرح مزبور عملاً چه خواهد بود، به طور قطع در کنار فرصت های بزرگی که ایجاد خواهد کرد، مخاطراتی هم وجود خواهد داشت
دمکرات ها به اوباما امید دارند [فراوکه اشتفنر، فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (آلمان)، 18 اوت 2018]
باراک اوباما از برنامه های خود عقب مانده است: به نظر می رسد این رئیس جمهور سابق نتوانسته با آن سرعتی که مد نظرش بود، روند نوشتن خاطرات خود را پیش ببرد. بخش اعظم اوقات فراغت وی صرف جمع آوری منابع مالی برای بنیاد جدید خود شده و همچنین آینده حزب دمکرات نیز توجه اوباما را به خود معطوف کرده است. اوایل ماه جاری، او حمایت خود را از 81 نامزد انتخابات کنگره و فرمانداری که در ماه نوامبر برگزار می شود، اعلام کرد. او همچنین خود را برای گزینش نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2020 آماده می کند.
در جستجوی گزینه های جدید [---، دی سایت (آلمان)، 18 اوت 2018]
هنگامی که اردوغان از برونسون، کشیش آمریکایی که از 22 ماه پیش در ترکیه زندانی است، به عنوان برگ برنده در قماری با واشنگتن استفاده کرد، احتمالا تصور نمی کرد اوضاع تا بدین حد وخیم شود. اما در کاخ سفید نیز مردی مغرور و از خود راضی سکونت داشته و در نتیجه زمانی که آمریکا با هدف آزادی برونسون تصمیم به تحریم ترکیه گرفت، روابط فی مابین به سرعت دچار بحران شدیدی گردید. اقتصاد ترکیه که از ماه ها پیش دچار مشکل بود، در هم شکست و ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرد.
قطع کمک مالی آمریکا برای ثبات سوریه نگرانی از قدرت نفوذ ایران و روسیه [هیرویوکی کانو، سانکی (ژاپن)، 18 اوت 2018]
وزارت امور خارجه آمریکا روز هفدهم ماه جاری اعلام کرد ، آمریکا کمک مالی به مبلغ دویست و سی میلیون دلار به منظور ثبات سوریه را قطع کرده است و این مبلغ را صرف « دیگر اولویت ها در حوزه دیپلماتیک »خواهد کرد. اما با این حال ، حوزه های دیپلماتیکی که این مبلغ صرف آن خواهد شد ، مشخص نکرده است.
حج به عنوان نشانه آشتی [مارتین گلن، دی پرسه (اتریش)،17 اوت 2018]
از سه هفته پیش، هواپیماهای مخصوص حجاج از سراسر جهان دوباره در ترمینال های ویژه جده و مدینه فرود آمده اند. تخمین زده می شود دو میلیون زائر مسلمان وارد عربستان شده باشند. مراسم حج از یکشنبه آغاز می شود و قرن هاست که آرزوی هر فرد مسلمان این بوده که حداقل یک بار در طول زندگی خود به مکه سفر کند. هر سال عربستان سعودی طی این پنج روز زیارتی در وضعیت اضطراری قرار می گیرد، یکی از عوامل این وضعیت آن است که بزرگترین اجتماع مذهبی در جهان اسلام همواره با نزاع های سیاسی شدید همراه بوده است.
چهار پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل متحد برای حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی [لوموند (فرانسه)، 17 اوت 2018]
در ماه ژوئن، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را برای محکوم کردن توسل بیش از اندازه به زور در غزه صادر کرد و از گوترش، دبیرکل این سازمان خواست تا در این زمینه به مجمع گزارش دهد. روز جمعه هفدهم اوت دبیرکل سازمان ملل چهار پیشنهاد را برای حفاظت بهتر از فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی در برابر حملات اسرائیل ارائه داد.
زمین سوخته [اینس روتل، اشپیگل (آلمان)، 13 اوت 2018]
ترامپ از سیاست های تجاری قدرتمند ترین اقتصاد جهان به عنوان ابزاری برای تسلط بر سراسر دنیا استفاده می کند: کسانی که از خواسته های وی اطاعت نکنند، مشمول تعرفه های تنبیهی یا تحریم خواهند شد. هیچ کس نمی داند رییس جمهور آمریکا قصد دارد از این درگیری ها به چه هدفی در نهایت دست یابد. انگیزه های او اکثرا اقتصادی بوده، اما گاهی نیز عوامل سیاسی دخیل هستند. در همین حال، فهرست کشورهایی که با آنها درگیری های اقتصادی جدیدی را به وجود می آورد، روز به روز طولانی تر می شود.
کشورهای حاشیه خزر توافقنامه‌ای تاریخی در قزاقستان امضا کردند [الشرق الاوسط (انگلستان)، 13 اوت 2018]
سران پنج کشور حاشیه خزر پس از امضای توافقنامه تقسیم این دریا در شهر آکتائو قزاقستان، این رویداد را تاریخی توصیف کردند ولی به جزئیات درباره بندهای مربوط به ترسیم مرزهای دریایی اشاره نکردند. انتظار نمی‌رود این توافقنامه به همه اختلافات بین کشورهای حاشیه خزر پایان دهد ولی به فرونشاندن تنش‌های درازمدت در منطقه‌ای که دارای ذخایر عظیم سوخت در حدود 50 میلیارد بشکه نفت و 300 تریلیون مترمکعب گاز طبیعی است، کمک خواهد کرد.
از نظر اردوغان، سقوط ارزش لیر «توطئه ای سیاسی» علیه ترکیه است [لوموند (فرانسه)، 12 اوت 2018]
رئیس جمهور ترکیه در برابر طرفدارانش که در ترابوزان در کنار دریای سیاه گردآمده بودند، لحنی شدید در برابر واشنگتن در پیش گرفت. به گفته وی هدف «تسلیم کردن ترکیه در همه زمینه ها، از تامین مالی تا سیاسی» است. روز یکشنبه دوازدهم اوت، اردوغان، گفت سقوط ارزش لیر ترکیه یک «توطئه سیاسی» بر ضد کشورش می باشد. وی افزود در زمانی که روابط ترکیه با امریکا بحرانی است، کشورش با یافتن «بازارها و متحدین جدید» به آن پاسخ خواهد داد.
داعش متحمل شکست سنگینی در شمال افغانستان شد [امانوئل دورویل، فیگارو (فرانسه)، 12 اوت 2018]
در استان جوزجان در شمال افغانستان که داعش در سال گذشته توانسته آن را به تصرف خود درآورد، 150 تا 200 نفر از نیروهایش ترجیح دادند به جای افتادن به چنگ طالبان خود را به نیروهای دولتی افغانستان تسلیم کنند.
آزمایش پرتاب موشک ضد ناو در رزمایش نظامی ایران [آساهی (ژاپن)، 12 اوت 2018]
به تازگی دریافتیم که ایران در هنگام رزمایش نظامی که اوایل ماه جاری برگزار شد ، در نزدیک تنگه هرمز که منطقه استراتژیکی برای حمل و نقل نفت خام به شمار می آید ، آزمایش پرتاب موشک ضد ناو انجام داده است.
کشته شدن سی و نه تن از جمله کودک بر اثر انفجار در پایگاه جناح مخالف نظام سوریه [فومیاکی سنایاما، آساهی (ژاپن)، 13 اوت 2018]
دیده بان حقوق بشر سوریه روز دوازدهم ماه جاری اعلام کرد ، بر اثر انفجار انبار مهمات در استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه که بزرگترین و آخرین پایگاه جناح مخالف نظام در سوریه به شمار می آید ، سی و نه تن از جمله دوازده کودک کشته شدند. گفته می شود ، پنج و سه تن هم بر اثر حملات هوایی روز دهم ماه جاری در منطق تحت کنترل جناح مخالف نظام سوریه واقع در بخش شمال سوریه کشته شدند و به همین جهت تنش میان دو طرف شعله ور شده است.
ادامه روند قربانی شدن غیر نظامیان در یمن [یوسوکه تاکانو، آساهی (ژاپن)، 11 اوت 2018]
غیر نظامیان یکی پس از دیگری در یمن که در جنگ داخلی بسر می برد ، قربانی می شوند. روز نهم ماه جاری اتوبوس حامل کودکان هدف حملات هوایی نیروی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی قرار گرفت و بر اساس گزارش کمیته بین المللی صلیب سرخ ، پنجاه و یک تن از جمله چهل تن کودک بر اثر این حمله جان باختند.
رویکرد سفت و سخت آمریکا علیه ترکیه ، سرنخی برای بهبود روابط دیده نمی شود [ناکامورا، نیکی (ژاپن)، 12 اوت 2018]
به نظر می رسد تنش روابط میان آمریکا و ترکیه که از سقوط لیر ، پول رایج ترکیه ، ناشی می شود ، به مرحله وخامت رسیده است. در داخل دولت ترامپ که به انتخابات میان دوره ای کنگره چشم دوخته است ، اختلافات پیرامون رویکرد سفت و سخت دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا علیه ترکیه به منظور آزادی کشیش آمریکایی بسیار ناچیز است. از سوی دیگر ،‌ترکیه هم رویکرد مقابله با فشار آمریکا نشان داده است و سرنخی برای بهبود روابط میان دو کشور دیده نمی شود.
بحران ترکیه و پیامدهای آن. باید غرور را زیر پا گذاشت [جورجی فراری، اونیره (ایتالیا)، 11 اوت 2018]
شکی وجود ندارد که جنگی تجاری و نیز یک تنش دیپلماتیک در راه است. ممکن نیست آنکارا در آن پیروز شود. راه حل چیست؟ باید غرور را زیرپا گذاشت (مسأله ای که برای اردوغان بسیار دشوار است) و وارد مذاکره شد. اروپا و آنکارا هر دو به یکدیگر نیاز دارند. حتی قابل تصور نیست که بحران ترکیه بتواند به شکلی گسترده تر و اسفبارتر به بحران یونان تبدیل شود.
سعودی ها اکنون به خود اجازه هر کاری می دهند [سیگمار گابریل، تاگس اشپیگل (آلمان)، 11 اوت 2018]
شاهزاده محمد بن سلمان مجموعه ای از اصلاحات رادیکال را در کشور خود آغاز کرده که مثبت و خوشایند هستند. او با فساد مبارزه کرده و می خواهد وابستگی اقتصادی عربستان به نفت را از بین برده و در درجه اول، کشورش را مدرن سازد: او با شجاعت رابطه بسیار تنگاتنگ بین دولت و مذهب در عربستان را در هم می شکند. این قطع رابطه در حقیقت به چالش کشیدن اسلام سیاسی و رادیکالیزه شده بوده و بدین علت با منافع غرب کاملا همخوانی دارد. البته این اقدامات برای ولیعهد چندان هم بی خطر نیستند.
غزه: آتش بس بین اسرائیل و حماس پس از 24 ساعت آتش افروزی [سریل لویی، فیگارو (فرانسه)، 10 اوت 2018]
از چهارشنبه شب تا نخستین ساعات بامداد روز پنجشنبه نیروی هوایی اسرائیل به بیش از 150 هدف در نوار غزه حمله کرد، در حالی که حماس دهها موشک از جمله یکی به عمق خاک اسرائیل پرتاب کرد.جناح های فلسطینی از چهارشنبه شب تا پنجشنبه بیش از 150 راکت پرتاب و دهها اسرائیلی را مجروح کردند. بمباران های سرکوبگرانه نیروی هوایی اسرائیل خشونت آمیز ترین حملات از جنگ تابستان 2014 تا کنون بوده است.
نفت: بازگشت نگرانی ها با تحریم های امریکایی بر ضد ایران [استل انگوین، لاتریبون (فرانسه)، 10 اوت 2018]
به گزارش آژانس بین المللی انرژی تولید نفت سعودی در ماه ژوئیه شاهد رویداد شگفت آوری بوده است. در واقع عربستان تولید نفت خود را در ماه ژوئیه روزانه 110 هزار بشکه کاهش داد، در حالی که این پادشاهی متعهد شده بود استخراج نفت خود را افزایش دهد تا مانع از افزایش قیمت شود. اما این کاهش، با افزایش تولید کویت، امارات متحده عربی و نیجریه، جبران شد.
حملات متقابل حماس و ارتش اسراییل [مانئو تاکاهاشی، ماینیچی (ژاپن)، 9 اوت 2018]
حماس ، سازمان اسلامی که در عمل منطقه خودمختار غزه را در اختیار دارد ، از شامگاه روز هشتم تا روز نهم ماه جاری بیش از صد و هشتاد راکت به سوی قلمروی اسراییل پرتاب کرد و ارتش اسراییل هم حدود صد و پنجاه مرکز تاسیسات حماس را هدف حمله قرار داد.
کودکان آمریکایی اسلام هراسی را از کتاب های درسی خود فرامی گیرند [ملیسا لوینسون، هافینگتون پست (امریکا)، 7 اوت 2018]
با تدابیری که ترامپ علیه مسلمان اتخاذ کرده است اسلام هراسی به تدریج به یکی از ویژگی های فرهنگی آمریکا تبدیل می شود. حتی دادگاه عالی آمریکا نیز یکی از بارزترین قوانین تبعیض آمیز را که از برداشتی نادرست درباره بی ثباتی، سرکوب و خشونت در خاورمیانه سرچشمه می گیرد، به رسمیت شناخته است. گرچه رسانه ها به تبلیغ منفی علیه اعراب و مسلمانان مبادرت می کنند اما ریشه ضدیت با اعراب و مسلمانان در نظام آموزش و پروش آمریکا نهفته است.
آن قتل هدف دار در سوریه و معمای مربوط به فرستادگان خارجی آن [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 5 اوت 2018]
در سوریه خون همچنان جاری ست. اما این بار پای نبرد یا ارتشی در میان نیست. صحبت از قتل دانشمندی به نام عزیز اسبر در شهر مصیاف است. قتل وی از آن دسته رویدادهایی است که شاید هرگز پاسخ درستی برای آن پیدا نشود.
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳ ۴
۱۰۰ مورد، صفحه ۱ از ۴