اخبار

مدیرعامل ایرنا: سیاست ایرنا تعامل حرفه ای با رسانه ها است

مدیرعامل ایرنا: سیاست ایرنا تعامل حرفه ای با رسانه ها است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ایرنا در دیدار با نمایندگان خبرگزاری های کشورهای اسلامی در تهران، گفت: سیاست ما تعامل با سایر رسانه ها و خبرگزاری ها با هدف روایتگری اخبار ایران و جهان برای مخاطبان داخلی و خارجی است.

سید ضیاء هاشمی روز دوشنبه در دیدار جمعی از نمایندگان و مسئولان دفاتر خبرگزاری ها و رسانه های خبری کشورهای اسلامی مقیم تهران با او، افزود: برای دستیابی به این هدف به همفکری و همکاری رسانه ای در خبرگزاری های کشورهای اسلامی نیاز است چرا که شما نیز اخبار و وقایع ایران را به دنیا منعکس می کنید.

وی خاطرنشان کرد: در فضای نابرابر رسانه ای که در دنیا وجود دارد مشاهده می کنید که بعضا تصویری که از ایران به دنیا منعکس می شود ، تصویری غیر واقعی است، بنابراین ما نمی خواهیم به انعکاس اخبار کشورمان نگاه تبلیغی داشته باشیم بلکه می خواهیم نگاه رسانه ای داشته و بازتاب دهنده واقعیت ها باشیم.
هاشمی در این دیدار نقش رسانه های خبری کشورهای اسلامی در دنیای امروز و منطقه خاورمیانه را به منظور انعکاس واقعی رویدادها و با هدف تقابل رسانه ای با بنگاه های خبری غربی که همواره سعی در تحریف حقایق منطقه دارند ، بسیار مهم بر شمرد و گفت: رسانه های کشورهای اسلامی با توجه به ظرفیت و توانمندی های حرفه ای نهفته در آنها به خوبی می توانند در این مصاف رسانه ای موفق ظاهر شوند.
مدیرعامل ایرنا با تاکید بر اصل رویکرد تعامل رسانه ای ایرنا با رسانه های کشورهای اسلامی و نیز نمایندگان این رسانه ها در تهران ، افزود: برپایی سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران و حضور مسئولان و نمایندگان رسانه های کشورهای اسلامی در ایرنا فرصت مغتنم و نقطه عطفی برای تعامل و توسعه همکاری های رسانه ای خواهد بود.
وی با اشاره به وجود مناسبات رسانه ای ایرنا با خبرگزاری ها و رسانه های کشورهای اسلامی در گذشته ، تاکید کرد: مناسبات و همکاری های رسانه ای ایرنا با رسانه های کشورهای اسلامی و نمایندگان این رسانه ها در ایران باید بیش از پیش گسترش یابد.
هاشمی افزود: ایرنا در دوره نوین فعالیت رسانه ای خود با استفاده از همه ظرفیت های اطلاع رسانی و خبری در بخش های ویدئو ژورنالیسم ، ایرنا پلاس ، ایرنا بین الملل و ایرنا فارسی به تشریک مساعی با رسانه های کشورهای اسلامی خواهد پرداخت و در این راستا آماده است تا ظرفیت های خبری خود را براساس اعتماد متقابل و تفاهم های رسانه ای در اختیار نمایندگان این رسانه ها قرار دهد.
وی همچنین خطاب به نمایندگان و مسئولان دفاتر خبرگزاری های کشورهای اسلامی در تهران افزود: از این جهت کاری که شما انجام می دهید بخشی از دغدغه ما است، به خصوص در حوزه کشورهای اسلامی که دارای اشتراکات فرهنگی و تمدنی بسیاری هستیم و از طرف دیگر با همسایه ها نیز تعامل نزدیک تری داریم.
هاشمی با بیان اینکه همه ما عضو خانواده بزرگ رسانه در دنیا هستیم ، گفت: ما با خبرگزاری های کشورهای اسلامی یک حس مشترک داشته و آنها را از همکاران خود می دانیم.
مدیرعامل ایرنا اظهار داشت: بارها تاکید کرده ام که ایرنا را یک خانواده بزرگ می دانیم و معتقدیم اعضای آن فقط کسانی نیستند که در سازمان مرکزی مستقر هستند و یا در دفاتر ایرنا کار می کنند بلکه همه کسانی که این اهداف را تعقیب می کنند ما آنها را از خانواده خود در ایرنا تلقی می کنیم.
وی تصریح کرد: ما شما نمایندگان خبرگزاری های کشورهای اسلامی در تهران را به عنوان اعضای وابسته به خانواده ایرنا می دانیم .
هاشمی افزود: دوستانی را که زمانی در ایرنا بودند و بازنشسته شدند و اکنون دل در گرو ایرنا دارند را عضو خانواده ایرنا می دانیم ، همکارانی که در رسانه های دیگر هستند و این هدف ایرنا را نیز دنبال می کنند آنها را هم عضو خانواده ایرنا می دانیم.
وی یادآور شد: این همدلی و هدف مشترک باعث می شود که ما به غیر از اشتراکات دیگر یک همدلی و همکاری حرفه ای و صنفی هم داشته باشیم، بنابراین برای همه ما این روزها که مصادف با میلاد پیامبر اکرم (ص) است، ایام جشن می باشد.
وی همچنین خطاب به خبرنگاران و مسئولان نمایندگی های خبری کشورهای اسلامی که در این دیدار حضور داشتند، افزود: دعوت شما نمایندگان خبرگزاری های کشورهای اسلامی در تهران به ایرنا از یک طرف به این دلیل بود که این ایام را به شما تبریک بگوییم و دیگر اینکه تعامل بین خبرگزاری ها بیشتر شود.
هاشمی گفت: ایرنا دفتر شما است و آن را دفتر خود بدانید و ما هم نسبت به دفاتر شما همین حس را داریم. ما در مناسبات حرفه ای و صنفی نسبت به یکدیگر تعلق خاطر داریم.
مدیرعامل ایرنا تاکید کرد: ایرنا هر کمکی که در جهت دقیق تر و قوی تر شدن کار صنفی و حرفه ای شما بتواند انجام دهد، آن را وظیفه خود می داند.
وی خاطر نشان کرد: البته این همکاری از قبل هم بین خبرگزاری ها وجود داشته اما از امروز که به ایرنا آمدید و از نزدیک فرایند کار را مشاهده کردید، بدانید که دوستان ما خوشحال می شوند که بتوانند به شما کمک کنند.
هاشمی افزود: همکاران ما در مجموعه ایرنا حس همدلی دارند و امیدواریم که در این همکاری مشترک بتوانیم آن وظیفه و رسالت رسانه ای یعنی انعکاس واقعیت ها را به مجموعه مخاطبان دنبال کنیم.
برپایه این گزارش ، این گروه از نمایندگان و روسای خبرگزاری ها و رسانه های خبری که از کشورهای عمان، کویت ، ترکیه ، افغانستان و لبنان بودند در جریان بازدید از بخش های مختلف خبری حوزه بین الملل و اخبار داخلی از نزدیک در مورد نحوه فعالیت های خبری ایرنا در دو حوزه داخلی و برون مرزی قرار گرفتند.
'علیرضا شیروی' مدیرکل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در جریان این دیدار گفت: سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در زمینه توسعه روابط رسانه ای نقش فعال و موثری دارد و به عنوان رسانه رسمی نظام همواره محل رجوع رسانه های داخلی و خارجی و نیز افکارعمومی بوده است.
وی افزود: در همین ارتباط ایرنا به عنوان قدیمی ترین رسانه خبری ایران تعامل و همکاری حرفه ای با رسانه های خارجی به خصوص خبرگزاری ها و رسانه های کشورهای اسلامی و منطقه داشته است که با توجه به ضرورت های خبری حوزه کشورهای اسلامی زمینه توسعه بیشتر این روابط نیز وجود دارد.
۵ آذر ۱۳۹۷ ۲۱:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید