اخبار

ساخت فیلم مستند "نشست تهران" در صربستان - آگاهی رسانی برای صلح و عدالت جهانی

ساخت فیلم مستند "نشست تهران" در صربستان - آگاهی رسانی برای صلح و عدالت جهانی

 

بلگراد - ساخت اولین فیلم مستند اجلاس غیرمتعهدها در تهران با تاکید بر محورهای "حق تعیین سرنوشت، حاکمیت و استقلال سیاسی، یکپارچگی کشورها، همزیستی مسالمت آمیز، همکاری های بین المللی در موقعیت برابر، دموکراتیزه کردن روابط بین الملل، توسعه روابط سیاسی- اجتماعی و بازساز سیستم بین المللی" درصربستان کلید خورد.

" لیلیانا بوگوئوا سدلار" استاد دانشگاه صربستان و سازنده این فیلم، درباره ساخت فیلم اجلاس غیر جنبش ها،گفت:معتقدیم که صربستان به عنوان عضو ناظر در جنبش غیر متعهدها باید فعالیت خود را در این سازمان بزرگ جهانی تقویت کند که در برگیرنده گسترش همکاری های اقتصادی و سیاسی با کشورهای عضو تا افزایش فعالیت های فرهنگی برای شناساندن این جنبش بین المللی به جهانیان است.

این استاد دانشگاه صربستان که به سرپرستی گروهی برای تهیه گزارش و فیلم مستند از شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها در تهران حضور داشت در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، استقبال کشورها و برگزاری عالی این اجلاس در تهران را ارزشمند خواند و از همه مسوولان ایرانی بویژه رییس جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای همکاری در انجام ماموریت خود قدردانی کرد.

وی گفت: من حامی ایران و ایرانیان هستم، اما بارها در کلاس های دانشگاه در برابر پرسش دانشجویان شاید پاسخی نداشتم، اما اکنون در مقابل همه خبرگزاری ها، شبکه های خبری و دانشجویان همه کشورها قاطعانه اعلام می کنم که ایران را باید دید تا کرامت، مهربانی، شایستگی و نبوغ و سربلندی ایرانیان را باور کرد.

این استاد صرب در ادامه با اشاره به استقبال سران و مقامات بلندپایه بیش از 120 کشور جهان از شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها گفت: نشست تهران توانایی و قابلیت جنبش را برای ایجاد نظام نوین جهانی و تحقق اهداف آن به اثبات رساند.

وی افزود: زمانی که آمریکا و برخی کشورها در غرب اروپا، نظام جهانی را به انحراف کشانده و اصول حقوق بین المللی را برای رسیدن به اهداف غیراخلاقی خود نقض کرده اند، نشست تهران بهترین فرصت برای بیان چالش ها و آشنایی با ایده های مختلف در باره چگونگی نظام آینده جهانی بود.

پرفسور صربستانی با تاکید بر اهمیت این موضوع که دو سوم اعضای سازمان ملل عضو غیرمتعهدها هستند، افزود: بنا بر این صدای 120 ملت جهان باید بسیار قوی تر و شنیدنی تر از صدای اتهامات و تهدیدات سیاستمداران آمریکا و رژیم صهیونیستی و چند کشور غربی باشد.

وی افزود: موضوع اصلاحات در ساختار سازمان ملل از جمله مسائل مهم مورد بحث نمایندگان کشورهای جنبش در اجلاس تهران بود که تمامی اعضا پیرامون آن اتفاق نظر داشتند و برخی کشورها حذف شورای امنیت را برای اجرای دمکراتیزه کردن سازمان ملل پیشنهاد کردند و برخی نیز افزایش تعداد این نهاد بین المللی را برای خروج جهان از سیستم تک قطبی خواهان شدند.

پرفسور بوگوئوا سدلار، همچنین اجلاس تهران را مانند نخستین نشست آن در سال 1961 میلادی در بلگراد پایتخت یوگسلاوی سابق که اکنون صربستان وارث آن است، بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: شانزدهمین اجلاس سران جنبش ندایی برای نجات ملت ها و الهامی برای تغییر نظام جهانی است که در آن آمریکا با لشکر کشی و چپاول دارایی های ملت ها ، سیاست امپریالیستی و سرمایه داری خود را بر کشورهای ضعیف و کوچک تحمیل می کند.

وی با اشاره به این موضوع که تحریم کشورها در تضاد کامل با اصول حقوق بین الملل است، سکوت سازمان ملل را در قبال تحریم های یکجانبه و نقض قوانین بین المللی شرم آور دانست و گفت: تحت هیچ عنوان و قانونی نمی توان تحریم بیش از 33 سال بر جمهوری اسلامی ایران و بیش از نیم قرن بر کوبا و دیگر کشورها را توجیه کرد.

بوگوئوا سدلار همچنین سخنان حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری ایران را در آیین گشایش نشست تهران را برای توجه به مدیریت مشترک جهانی و تحقق شعار این اجلاس در رسیدن به صلح پایدار و تامین امنیت ملت ها، بسیار مفید و مؤثر توصیف کرد.

کارشناس صربستانی گفت: اجلاس تهران مطمئنا نقطه عطفی برای ایجاد نظام جدید جهانی و تبدیل نظام یک قطبی به نظامی است که در آن تمامی کشورها می توانند در سرنوشت خود سهیم باشند.

وی همچنین سازماندهی یک شبکه خبری متشکل از کشورهای عضو جنبش برای آگاه کردن افکار عمومی جهان از تحولات بین المللی و انعکاس واقعیت ها را پیشنهاد کرد و گفت: در این راستا کشورها عضو باید در کتب درسی بخشی را به جنبش غیر متعهدها اختصاص دهند تا دانش آموزان از ابتدا با اهداف و شکل گیری این جنبش بین المللی آشنا شوند.

سدلار تاکید کرد: برگزاری نشست تهران که به رغم تلاش های آمریکا و رژیم صهیونیستی با موفقیت برگزار شد و در آن بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و هیات هایی در سطح سران و مقامات بلندپایه از 120 کشور عضو، 18 ناظر و نمایندگانی از نهادهای مختلف بین المللی برگزار شد را می توان پیروزی تاریخی حق علیه ظلم نام داد و ایران نیز ثابت کرد که ایران در سراسر دنیا دوستان زیادی دارد و در انزوا قرار ندارد.

استاد دانشگاه بلگراد اشاره کرد: در اجلاس تهران، عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران به عنوان رییس دوره ای جنبش برای کمک به برقراری صلح و ثبات پایدار در جهان کاملا آشکار بود و تاکید رهبر جمهوری اسلامی درباره دنیای عاری از سلاح های هسته ای نیز تائید این موضوع است.

وی همچنین به بیانیه نهایی شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش متعهدها اشاره کرد و گفت: بیانیه 11 بندی اجلاس که در آن به مسایل جهانی از جمله بحران های سیاسی و اقتصادی، موضوع فلسطین، حق دارا بودن انرژی هسته ای و صلح پایدار در جهان تاکید شده، بیانگر این است که نشست تهران آغازگر فصل جدیدی در اجرای اهداف جنبش بویژه در برقراری صلح و تامین امنیت برای تمامی کشورها و ملت ها از جمله فلسطین و دیگر ملت هایی است که تحت و ظلم و ستم آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی هستند.

استاد دانشگاه بلگراد بر اتحاد و همبستگی کشورهای جنبش عدم تعهد نیز تاکید کرد و گفت: تنها با اتحاد می توان اهداف جنبش را عملی و با سیاست های نفاق انگیز آمریکا مبارزه کرد.

این استاد صرب با تهیه فیلم مستند از شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عدم تعهد در تهران، قصد دارد که مردم کشورش و دیگر کشورها را با اهداف جنبش که ایجاد صلح و ثبات پایدار، دنیای عاری از سلاح های هسته ای، نزدیک کردن کشورها و تامین امنیت برای تمامی ملت ها است به طرق مختلف از جمله با برگزاری کنفرانس ها و نمایش فیلم در اماکن عمومی و رسانه های الکترونیکی آشنا سازد.


 

۲۵ شهریور ۱۳۹۱ ۱۶:۵۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید